Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 21 Lis 2017, 06:31Odpowiedz  [ 73 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna
 Kult Śri Krsny Caitanyi Mahaprabhu 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 31 Paź 2008, 20:03
Posty: 704
Post Re: Kult Śri Krsny Caitanyi Mahaprabhu
Śrimad-Bhagavatam 9.4.68

Czysty bhakta przebywa zawsze w głębi Mego serca, a Ja zawsze jestem w sercu czystego bhakty. Moi bhaktowie nie znają nic poza Mną, a Ja nie znam niczego oprócz nich.

Część znaczenia:

Ponieważ Durvasa Muni pragnął ukarać Maharaję Ambarisę, to wynika z tego, że chciał sprawić ból sercu Najwyższej Osoby Boga; Pan bowiem mówi, sadhavo hrdayam mahyam: "Czysty bhakta przebywa zawsze w głębi Mego serca." Uczucia Pana są jak uczucia ojca, który odczuwa ból, gdy jego dziecko doznaje bólu. Dlatego obrazy popełniane wobec lotosowych stóp bhakty są poważną sprawą. Caitanya Mahaprabhu bardzo stanowczo zalecał, by nie popełniać żadnej obrazy u lotosowych stóp bhakty. Obrazy takie porównuje się do rozszalałego słonia, ponieważ wejście takiego słonia do ogrodu powoduje spustoszenie. Dlatego należy być nadzwyczaj ostrożnym, by nie popełniać obraz u lotosowych stóp czystego bhakty. ...

... Nawet najbardziej doświadczona czy uczona osoba nie może zrozumieć czynów Vaisnavy, czystego bhakty. Dlatego też nikt nie powinien krytykować czystego Vaisnavy. Vaisnava zna swoje zadanie i wszystko, co robi, jest doskonale słuszne, gdyż zawsze kieruje nim Najwyższa Osoba Boga.


15 Lip 2017, 06:30
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Kult Śri Krsny Caitanyi Mahaprabhu
Pan Caitanya wyposażony jest w ostre bronie w postaci Swych części i pełnych części. Wszystkie te bronie są zdolne do tego, by zniszczyć niewiernych ateistów. Śri Nityananda Gosani jest bezpośrednio Haladharą [Panem Balaramą], a Advaita Acarya jest Samym Osobą Boga. Ci dwaj kapitanowie, ze Swymi żołnierzami takimi jak Śrivasa Thakura, podróżują wszędzie intonując święte imię Pana. Same cechy Pana Nityanandy wskazują na to, że jest On pogromcy niewierzących. Wszystkie grzechy i niewierzący uciekaj słysząc głośne okrzyki Advaity Acaryi.
CC Adi 3.73-76


16 Lip 2017, 09:52
Profil

Rejestracja: 31 Paź 2008, 20:03
Posty: 704
Post Re: Kult Śri Krsny Caitanyi Mahaprabhu
++


16 Lip 2017, 14:55
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Kult Śri Krsny Caitanyi Mahaprabhu
Pan Śri Kryszna Caitanya jest inicjatorem sankirtanu [zbiorowego intonowania świętego imienia Pana]. W istocie szczęśliwy jest ten, kto wielbi Go poprzez sankirtan.
Osoba taka jest prawdziwie inteligentna, podczas gdy inne, które mają jedynie ubogi zasób wiedzy, muszą podlegać cyklowi powtarzających się narodzin i śmierci. Spośród wszystkich ofiar najbardziej wzniosłą jest intonowanie świętego imienia Pana

CC Adi 3.77-78


17 Lip 2017, 11:41
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Kult Śri Krsny Caitanyi Mahaprabhu
"Nawet jeśli ktoś rozdziela w jałmużnie dziesięć milionów krów podczas zaćmienia słońca, przez miliony lat mieszka u zbiegu Gangesu i Yamuny, czy daje w ofierze braminom górę złota, nie zyskuje nawet jednej setnej części korzyści czerpanej z intonowania Hare Kryszna." Innymi słowy, kto przyjmuje intonowanie Hare Kryszna za pewien rodzaj pobożnej czynności, jest całkowicie zwiedziony. Oczywiście, jest to pobożność; lecz rzeczywistym faktem jest to, że Kryszna i Jego imię – będąc transcendentalnymi – są daleko ponad wszelką zwykłą pobożną działalnością. Pobożne działanie znajduje się na platformie materialnej, lecz intonowanie świętego imienia Kryszny jest całkowicie na platformie duchowej. I chociaż pasandi nie rozumieją tego, pobożne czyny nigdy nie mogą równać się intonowaniu świętego imienia.
CC Adi 3.79


17 Lip 2017, 11:43
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Kult Śri Krsny Caitanyi Mahaprabhu
"Przyjmuję schronienie Pana Śri Kryszny Caitanyi Mahaprabhu, który zewnętrznie posiada jasną cerę, lecz wewnętrznie jest Samym Kryszną. W tym wieku Kali przejawia On Swe ekspansje [Swe angi i upangi] poprzez spełnianie zbiorowego intonowania świętego imienia Pana."


Chociaż wielu bhaktów bezustannie myśli o Krysznie, żaden z nich nie może pokonać w tym gopi, pomiędzy którymi pierwsze miejsce w myśleniu o Krysznie zajmuje Radharani. Świadomość Kryszny Radharani przewyższa świadomość wszystkich innych bhaktów. Pan Caitanya przyjął pozycję Śrimati Radharani , aby zrozumieć Krysznę; dlatego zawsze myśli o Krysznie w ten sposób, co Radharani. Myśląc o Panu Krysznie, zawsze pokrywał się z Kryszną.

Śri Kryszna Caitanya, który zewnętrznie miał bardzo jasną cerę o kolorze stopionego złota, jednocześnie zamanifestował Swych wiecznych towarzyszy, bogactwo, ekspansje i inkarnacje. Nauczał On procesu intonowania Hare Kryszna i ci, którzy znajdują się u Jego lotosowych stóp, są pełni chwały.
CC Adi 3.81


18 Lip 2017, 09:34
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Kult Śri Krsny Caitanyi Mahaprabhu
Z Upa-puran dowiadujemy się, że Śri Kryszna okazał Swą łaskę Vyasadevie, przemawiając do niego w ten sposób:
"O uczony braminie, czasami przyjmuję wyrzeczony porządek życia, aby nakłonić upadłych ludzi wieku Kali do przyjęcia służby oddania dla Pana."
Zamanifestowany wpływ Pana Caitanyi można również bezpośrednio zobaczyć w Jego niezwykłych dokonaniach i niezwykłej realizacji świadomości Kryszny. Niewierzący nie widzą tego, co jest oczywiste, tak jak sowa nie widzi promieni słońca. Pan Śri Kryszna próbuje ukryć się na różne sposoby, lecz niemniej jednak Jego czyści bhaktowie znają Go takim, jakim jest.
"O mój Panie, wszystko w tej materialnej naturze jest ograniczone przez czas, przestrzeń i myśl. Jednakże Twe cechy – będąc niezrównanymi i nieprześcignionymi – są zawsze transcendentalne do takich ograniczeń. Czasami przykrywasz te cechy Swą własną energią, lecz mimo to Twoi czyści bhaktowie zawsze są w stanie oglądać Cię w każdych okolicznościach."
CC Adi 3.85-89


21 Lip 2017, 10:39
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Kult Śri Krsny Caitanyi Mahaprabhu
Kiedykolwiek Śri Kryszna pragnie zamanifestować Swoją inkarnację na Ziemi, wcześniej stwarza inkarnacje Swych godnych szacunku poprzedników. Najpierw na Ziemi rodzą się takie godne szacunku osoby, jak Jego ojciec, matka i mistrz duchowy. Razem ze Śri Advaitą Acaryą pojawili się: Madhavendra Puri, Iśvara Puri, Śrimati Śacimata i Śrila Jagannatha Miśra.
CC Adi 3.93-95


22 Lip 2017, 10:25
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Kult Śri Krsny Caitanyi Mahaprabhu
Kiedy pojawił się Advaita Acarya, zobaczył, że świat pozbawiony jest służby oddania dla Śri Kryszny, ponieważ ludzie byli zaabsorbowani sprawami materialnymi. Każdy był zaangażowany w przyjemności materialne, czy to w sposób grzeszny czy cnotliwy. Nikt nie był zainteresowany transcendentalną służbą dla Pana, która może przynieść całkowity ulgę od powtarzających się narodzin i śmierci.

Advaita Acarya widział, że cały świat zaangażowany jest w materialne pobożne i bezbożne czyny, lecz nigdzie nie widział śladu służby oddania czy świadomości Kryszny. Rzeczywistość jest taka, że w tym materialnym świecie nie brakuje niczego poza świadomością Kryszny. Środki do zaspokajania materialnych potrzeb dostarczane są dzięki łasce Najwyższego Pana. Z powodu złej organizacji czasami odczuwamy jakiś brak, ale prawdziwy problem polega na tym, że ludzie nie mają kontaktu ze świadomością Kryszny. Każdy zaangażowany jest w materialne zadowalanie zmysłów, ale ludzie nie mają żadnego planu, jak ostatecznie rozwiązać swe prawdziwe problemy, mianowicie: narodziny, chorobę, starość i śmierć. Te cztery niedole materialne nazywane są bhava-roga, czyli materialnymi chorobami. Wyleczyć je można jedynie świadomością Kryszny. Dlatego świadomość Kryszny jest największym błogosławieństwem dla społeczeństwa ludzkiego.
CC Adi 3.97


22 Lip 2017, 10:27
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Kult Śri Krsny Caitanyi Mahaprabhu
Śri Kryszna Caitanya Mahaprabhu jest kombinacją formy Śri Radhy i Kryszny (mahaprabhu śri-caitanya, radha-krsna --- nahe anya). Więc kiedy głupcy uważali Caitanyę Mahaprabhu za zwykłą ludzką istotę i wskutek tego nie odnosili się do Niego z szacunkiem, miłosierny Pan, aby wyzwolić tych bluźnierców, przyjął sannyasę, by ofiarowywali Mu pokłony, przyjmując Go za sannyasina. Śri Caitanya Mahaprabhu przyjął sannyasę, aby obdarzyć Swą wielką łaską ogół ludzi, którzy nie są w stanie docenić Go jako Samych Radhy i Kryszny.
CC Adi 8.11


25 Sie 2017, 09:19
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 73 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.