Podróże w czasie - czy sa możliwe?

Cały tzw. postęp wiedzy empirycznej. "Politycy są wyzbyci współczucia i zrozumienia. Nie biorą pod uwagę tego, że ciężko zarobione pieniądze pochodzą od ludzi i trwonią je na wystrzeliwanie wielkich rakiet na inne planety. Obiecują jedynie, że przywiozą więcej kurzu. Najpierw mogą zdobyć tylko garść kurzu, a następnie obiecują przywieźć całe tony kurzu. Jaki to wszystko ma sens?" Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno
Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Podróże w czasie - czy sa możliwe?

Post autor: Bolito » 01 lis 2012, 22:11

Słyszałem o dwóch teoretycznych objaśnieniach paradoksów czasowych. Pierwsze - majstrowanie w przeszłości powoduje powstanie odgałęzienia czasoprzestrzeni, gdzie np. nie istnieję, bo zlikwidowałem swojego przodka. Jednocześnie, rzeczywistość z której wystartowałem, rozwija się bez żadnych zmian. Drugie - skoro "dziś" wygląda tak, to znaczy że jeżeli z "jutro" wybrałem się do "wczoraj" to i tak niczego nie zmieniłem. Co więcej, właśnie interwencja w przeszłości spowodowała, że "dziś" jest takie a nie inne. Czyli, np. usunięcie tego, kogo uznałem za swojego przodka, spowodowało, że pojawił się mój rzeczywisty przodek.
Nie jedz na czczo (grafitti)

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Podróże w czasie - czy sa możliwe?

Post autor: Purnaprajna » 01 lis 2012, 22:45

Janaka das pisze:Śrila Prabhupada powiedział, że w świecie duchowym nie ma przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.Jest cała masa kontaktów z istotami duchowymi - niematerialnymi. Istoty te mówią to samo - że w ich rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak czas. Dla nas żyjących w świecie materialnym jest to nie do wyobrażenia jak może nie być czasu.
Parę drobnych uwag, jeśli można... Śrila Prabhupada ma jedynie na myśli to, że w świecie duchowym nie występuje materialny czas, jako całość złożona z 3 faz, które są wprowadzane w ruch przez 3 materialne guny, co nie zaprzecza istnieniu duchowego czasu, poza 3 gunami. Śrila Bhaktiwinoda Thakura wielokrotnie potwierdza istnienie duchowego czasu. Przykładowo:

"...wszystkie niewyobrażalne natury są podporządkowane duchowemu czasowi. Czynnik czasu duchowej natury jest stanem wiecznej teraźniejszości." (Śri Bhaktyaloka, rozdz. 8 )

"Materialny czas, w obrębie pola iluzorycznej energii ma 3 fazy - przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Czas w świecie duchowym ma pojedynczy aspekt; jest zawsze w teraźniejszości, podczas gdy przeszłość i przyszłość są nieobecne. Dżiwa i Najwyższy Pan, Śri Kryszna istnieją w takim duchowym czasie." (Jaiva-dharma, rozdz. 2)

"Materialny czas ma swe źródło w czasie duchowym (citkala)"
(Śri Caitanya-siksamrtam 5.3)

Janaka das
Posty: 20
Rejestracja: 19 sty 2007, 23:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podróże w czasie - czy sa możliwe?

Post autor: Janaka das » 02 lis 2012, 08:23

Drogi Purnaprajna, dziękuję Ci za uprecyzyjnienie mojej wypowiedzi.
Ogólnie temat Czasu, to nie jest taka prosta sprawa.
Jest jeszcze kwestia różnych wymiarów rzeczywistości i kwestia linii czasowych.
Od zagłębiania się w te sprawy można dostać zawrotu głowy.
Gdyby to kogoś interesowało, to polecam wypowiedź Arkturian na ten temat:
http://krystal28.wordpress.com/2012/11/ ... zasu-cz-2/
Pozdrawiam
Janaka das
Janaka

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Podróże w czasie - czy sa możliwe?

Post autor: padmak » 02 lis 2012, 08:55

trigi pisze:Zakładajac ze mamy okresloną ilość oddechów wtedy sport skraca życie, tak jak seks,
spanie wydłuża.
Nie tyle spanie wydłuża "względnie" czas trwania życia w określonym ciele, ile powstrzymanie oddechu podczas procesu yogi mistycznej.

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Podróże w czasie - czy sa możliwe?

Post autor: padmak » 02 lis 2012, 09:36

Purnaprajna pisze:
Janaka das pisze:Śrila Prabhupada powiedział, że w świecie duchowym nie ma przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.Jest cała masa kontaktów z istotami duchowymi - niematerialnymi. Istoty te mówią to samo - że w ich rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak czas. Dla nas żyjących w świecie materialnym jest to nie do wyobrażenia jak może nie być czasu.
Parę drobnych uwag, jeśli można... Śrila Prabhupada ma jedynie na myśli to, że w świecie duchowym nie występuje materialny czas, jako całość złożona z 3 faz, które są wprowadzane w ruch przez 3 materialne guny, co nie zaprzecza istnieniu duchowego czasu, poza 3 gunami. Śrila Bhaktiwinoda Thakura wielokrotnie potwierdza istnienie duchowego czasu. Przykładowo:

"...wszystkie niewyobrażalne natury są podporządkowane duchowemu czasowi. Czynnik czasu duchowej natury jest stanem wiecznej teraźniejszości." (Śri Bhaktyaloka, rozdz. 8 )

"Materialny czas, w obrębie pola iluzorycznej energii ma 3 fazy - przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Czas w świecie duchowym ma pojedynczy aspekt; jest zawsze w teraźniejszości, podczas gdy przeszłość i przyszłość są nieobecne. Dżiwa i Najwyższy Pan, Śri Kryszna istnieją w takim duchowym czasie." (Jaiva-dharma, rozdz. 2)

"Materialny czas ma swe źródło w czasie duchowym (citkala)"
(Śri Caitanya-siksamrtam 5.3)
Z cytatu z Śri Bhaktyaloka wynika że wszystko podporządkowane jest czasowi duchowemu citkala

Zatem również czas w świecie materialnym podporządkowany jest czasowi duchowemu.
Duchowe żywe istoty oryginalnie istnieją w takim duchowym czasie - czasie który zawsze jest w teraźniejszości. Jednak te duchowe żywe istoty pod wpływem fałszywej identyfikacji - pod wpływem fałszywego ego, będąc w świecie materialnym, zaczęły podlegać trzem siłą: dobroci, pasji i ignorancji.

Ta fałszywa identyfikacja wprowadziła duchowe żywe istoty w stan utożsamiania się z materialnym ciałem. Dusza zapomniała że jest duchowa. Dusza pod wpływem fałszywego ego myśli że jest tym ciałem. W taki stanie świadomości dusza podlega wpływowi materialnego czasu. Dusza poprzez materialne zmysły na czele z materialnym umysłem doświadcza materialnego czasu w postaci przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

I teraz taka dusza, która jest oryginalnie ze świata duchowego, gdzie wszystko podporządkowane jest duchowemu czasowi, zaczyna rozmyślać o podróży w czasie. Żywa istota w ciele naukowca, czy też filozofa rozpatruje różne możliwości cofnięcia w przeszłość lub udania się się w przyszłość.
Jednak doświadcza zawodu, gdyż okazuje się, że ten sam czynnik czasu jest najpotężniejszym czynnikiem niszczącym w świecie materialnym. Nic nie może oprzeć się wpływowi czasu. A nawet najmniejsza sekunda "straconego" czasu nie może zostać cofnięta i naprawiona.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Podróże w czasie - czy sa możliwe?

Post autor: trigi » 02 lis 2012, 09:53

padmak pisze:Zatem również czas w świecie materialnym podporządkowany jest czasowi duchowemu.
Czas w świecie materialnym jest przyczyną strachu i niepewności dla żywych istot w duchowym nie.

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Podróże w czasie - czy sa możliwe?

Post autor: padmak » 02 lis 2012, 13:59

trigi pisze:
padmak pisze:Zatem również czas w świecie materialnym podporządkowany jest czasowi duchowemu.
Czas w świecie materialnym jest przyczyną strachu i niepewności dla żywych istot w duchowym nie.
Tytuł wątku "Czy są możliwe podróże w czasie" dotyczy podróży w materialnym świecie w przeszłość lub do przyszłości. Aby odpowiedzieć na to pytanie najpierw trzeba znaleźć dwie odpowiedźi:
1. "Czym jest świat materialny"

Narada Muni tak to opisuje:
Dalej Narada Muni tak opisuje mayę i świat materialny:
Maya stworzyła świat materialny, twór nie bardziej prawdziwy od sztuczki magika. Cokolwiek ta energia stwarza, zdaje się rzeczywiste i prawdziwe, podobnie jak prawdziwe wydają się rzeczy, które Kardama i inni mu podobni asceci stwarzają na mocy swych wyrzeczeń, mistycznej yogi, lub innych osiągnięć.
2. "Kim jest osoba, która miała by podróżować w czasie"

Wiemy, jak wcześniej napisałem, że tą osobą jest żywa istota - dusza, obecna w materialnym świecie.

Zatem podróż w czasie będzie jedynie oglądaniem "projekcji" tego co już było i tego co nastąpi. Czas w świecie materialnym został już podzielony na cykliczne okresy, w których odbywają się określone wydarzenia. Wedy podają, że jest kali-yuga, a po niej nastanie satya-yuga. Właśnie dzięki Wedom można odbyć taką podróż w czasie. Można się dowiedzieć co bylo na początku materialnego stworzenia i jak ono się zakończy. Z jakich okresów się składa.
Nawet sam Kryszna pojawia się osobiście w określonych okresach w tym świcie materialnym. I pomimo, że z perspektywy materialnego czasu był tu 5000 lat temu przez 125 lat, to jego rozrywki, siedziba, towarzysze, itd istnieją wiecznie, zgodnie z duchowym czasem w niekończącej się teraźniejszości.
Kryszna mówi o sobie, że jest wiecznym czasem, który jest najpotężniejszym niszczącym czynnikiem w świecie materialnym:

BG 10.30 "...Pomiędzy pogromcami - jestem czasem..."
BG 10.33 "...Ja również jestem niewyczerpanym czasem..."

Aby naprawdę być podróżnikiem w czasie, należy uwolnić się z pod wpływu Mayi - energi materialnej. Wówczas stajemy sie sad cid ananda czyli wieczni, pełni wiedzy i szczęścia. Ta wiedza cid daje nam wizję tego co dzieje się w świecie materialnym.
Kryszna będąc tu 5000 lat temu, kiedy wypowiadał BG do Arjuny wiedział co się wydarzy. Wiedział jaki będzie wynik tej bitwy na Kurukszetra. Jedynie chciał przekonać do walki Arjunę (Pandawa), który miał stać się doskonałym "narzędziem" w rękach Kryszny.

BG 11.32 "Najwyższa Osoba Boga rzekł: Ja jestem czasem – wielkim niszczycielem światów. Przyszedłem tutaj, aby unicestwić wszystkich ludzi. I za wyjątkiem was (Pandavów), wszyscy wojownicy po obu stronach zostaną zabici"

Tak naprawdę to cały czas jesteśmy sad cid ananda. Jednak pod wpływem ahankara zapominamy o tym. I w takim zapomnieniu próbujemy podróżować w czasie. Jednak my już podróżujemy w czasie, gdyż oryginalnie podlegamy pod duchowy czas, i nasza nieobecność w świecie duchowym jest kwestią "chwili".

Będąc w świecie materialnym, każda dusza przebywa w obecności Paramatmy - duszy najwyższej. Paramatma jest źródłem: Wiedzy, Pamięci i Zapomnienia. Paramatma jest świadkiem wszystkich naszych czynności. Zna wszystkie nasze pragnienia.

Jeżeli ktoś ma mocne pragnienie podróży w czasie i działania jego idą w tym kierunku, Paramatma może udzielić pamięci o odległych czasach. Możemy o tych czasach sobie wówczas przypomnieć. Możemy je zobaczyć albo nawet uczestniczyć jak w magicznej sztuczce stworzonej przez Mayę.
Również Paramatma może dać nam wiedzę o tym co dopiero się zdarzy. Wówczas możemy odbyć podróż w czasie do przyszłości. Możemy usłyszeć o przyszłości. Możemy ujrzeć przyszłość a nawet być "wewnątrz tej przyszłości" jak w projekcji filmowej, czy magicznej, niemal rzeczywistej scenerii, stworzonej przez mayę.

W świecie materialnym wszystko jest już "zapisane" i jedynie wybór atmy zgodny z wolną wolą z materialnego na duchowy może w nieznaczny sposób zmienić bieg zdarzeń. Podróż po tych zdarzeniach nazywamy podróżą w czasie. Z pktu materialnego taka podróż jest czymś niesamowitym. A czym jest taka podróż z pktu świata duchowego? :?:

ODPOWIEDZ