Praktykowanie chrześcijaństwa a intonowanie maha mantry

Tylko jedna droga jest prawdziwa - droga do Boga. " Prawdziwym interesem wszystkich żywych stworzeń – w istocie, celem życia – jest powrót do domu, do Boga. Jest to korzystne dla nas samych, naszej żony, dzieci, uczniów, przyjaciół, rodaków i całej ludzkości. Ruch świadomości Kryszny może udzielić wskazówek względem zarządzania, dzięki któremu każdy będzie mógł wziąć udział w czynnościach świadomych Kryszny i osiągnąć ostateczny cel." - 07.15.65 Zn.
Awatar użytkownika
Ananta
Posty: 167
Rejestracja: 09 lut 2014, 13:53

Praktykowanie chrześcijaństwa a intonowanie maha mantry

Post autor: Ananta » 27 sie 2014, 15:16

Hare Krsna,

zastanawia mnie właśnie czy jednoczesne praktykowanie chrześcijaństwa i intonowanie maha mantry da się pogodzić, Krsna mówi przecież "Porzuć wszelkie rodzaje religii i po prostu podporządkuj się Mnie. Ja wyzwolę cię od wszelkich następstw grzechów. Nie lękaj się więc" (BG 18,66).

Wiadomo, że rodzimy się na takiej a nie innej ziemi więc i w określonej kulturze i tradycji, chcąc nie chcąc sentymenty do dawnych praktyk pozostają; wiem, że pytanie wskazuje na brak zaufania do Krsny i martwi mnie to; zadaję sobie pytanie czy przyzwyczajenie do odmawiania danej koronki czy uczęszczanie do kościoła może Go obrazić i zasmucić

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Praktykowanie chrześcijaństwa a intonowanie maha mantry

Post autor: Purnaprajna » 27 sie 2014, 19:06

Jak najbardziej da pogodzić, bo celem praktyki jakiejkolwiek religii jest rozwinięcie związku miłości i oddania duszy dla Boga, a maha-mantra jest przecież tożsama z Bogiem, gdzie intonowanie imion Boga jest wyrazem miłości i oddania duszy dla Niego.

Oczywiście, znajdą się też osoby, które będąc pod wpływem niższych materialnych gun, stanowczo temu zaprzeczą, generalnie z powodu przywiązania do cielesnej koncepcji życia, które nie chcą lub nie są w stanie zrozumieć, że dusza nie jest hindusem, muzułmaninem, czy katolikiem, a Bóg nie siedzi zamknięty na klucz na zapleczu jakiejś parafii, służąc jako lep na dotacje na wino. W największym błędzie i ignorancji tkwią jednak ci, którzy utrzymują, że świadomość Kryszny i służba oddania dla Kryszny jest wymysłem szatana i antyreligią, i aktywnie przeciwdziałają ich propagacji pośród społeczeństwa.

Jeżeli ktoś rozumie powyższy cel religii, to niezależnie od swoich przywiązań, kultury i tradycji w której wyrósł, zawsze doceni wysiłki innych ludzi w tym kierunku, a sam będzie starał się robić to, na co w tej chwili go stać. Jeżeli nie jesteśmy jeszcze w stanie podporządkować się w pełni Krysznie, a niewielu na świecie jest to w stanie od razu uczynić, to polecane jest, abyśmy oczyszczali swoją świadomość i rozwijali oddanie dla Boga praktykując autoryzowany proces religijny, która nam osobiście odpowiada, ale szczerze, a nie jako wymówkę dla robienia i mówienia nonsensów. Taka praktyka stopniowo wznosi świadomość człowieka i oczyszcza go w wystarczającym stopniu, w którym wreszcie doceni on koncept istnienia, różnej od mentalnego i fizycznego ciała wiecznej duszy, wraz z jej inherentną tożsamością bycia sługą wszechatrakcyjnego Pana, czyli inaczej Kryszny.

Kryszny to nie obraża, podobnie jak dziecko uczące się chodzić nie obraża rodziców. Wręcz przeciwnie, tak jak szczere wysiłki dziecka cieszą rodziców, podobnie, czyjeś szczere wysiłki w praktyce oddania dla Boga zawsze zadowalają Krysznę niezależnie od ich zewnętrznej formy, prezentacji, czy nazewnictwa. To obraża i niepokoi jedynie głupców i ignorantów, ale nigdy Kryszny.

Awatar użytkownika
Ananta
Posty: 167
Rejestracja: 09 lut 2014, 13:53

Re: Praktykowanie chrześcijaństwa a intonowanie maha mantry

Post autor: Ananta » 27 sie 2014, 19:52

Uffffff, dziękuję Purnaprajna jak zwykle zdjąłeś mi z serca kolejny kamień i mogę lżej odetchnąć. Mnóstwa błogosławieństw od Krsny Ci życzę, pokorne wyrazy szacunku i uznania dla Twojej pracy w oświecaniu zagubionych i zdezorientowanych,

Haribol

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Praktykowanie chrześcijaństwa a intonowanie maha mantry

Post autor: Purnaprajna » 28 sie 2014, 14:13

Dziękuję Ci Ananto za szczere życzenia, jak też za Twoją dociekliwość! A co do "mojej pracy w oświeceniu zagubionych i zdezorientowanych", to szczerze mówiąc, robię to głównie dla swojego własnego dobra i korzyści, w czym rola osób takich jak Ty jest wprost nieoceniona! Mam nadzieję, że pewnego pięknego dnia uda mi się całkowicie przekonać samego siebie do tego, o czym piszę, i porzucić wszystkie inne ambicje, na rzecz objęcia z uczuciem, słów mistrza duchowego.

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Praktykowanie chrześcijaństwa a intonowanie maha mantry

Post autor: padmak » 28 sie 2014, 20:19

Dokłasnie. Tam gdzie jest wymiana personalna oparta na właściwym zadawaniu pytań pojawi się inspiracja do udzielenia właściwej odpowiedzi.

ODPOWIEDZ