Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 21 Lis 2017, 16:06Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
 Patriotyzm, a bhakti yoga 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Patriotyzm, a bhakti yoga
Gdy w państwie grasują złodzieje i hultaje mędrcy są poważnie zaniepokojeni, gdyż nie jest im obojętny los obywateli.
Wielcy mędrcy myślą, że chociaż bramin jest spokojny i bezstronny, ponieważ jest jednakowo ustosunkowany do każdego, nie powinien mimo to zaniedbywać biednych ludzi. Tak jak woda wycieka z pękniętego naczynia, tak też z powodu takiego lekceważenia ulega zmniejszeniu duchowa moc bramina.(Śbh 4.14.41)
Bramini, najwyższa grupa w społeczeństwie ludzkim, są przeważnie bhaktami. Zazwyczaj są nieświadomi wydarzeń zachodzącym w świecie materialnym, ponieważ bez przerwy angażują się w działania prowadzące do duchowego postępu. Niemniej jednak nie mogą pozostać bezstronni, gdy w społeczeństwie ludzkim pojawia się jakieś nieszczęście. Jeśli nie poczynią pewnych kroków, aby zmniejszyć niedole społeczeństwa ludzkiego, to jest powiedziane, że z powodu takiego zaniedbania ich wiedza ulega zmniejszeniu.
Prahlada Maharaja powiedział, że nie pragnął wyzwolenia tylko dla siebie. Postanowił czekać do momentu, w którym będzie w stanie wyzwolić wszystkie upadłe dusze świata.


11 Sty 2017, 12:55
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Patriotyzm, a bhakti yoga
W naszych czynnościach powinniśmy całkowicie ustrzec się od przywiązania do przemijającego, materialnego szczęścia, bo przywiązanie oznacza przyjmowanie rzeczy dla zadowalania własnych zmysłów. Można wykonywać swoje zobowiązania, ale całkowicie będąc wolnym od przywiązania.
Bg 3.25: Tak jak nie mający wiedzy pełnią swoje obowiązki, przywiązując się jednakże do ich rezultatów, podobnie może działać człowiek uczony, ale bez tego przywiązania, mając na celu prowadzenie ludzi na właściwą drogę.
Osoby świadome Kryszny i osoby, które takiej świadomości nie posiadają, można odróżnić na podstawie ich różnych pragnień. Osoba świadoma Kryszny nie czyni niczego, co nie sprzyjałoby rozwojowi świadomości Kryszny. Może ona działać nawet w taki sam sposób jak osoba nie posiadająca wiedzy – która zbyt przywiązuje się do czynności materialnych i wykonuje je dla zadowolenia własnych zmysłów – trzeba jednak zauważyć, że osoba w świadomości Kryszny pracuje dla zadowolenia Kryszny. Dlatego też osoba świadoma Kryszny powinna uczyć właściwego postępowania i właściwego wykorzystania rezultatów swojej pracy dla celów w świadomości Kryszny.
Tekst3.19
Należy zatem pełnić swój obowiązek bez przywiązywania się do owoców swojej pracy, gdyż przez pracę wolną od przywiązania osiąga się Najwyższego.


11 Sty 2017, 15:35
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Patriotyzm, a bhakti yoga
Przyczyną dezorientacji w życiu jest nadmierne przywiązanie do rzeczy materialnych, a trzeba wiedzieć, że awersja stanowi inną stronę przywiązania. Można dać przykład monety lub medalu, które mają awers i rewers, ale obie strony należą do jednej całości.


11 Sty 2017, 15:47
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Patriotyzm, a bhakti yoga
Samorealizacji polega na zrozumieniu różnicy między ciałem materialnym, a duszą. . Realizacja ta jest możliwa wówczas, kiedy działamy bez przywiązania do owoców naszej pracy i posiadamy rzeczywiste zrozumienie naszej prawdziwej jaźni.
Mędrcy twierdzą, że wykorzystując materialne ciało powinniśmy zadbać o duszę. Dlaczego? Materialne ciało jest nietrwałe, a dusza będąc wieczną nie ulega zmianie. Nie zaniedbujemy tego, co materialne, ale szczególnie z entuzjazmem dbamy o interes duszy.


11 Sty 2017, 15:57
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Patriotyzm, a bhakti yoga
Materialne przywiązanie do tego co doczesne, a przy tym prowadzenie grzesznego życia, nie wróży nic dobrego. Przywiązany i grzeszny tzw. "patriota" znajduje się w bardzo trudnej sytuacji nie do pozazdroszczenia.

Istnieje planeta zwana Pitrloką, a. przewodnie bóstwo tej planety jest zwane Aryamą. Jest on pewnego typu półbogiem, i zadowalając go, można pomóc członkom rodziny w postaci duchów rozwinąć ciało wulgarne. Osoby bardzo grzeszne i przywiązane do swej rodziny, domu, wioski czy kraju nie otrzymują wulgarnego ciała zbudowanego z elementów materialnych, ale pozostają w ciele subtelnym, skomponowanym z umysłu, ego i inteligencji. Ci, którzy żyją w takich subtelnych ciałach, są zwani duchami. Pozycja ducha jest bardzo bolesna, ponieważ duch ma inteligencję, umysł i ego, i pragnie cieszyć się materialnym życiem. Ale ponieważ nie posiada wulgarnego, materialnego ciała, może jedynie stwarzać zakłócenia z powodu pragnienia materialnej przyjemności. Dlatego obowiązkiem członków rodziny, szczególnie syna, jest ofiarowanie oblacji półbogowi Aryamie, albo Panu Visnu.
Śbh 4.18.18


13 Sty 2017, 13:30
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Patriotyzm, a bhakti yoga
O wielki bohaterze, wiemy tylko, że znajdujemy się w tym miejscu. Nie wiemy, co nastąpi później. W rzeczywistości jesteśmy tak głupi, że nie obchodzi nas kto stworzył to piękne miejsce na naszą siedzibę.

Ten brak świadomości Kryszny nazywany jest ignorancją. Każdy rodzi się w ignorancji. wszyscy Urodziliśmy się w tym materialnym świecie jako ignoranci. W tej naszej ignorancji możemy tworzyć nacjonalizm, filantropię, internacjonalizm, naukę, filozofię i tak wiele innych rzeczy. Podstawową zasadą tego wszystkiego jest ignorancja. Jaką więc wartość ma cały ten postęp wiedzy, jeśli opiera się na ignorancji. Dopóki nie osiągniemy świadomości Kryszny, dopóty wszystkie nasze działania będą kończyć się porażką. Szczególnym przeznaczeniem tej ludzkiej formy życia jest rozproszenie ignorancji, ale ludzie planują i budują wiele rzeczy nie rozumiejąc, jak rozproszyć ignorancję. Jednak po śmierci wszystko to się kończy.
Śbh 4.25.25

Kiedy nasze działanie wzniesiemy do guny dobroci, a z dobroci w transcendencję wtedy jesteśmy rzeczywiście przynieść korzyść każdej żywej istocie. Te same czynności, ale w wiedzy nabierają innego wymiaru.


17 Sty 2017, 12:52
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Patriotyzm, a bhakti yoga
Kiedyś nieznane było słowo jak patriotyzm, ale każdy znał swoje powinności.
Jedno z przykazań Słowian:
Wychowajcie w dzieciętach swoich miłość do świętej ziemi Rasy, żeby nie łakomili się cudami zamorskimi, a mogli same uczynić cuda wspanialsze i piękniejsze, ku chwale świętej ziemi waszej…
Nie sprzedawajcie ziemi waszej za złoto i srebro, gdyż przekleństwa na siebie ściągniecie
i nie będzie przebaczenia po wszystkie dni bez reszty…
Kto ucieknie z ziemi swej na obczyznę w poszukiwaniu życia łatwego, ten odstępcą Rodu swego, nie będzie wybaczenia Rodu jego, gdyż odwrócą się Bogowie od niego…
Brońcie ziemi waszej, a zwyciężycie bronią prawą wszystkich wrogów Rasy…
Brońcie Rody Raszenów i Swiatorusow od cudzoziemskich wrogów, którzy wchodzą do ziem waszych ze złymi planami i z bronią. Nie przechwalajcie się swą siłą łapiąc za broń, lecz chwalcie się sukcesami na polach bitwy… Zachowujcie w tajemnicy Mądrość Bożą, Mądrości Tajnej cudzoziemcom nie dawajcie…

https://indianchinook.wordpress.com/201 ... a-pieruna/


30 Sty 2017, 12:43
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Patriotyzm, a bhakti yoga
Pan myślał: "Wszyscy tzw. profesorowie i naukowcy oraz ich studenci na ogół przestrzegaj regulujących zasad religii, czynności karmicznych i wyrzeczeń, lecz jednocześnie są bluźniercami i draniami.

Oto opis materialistów, którzy nie posiadają wiedzy o służbie oddania. Mogą być bardzo religijni i mogą pracować systematycznie czy spełniać wyrzeczenia i pokuty, lecz jeśli znieważają Najwyższego Osobowego Boga, są jedynie łotrami i niczym więcej. Potwierdza to Hari-bhakti-sudhodaya (3.11):

bhagavad-bhakti-hinasya jatih śastram japas tapah
apranasyaiva dehasya mandanam loka-ranjanam

Bez wiedzy o służbie oddania dla Pana, wielki nacjonalizm, praca karmiczna, polityczna czy społeczna, nauka oraz filozofia są wszystkie jedynie niczym kosztowne szaty dekorujące martwe ciało. Jedyną obrazą osób stosujących się do tych zasad jest to, że nie są bhaktami. Zawsze są bluźniercami w stosunku do Najwyższego Osobowego Boga i Jego bhaktów.
CC Adi 17.260


22 Sie 2017, 11:39
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.