Relacje w życiu duchowym

"Zasady religii, mianowicie asceza, czystość, miłosierdzie i szczerość, mogą być przestrzegane przez zwolenników każdej wiary. Nie ma potrzeby przechodzić z Hinduizmu na Mahometanizm, czy z Mahometanizmu na Chrześcijaństwo, czy na jakąś inną wiarę, i tym sposobem stać się odstępcą i nie przestrzegać zasad religii. Religia Bhagavatam usilnie namawia do przestrzegania zasad religii. Zasady religii nie są jakimiś dogmatami czy przepisami jakiejś określonej religii. Takie regulujące zasady mogą być rożne odpowiednio do czasu i miejsca. Należy dbać o to, aby osiągnięte zostały cele religii. Obstawanie przy dogmatach i formułach bez osiągnięcia rzeczywistych zasad nie jest dobre. Świeckie państwo może nie być stronnicze wobec jakiegoś szczególnego typu wiary, ale państwo to nie może być obojętne wobec zasad religii. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - 01.17.32 Zn.
Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Relacje w życiu duchowym

Post autor: Vaisnava-Krpa » 28 sty 2022, 18:51

We wczesnych dniach naszego ruchu Śrila Prabhupada otrzymał list od uczennicy, która wspomniała o opuszczeniu swojego dziecka, aby miała więcej czasu na intonowanie i wielbienie bóstw. Śrila Prabhupada był zszokowany tym listem i odpowiedział, że ​​jeśli jest tak zajęta, że ​​nie może zająć się swoim dzieckiem, powinna go do niego wysłać, a on się zaopiekuje. Matka jakoś zrozumiała, o co chodzi i postanowiła zatrzymać dziecko. Na podstawie takich przykładów możemy zrozumieć, w jaki sposób życie duchowe można wykorzystać do usprawiedliwienia tej obojętności, jaką odczuwamy wobec innych, i jak „wyrzeczenie” może być bardzo łatwo wykorzystane jako wymówka, by usprawiedliwić nasz brak empatii i troski o innych.
Widzimy na osobistym przykładzie Śrila Prabhupada, jak również innych acaryów, że wyrzeczenie nie oznacza braku troski o innych. Wręcz przeciwnie, prawdziwe wyrzeczenie oznacza rezygnację z naszej skłonności do cieszenia się nimi lub manipulowania nimi. W rzeczywistości osoby prawdziwie wyrzeczone są najbardziej bezinteresownymi i troskliwymi ludźmi na świecie.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=51 ... 5450539187
272630674_5172537556124926_3413165237916167521_n.jpg
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Relacje w życiu duchowym

Post autor: Vaisnava-Krpa » 28 sty 2022, 18:59

„Jestem po prostu zaskoczony, że chcesz oddać swoje dziecko innym osobom, nawet jeśli one są wielbicielami. Dla ciebie kult dziecka jest ważniejszy niż kult bóstwa. Jeśli nie możesz spędzić z nim czasu, przestań wykonywać obowiązki pujariego…. Nie zaniedbuj go ani nie myl. Twój obowiązek jest bardzo jasny.”

(List do Arundhati, 30 lipca 1972 r.)
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Relacje w życiu duchowym

Post autor: Vaisnava-Krpa » 28 sty 2022, 20:03

"Te dzieci są nam dane przez Krysznę, są one Vaisnavami i musimy bardzo uważać, aby je chronić. Nie są to zwykłe dzieci, są one dziećmi Vaikuntha i mamy szczęście, że możemy dać im szansę na dalszy postęp w Świadomości Kryszny. To bardzo wielka odpowiedzialność, nie zaniedbuj jej ani nie myl. Twój obowiązek jest bardzo jasny."
(List do: Arundhati - Amsterdam 30 lipca 1972 r.)
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Relacje w życiu duchowym

Post autor: Vaisnava-Krpa » 29 sty 2022, 18:20

List Śrila Prabhupada (z 4 stycznia 1973 r.) wyjaśniający nieporozumienie, że życie grhastha jest przeszkodą dla postępu duchowego.

"Zakładając, że w domu jest żona z dziećmi, to nie ma znaczenia, to nie jest przeszkodą dla naszego życia duchowego. A kiedy zaakceptujemy te obowiązki zawodowe, nie powinniśmy ich lekceważyć. Kryszna polecił Arjunie pozostać takim, jakim był, aby nie zakłócać porządku społecznego i przeciwstawiać się własnej naturze dla wygody. Oczywiście naszym obowiązkiem zawodowym jest nauczanie świadomości Kryszny. Dlatego moja misja głoszenia nie zależy od tych rzeczy, czy jestem żonaty, niezamężny, rozwiedziony, bez względu na warunki życia.
Jednym błędem osądu często popełnianym przez bhaktów neofitów jest to, że za każdym razem, gdy pojawiają się jakieś zakłócenia lub trudności, uważają, że warunki lub okoliczności zewnętrzne, w których wystąpiła trudność, są przyczyną samej trudności. Nie o to chodzi. W tym materialnym świecie zawsze są jakieś trudności, bez względu na tę sytuację lub inną sytuację. Dlatego po prostu zmieniając mój status zawodu lub status życia, nic to nie pomoże. Ponieważ prawdziwy fakt jest taki, że jeśli są jakieś trudności z innymi, to jest to mój brak świadomości Kryszny, a nie ich. Czy to jasne?"

http://www.nama-hatta.pl/artykul/artykul-numer/890/

_1873993169350719_1526519410943066112_n (1).jpg
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Relacje w życiu duchowym

Post autor: Vaisnava-Krpa » 31 sty 2022, 08:43

"Ostatnio niektórzy próbują mnie przekonać, że rozwiązłość to super styl życia i powinno się go promować, bo wg nich monogamia szkodzi, ludzie są o siebie zazdrośni, nie wybaczają zdrad, no i się krytykują. Wcześniej widywałem to u feministek, teraz widzę to też wśród naszej płci (choć to nie dziwne, jeśli poligamia miałaby być "naturalna"). Ale jest inaczej.
"Punktem wyjścia są obszerne badania J.D. Unwina, który próbując zweryfikować freudowskie twierdzenie, że cywilizacja jest produktem ubocznym stłumionej seksualności, zbadał 80 różnych społeczeństw. Jego odkrycia zaskoczyły wielu uczonych – przede wszystkim jego samego – ponieważ wszystkie 80 wykazały bezpośredni związek pomiędzy monogamią a „energią ekspansji” cywilizacji. Mówiąc inaczej: im większa była wstrzemięźliwość seksualna danego społeczeństwa, tym bardziej się ono rozwijało i poprawiał się standard jego życia. Gdy jednak zaczęło dochodzić do seksualnych dewiacji społecznych (np. seks grupowy) i ataków na styl życia z jednym partnerem, społeczeństwa upadały. W przebadanych 80 przypadkach ten wzorzec potwierdził się 80 razy.

Warto przy tym jednak podkreślić, że nie jest to praca agitatorska – Unwin nie był wierzącym chrześcijaninem i wcale nie spodziewał się takiego wyniku swoich badań. Posiadał jednak głęboko zakorzeniony etos uczciwości nauki, opisał fakty nie dokonując osądów moralnych."

Joseph Unwin (1895-1936), antropolog i jeden z najwybitniejszych uczonych brytyjskich.
Upadek Rzymu przykładem nr 1. Słabe więzi społeczne, rozpusta, pijaństwo i "zabawa" były etapem końca."
https://www.facebook.com/swiadomosczwia ... 1962990366
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Relacje w życiu duchowym

Post autor: Vaisnava-Krpa » 31 sty 2022, 08:47

Nie wychowujcie dziewczynek na księżniczki. Później nie będą mogły znaleźć sobie mężów. Chłopców przecież nie wychowuje się na książąt. A jak już znajdzie się książę to czy będzie stać ich na służbę, jeśli obydwoje będą mieli lewe ręce do roboty?
272967611_10226875781701802_4959811176365087732_n.jpg
Moja córka NIE BĘDZIE księżniczką!

"Chcę, by moja córka wiedziała, jak ważny jest jej własny rozwój, jej pasja i jej praca zawodowa, nawet jeśli spotka mężczyznę, który jej powie “nie musisz pracować, ja wszystko nam zapewnię”. " "Nie widzę powodu, by z uwagi na płeć jedno dziecko chować na silnego zdobywcę, walczącego o swoje, przebojowego i zdecydowanego, a drugie na bezwolną księżniczkę, której rodzice, a potem książę mają usługiwać, bo sama nie da sobie rady. Nie widzę powodu, by stosować wobec nich inne zasady z uwagi na płeć." https://www.tasteaway.pl/moja-corka-nie ... iezniczka/

"Mówiąc wprost, kobieta jest naprawdę pociągająca wtedy i tylko wtedy, jeżeli na jej liście składników nie ma ani grama księżniczki*."
https://szczerydobolu.pl/syndrom-ksiezn ... jyxX1LP5lE

Toksyczny typ księżniczki – kobieta narcyz. Lista cech tej, której się musisz wystrzegać
https://swiadomosc-zwiazkow.pl/toksyczn ... XAKG-MISHA
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ