Czczenie Pana Buddy

Tylko jedna droga jest prawdziwa - droga do Boga. " Prawdziwym interesem wszystkich żywych stworzeń – w istocie, celem życia – jest powrót do domu, do Boga. Jest to korzystne dla nas samych, naszej żony, dzieci, uczniów, przyjaciół, rodaków i całej ludzkości. Ruch świadomości Kryszny może udzielić wskazówek względem zarządzania, dzięki któremu każdy będzie mógł wziąć udział w czynnościach świadomych Kryszny i osiągnąć ostateczny cel." - 07.15.65 Zn.
Arleta
Posty: 514
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:05
Lokalizacja: Katowice

Czczenie Pana Buddy

Post autor: Arleta » 31 gru 2011, 01:44

W świątyni Narayana w Indiach są posągi Buddy. Czy w świadomości Kryszny można czcić Buddę, czy lepiej nie? Mam w domu dwie figurki Buddy i obrazki z Jego wyobrażeniem (w tym jedną pamiątkę z miejsca urodzin Buddy), ale nie bardzo wiem, jak je traktować? Czy czcić je razem z innymi wizerunkami avatarów Boga?
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Czczenie Pana Buddy

Post autor: trigi » 31 gru 2011, 11:26

Traktować z szcunkiem jako avatar Kryszny, wielbimy Pana Caitanye i Śri Kryszne, Pana Jaganatha,Pana Nrisimhe nie pamietam aby Śrila Prabhupada polecał wielbienia Pana Buddy.

V-K
Posty: 160
Rejestracja: 07 gru 2011, 20:02

Re: Czczenie Pana Buddy

Post autor: V-K » 31 gru 2011, 14:36

Pytanie, czy można wielbić Pana Buddę jako awatar Krsny jest na miejscu i sam jestem ciekaw definitywnej i sprawdzonej odpowiedzi na nie... !

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Czczenie Pana Buddy

Post autor: trigi » 31 gru 2011, 14:40

A kogo masz na myśli? W ISKCON-nie? Dla buddystów na miejscu. Zapraszam do Nektaru Instrukcji Śrila Rupy Goswamiego lub Nektar Oddania nie wspomniano o Panu Buddzie.
Nektar Instrukcji jest esensją Nektaru Oddania (przewodnik służby oddania dla bhaktów), przeczytałem dzisiaj cały, więc sprawdzone nie ma tam o Panu Buddzie .
Ostatnio zmieniony 31 gru 2011, 14:46 przez trigi, łącznie zmieniany 1 raz.

V-K
Posty: 160
Rejestracja: 07 gru 2011, 20:02

Re: Czczenie Pana Buddy

Post autor: V-K » 31 gru 2011, 14:43

Trigi, mam na myśli odpowiedź na to pytanie na podstawie wypowiedzi Śri Prabhupada. Jeżeli Ty takowymi dysponujesz, no to słucham?!

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Czczenie Pana Buddy

Post autor: trigi » 31 gru 2011, 14:47

No sa tam znaczenia Srila Prabupady tez nie ma tam nic o Panu Buddzie.Jest to chyba odpowiedz po co zajmować sie Panem Budda?
"Wniosek jest taki, że mieszkanie nad brzegami Radha-kunda i branie codziennej kąpieli w tym jeziorze stanowi najwyższą doskonałość służby oddania. Jest to pozycja trudna do osiągnięcia, nawet dla tak wielkich mędrców i bhaktów jak Narada. Zatem nie ma końca chwałom Śri Radha-kunda. Poprzez służenie temu jezioru otrzymuje się szansę asystowania Śrimati Radharani, pod wiecznym przewodnictwem pasterek gopi." NI s.87
Właśnie mam ciekawe pytanie co do kąpieli chodzi chyba o kąpiel w ciele duchowym:
Żywe istoty, które pragną powrócić do domu, do transcendentalnego królestwa Boga, Golokę Vrindavanę, po osiągnięciu swoich ciał duchowych (siddha-deha), powinny zamieszkać nad Radha-kunda, przyjąć schronienie służek Śrimati Radharani i pod ich kierunkiem zaangażować się w bezustanną służbę oddania dla Niej. Jest to najwyższą pozycją dla tych, którzy zaangażowani są w służbę oddania pod ochroną Śri Caitanyi Mahaprabhu.
Ciekawe nie?
Ostatnio zmieniony 31 gru 2011, 15:03 przez trigi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Czczenie Pana Buddy

Post autor: trigi » 31 gru 2011, 14:56

Pan Budda pojawił sie aby zatrzymac zabijanie zwierzat podczas ofiar i zwiesc materialistów, i jak sie czyta znaczenia Śrila Prabhupady to nie spotkałem sie aby kiedykolwiek Śrila Prabhupad zachecał do wielbienia Pana Buddy.

V-K
Posty: 160
Rejestracja: 07 gru 2011, 20:02

Re: Czczenie Pana Buddy

Post autor: V-K » 31 gru 2011, 15:04

Trigi, rozumiem Ciebie, ale brak wzmianki o czczeniu Pana Buddy jako inkarnacji Krsny jest jedynie dowodem pośrednim nie w pełni jednoznacznym. Oczywiście przyjmując założenie, że znasz wszystkie pisma Śri Prabhupada, które mogłyby traktować o tym temacie...

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Czczenie Pana Buddy

Post autor: trigi » 31 gru 2011, 15:07

Nie znam, jak znajdziesz jakis ciekawy fragment to napisz :D
Wychodze z założenia ze jak Śrila Prabhupada wspomina o Panu Buddzie w wypadku gdy mówią o tym teksy żródłowe generalnie, to szczegółowe zajmowanie sie inkarnacją Pana Buddy oddciąga nas od kultu Pana Caitanji i Pana Śri Kryszny.Chodzi mi o ten kąt spojrzenia.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Czczenie Pana Buddy

Post autor: Vaisnava-Krpa » 31 gru 2011, 15:29

Akurat zbieram teksty o Buddyźmie i wstawię za chwilę to co mam do tej pory w osobnym wątku z cytatami.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ