Jak to jest z jedzeniem jajek?

Ahimsa - poszanowanie życia. " Ochrona życia zarówno istot ludzkich, jak i zwierząt, jest zasadniczym obowiązkiem rządu. Rząd nie musi czynić rozróżnienia w takich zasadach. Po prostu jest to straszne dla duszy o czystym sercu, kiedy widzi zorganizowaną przez państwo rzeź zwierząt w tym wieku Kali." - 01.17.08 Zn.
Awatar użytkownika
Misialina
Posty: 158
Rejestracja: 27 maja 2012, 21:50

Jak to jest z jedzeniem jajek?

Post autor: Misialina » 06 cze 2012, 21:16

Jestem wegetarianką - to oczywiste ;) . Ale co z jajkami, je też wykluczam powoli... I tak ich nie lubię, więc nie ma sprawy, ale chciałabym poznać temat od podstaw - jaki jest powód, że nie powinno się nie jeść jajek??
Dziękuję ! :P
bhajahu re mana sri-nanda-nandana-abhaya-charanaravinda re
durlabha manava-janama sat-sange taroho e bhava-sindhu re

Awatar użytkownika
Martanda Dasa
Posty: 965
Rejestracja: 15 sty 2008, 11:53
Lokalizacja: Śri Vrindavan Dhama

Re: Jak to jest z jedzeniem jajek?

Post autor: Martanda Dasa » 07 cze 2012, 05:15

Witam Cię serdecznie Misialino po raz pierwszy na forum/waisznawa. To jest odwieczny problem, ale tylko wtedy, kiedy nie bierzemy pod uwagę świadomości Kryszny.
Ja mogę tylko odpowiedzieć Ci z punktu widzenia wielbiciela Śri Kryszny.
Nie jem jajek, bo nie mogę tego produktu ofiarować Śri Krysznie. Wszystko co spożywają wielbiciele Kryszny powinno być ofiarowane z oddaniem i miłością Jemu, dla Jego przyjemności.
Innym wytłumaczeniem jest, że jest to produkt w drodze do wytworzenia się ciała kurczaka.
Na pewno inni wielbiciele podadzą Ci wiele innych powodów, dla których nie jemy jajek.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
Zawsze myśl o Śri Vrindavan Dhama i nigdy o Niej nie zapomnij. Nasze wieczne, doskonałe, transcendentalne i słodkie jak nektar przeznaczenie.

http://www.24hourkirtanmayapur.com/
http://mayapur.tv/
http://vrindavan.tv/

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jak to jest z jedzeniem jajek?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 07 cze 2012, 10:52

Witam, temat już kiedyś był:

W sprawie jajek

http://forum.waisznawa.pl/viewtopic.php?f=11&t=397

Tam moze zdobędziesz więcej informacji, ja wyciągnę jedną:



ŻADNE JAJA NIE SĄ ”WEGETARIAŃSKIE„

Są dwa rodzaje jajek-te, z których mogą wylęgnąć się młode i te, z których nie mogą. Kury mogą składać jajka we wczesnej młodości, nie wczodząc nawet w kontakt fizyczny z kogutami. Te jajka można po­równać jedynie do upływów menstruacyjnych u kobiet. Tak jak kobiety co miesiąc wydalają substancję menstruacyjną, kury co jakiś czas składają jajka. Te jajka są wydaleniem niepotrzebnej substancji z macicy kury. Aby zarobić na tych jajkach więcej pieniędzy, komercyjni promotorzy opisują je obecnie jako jajka wege­tariańskie, jajka „ahimsa” oraz nadają im inne mylące nazwy,ale z pewnością nie są to produkty roślinne. Po­chodzą one z wnętrza zwierzęcego ciała. Produkty roślinne są produktem wzajemnego oddziaływania ziemi ze słońcem, wodą, powietrzem i innymi składnikami, natomiast żadne jajka nie rodzą się z gleby. Oba rodzaje jajek są składane przez kury i mają taki sam skład chemiczny. Jeśli w ogóle trzeba uczynić między nimi rozróżnienie,takie jajka można nazwać niedojrzałymi, martwymi lub poronionymi, ale w żadnym wypadku we­getariańskimi. W każdym razie,oba rodzaje jajek mają te same szkodliwe efekty.

Oto, jak okropnie traktuje się kury, aby uzyskać takie jajka w większych ilościach dla szybkich zdoby­czy komercyjnych. Jakich okrutnych metod się używa,w jakich strasznych warunkach trzyma się kury,aby uczynić interes z fermy drobiowej bardziej intratnym?

Oszukańcze sposoby, za pomocą których zmusza się kury do składania jajek, a także ten horror i tortury zgro­madzone w jajkach przedostają się do żołądka, a następnie do krwi tych, którzy je jedzą.

Składanie jajek przez kury nie jest naturalnym, dobrowolnym procesem. Otrzymują one raczej hormony i zastrzyki z preparatem jajecznym, co sprawia, że nieustannie składają jajka. Natychmiast po pojawieniu się, jajka zostają umieszczone w inkubatorze, aby kurczęta mogły wylęgnąć się w ciągu 18 dni,zamiast natural­nych 21 dni.

Gdy tylko kurczę wykluje się z jajka, rozdziela się samce i samiczki. Samiczki karmi się wg specjal­nego rodzaju diety, aby przyspieszyć ich dijrzałość, a także nie pozwala im się zasnąć przez cały dzień, trzymając je pod sztucznym, jaskrawym światłem. Robi się to w celu zmuszenia ich do jedzenia coraz większych ilości, aby mogły wkrótce zacząć składać jajka. Następnie są trzymane w małych klatkach, zamiast na naturalnym gruncie. W tych klatkach stłoczonych jest tak wiele kur, że nie mogą nawet poruszać skrzydłami. W gęstym tłumie dziobią się nawzajem, ranią, denerwują i cierpią tortury. Gdy tylko te kury złożą jajka, jajka są wyjmowane z siatki równiarkowej, a kury pozbawia się instynktownej satysfakcji ich wysiadywa­nia. Robi się to dlatego,że kura nie wysiadująca jajek szybko składa następne. W ten sposób kury te pozostają uwięzione w klatkach do końca życia. Ich kończyny stają się unieruchomione z powodu braku ruchu. W celu uzyskania większej ilości jajek, niż zostałoby złożonych w normalny sposób,kury karmi się wg specjalnej diety, zawierającej suche ryby. Kiedy ich zdolność reprodukcyjna zmniejsza się, zostają odesłane do rzeźni.
Jak można nazwać wegetariańskimi jajka zdobywane w ten sposób?

(z otrzymanych od kogoś materiałów)
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
Misialina
Posty: 158
Rejestracja: 27 maja 2012, 21:50

Re: Martanda Dasa

Post autor: Misialina » 07 cze 2012, 12:13

Oczywiście chodziło mi o przedstawienie perspektywy Wielbiciela, ponieważ na tym mi zależy, aby w pełni dojrzeć do tego zaszczytnego miana :) Dziękuję!
bhajahu re mana sri-nanda-nandana-abhaya-charanaravinda re
durlabha manava-janama sat-sange taroho e bhava-sindhu re

Awatar użytkownika
Misialina
Posty: 158
Rejestracja: 27 maja 2012, 21:50

Re: Vaisnava-Krpa

Post autor: Misialina » 07 cze 2012, 12:16

Tak, no wiedziałam o tym wszystkim i to poważny argument. Chodziło mi właśnie bardziej o tą pierwszą część zacytowanego przez Ciebie tekstu, czyli o tych "jajkach bezpiecznych" - niezapłodnionych. Teraz nie mam już wątpliwości.
A tu mam właśnie taki filmik pokazujący cierpienie kur jajkowych : http://www.youtube.com/watch?v=gHepWyDV0Xw

Strach się bać.... :<

Dziękuję niezmiernie!
bhajahu re mana sri-nanda-nandana-abhaya-charanaravinda re
durlabha manava-janama sat-sange taroho e bhava-sindhu re

ODPOWIEDZ