Sekty

Tylko jedna droga jest prawdziwa - droga do Boga. " Prawdziwym interesem wszystkich żywych stworzeń – w istocie, celem życia – jest powrót do domu, do Boga. Jest to korzystne dla nas samych, naszej żony, dzieci, uczniów, przyjaciół, rodaków i całej ludzkości. Ruch świadomości Kryszny może udzielić wskazówek względem zarządzania, dzięki któremu każdy będzie mógł wziąć udział w czynnościach świadomych Kryszny i osiągnąć ostateczny cel." - 07.15.65 Zn.
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Sekty

Post autor: Vaisnava-Krpa » 14 lip 2012, 12:04

W poprzednim wpisie w tym temacie pisałem w 2008 roku, że nagonka na sekty obraca się przeciwko naganiającym, a teraz zobaczcie co się dzieje. Mimo wszystko współczuję bo manipulacja jest z każdej strony. Polityka jest brudna i tylko podniesienie cech społeczeństwa łącznie z jego liderami, da światu jedność i pokój. Ludzkość musi zrozumieć, że środek do osiągnięcia celu nie jest tym samym co cel. Jedność przy poszanowaniu indywidualizmu i wolności wyboru musi być oparta na tym.

TVP złapana na manipulacji. Materiał o sektach ilustrowany zdjęciami pielgrzymki Radia Maryja
http://drive-thru.nowyekran.pl/post/684 ... -katolikow

oraz

Ziobro w obronie polskich katolików
http://drive-thru.nowyekran.pl/post/684 ... -katolikow
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: Sekty

Post autor: ParamatmaDas » 16 lip 2012, 03:03

Mysle ze w dzijszych czasach termin "sekta" sluzy bardzoej manipulowaniem ludzmi niz jakakowiek wiedza na temat czegokowiek. Jest to slowo majace bardzo duze konotacje emocjonalne, oczywscienegatywne. To tak jak w kutni dwuch ludzi pada slowo "chyba zartujesz?" oczywscie nie ma to nic wspolengo z humorem. Jest to zabieg retoryczny, podobnie okreslniem "sekta"- jest to zabieg lingwistyczny majacy zdyskredytwac, - a nie jak sie czasmi uwaza dosrczyc wiedzy.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Sekty

Post autor: trigi » 17 lip 2012, 19:13

ParamatmaDas pisze:Mysle ze w dzijszych czasach termin "sekta" sluzy bardzoej manipulowaniem ludzmi niz jakakowiek wiedza na temat czegokowiek.
Jesli mowa o manipulacji ludzmi mam tu taki przypadek manipulacji:
Poznańska prokuratura nie widzi podstaw do wznowienia śledztwa w sprawie księdza Mariusza G., który nie wzywał karetki do swojej rodzącej partnerki. Zadzwonił po pogotowie dopiero wtedy, gdy stwierdził, że jego dziecko urodziło się martwe.
- Prokuratura uznała, że zachowanie księdza nie nosi znamion przestępstwa. Chodzi o artykuł kodeksu karnego dotyczący nieudzielenia pomocy - powiedział nam przed chwilą prokurator Jacek Derda, zastępujący rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej. Zaznacza, że on nie brał udziału w podejmowaniu decyzji.
Manipulacji było sporo, ksiądz manipulował kobieta i dzieckiem,
prokuratura manipulowała wyrokiem, a prasa opinią - jednym słowem sekta w sekcie, sektą pogania.(CCCP)
Chyba ze ktoś uzna ze wszystko było w porządku, czyli ze ksiadz w celibacie miał dziecko, nie udzielił pomocy,
prokuratura nie widzi przestępstwa a opinia publiczna informowana jest tylko w lokalnej prasie lakonicznym artykułem.
Na Ukrainie to się zobaczy czy widać różnice.
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/ ... l?cookie=1

Arleta
Posty: 514
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:05
Lokalizacja: Katowice

Re: Sekty

Post autor: Arleta » 17 lip 2012, 21:56

Słowo "sekta" pochodzi od łacińskiego słowa "oddzielać". Czyli chrześcijaństwo jest sektą judaistyczną, bo oddzieliło się od judaizmu. Islam jest odłamem chrześcijaństwa i judaizmu. Buddyzm jest sektą hinduistyczną. Każda religia powstała przez oddzielenie się od wcześniejszych religii. Czyli każda religia jest z definicji sektą.
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.

Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Sekty

Post autor: Bolito » 17 lip 2012, 22:53

Arleta pisze:Islam jest odłamem chrześcijaństwa i judaizmu.
Nie jest. Trudno, żeby był "odłamem" 2 religii jednocześnie. To był autorski pomysł Muhammada, objawienie i elementy Chrześcijaństwa, Judaizmu i ponoć Zoroastryzmu. Żeby to można było nazwać odłamem, to Muhammad musiałby być wcześniej wyznawcą którejś z tych religii.
Nie jedz na czczo (grafitti)

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Sekty

Post autor: trigi » 18 lip 2012, 07:33

Bolito pisze: Nie jest. Trudno, żeby był "odłamem" 2 religii jednocześnie. To był autorski pomysł Muhammada, objawienie i elementy Chrześcijaństwa, Judaizmu i ponoć Zoroastryzmu. Żeby to można było nazwać odłamem, to Muhammad musiałby być wcześniej wyznawcą którejś z tych religii.
Ja tak z technicznego punktu widzenia. Zupełnie hipotetycznie. Może być zlepkiem 2 sektowym. Mógł wcześniej być wyznawcą judaizmu i potem chrześcijanstwa. Utworzył 2 sekty i połączył je w całość. W ten sposób może być podwójną sektą judao-chrzescijańską przy śpiewie archanioła.

Arleta
Posty: 514
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:05
Lokalizacja: Katowice

Re: Sekty

Post autor: Arleta » 18 lip 2012, 16:40

Bolito pisze:Nie jest. Trudno, żeby był "odłamem" 2 religii jednocześnie. To był autorski pomysł Muhammada, objawienie i elementy Chrześcijaństwa, Judaizmu i ponoć Zoroastryzmu. Żeby to można było nazwać odłamem, to Muhammad musiałby być wcześniej wyznawcą którejś z tych religii.
Nie czepiajmy się szczegółów (ja nie piszę o osobie Mahometa, tylko o stworzonej przez niego religii, która jest ewidentnie odłamem chrześcijańsko-żydowskim). Chodziło mi o pokazanie absurdu nazywania czegoś "sektą". W rzeczywistości sektami są wszystkie współczesne religie i kościoły.
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.

Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Sekty

Post autor: Bolito » 18 lip 2012, 22:36

trigi pisze:Ja tak z technicznego punktu widzenia. Zupełnie hipotetycznie. Może być zlepkiem 2 sektowym. Mógł wcześniej być wyznawcą judaizmu i potem chrześcijanstwa. Utworzył 2 sekty i połączył je w całość. W ten sposób może być podwójną sektą judao-chrzescijańską przy śpiewie archanioła.
Technicznie owszem, ale faktycznie nie był. Szukał czegoś innego niż dotychczasowe wierzenia arabskie i znalazł.
Arleta pisze:Nie czepiajmy się szczegółów (ja nie piszę o osobie Mahometa, tylko o stworzonej przez niego religii, która jest ewidentnie odłamem chrześcijańsko-żydowskim). Chodziło mi o pokazanie absurdu nazywania czegoś "sektą". W rzeczywistości sektami są wszystkie współczesne religie i kościoły.
Ogólnie zgoda. Ale nadal będę się upierał, że nie ma czegoś takiego jak odłam 2 religii naraz. Islam zawiera elementy judaistyczne i chrześcijańskie, ale określenie "odłam" zupełnie tu nie pasuje.
Nie jedz na czczo (grafitti)

Arleta
Posty: 514
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:05
Lokalizacja: Katowice

Re: Sekty

Post autor: Arleta » 18 lip 2012, 22:43

Wydaje mi się Prabhu, że mieszamy tutaj pojęcie herezji i sekty. Herezja jest odstępstwem od jakiejś jednej religii, ale sekta może łączyć elementy dwóch i więcej religii.
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.

Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Sekty

Post autor: Bolito » 18 lip 2012, 23:04

Arleta pisze:Wydaje mi się Prabhu, że mieszamy tutaj pojęcie herezji i sekty. Herezja jest odstępstwem od jakiejś jednej religii, ale sekta może łączyć elementy dwóch i więcej religii.
Zgoda, tylko że jak już napisałem, Islam nie oddzielił się od żadnej z istniejących religii. Muhammad nie zanegował nauk jakiejś religii, cały czas w niej pozostając (jak np. M. Luter), więc heretykiem nie był. Sekta może łączyć elementy różnych religii, ale wtedy nie będzie odłamem. Chyba, że jej zwolennicy pozostając w ramach jednej religi dodają do wyznawanych zasad coś innego. Wtedy to może być herezja.
Nie jedz na czczo (grafitti)

ODPOWIEDZ