Czy Jezus przekazał swoim uczniom święte imię?

Tylko jedna droga jest prawdziwa - droga do Boga. " Prawdziwym interesem wszystkich żywych stworzeń – w istocie, celem życia – jest powrót do domu, do Boga. Jest to korzystne dla nas samych, naszej żony, dzieci, uczniów, przyjaciół, rodaków i całej ludzkości. Ruch świadomości Kryszny może udzielić wskazówek względem zarządzania, dzięki któremu każdy będzie mógł wziąć udział w czynnościach świadomych Kryszny i osiągnąć ostateczny cel." - 07.15.65 Zn.
Awatar użytkownika
Ananta
Posty: 167
Rejestracja: 09 lut 2014, 13:53

Czy Jezus przekazał swoim uczniom święte imię?

Post autor: Ananta » 27 sie 2014, 10:50

Haribol,

powracam ze swoją ciekawością, jeśli pytam o coś o co nie wypada/nie przystoi czy też o coś, co nie jest wcale potrzebne aby to rozumieć to byłabym wdzięczna za informację zwrotną. W swojej naiwności i głupocie na pewno popełniam mnóstwo gaf i obraz za co na wstępie przepraszam.

Przed chwilą zaczęła ciekawić mnie kwestia czy wiadome jest czy uczniom Chrystusa dane było poznać chwały świętych imion Pana? W Biblii wiele razy padają słowa "Twoje święte imię", co ojcowie kościoła tłumaczą jako semicki sposób określania Osoby Boga i tym zamykają temat. Czy doszukuję się drugiego dna, tam gdzie go nie ma?
Mam na myśli choćby takie fragmenty Pisma jak:
J 16,6 "Objawiłem Twoje imię tym, których dałeś mi ze świata"
J 16,26 "Pozwoliłem też im poznać Twoje imię"

pozdrowienia, ukłony i podziękowania dla wszystkich mających dla mnie cierpliwość,

Hare Krsna!

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Czy Jezus przekazał swoim uczniom święte imię?

Post autor: Purnaprajna » 27 sie 2014, 14:03

Z pewnością nie, bo w innym razie teologia świętego imienia, dżapa i kirtan byłyby znacznie bardziej rozwinięte i podkreślane w tradycji chrześcijańskiej, a nie są. Stosunek do imion Boga w Kościele Katolickim wyjaśnia Ks. Michał Kaszowski: "Drugie przykazanie ("Nie będziesz wymawiał imienia Pana Boga twego nadaremno") przypomina o świętości Bożego imienia i o konieczności wypowiadania go z czcią i miłością. Taki sposób wymawiania go dokonuje się w czasie modlitwy i głoszenia Ewangelii.

Drugie przykazanie zakazuje grzesznego posługiwania się imionami świętymi, czyli wymawiania ich nadaremno, czyli bez pragnienia osiągnięcia jakiegoś prawdziwego dobra, zwłaszcza swojego nawrócenia i uświęcenia. Zabrania ono także bluźnierstwa, przekleństwa, krzywoprzysięstwa i wiarołomstwa.
"

Duchowa tradycja Wajsznawizmu mówi o istnieniu dwóch kategorii świętych imion Pana: mukhya nama - głównych, czy też pierwszorzędnych imion, oraz gauna nama, czyli wtórnych, lub drugorzędnych imion. Różnica pomiędzy tymi dwiema kategoriami leży m.in w efekcie pojawiającym się na skutek ich intonowania.

W Biblii znajdziemy różne imiona Boga (różne źródła wymieniają od 14 do 19 imion) takie jak np. El Szaddai (Wszechpotężny Pan), El Eljon (Najwyższy Bóg), Adonaj (Pan, Mistrz), Jahwe (Pan), El Olam (Wiecznie Istniejący), Elohim (Bóg), itd. Teologia wajsznawizmu klasyfikuje je jako gauna-nama, czyli jako drugorzędne imiona Kryszny, które związane są z Jego kontaktem z materialną naturą. W sanskrycie, ich odpowiedniki, lub podobne im imiona będą brzmiały: Brahman, Paramatma, Iśwara, Dżagannatha, Bhutesza (Pan wszystkiego), Maheśvara (Najwyższy Kontroler lub Stworzyciel Kontrolerów), Stworzyciel (srisztikarta), Dżagat-pala (Ten który utrzymuje wszechświat), Wiśwa-nijanta (Administrator wszechświata), Jagjeśwara (Beneficjant ofiar). Generalnie, powyższa kategoria drugorzędnych imion Boga (gauna-nama) jest używana przez osoby przywiązane do karmy (m.in prze większość chrześcijan), lub gjany, a nie przez bhaktów.

Chociaż, jak mówią aczarjowie wajsznawa, intonowanie gauna-nama Kryszny przynosi ogromne korzyści, to rzadko są to transcendentalne rezultaty. Dlatego też bhaktowie intonują mukhya-nama, czyli pierwszorzędne imiona Kryszny, które przynoszą najwyższą z możliwych korzyści, gdyż imiona te są częścią transcendentalnych lila Kryszny. Takimi imionami są np. Gowinda, Gopala, Rama, Radhanatha, Hari, Govinda, Sri Nandanandana, Yasomati-Pranadhana, Madana-Mohana, Syamasundara, Madhava, Gopinatha, Brajagopala, Rakhala, Jadava, itd., itp. Imiona w tej kategorii są obdarzone pełnią śakti (mocą) Kryszny, gdyż nie są różne od swarupy Pana (Jego własnej natury) i wiecznie pozostają w świecie duchowym. Imiona te posiadają moc obdarzenia Kryszna-prema, i nie mają żadnego związku ze światem materialnych fenomenów.

Czasami wspomina się jeszcze trzecią kategorię świętych imion zwaną madhurja-nama. Składają się na nią najsłodsze z możliwych imiona Pana, które prowokują powstawanie wszystkich rasa, zmieszanych z intymnym przywiązaniem. Nie ma tam mowy o aiśwarja (bogactwie czy potędze) Pana, lub o nagradzaniu kogoś wyzwoleniem (mukti). Madhurya nama kulminuje w maha-mantrze Hare Kryszna, która jedynie wyjawia atrakcję indywidualnej duszy do Kryszny, połączonych silną miłośną więzią.

Powyższe opisy pochodzą z "Dżajwa dharmy", "Harinama cintamani" oraz ze "Śri Kryszna Samhity" napisanych przez Śrila Bhaktivinoda Thakura.

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Czy Jezus przekazał swoim uczniom święte imię?

Post autor: padmak » 27 sie 2014, 14:27

Tak, to prawda, że waga imienia Boga jest bardzo mocno podkreślana w naukach Jezusa Chrystusa. Jego podstawowa modlitwa, którą przekazał mocno to podkreśla, ważność "święcenia" imienia Boga:
"... Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje (...) ..."
Jednak, ja sam, wychowując się w Kościele Katolickim do 18-stego roku życia i uczęszczając na każdą co niedzielną mszę, nie usłyszałem z ambony imienia takowego.
To tak, jakby podkreślane było w Biblii że święcenie imienia Boga jest bardzo ważne, ale samo imię zostało okryte jakąś tajemnicą.
Przychodzi mi na myśl sytuacja w której 500 lat temu Pan Czajtania nauczał Świętych Imion Boga i był za to krytykowany przez ówczesnych kapłanów, którzy mówili że to jest tajemnica i nie dla każdego. Pan Czajtania jednak użył "podstępu" i mówił, że ta tajemnicza modlitwa brzmi:
Hare Rama Hare Rama, Rama Rama Hare Hare, Hare Krsna Hare Krsna, Krsna Krsna Hare Hare.
A Pan Czejtania naucza innej modlitwy:
Hare Krsna Hare Krsna, Krsna Krsna Hare Hare, Hare Rama Hare Rama, Rama Rama Hare Hare.

Nie jestem znawcą czasów Chrystusa, ale być może imiona Boga były tylko dla wtajemniczonych. Nie wiem tego. Może ktoś zna bardziej szczegółowe informacje.

Awatar użytkownika
Ananta
Posty: 167
Rejestracja: 09 lut 2014, 13:53

Re: Czy Jezus przekazał swoim uczniom święte imię?

Post autor: Ananta » 27 sie 2014, 15:00

Namaste Purnaprajna,

Namaste padmak,

bardzo dziękuję za pomoc w pogłębieniu wiedzy. Nie posiadam i nie miałam styczności ze wspomnianymi pismami, tym bardziej dziękuję za tak bogate objaśnienie,

coraz bardziej wdzięczna i zadłużona :] y.s A

ODPOWIEDZ