Izolacja

"Zasady religii, mianowicie asceza, czystość, miłosierdzie i szczerość, mogą być przestrzegane przez zwolenników każdej wiary. Nie ma potrzeby przechodzić z Hinduizmu na Mahometanizm, czy z Mahometanizmu na Chrześcijaństwo, czy na jakąś inną wiarę, i tym sposobem stać się odstępcą i nie przestrzegać zasad religii. Religia Bhagavatam usilnie namawia do przestrzegania zasad religii. Zasady religii nie są jakimiś dogmatami czy przepisami jakiejś określonej religii. Takie regulujące zasady mogą być rożne odpowiednio do czasu i miejsca. Należy dbać o to, aby osiągnięte zostały cele religii. Obstawanie przy dogmatach i formułach bez osiągnięcia rzeczywistych zasad nie jest dobre. Świeckie państwo może nie być stronnicze wobec jakiegoś szczególnego typu wiary, ale państwo to nie może być obojętne wobec zasad religii. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - 01.17.32 Zn.
Aniruddha das
Posty: 1488
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Izolacja

Post autor: Aniruddha das » 30 paź 2017, 18:11

Czy wielbiciele Pana Kryszny powinni izolować się od spraw tego świata?

Punktem wyjścia jest werset z Śri Iśopanisad 14:
Należy znać doskonale Najwyższego Pana, Śri Krysznę, wraz z Jego transcendentalnym imieniem, postacią, cechami i rozrywkami. Należy znać także przemijające stworzenie materialne wraz z zamieszkującymi je przemijającymi półbogami, ludźmi oraz zwierzętami. Kto zna jedno i drugie, ten wznosi się ponad śmierć, a zarazem ponad cale to nietrwałe przejawienie kosmiczne i wchodzi do wiecznego królestwa Boga, by tam cieszyć się wiecznym życiem w pełni szczęścia i wiedzy.

W tej mantrze Śri Iśopanisad uczy, że należy doskonale znać zarówno sambhuti (Najwyższego Pana), jak i vinaśa (nietrwałe przejawienie materialne).

Aniruddha das
Posty: 1488
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Izolacja

Post autor: Aniruddha das » 30 paź 2017, 18:16

Śrimad Bhagavatam Księga 3 — Status Quo
Rozdział 7 – Dalsze pytania Vidury
Tekst 26

O synu Mitry, łaskawie opisz, w jaki sposób usytuowane są planety ponad Ziemią, jak również poniżej niej, i proszę również poinformuj mnie o ich wielkości, jak również o wielkości planet ziemskich.
Bhakta Pana zna wszystko – zarówno materialne, jak i duchowe – co pozostaje w związku z Panem. Bhaktowie nie są jedynie emocjonalistami, jak to błędnie pojmują pewni mniej inteligentni ludzie. Ich wskazówki są praktyczne. Posiadają oni wiedzę o wszystkim, co istnieje, i znają wszystkie szczegóły panowania Pana nad różnymi manifestacjami.

Aniruddha das
Posty: 1488
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Izolacja

Post autor: Aniruddha das » 30 paź 2017, 20:35

Kryszna i Balarama w szkole u Sandipani Muniego.
Po jednorazowym usłyszeniu od Swojego nauczyciela, Kryszna i Balarama nauczyli się wszelkich sztuk i nauk. W ciągu sześćdziesięciu czterech dni i sześćdziesięciu czterech nocy, przyswoili Sobie wszelkie potrzebne sztuki i nauki, konieczne w ludzkim społeczeństwie. Podczas dnia pobierali nauki na dany temat od Swojego nauczyciela, a przed zapadnięciem nocy byli już ekspertami w tej dziedzinie wiedzy, o której słuchali.

Przede wszystkim nauczyli się sztuki śpiewu, komponowania pieśni i rozróżniania melodii. Nauczyli się dobrych i złych akcentów i rytmów, w jaki sposób śpiewać różnego rodzaju rytmy i melodie, i jak akompaniować sobie na różnego rodzaju bębenkach. Nauczyli się rytmicznego tańca oraz różnych pieśni i melodii. Nauczyli się sztuki pisania dramatów, różnego rodzaju sztuk malarskich, począwszy od stylu wiejskiego aż do stylów najbardziej doskonałych. Nauczyli się również malowania twarzy tilakiem i zdobienia czoła i policzków różnego rodzaju kropkami. Nauczyli się też sztuki malowania na podłodze za pomocą wilgotnej pasty ryżowej i mącznej. Malunki takie są bardzo popularne podczas uroczystych ceremonii w domach czy w świątyni. Nauczyli się w jaki sposób zdobić kwiatami miejsce przeznaczone do wypoczynku i jak zdobić szaty i liście kolorowymi malunkami. Nauczyli się również oprawiać w ornamenty wartościowe klejnoty oraz sztuki grania na naczyniach z wodą. Naczynia takie napełnia się wodą do pewnej wysokości, tak, że kiedy następnie uderza się w nie, wydają one różne dźwięki, a kiedy uderza się w nie wszystkie naraz, powstają bardzo melodyjne tony. Nauczyli się również w jaki sposób opryskiwać się wodą podczas kąpieli z przyjaciółmi w rzekach i jeziorach. Nauczyli się również sztuki robienia dekoracji z kwiatów. Ta sztuka dekorowania nadal może być podziwiana w różnych świątyniach Vrindavany w czasie lata. Nazywa się ona phulabadi. Podium, tron, ściany i sufit są wszystkie w pełni udekorowane, a pośrodku znajduje się mała aromatyczna fontanna kwiatów. Taka kwiecista dekoracja pozwala umęczonym letnimi upałami ludziom znaleźć wytchnienie.
KŹWP 44

Aniruddha das
Posty: 1488
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Izolacja

Post autor: Aniruddha das » 30 paź 2017, 20:39

Kryszna i Balarama nauczyli się sztuki układania włosów w różny sposób oraz różnych metod zakładania hełmu. Nauczyli się również w jaki sposób urządzać przedstawienia teatralne, jak dekorować aktorów ornamentami z kwiatów i jak rozpylać papkę sandałową i wodę dla stworzenia przyjemnego zapachu. Nauczyli się również różnych sztuczek magicznych. Jest w dziedzinie magii taka sztuka, nazywana bahurupi, która polega na przebieraniu się w taki sposób, żeby nawet z bliska nie zostać rozpoznanym przez przyjaciela. Nauczyli się również sporządzać napoje, które serwuje się przy różnych okazjach, studiowali syropy i smaki i skutki intoksykacji. Nauczyli się manipulować cienkimi nićmi kierującymi tańczącymi marionetkami i jak naciągać struny instrumentów muzycznych, takich jak vina, sitar i tampura, aby uzyskiwać melodyjne tony. Nauczyli się sztuki układania i rozwiązywania zagadek, łamigłówek i rebusów, oraz sztuki czytania książek, z których nawet bardzo głupi student może bardzo szybko nauczyć się czytać i pisać. Nauczyli się również jak robić próby dramatów i odgrywać je. Studiowali również sztukę rozwiązywania krzyżówek, wypełniając puste pola i uzupełniając słowa.

Przyswoili sobie też sztukę komponowania literatury obrazkowej. W niektórych krajach świata ten rodzaj literatury jest jeszcze nadal aktualny. Historie przedstawiane są za pomocą obrazków – dla przykładu człowiek i dom mają przedstawiać człowieka idącego do domu. Kryszna i Balarama studiowali też architekturę, ucząc się konstruowania domów. Nauczyli się też sztuki rozpoznawania wartościowych klejnotów, poprzez studiowanie glazury i jakości ich kolorów. Następnie nauczyli się sztuki oprawiania tych kamieni w srebro i złoto. Nauczyli się również w jaki sposób badać glebę w celu znalezienia minerałów. To studiowanie gleby jest obecnie wyspecjalizowaną nauką, ale wcześniej była to pospolita wiedza nawet dla zwykłego człowieka. Poznali również sztukę badania ziół i roślin i robienia wyciągów leczniczych z ich składników. Poprzez studiowanie różnych gatunków roślin, nauczyli się krzyżować je ze sobą i otrzymywać różnego typu owoce. Nauczyli się przysposabiać barany i koguty do walki sportowej, a potem uczyli papugi mówić i odpowiadać na pytania ludzkich istot.

Nauczyli się też praktycznej psychologii jak wpływać na umysły innych i w ten sposób nakłaniać ich do działania zgodnie z własnym pragnieniem. Czasami jest to nazywane hipnotyzmem. Nauczyli się sztuki mycia włosów, farbowania ich na różne kolory i kręcenia na różne sposoby. Nauczyli się w jaki sposób zgadywać co napisane jest w czyjejś książce, nie widząc tej książki. Nauczyli się też zgadywać co jest w cudzej pięści. Czasami dzieci naśladują tę sztukę, chociaż nie bardzo właściwie. Jedno dziecko trzyma coś w zamkniętej dłoni i pyta swego przyjaciela, "Czy możesz powiedzieć mi, co jest w środku?", i przyjaciel zaczyna zgadywać, chociaż w rzeczywistości nie może powiedzieć na pewno. Ale jest taka sztuka, znając którą można rzeczywiście wiedzieć co jest w cudzej dłoni.

Aniruddha das
Posty: 1488
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Izolacja

Post autor: Aniruddha das » 30 paź 2017, 20:47

Kryszna i Balarama nauczyli się również jak rozumieć języki świata i jak posługiwać się nimi. Poznali nie tylko języki istot ludzkich. Kryszna mógł rozmawiać nawet ze zwierzętami i ptakami. Dowody na to znajdujemy w literaturze wedyjskiej skompilowanej przez Goswamich. Następnie nauczyli się w jaki sposób robić z kwiatów karety i samoloty. Powiedziane jest w Ramayanie, że po pokonaniu Ravany Pan Ramacandra został przeniesiony z Lanki do Bharatavarsy na samolocie z kwiatów zwanym puspa-ratha. Kryszna następnie nauczył się sztuki przepowiadania przyszłych wydarzeń na podstawie obserwacji pewnych znaków. Różne typy znaków wróżebnych opisane zostały w księdze Khanar vacana. Jeśli ktoś wychodząc z domu spotyka osobę z wiadrami pełnymi wody, to jest to bardzo dobry znak. Ale spotkanie osoby z pustymi wiadrami nie jest zbyt dobrym znakiem. Podobnie, jeśli ktoś widzi mleko krowie razem z cielęciem, to jest to dobry znak. Rozumiejąc różne tego typu znaki można przepowiadać przyszłe wydarzenia i Kryszna przyswoił Sobie tę naukę. Kryszna nauczył się również sztuki komponowania matrka. Matrka jest jak gdyby krzyżówką z trzema literami w jednej linii. Licząc jakiekolwiek trzy z jakiejkolwiek strony, otrzymuje się dziewięć. Matrki są różnego rodzaju i mają służyć różnym celom.

Kryszna nauczył się sztuki cięcia wartościowych kamieni, takich jak diamenty, oraz nauczył się sztuki zadawania pytań i odpowiadania naprędce skomponowaną w swoim umyśle poezją. Poznał naukę o działaniu i reakcjach fizycznych związków i przemian. Nauczył się sztuki psychiatrii, dzięki której można poznawać doznania psychiczne innych osób. Nauczył się też jak spełniać własne pragnienia. Bardzo trudno jest spełnić swoje pragnienia, ale nawet jeśli ktoś pragnie czegoś co jest nierealne i nigdy nie może być spełnione, pragnienie to może zostać pokonane i zlikwidowane – ale jest to wielką sztuką. Posiadając tę umiejętność można pokonać nawet pragnienia seksualne, gdyż obecne są one nawet w życiu brahmacarina. Poprzez tę sztukę można nawet wroga uczynić swoim przyjacielem, albo zmienić bezpośrednie działanie elementów fizycznych na coś innego.

Aniruddha das
Posty: 1488
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Izolacja

Post autor: Aniruddha das » 31 paź 2017, 15:40

Osoba Boga Śri Kryszna bardzo szybko pojawia się w sercach osób, które regularnie słuchają Śrimad-Bhagavatam i zawsze traktują je z wielką powagą.
ŚB 2.8.4

A Śrimad-Bhagavatam jest odpowiedzią na wiele pytań dotyczących działania energii materialnej, jak w 3 Księdze Rozdział 7 – Dalsze pytania Vidury.

O synu Mitry, łaskawie opisz, w jaki sposób usytuowane są planety ponad Ziemią, jak również poniżej niej, i proszę również poinformuj mnie o ich wielkości, jak również o wielkości planet ziemskich.

Proszę, opisz również żywe istoty według ich różnej klasyfikacji: rasy podludzkie, ludzkie, istoty zrodzone z embrionów; istoty rodzące się z potu, istoty podwójnie narodzone (ptaki), a również rośliny i warzywa. Proszę; łaskawie opisz ich pokolenia i podgrupy.

Proszę, opisz również niedoskonałości i sprzeczności bezbożnych ateistów, krzyżowanie się gatunków i ruchy żywych istot w różnych gatunkach życia, odpowiednio do ich poszczególnych sił natury i pracy.

Proszę, wyjaśnij również zasady regulujące dla ofiarowania honorów przodkom, stworzenie Pitrloki, rachubę czasu na różnych planetach, gwiazdach i ciałach świetlnych, i ich odpowiednie położenie.

Proszę, opisz również korzystne efekty dobroczynności i pokut oraz kopana zbiorników wodnych. Proszę, opisz sytuację osób, które są z dala od domu, i również obowiązek człowieka w niefortunnej sytuacji.


Osoby wnikliwe, które próbują zrozumieć Śrimad-Bhagavatam w oparciu o osiągnięcia współczesnej nauki, są wyjątkowe, a ich wyniki pracy są niezbędne w nauczaniu. Z tą myślą trwa obecnie budowa Vedic Planetarium w Mayapur (Indie), w którym będzie ukazany vedyjski model świata.
Moment wybudowania VP będzie przełomowy dla całej ludzkości.

Awatar użytkownika
Vaisnava-Krpa
Posty: 4551
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Izolacja

Post autor: Vaisnava-Krpa » 05 lis 2017, 09:44

Wszystkich nas nie zaizolują.
Śrila Prabhupada powiedział odnośnie wagi nauczania:

Bhagavad-Gita została wypowiedziana przez Najwyższego Pana, żeby ludzkie społeczeństwo mogło być doskonale zorganizowane pod każdym względem - politycznie, społecznie, ekonomicznie, filozoficznie i religijnie. Pod każdym względem ludzkie społeczeństwo może być zreformowane przez ruch Świadomości Kryszny, dlatego ten kto szerzy tę filozofię świadomości Kryszny dla korzyści wszystkich uwarunkowanych dusz działa doskonale w czystej służbie oddania. WSS

06.02.04 Znaczenie: Obecnie ruch świadomości Krsny usiłuje wprowadzić właściwe zasady zarządzania ludzkim społeczeństwem, ale na nieszczęście rządy Kali-yugi nie udzielają właściwego poparcia ruchowi Hare Krsna, gdyż nie doceniają jego wartościowej służby.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
Vaisnava-Krpa
Posty: 4551
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Izolacja

Post autor: Vaisnava-Krpa » 21 lis 2017, 15:43

Ś.B. 03.23.11 Znaczenie: Literatura wedyjska zawiera nie tylko instrukcje duchowe, lecz również poucza, jak w sposób przyjemny żyć w materialnej egzystencji, mając na względzie ostateczny cel, którym jest duchowa doskonałość.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Aniruddha das
Posty: 1488
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Izolacja

Post autor: Aniruddha das » 21 lis 2017, 22:12

A dalej w znaczeni jest napisane:
Kama-śastra informuje o wszystkim, co może okazać się konieczne. Mówi o tym, jaki powinien być dom i dekoracje, jakie ubranie powinna nosić żona, w jaki sposób powinna być ozdobiona różnymi maściami, perfumami i innymi atrakcyjnymi rzeczami itd. Gdy żona spełni te wszystkie warunki, wtedy przyciągnie męża swym pięknem i wywoła sprzyjające nastawienie umysłu.

W życiu potrzebujemy tak wielu aspektów wiedzy, dlatego Kryszna będąc chłopcem pobierał nauki od Sandipani Muniego z tak wielu dziedzin. Współcześnie bhaktowie dopiero poznają te arkany, by odnaleźć się w tej rzeczywistości. Brak patrzenia na współczesność szerokim spektrum, może czynić nas trudnych do życia i niezaradnych. Wypełnieni wiedzą duchową nie powinniśmy mieć problemów zabierać głosu w sprawach doczesnych we właściwej perspektywie.

ODPOWIEDZ