Strona 1 z 1

Wegetarianizm

: 24 sty 2010, 11:05
autor: Vaisnava-Krpa
Wprost

Flaki z kiełków

Jeśli w Polsce nadal będziemy hołdować diecie opartej na tłustym mięsie, to w statystyce długowieczności możemy wkrótce dogonić Eskimosów.

Dwadzieścia siedem, trzydzieści lat - tyle żyje człowiek niemal wyłącznie odżywiający się mięsem. ...

W Wielkiej Brytanii, ze względu na wpływowy na tamtejszym rynku przemysł mięsny, także trzeba było wielu lat, nim przeprowadzono wnikliwe badania bezmięsnej diety. Departament zdrowia uznał ją za zdrowy sposób odżywiania dopiero po badaniach (zwanych Studiami Oksfordzkimi) nad stanem zdrowia kilkunastu tysięcy osób w ciągu ostatnich 13 lat. Ich wyniki opublikowane w medycznym magazynie "The British Medical Journal" nie pozostawiają złudzeń: u wegetarian występuje o 40 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na raka, o 30 proc. - na choroby serca i o 20 proc. - przedwczesnej śmierci. ...

Ubiegłowieczna nauka o żywieniu pozostawiła w spadku wiele teorii, które do dziś są popularne wśród naukowców i lekarzy. Środowisko medyczne w Polsce nie sprzyja propagowaniu bezmięsnej diety. ...

Całość:
http://www.wprost.pl/ar/?O=7983

: 24 sty 2010, 19:31
autor: Kedarnath dasa
Tak czułem, że w tej zieleninie to pałer jest! :mrgreen:

Re: Wegetarianizm

: 27 lut 2011, 09:50
autor: Vaisnava-Krpa
Dlaczego nie pozwalamy jeść psa?

„Kocie żeberka?”, „Psie mięso w warszawskiej knajpie Wietnamczyków!”, alarmowały nagłówki gazet w ostatnim tygodniu. Naturalny, wydawałoby się, odruch obrzydzenia, który wywołują w nas podobne pomysły, nie jest jednak uniwersalny kulturowo.
(...)

Dlaczego ludzie odmawiają zwierzętom niektórych emocji czy kompetencji?

Przyczyną jest tu zjawisko „moralnego odcinania się”. Staramy się podtrzymać wizerunek samych siebie jako uczciwych i etycznych jednostek. A uczciwy człowiek nie zabija przecież czujących i myślących istot. Dlatego też popełniając zbrodnie, odmawiamy ofiarom człowieczeństwa. W ten sposób uzasadniamy moralność własnych działań. Podobnie postępujemy ze zwierzętami. Skoro je jemy, to prawdopodobnie nie są one istotami myślącymi i czującymi. W badaniach prowadzonych w Polsce, Niemczech i USA wykazaliśmy, że wegetarianie znacznie częściej dostrzegają u „jadalnych” zwierząt te kompetencje i uczucia, których mięsożercy zdają się nie widzieć.

Oburzanie się na Jakuba Phama i jego restauracje – uczucie podzielane zresztą przez instytucje ochrony praw zwierząt – w jakimś sensie wynika więc z naszej potrzeby jedzenia mięsa. Gdyby tak nie było, wówczas oburzała by nas w tym samym stopniu restauracja serwująca świnie, krowy czy owce. A wszystkie te – myślące i czujące przecież – zwierzęta warte są naszej ochrony.

Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/psychologia/okie ... z1F9CFSH1y

Re: Wegetarianizm

: 27 lut 2011, 13:25
autor: mirek
Dr M. Bilewicz wykazał hipokryzję niektórych ludzi, ciekawe, czy sam jest wegetarianinem.
Nawet wśród mięsożerców znajdą się tacy, którzy zdają się boleć nad losem zwierząt "jadalnych" (zbyt okrutne traktowanie), lecz chociaż boleją, to - o czym doktor nie wspomniał - jest jeszcze kwestia ich przekonania, że człowiek musi jeść mięso, ponieważ tylko w ten sposób dostarcza organizmowi wszystkich odpowiednich składników odżywczych i nie naraża swego zdrowia. Z mojego doświadczenia wynika, że ten argument właśnie u nich przeważa (nawet ten religijny - Biblia - w mniejszym stopniu), głównie w ten sposób starają się uspokajać swoje sumienie ("nie chcę, ale przecież muszę").

Re: Wegetarianizm

: 07 paź 2011, 09:36
autor: Narayana

Re: Wegetarianizm

: 11 paź 2011, 23:33
autor: Visakha
Chorzy z przejedzenia
Pokutuje raczej przekonanie, że masowa produkcja mięsa jest potrzebna, by zapewnić "jakie takie" wyżywienie. Cierpienie zwierząt w ten sposób jakoś uzasadnia się. Ale jak to jest z tymi 72 kilogramami mięsa rocznie na głowę? Brytyjscy naukowcy z British Heart Foundation obliczyli, że gdyby ograniczyć spożycie mięsa do dwóch razy w tygodniu (210g), 45 tysięcy Brytyjczyków rocznie ocaliłoby życie. Nadmiar tłuszczu zwierzęcego w diecie jest przyczyną chorób serca, udarów, cukrzycy i niektórych nowotworów. Już wcześniej czerwone mięso i jego przetwory znalazły się na liście czynników rakotwórczych Światowej Fundacji Badań nad Rakiem. Również polski Instytut Żywności i Żywienia zaleca ograniczenie spożycia mięsa i zastąpienie go wysokobiałkowymi produktami roślinnymi. American Dietetic Association po rygorystycznej analizie dostępnej literatury oświadczyło, że dobrze ułożona dieta wegetariańska jest odpowiednia dla każdego człowieka na każdym etapie życia, dla kobiet ciężarnych i karmiących, dla dzieci, starców i sportowców. Zdaniem ADA wegetarianie są zdrowsi, szczuplejsi i rzadziej chorują na wszelkie nowotwory. Choć oficjalne stanowiska instytucji zajmujących się wpływem diety na zdrowie nie zlecają zupełnego odejścia od mięsa, o diecie wegetariańskiej wyrażają się pozytywnie. Szef niemieckiego odpowiednika IZZ DWE przyznał, że gdyby Niemcy przestali w ogóle spożywać mięso, wyszłoby im to na zdrowie. W wielu berlińskich szkołach publicznych dieta wegetariańska jest proponowana codziennie uczniom na stołówce jako alternatywa diety zawierającej mięso. Zabijania zwierząt nie da sie uzasadnić potrzebami zdrowotnymi - to czysta ekonomia, dlatego wmawia się ludziom, że mięso jest niezbędne i jako jedyny pokarm - pełnowartościowe. Stąd to ciągłe poczucie strachu u wielu ludzi, że bez mięsa nie można funkcjonować.