Kryszna, a Jezus i inne religie.

Tylko jedna droga jest prawdziwa - droga do Boga. " Prawdziwym interesem wszystkich żywych stworzeń – w istocie, celem życia – jest powrót do domu, do Boga. Jest to korzystne dla nas samych, naszej żony, dzieci, uczniów, przyjaciół, rodaków i całej ludzkości. Ruch świadomości Kryszny może udzielić wskazówek względem zarządzania, dzięki któremu każdy będzie mógł wziąć udział w czynnościach świadomych Kryszny i osiągnąć ostateczny cel." - 07.15.65 Zn.
Narayana
Posty: 111
Rejestracja: 01 lip 2011, 21:21

Re: Kryszna, a Jezus i inne religie.

Post autor: Narayana » 26 wrz 2011, 10:50

Chodzi mi o to że Bóg był wielokrotnie na tej ziemi i 5000 lat temu i powiedział " Porzuć wszelkie rodzaje religii i po prostu podporządkuj się Mnie. Ja wyzwolę cię od wszelkich następstw grzechów. Nie lękaj się więc." Był także Ćajtanja Mahaprabhu uważany za Boga w latach 1486-1534 a kto o tym wie ?? Bardzo mała część ludzi a niedługo po tym jak Pan Ćajtanja odszedł powstał nowa religia która teraz bardzo szybko rośnie. Podstawą tej religii jest wiara w Sąd Ostateczny i nie chodzi o ten sąd przed Yamarają co jest sprzeczne z reinkarnacją.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Kryszna, a Jezus i inne religie.

Post autor: Purnaprajna » 26 wrz 2011, 11:00

Przyznam się, że nie za bardzo rozumiem, w czym leży problem.

Narayana
Posty: 111
Rejestracja: 01 lip 2011, 21:21

Re: Kryszna, a Jezus i inne religie.

Post autor: Narayana » 26 wrz 2011, 11:05

Tyle różnych dróg a ja mam wątpliwości czy reinkarnacja jest prawdziwa czy będzie sąd ostateczny czy Bóg był na tej ziemi czy go nie było tylko wysyłał proroków i czy droga którą od niedawna starałem się kroczyć jest prawdziwa.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Kryszna, a Jezus i inne religie.

Post autor: Purnaprajna » 26 wrz 2011, 11:17

Narayana pisze:Tyle różnych dróg a ja mam wątpliwości czy reinkarnacja jest prawdziwa czy będzie sąd ostateczny czy Bóg był na tej ziemi czy go nie było tylko wysyłał proroków i czy droga którą od niedawna starałem się kroczyć jest prawdziwa.
Kluczem jest ciągła kontemplacja. Intonuj Święte Imiona i módl się do Śrila Prabhupada i Kryszny, aby pomogli Ci rozwiać te wątpliwości, jednocześnie używając tych wątpliwości, jako paliwa dla głębszych dociekań i czynienia większych wysiłków w służbie oddania.

Rozpraszanie własnych wątpliwości jest stopniowym procesem i dlatego chyba warto uzbroić się w dużą dozę tolerancji w stosunku do samego siebie. Przekazywanie innym transcendentalnej wiedzy o Krysznie także bardzo pomaga w tym procesie, gdyż umacnia nas w wierze, a będąc służbą oddania, stopniowo uwalnia nasze serce z uczucia niepewności.

Narayana
Posty: 111
Rejestracja: 01 lip 2011, 21:21

Re: Kryszna, a Jezus i inne religie.

Post autor: Narayana » 26 wrz 2011, 14:06

Dziękuje, tak to bywa jak każdy mi mówi o tym że jego droga jest lepsza, to jest prawdą a to nie jest więc wgłębiam się i potem nie wiem sam którą drogą mam podążać.

mirek

Re: Kryszna, a Jezus i inne religie.

Post autor: mirek » 26 wrz 2011, 18:59

Narayana pisze:Dziękuje, tak to bywa jak każdy mi mówi o tym że jego droga jest lepsza, to jest prawdą a to nie jest więc wgłębiam się i potem nie wiem sam którą drogą mam podążać.
Dla mnie Prawdą jest Bóg. Jeżeli wierzysz w Boga (przypuszczam, że tak), to w czym problem? Powinieneś wówczas zaufać przede wszystkim Bogu, a nie chrześcijanom, muzułmanom, czy nam - wielbiciele Kryszny nie mówią, że powinieneś uwierzyć im, tylko Bogu, Krysznie.
Na każdej z tych ścieżek są pewne zasady postępowania, występuje w mniejszym lub większym stopniu skupianie się na imieniu Boga itp.
Mi np. pasuje intonowanie Hare Kryszna, Tobie może coś innego, ale jeżeli czujesz, że chcesz dążyć do Boga, to objawia się to jakimś działaniem. Bhaktowie nie mówią, że Chrześcijaństwo, Islam są fałszywymi religiami.

Narayana
Posty: 111
Rejestracja: 01 lip 2011, 21:21

Re: Kryszna, a Jezus i inne religie.

Post autor: Narayana » 26 wrz 2011, 21:11

mirek pisze:Bhaktowie nie mówią, że Chrześcijaństwo, Islam są fałszywymi religiami.
Ale np. Islam twierdzi że inne religie są fałszywe podam cytaty z Koranu:

3:85 A od tego, kto poszukuje innej religii niż islam, nie będzie ona przyjęta; i on w życiu ostatecznym będzie w liczbie tych, którzy ponieśli stratę.

mirek pisze:Dla mnie Prawdą jest Bóg. Jeżeli wierzysz w Boga (przypuszczam, że tak), to w czym problem?
Wierzę. Kryszna powiedział w Bhagavad-Gicie że dusza wędruje z ciała do ciała co wyklucza sąd ostateczny.

Koran potępia tych którzy nie wierzą w dzień ostateczny:

9:29 Zwalczajcie tych, którzy nie wierzą w Boga i w Dzień Ostatni, który nie zakazują tego, co zakazał Bóg i Jego Posłaniec, i nie poddają się religii prawdy - spośród tych, którym została dana Księga - dopóki oni nie zapłacą daniny własną ręką i nie zostaną upokorzeni.

Czytając to nasuwa się w mojej głowie pytanie czy Kryszna który był na tej ziemi 5000 lat temu jest Bogiem ? Czy Islam mówi prawdę czy może nie ?? Czy prawda jest inna ?? Takie są myśli w mojej głowie ..

Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Kryszna, a Jezus i inne religie.

Post autor: Bolito » 26 wrz 2011, 21:43

A mnie nurtuje inny problem. Może czepiam się szczegółów, ale według jakiego systemu liczysz, Narayana?
Narayana pisze:Najwyższy Bóg jako Ćajtanja Mahaprabhu chodził po tej ziemi w latach 1486-1534 i wtedy powiedział że święte imię będzie słyszane w każdym mieście i w każdej wiosce a w latach zaraz po odejściu Ćajtanji na świecie pojawił się człowiek Mahomet 570-632 który zdobył miliardy wyznawców i zapoczątkował religię która dzisiaj najszybciej rośnie,
Przecież nawet z cytowanych przez ciebie dat wynika, że Pan Ćajtania urodził się ok. 900 lat po Muhammadzie.
Narayana pisze:To one uznawane są przecież za podstawę największej ilości odmian hinduizmu, nie jeden zaledwie rozdział Mahabharaty.

Ale ten "jeden rozdział Mahabharaty" poważają wszyscy hinduiści, nawet jeżeli różnie go interpretują. A kult Kryszny to obecnie jeden z najpopularniejszych nurtów Hinduizmu, obok Śivaizmu (kult Pana Śivy z rodziną) i Śaktyzmu (rózne postaci Bogini-Matki, najczęściej jako Durgi).
Nie jedz na czczo (grafitti)

mirek

Re: Kryszna, a Jezus i inne religie.

Post autor: mirek » 27 wrz 2011, 03:35

Nie, nie, to jest cytat z Koranu (zakładam, że tak, bo się nie znam), który podałeś:
Narayana pisze:3:85 A od tego, kto poszukuje innej religii niż islam, nie będzie ona przyjęta; i on w życiu ostatecznym będzie w liczbie tych, którzy ponieśli stratę.
A tu już jest Twoja (może być ona również taka u kogoś innego) do tego interpretacja:
Narayana pisze:Ale np. Islam twierdzi że inne religie są fałszywe podam cytaty z Koranu:
To, co jest w Koranie – przypuszczam, że zdajesz sobie z tego sprawę – jest w takim razie przez kogoś w taki, czy inny sposób rozumiane, czyli jest to już wówczas interpretacja, np. danego wyznawcy.
Nawet zakładając, że Islam to prawda, to i tak podstawową sprawą będzie zrozumienie jego istoty a to już zalezne będzie przede wszystkim od Boga.
Narayana pisze:Czytając to nasuwa się w mojej głowie pytanie czy Kryszna który był na tej ziemi 5000 lat temu jest Bogiem ?
Jeżeli ktoś twierdzi, że nie, to będzie musiał to bezsprzecznie uzasadnić. Jeśli chodzi o Biblię, to też nie znajdziemy w niej stwierdzenia: "Nie, Kryszna nie jest Bogiem", choć nie zaprzeczam, że to co w niej jest, może komuś wystarczyć do takiego właśnie przekonania - wystarczy "odpowiednio" się postarać :)
Ja wierzę, że pokładając swoją ufność w Bogu nie będę oszukany (musiałby nie istnieć, ale tego też nie wiem, zwątpienie również nie jest wiedzą). Bóg wie, czy pokładając swoją ufność w Krysznie, pokładam ją w Bogu, według mnie to samo dotyczy Islamu (Allach), czy Chrześcijaństwa (Jezus). Jeżeli więc Bóg istnieje to wie, że nie chcemy być oszukani (właściwie coś zrozumieć) i na ile jesteśmy szczerzy.

Narayana
Posty: 111
Rejestracja: 01 lip 2011, 21:21

Re: Kryszna, a Jezus i inne religie.

Post autor: Narayana » 27 wrz 2011, 14:14

Bolito pisze:Przecież nawet z cytowanych przez ciebie dat wynika, że Pan Ćajtania urodził się ok. 900 lat po Muhammadzie.
Oj przepraszam pomyliłem podałem datę 1486–1534 a jak pisałem to przeczytałem 486-534.
Ale tu chodziło o to dlaczego religie i praktyki które stworzyli ludzie mają więcej wyznawców i bardziej się rozwijają niż praktyki w tym np. Intonowanie świętych imion które przekazał sam Bóg są tak słabo znane ??

Bolito pisze:Ale ten "jeden rozdział Mahabharaty" poważają wszyscy hinduiści, nawet jeżeli różnie go interpretują. A kult Kryszny to obecnie jeden z najpopularniejszych nurtów Hinduizmu, obok Śivaizmu (kult Pana Śivy z rodziną) i Śaktyzmu (rózne postaci Bogini-Matki, najczęściej jako Durgi).
Skoro wszyscy poważają Bhagavad-Gitę do dlaczego np. ludzie czczą pana Siwę lub Durgę skoro w Bhagavad-Gicię jest napisane że Kryszna jest Najwyższym Bogiem ??
mirek pisze:Nie, nie, to jest cytat z Koranu (zakładam, że tak, bo się nie znam), który podałeś:
3:85 A od tego, kto poszukuje innej religii niż islam, nie będzie ona przyjęta; i on w życiu ostatecznym będzie w liczbie tych, którzy ponieśli stratę.

Ten cytat jest z koranu Sura(rozdział) 3 werset 85 podam link do Koranu online:

http://www.planetaislam.com/koran_bielawski.html


Chodzi mi o to że pragnę znać prawdę i iść dobrą drogą lecz ktoś mówi że tylko Islam jest prawdziwy ktoś mówi że tylko Chrześcijaństwo. Ale to mój "kryzys" chwilowy wczoraj wieczorem poczytałem 18 rozdział Bhagavad-Gity a w nim mój ulubiony werset:

18.65 Zawsze myśl o Mnie i zostań Moim wielbicielem. Czcij Mnie i składaj Mi hołd, a bez wątpienia przyjdziesz do Mnie. Obiecuję ci to, ponieważ jesteś Mi bardzo drogim przyjacielem.

Chyba muszę częściej czytać Bhagavad-Gitę oraz więcej intonować no i wybrać się kiedyś do świątyni pod Warszawą to ok. 100 km ode mnie nie jest daleko.

ODPOWIEDZ