Genetyczne eksperymenty - dzielą świat

Cały tzw. postęp wiedzy empirycznej. "Politycy są wyzbyci współczucia i zrozumienia. Nie biorą pod uwagę tego, że ciężko zarobione pieniądze pochodzą od ludzi i trwonią je na wystrzeliwanie wielkich rakiet na inne planety. Obiecują jedynie, że przywiozą więcej kurzu. Najpierw mogą zdobyć tylko garść kurzu, a następnie obiecują przywieźć całe tony kurzu. Jaki to wszystko ma sens?" Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Genetyczne eksperymenty - dzielą świat

Post autor: Vaisnava-Krpa » 09 wrz 2007, 14:47

Kościół potępia takie doświadczenia
2007-09-06 23:51 Aktualizacja: 2007-09-07 04:13
Brytyjski eksperyment podzielił świat

Źródło:
http://www.dziennik.pl/Default.aspx?Tab ... leId=59403

Kościół: to potworny eksperyment. Etycy: nic złego się nie stało. Po decyzji brytyjskich władz, zezwalającej na tworzenie w celach badawczych tzw. zarodków hybrydowych z ludzkiego i zwierzęcego materiału genetycznego, na nowo, również w Polsce, rozgorzała dyskusja na temat granic, jakie może przekraczać nauka - pisze DZIENNIK.

Wszystko zaczęło się w tym tygodniu, gdy brytyjska placówka HFEA (The Human Fertilisation and Embryology Authority) regulująca badania naukowe nad ludzkim płodem wyraziła zgodę na tworzenie zarodków uzyskiwanych dzięki połączeniu ludzkiego DNA z żeńskimi komórkami zwierząt. Zdaniem naukowców, dzięki temu będzie można przyspieszyć badania nad nieuleczalnymi obecnie chorobami Alzheimera i Parkinsona.

Zarodki hybrydowe, które powstawałyby z "pustych" komórek jajowych zwierząt uzupełnionych ludzkim materiałem genetycznym, miałyby posłużyć do pozyskiwania tzw. komórek macierzystych. One z kolei mogą się potem różnicować potencjalnie w każdy rodzaj komórek, więc teoretycznie mogłyby zastąpić dowolną tkankę, która uległa uszkodzeniu u pacjenta.

Już same badania nad komórkami macierzystymi wywołują kontrowersje, bo do ich pozyskiwania wykorzystuje się wyhodowane sztucznie ludzkie embriony. Dlatego nie mniejsze emocje i wątpliwości etyczne budzą zarodki hybrydowe, bo w tym przypadku zwierzęca komórka jajowa jest łączona z materiałem genetycznym człowieka pobranym np. ze skóry lub plemnika.

Decyzję Brytyjczyków ostro skrytykował Watykan."To potworny akt wymierzony w godność człowieka" - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia biskup Elio Sgreccia. Ks. dr Andrzej Muszala, bioetyk z Papieskiej Akademii Teologicznej, idzie jeszcze dalej. "Ja się boję, że mówienie o poszukiwaniu leków, to tylko przykrywka. Że prawdziwym celem tych eksperymentów jest stworzenie jakiegoś nadczłowieka, swego rodzaju nowa eugenika. Na to Kościół się nie może zgodzić" - kwituje.

Dr Paweł Łuków, etyk medycyny, nie widzi w takich badaniach nic złego. "Tworzenie zarodków ludzko-zwierzęcych na potrzeby eksperymentów wynika z tego, że cały cywilizowany świat nie zgadza się eksperymentować na zarodkach ludzkich" - mówi. "Te eksperymenty to próba znalezienia materiału, który pozwoliłby na pozyskiwanie komórek macierzystych bez naruszania ludzkiej godności. Tworzenie hybryd ludzko-zwierzęcych i eksperymentowanie na nich nie zagraża takim wartościom jak godność ludzka, bo z tych embrionów nie powstaje człowiek" - tłumaczy.

Podobnie uważa etyk prof. Jacek Hołówka: "Nazwanie tego potwornym aktem to spora przesada. Gdyby naukowcy chcieli, żeby z zarodków powstała ludzko-zwierzęca hybryda, to wtedy rzeczywiście byłoby to haniebne i nieetyczne" - mówi. Jacek Łuków dodaje, że opory przed takimi metodami to kwestia przekonań religijnych i poczucia, że człowiek jest istotą szczególną, wyższą niż zwierzęta. "Ale trzeba sobie powiedzieć, że jesteśmy jednym z gatunków ssaków, tak naprawdę te hybrydy to zarodki zwierzęco-zwierzęce" - mówi.

Ks. Muszala podkreśla jednak, że metoda, jaką chcą stosować Brytyjczycy, to dodawanie jednego zła do drugiego. "Pierwsze zło to tworzenie parażycia ludzkiego, pseudoczłowieka, a zgodnie z nauką chrześcijańską życie ludzkie może powstawać tylko ze związku mężczyzny i kobiety. Drugie zło to eksperymentowanie na tym sztucznie stworzonym embrionie. To jest niedopuszczalne, bo człowiek nie może być środkiem do rozwoju nauki, takie eksperymenty to pogwałcenie ludzkiej godności. O tym mówią nie tylko chrześcijanie, zakaz eksperymentowania na ludziach jest powszechny. Ja wiem, że intencje są dobre: próba znalezienia leków na ciężkie choroby. Ale cel nie uświęca środków, naukowcy muszą znaleźć inne metody" - uważa.

Całej sytuacji z niepokojem przygląda się również prof. Andrzej Lange, hematolog, który w swojej pracy badawczej zajmuje się komórkami macierzystymi. "Są granice, których nie powinniśmy przekraczać. Uważam, że z obecnym stanem wiedzy na temat komórek macierzystych za wcześnie na takie badania. Przenoszenie doświadczeń na grunt zwierzęco-ludzki jest dla mnie nie do zaakceptowania. Tworzenie zarodków-hybryd może ciągnąć za sobą następstwa, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć" - mówi.

Eksperymenty pozwolą wymyślić nowe leki

AGNIESZKA SZYMCZAK: Po co naukowcy chcą tworzyć zarodki hybrydowe z ludzkim materiałem genetycznym wewnątrz zwierzęcej komórki jajowej?
JACEK A. MODLIŃSKI*: Chodzi o znalezienie łatwo dostępnego źródła tzw. zarodkowych komórek macierzystych. Są one w stanie przekształcać się w komórki dowolnej tkanki organizmu. Dlatego wiąże się z nimi ogromne nadzieje. Naukowcy spodziewają się, że komórki hybrydowe pozwolą im na opracowanie nowych kuracji chorób genetycznych. Niestety, dotychczas badania często były ograniczane z powodu wątpliwości etycznych. Większość metod pozyskiwania komórek stanowiła ingerencję w zarodek ludzki.

Czy to znaczy, że niedługo takie ludzko-zwierzęce komórki będzie się wszczepiać pacjentom?
Według mnie to nie będzie możliwe. Komórki będą przecież zawierały zwierzęcy materiał genetyczny, chociaż w śladowych ilościach nieprzekraczających jednego procenta. Ale nawet przy takiej ilości nie można przewidzieć, jak przeszczep będzie współdziałał z tkanką organizmu ludzkiego. Istnieje też ryzyko przeniesienia groźnych chorób odzwierzęcych i wirusów na ludzi.

W jaki więc sposób można by wykorzystywać zarodki hybrydowe?
Wyhodowane z nich komórki będą materiałem do eksperymentów medycznych. Dzięki nim szybciej nauczymy się np. sterować rozwojem komórki macierzystej i nadawać jej pożądaną funkcję, np. tak nią pokierować, aby zamieniła się w komórkę skóry, szpiku kostnego czy nerwową. Z kolei jeżeli do tworzenia komórek hybrydowych użyjemy materiału genetycznego pobranego od osób chorych na nieuleczalne obecnie choroby genetyczne, będziemy mogli przeprowadzać liczne eksperymenty w poszukiwaniu skutecznych kuracji. A to bardzo przyspieszy opracowanie nowych leków i terapii.

W leczeniu jakich chorób pomogą komórki macierzyste?
Przede wszystkim w tzw. chorobach neurodegeneracyjnych, w których uszkodzeniu ulegają komórki nerwowe, jak np. choroby Parkinsona czy Alzheimera. Ale sądzę, że w przyszłości dzięki takim badaniom znajdziemy dla nich wiele innych zastosowań.

Prof. Jacek A. Modliński jest kierownikiem Zakładu Embriologii Doświadczalnej Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu

Katarzyna Świerczyńska, Artur Grabarczyk, współpraca Bartosz Zadura
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 09 wrz 2007, 14:48

Anglicy chcą krzyżować ludzi ze zwierzętami

Źródło: http://www.dziennik.pl/Default.aspx?Tab ... leId=44907

Człowiek silny jak tur albo zdrowy jak koń to na razie tylko powiedzenia. Ale brytyjski rząd dyskutuje dziś nad zezwoleniem naukowcom na badania nad tzw. hybrydowymi embrionami - połączeniem komórek ludzkich i zwierzęcych. Ma to pomóc rozwiązać szereg problemów ludzi. Ale przeciwnicy takich eksperymentów ostrzegają: to może wymknąć się spod kontroli!


Takie badania, choć brzmią jak przerażające science fiction, mają pomóc rozwiązać wiele problemów ludzi. A przy tym pozwolić na uniknięcie niszczenia w trakcie badań ludzkich zarodków.

Zwykła komórka pobrana z ciała człowieka będzie w laboratorium dodawana do jaja krowy lub królika. Wyładowanie elektryczne spowoduje, że obie komórki "wymieszają" się, tworząc właśnie hybrydowy embrion.

Taki zarodek będzie hodowany jako źródło tzw. komórek macierzystych. To z nich - odpowiednio sterując ich wzrostem - można wyprodukować np. ludzkie komórki nerwowe, czy inne organy. Dzięki temu wreszcie będzie można leczyć takie choroby jak Alzheimer czy uszkodzenia układu nerwowego.

Użycie komórek zwierzęcych pozwoli wyprodukować większą liczbę zarodków niż wykorzystywana w badaniach do tej pory. Pozwoli to uniknąć niszczenia embrionów ludzkich. Projekt zmian w prawie zakłada zezwolenie naukowcom na tworzenie embrionów, w których 99 proc. stanowi ludzkie DNA. Zgodę będą mogli dostać także badacze, którzy ludzkie komórki chcą dodawać do zarodków zwierzęcych. Dopuszczenia takich badań domagali się brytyjscy naukowcy. Wśród nich laureaci nagrody Nobla.

W brytyjskiej Agencji ds. Zapłodnienia i Embriologii już czekają dwa wnioski o zgodę na tego typu badania. Ponieważ do tej pory sprawa ta nie jest uregulowana, decyzję odroczono.

Nowe propozycje przedstawiono już podczas posiedzenia Komitetu ds. Nauki i Techniki Izby Gmin. Politycy zastanawiają się teraz jedynie nad tym, czy zgodę na badania powinna wydawać Agencja, czy też konieczne jest stworzenie nowych przepisów.

Przeciwnicy takich eksperymentów ostrzegają - to jak puszka Pandory.
........................................................................................................


Co myśleć np. o łączeniu ludzi ze zwierzętami w celu wprowadzenia nowej rasy?
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
Mithrandir
Posty: 68
Rejestracja: 24 gru 2006, 00:48
Lokalizacja: from the dark side of the Moon

Post autor: Mithrandir » 09 wrz 2007, 22:29

Bosko, stworzymy stwory na obraz i podobieństwo swoje, potwory bardziej potworowate od nas, jak z wyspy Doktora Morou :twisted: :twisted: :twisted: Bez paniki, do tego jak i do stworzenia parku jurajskiego raczej nie dojdzie, a jeśli nawet to co.Ludzie są natyle pogięci, że wszystko możliwe, a religie protestują jak zawsze, każdy chce mieć swój interes w tym.Człowiek zawsze dążył do ulepszania siebie, znalezienia cudownego środka na nieśmiertelność itp.w dobie inżynierii genetycznej stworzy albo gatunek który go w efekcie zastąpi albo faktycznie znajdzie środek na nieśmiertelność.
wątpię, więc jestem

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Post autor: Rasasthali » 14 wrz 2007, 09:51

Mithrandir pisze:.Człowiek zawsze dążył do ulepszania siebie, znalezienia cudownego środka na nieśmiertelność itp.w dobie inżynierii genetycznej stworzy albo gatunek który go w efekcie zastąpi albo faktycznie znajdzie środek na nieśmiertelność.
Poki co genetyka ma sporo problemow i sadze ze droga jest daleka. Znam ludzi zajmujacych sie np terapia genowa i poki co ogolnie praktycznie nie ma rezultatow, choc badania sa prowadzone intensywnie od wielu lat. Udalo sie wyleczyc jakas pacjentke, jednak po pewnym czasie efekty powrocily, glownie dlatego ze organizm eukariotyczny, a szczegolnie ssaki nie sa bardzo plastyczne pod tym wzgledem. W kazdym razie ja bym sie tym nie zajela.

Osobiscie nie mam zdania na tem temat, tzn nie jestem jakos zdecydowanie przeciwna, bo to karma tych ludzi, nie moja, choc wydaje mi sie ze to marnowanie pieniedzy panstwa i indywidualnych fundacji, w obliczu faktycznych efektow jakie przynosza te b adania. Etycznie wydaje sie to dosc kontrowersyjne.

Nie rozumiem tez jak te agencje zdobeda prawa do wykonywania takich badan. Znam jedna grupe w Oxfordzie pracujaca nad nieplodnoscia u kobiet, ktora do swoich badan wykorzystuje embriony odrzucone po in vitro fertilisation. Pracuje nawet z tymi kobietami, tzn one mi daja material a ja staram sie znalezc fenotyp i odpowiedziec na pytanie jakie bialka sa nadprodukowane (lkub jakie nastepuja jakiekolwiek zmiany) w sytuacji gdy kobiety nie moga miec dziecka, jak zmienia sie proteom (ogol bialek) tych kobiet lub jak rozni sie od kobiet zdrowych. Wtedy bedziemy mogli stwierdzic co naprawde jest zle z fizjologia tych kobiet, dlaczego zarodek jest odrucany i sie nie lokuje gdzie trzeba. Od poczatku bylam sceptyczna do tego projektu, bo jest to niezwykle trudne zadanie, ale go przyjelam na swoja glowe bo wydawalo sie mi to wazne, pozatym szef pewnie i tak by mnie przekonal, w koncu dla niego pracuje.

CIezki projekt a kobiety te (bo to same kobiety) maja chyba dosc ciezkie sumienie i malo o tym mowia... Wiem ze bardzo ciezko im zdobyc ten material bo istnieja w tym wzgledzie scisle regulacje. Ja musze wypelniac rozne formy nawet jak chce uzyc krew od ludzi do izolacji monocytow itd. , a prawo brytyjskie jest dosc lagodne pod tym wzgledem.Takze powodzenia tej grupie o ktorej pisze arek (grupom) -- zobaczymy czy kiedykolwiek dostana to zezwolenie :)
http://actinidia.wordpress.com/

Awatar użytkownika
Indulekha
Posty: 360
Rejestracja: 24 lis 2006, 22:00
Lokalizacja: Kraków

Klonowanie ludzi.

Post autor: Indulekha » 24 kwie 2009, 22:46


Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Re: Klonowanie ludzi.

Post autor: Rasasthali » 26 kwie 2009, 11:08

Indulekha pisze:Tutaj coś w temacie:

http://www.onet.tv/twierdzi-ze-sklonowa ... ,klip.html#
Dziekuje za fajny reportaz :)
http://actinidia.wordpress.com/

ODPOWIEDZ