Islam

Tylko jedna droga jest prawdziwa - droga do Boga. " Prawdziwym interesem wszystkich żywych stworzeń – w istocie, celem życia – jest powrót do domu, do Boga. Jest to korzystne dla nas samych, naszej żony, dzieci, uczniów, przyjaciół, rodaków i całej ludzkości. Ruch świadomości Kryszny może udzielić wskazówek względem zarządzania, dzięki któremu każdy będzie mógł wziąć udział w czynnościach świadomych Kryszny i osiągnąć ostateczny cel." - 07.15.65 Zn.
Gauri
Posty: 313
Rejestracja: 29 lis 2006, 16:49

Re: Islam

Post autor: Gauri » 26 paź 2011, 19:33

nic tylko golić brody :D ale fakt ze pan(pierwszy ktory sie wypowiada) w powyższym filmie jest zydem wiec trudno wymagać od niego, by o islamie wypowiadał sie pochlebnie. :D

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Islam

Post autor: Vaisnava-Krpa » 26 paź 2011, 20:45

Przytoczę co Purnaprajna Prabhu w wątku "Hare Kryszna a Chrześcijaństwo" pisał:

"Tak dla przywrócenia zaburzonej równowagi, przytaczam fragment rozmowy samego Pana Boga, Śri Caitanji Mahaprabhu z wysokim muzułmańskim urzędnikiem państwowym Maulana Czand Kazi Szachebem, mającej miejsce w XV wieku, w zachodnim Bengalu, a opisanej w transcendentalnym piśmie objawionym Śri Caitanya-caritamrita, Adi-lila 17-166-171. Wersety opatrzone są komentarzami jednego z niezliczonych, i niezwykle kochających Pana Boga synów, Jego Świątobliwości A.C Bhaktiwedanty Swamiego Prabhupady:

"Zabójcy krów skazani są na gnicie w piekielnym życiu przez tak wiele tysięcy lat, jak wiele jest włosów na ciele krowy."
"W waszych pismach jest wiele błędów i złudzeń. Ich kompilatorzy, nie znając istoty wiedzy, wydali polecenia, które są wbrew rozsądkowi i rozumowi."
"Po wysłuchaniu tych stwierdzeń Śri Caitanyi Mahaprabhu zbijających jego argumenty, Kazi nie był w stanie wypowiedzieć ani słowa więcej. Tak więc po odpowiednim zastanowieniu się przyjął porażkę i przemówił w ten sposób."


Znaczenie: W naszej praktycznej działalności misyjnej spotykamy wielu chrześcijan, którzy mówią o stwierdzeniach Biblii. Kiedy pytamy, czy Bóg jest ograniczony czy nieograniczony, kapłani chrześcijańscy mówią, że Bóg jest nieograniczony. Lecz kiedy pytamy, dlaczego nieograniczony Bóg miałby mieć tylko jednego syna, a nie nieograniczoną liczbę synów, nie są w stanie na to odpowiedzieć. Podobnie, z naukowego punktu widzenia, odpowiedzi na wiele pytań ze Starego Testamentu, Nowego Testamentu i Koranu zmieniły się. Lecz śastry nie mogą zmieniać się odpowiednio do czyjegoś kaprysu. Wszystkie śastry muszą być wolne od czterech wad natury ludzkiej. Stwierdzenia śastr muszą być zawsze poprawne.

"Mój drogi Nimai Pandito, wszystko, co powiedziałeś, jest prawdą. Nasze pisma święte rozwinęły się dopiero niedawno i z pewnością nie są logiczne ani filozoficzne.

Znaczenie: Śastry yavanów, czyli osób żywiących się mięsem, nie są pismami wiecznymi. Zostały uformowane nie tak dawno temu i czasami są sprzeczne ze sobą. Są trzy pisma yavanów: Stary Testament, Nowy Testament i Koran. Spisanie ich posiada historię. Nie są one wieczne tak jak wiedza wedyjska. Więc chociaż mają swą argumentację i rozumowanie, nie są zbyt rozsądne i transcendentalne. Wskutek tego osoby zaawansowane w nauce i filozofii uważają te pisma za nie do przyjęcia.

Czasami kapłani chrześcijańscy przychodzą do nas i pytają: "Dlaczego nasi zwolennicy lekceważą nasze pisma i przyjmują wasze?" Lecz kiedy pytamy ich: "Wasza Biblia mówi, 'Nie zabijaj'. Dlaczego codziennie zabijacie tak wiele zwierząt?", to nie są w stanie odpowiedzieć. Niektórzy z nich dają niedoskonałą odpowiedź, że zwierzęta nie mają duszy. Lecz wtedy pytamy: "Skąd wiecie, że zwierzęta nie mają duszy? Zwierzęta i dzieci są tej samej natury. Czy to oznacza, że dzieci w społeczeństwie ludzkim również nie mają duszy?" Według pism wedyjskich w ciele znajduje się właściciel ciała, dusza. Bhagavad-gita mówi:

dehino 'smin yatha dehe kaumaram yauvanam jara

tatha dehantara-praptir dhiras tatra na muhyati

"Tak jak wcielona dusza bezustannie wędruje w tym ciele od wieku chłopięcego, poprzez młodość aż do starości, podobnie przechodzi ona w inne ciało po śmierci. Zmiany takie nie zwodzą osoby zrównoważonej." (Bg. 2.13)

Ponieważ wewnątrz ciała znajduje się dusza, ciało zmienia się poprzez tak wiele form. W ciele każdej żywej istoty znajduje się dusza, bez względu na to, czy jest to ciało zwierzęcia, drzewa, ptaka czy istoty ludzkiej, i dusza przechodzi z jednego typu ciała do innego. Kiedy pisma yavanów - mianowicie Stary Testament, Nowy Testament i Koran nie są w stanie udzielić właściwych odpowiedzi dociekającym zwolennikom, naturalnie ci, którzy są zaawansowani w wiedzy naukowej i filozofii, tracą wiarę w takie pisma. Kazi przyznał to, rozmawiając z Caitanyą Mahaprabhu. Kazi był osobą bardzo inteligentną. Był całkowicie świadomy swej pozycji, jak oznajmia to następny werset.

"Wiem, że nasze pisma są pełne wyobrażeń i błędnych idei, jednakże ponieważ jestem mahometaninem, przyjmuję je - pomimo ich niedostatecznego podłoża - ze względu na mą społeczność.
"Rozumowanie i argumenty w pismach mięsożerców nie są zbyt rozsądne," zakończył Kazi.
"
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Islam

Post autor: Bolito » 26 paź 2011, 22:32

Narayana pisze:W celu odnalezienia Boga(to mój cel). W Islamie go odnalazłem LA ILAHA ILLA ALLAH nie ma Boga prócz Allaha. Nie czci się nikogo innego poza Bogiem, żadnych bóstw, żadnych obrazków, żadnych świętych tylko Boga Jedynego. Czczenie Kryszny, Radhy, Chaitanya Mahaprabhu oddalało mnie coraz bardziej, nie wiedziałem kim jest Bóg, jak się do niego modlić, komu oddawać cześć...
A nie przyszło ci do głowy, że przemawiasz do ludzi, którzy też już odnaleźli Boga i teraz starają się podążać za Jego wskazówkami. Chyba, że twoja działalność ma nas skłonić, żebyśmy odnaleźli właściwego Boga (czyli też nawrócili się na Islam).
Powiadasz, że ścieżka bhakti oddalała cię od Boga, nie wiedziałeś kim jest ani jak się do Niego modlić? A jak długo poznawałeś tę ścieżkę ? Czytałeś cokolwiek z naszej literatury (dokładnie) ? Czy może uznałeś, że to skomplikowane, za trudne, lepiej poszukać czegoś prostego, rygorystycznego i nie zostawiającego wątpliwości ?
Narayana pisze: Jak go czczą ?? Na pewno nie modlą się do Niego ani nie rysują go czy rzeźbią i nie oddają tej rzeźbie czy obrazkowi czci.
No tak, zwykle jeżeli wspomną Proroka w rozmowie, dodają zaraz "Niech Allach mu błogoslawi", czy coś w tym stylu.
Rozumiem, że teraz jesteś zdecydowanie przeciwny jakimkolwiek wizerunkom Boga i dlatego skasowałeś obrazek ze swojego profilu. Sugerowałbym jeszcze zmianę ksywki - przecież "Narayana" to jedno z "fałszywych" określeń Boga.
Nie jedz na czczo (grafitti)

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Islam

Post autor: trigi » 27 paź 2011, 07:13

Bardzo dobre cytaty z Isopanisad i Caitanyi. Dlatego napisałem ze przypomina mi to dialog z SJehowy zawsze pozostaje niesmak straconego czasu, nie obrazcie sie ale chrzescijanstwo i muzulmanizm jest dla mnie religiami niepełnymi dla mniej inteligentnych (żeby nie powiedziec dosadniej), przepraszam ale tak je odbieram.

Gauri
Posty: 313
Rejestracja: 29 lis 2006, 16:49

Re: Islam

Post autor: Gauri » 27 paź 2011, 22:00

trigi pisze:Bardzo dobre cytaty z Isopanisad i Caitanyi. Dlatego napisałem ze przypomina mi to dialog z SJehowy zawsze pozostaje niesmak straconego czasu, nie obrazcie sie ale chrzescijanstwo i muzulmanizm jest dla mnie religiami niepełnymi dla mniej inteligentnych (żeby nie powiedziec dosadniej), przepraszam ale tak je odbieram.

To prawda,ze czasu żal. :lol: Jesli chodzi o wyżej wspomniane ścieżki są one nazywane Kaitava dharmą-oszukanczą religią.Z tym ze trzeba zdac sobie sprawe rownież z tego że są ludzie ktorych stać jedynie na to by w imie boga "jedynego" wylewać złosc na inne dzieci Boże,czy tez raz w niedziele udać sie do koscioła. I to jest ich etap. :)

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Islam

Post autor: trigi » 28 paź 2011, 07:25

Tosmy wymienili sobie poglady ,a Narayana jest chyba niepocieszony...

Arleta
Posty: 514
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:05
Lokalizacja: Katowice

Re: Islam

Post autor: Arleta » 24 gru 2011, 10:56

trigi pisze:Tosmy wymienili sobie poglady ,a Narayana jest chyba niepocieszony...
Szkoda mi Narayana, ale tysiąc razy lepiej żeby był prawdziwym muzułmaninem, niż niewierzącym hedonistą na poziomie zwierząt jak większość ludzi. Niestety nie wszyscy mogą stać się od razu waisznawami, bo nie są na tym etapie rozwoju duchowego. W materialistycznych religiach czeka jednak bardzo dużo różnych pułapek Mayi i bardzo łatwo upaść. Niektóre ceremonie religijne są wybitnie szkodliwe dla rozwoju duchowego (picie alkoholu podczas nabożeństw w judaizmie i chrześcijaństwie, popieranie zabijania zwierząt i jedzenia mięsa, brak szacunku dla życia ludzkiego, zarzynanie krów i owiec jako ofiar dla Boga, okaleczanie genitaliów itp). Oczywiście znam kilku chrześcijan, którzy są osobami na wysokim poziomie etyki i moralności, co jest dowodem, że każda religia daje taką możliwość.

Nie nazwałabym tych religii "oszukańczymi", bo co najwyżej można je nazwać "uwikłanymi w Mayę". Celem tych religii nie jest przecież oszukiwanie ludzi, ale szerzenie wiary w Boga. Robią to tak, jak w ich mniemaniu jest najlepiej. Nie można ich winić, że nie bardzo wiedzą, jak to robić właściwie. Idą w dobrym kierunku- a to jest chyba najważniejsze.

Życzę Narayanowi postępu na drodze rozwoju duchowego w każdej odmianie religii, jaką wybierze. Miał kontakt ze świadomością Kryszny, więc w końcu i tak do niej wróci.
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Islam

Post autor: trigi » 24 gru 2011, 11:05

Jako Vaisnavini Mataji zyczysz dobrze wszystkim zywym istotom nawet swoim kosztem,ale z niedokonca autoryzowanego zródła lub jakoze nie moge go potwierdzic powiem ze słyszałem jak Śrila Prabhupada powiedział, ze muzułmanie najpierw udaja sie na Brahmaloke za swoje zasługi potem na patalaloki za grzechy.Tak mniej wiecej.No ale tak jak to przedstawiłem jest to z cyklu niepotwierdzonych powiedzen Srila Prabhupady.

Arleta
Posty: 514
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:05
Lokalizacja: Katowice

Re: Islam

Post autor: Arleta » 24 gru 2011, 11:16

Nie bardzo nadaję się do filozofowania, ale wiem na pewno że islam trzeba szanować, bo jest to niewątpliwie jedna z dróg do Boga. Bóg stworzył islam dla pewnej grupy ludzi na określonym poziomie rozwoju duchowego. Nie można wymagać, żeby wszyscy byli na tym samym poziomie. Lepiej jest chodzić do meczetu, niż na przykład do kina.
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Islam

Post autor: trigi » 24 gru 2011, 12:10

Samo rozróżnie na materialistyczne religie i te duchowe nie maja sensu jesli w gre wchodzi bhakti, a kto zareczy ze nie ma chrzescijan lub muzułmanów bez bhakti do Jezusa lub Allaha?
Z drugiej strony jesli pojawi sie prawdziwe bhakti to widzimy wszystkie zywe istoty jako rónwe sobie i nie jemy miesa jak św. Franciszek.

ODPOWIEDZ