Wegetariańska dieta wkracza do przedszkoli

Ahimsa - poszanowanie życia. " Ochrona życia zarówno istot ludzkich, jak i zwierząt, jest zasadniczym obowiązkiem rządu. Rząd nie musi czynić rozróżnienia w takich zasadach. Po prostu jest to straszne dla duszy o czystym sercu, kiedy widzi zorganizowaną przez państwo rzeź zwierząt w tym wieku Kali." - 01.17.08 Zn.
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Wegetariańska dieta wkracza do przedszkoli

Post autor: Vaisnava-Krpa » 02 sty 2013, 17:42

Dieta wegetariańska wkrótce zagości w szkolnych stołówkach. Instytut Żywności i Żywienia przygotowuje wytyczne dla szkół i przedszkoli, które mają wejść w życie od przyszłego roku – informują "Wydarzenia".

Dietę wegetariańską stosuje już ponad 2 miliony Polaków. Życie rodziców dzieci, które odżywiają się w ten sposób, nie jest łatwe. Jak opowiada Magdalena Sikoń, założycielka portalu wegemaluch.pl, zdarzało jej się słyszeć w przedszkolach, że "tutaj przyjmowane są dzieci zdrowe, nie wegetariańskie".

Mama kilkuletniej Kai postanowiła napisać petycję w tej sprawie. Domaga się w niej, żeby w placówkach oświatowych znalazła się również dieta wegetariańska. Pod dokumentem podpisało się już 2,5 tys. osób.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/wegetari ... omosc.html
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
Misialina
Posty: 158
Rejestracja: 27 maja 2012, 21:50

Re: Wegetariańska dieta wkracza do przedszkoli

Post autor: Misialina » 02 sty 2013, 17:53

Popieram projekt ''wegetariańskich rodziców'' ;) . Skoro dzieci od urodzenia są wychowywane np. w wierze chrześcijańskiej i przedszkola zapewniają zajęcia z religii, to czemu dzieci również wychowywane od urodzenia w diecie wegetariańskiej nie miały by mieć takich samych praw do utrzymania takich zasad?
bhajahu re mana sri-nanda-nandana-abhaya-charanaravinda re
durlabha manava-janama sat-sange taroho e bhava-sindhu re

Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Re: Wegetariańska dieta wkracza do przedszkoli

Post autor: albert » 17 mar 2013, 20:08

Ministerstwo Zdrowia pozytywnie ustosunkowało się do żądań rodziców dzieci wegetariańskich !!!



Minister Zdrowia, badając sprawę, uzyskał od Instytutu Żywności i Żywienia, Konsultanta Krajowego w dziedzinie pediatrii, Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Rady ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia opinie dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego stosowania diety wegetariańskiej u dzieci i młodzieży. Prawidłowo zbilansowane diety wegetariańskie (np. laktoowowegetariańska) spotkały się z pozytywną oceną lub informacją o braku przeciwwskazań do ich stosowania. Należy przy tym zwrócić uwagę na stanowisko Instytutu Żywności i Żywienia według, którego "zarówno dieta tradycyjna jak i wegetariańska, w przypadku niewłaściwego jej zbilansowania niesie ryzyko niedoborów niektórych składników odżywczych i w konsekwencji złego funkcjonowania organizmu".
Badania Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" wskazują na to, że rozwój fizyczny u dzieci wegetariańskich przebiega harmonijnie i mieści się w granicach normy, choć generalnie są one szczuplejsze niż rówieśnicy, a rozwój intelektualny nieco tę normę przekracza. Wegetarianizm praktykowany w prawidłowy sposób jest zdrowy na wszystkich etapach życia oraz w połączeniu z aktywnym trybem życia dieta wegetariańska może być stosowana u dzieci, pod warunkiem prawidłowego jej zbilansowania, suplementacji witaminą B12 oraz dokonywania okresowej oceny rozwoju i wzrastania.W opinii Ministra Zdrowia każde dziecko - niezależnie od sposobu żywienia - powinno być objęte stałą, profilaktyczną opieką zdrowotną. Szkoły, przedszkola i żłobki nie mają podstaw prawnych, aby wymagać zaświadczeń lekarskich dotyczących żywienia dzieci wegetariańskich ani podważać zasadności stosowania żywienia wegetariańskiego. Jednocześnie należy zastrzec, że zagadnienie oceny stosowania diet bezmięsnych u dzieci w różnych wieku nie należy również do kompetencji organów kontroli. W związku z powyższym, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które nadzorują warunki higieniczno-sanitarne w obiektach produkcji i obrotu żywności, nie mają podstaw prawnych do egzekwowania sposobu żywienia w obiektach *żywienia (*przyp. red.) zbiorowego (np. w szkołach, przedszkolach, żłobkach).


Czytaj więcej: Odpowiedź na petycję. Ministerstwo Zdrowia - WegeMaluch.pl

http://wegemaluch.pl/index.php?option=c ... Itemid=411
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

Awatar użytkownika
Radhakanta das
Posty: 121
Rejestracja: 27 sie 2010, 23:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Wegetariańska dieta wkracza do przedszkoli

Post autor: Radhakanta das » 18 mar 2013, 13:07

Cokolwiek z tego wyjdzie - wyjdzie na lepsze. Tego typu oficjalne ustalenia przyczyniają się do większej akceptacji diet alternatywnych wśród władz przedszkoli. Już i bez tego, przy braku fanatyzmu rodziców można korzystnie zorganizować uczestnictwo wegetariańskiego dziecka w edukacji przedszkolnej. Ja od ponad 3 lat robię mw tak jak jedna z wokalistek Sistars, czyli korzystam w przedszkolu z tego co bezmięsne a dowożę wegetariańskie zamienniki dla potraw nieakceptowanych przez laktowegetarianizm. Pani dyrektor powiedziała, że to sprawa między mną a kucharkami wiec się dogadaliśmy. W korytarzu jest wywieszone menu na 2 tygodnie i staram się robić podobne rzeczy, żeby się tam za bardzo dzieciaki inne nie dziwiły. Mam listę zup robionych na mięsie więc wtedy przywożę odpowiednią dla tego dnia zupę w wersji wege. Jak jest gulasz z kaszą korzystam z kaszy i surówki a dowożę wege i ofiarowany Krysznie gulasz swój. Dziecko je mieszankę prasadam i nie-prasadam ale wszystko wegetarianskie. Czasem bhaktowie gotowi nie posyłać do przedszkola dzieci z powodów żywieniowych ale ja wolę powalczyć - dziecko nie ma 'społecznych tyłów' a i nasze nauczanie pt. "Proces dla każdego, wystarczy dodać do tych zer jedynkę" jest bardziej przekonujące (anty-ghetto). Ja do 19 roku życia jadłem mięso jak szalony a i tak bhaktą Kryszny zostałem wiec jak dziecko ma już w przedszkolu takie warunki jakich ja nie mogłem mieć to już rewelacja. A jak jeszcze Ministerstwo skłania się ku pozytywnym zmianom to tylko dziękować Krysznie. Zachęcam bhaktowskich rodziców do spokojnego dogadania się z kadrą z przedszkola - ale bez jakiś tam wariacji i fanaberii typu strach przed czosnkiem czy elementami bhoga, żebyśmy na dziwaków nie wychodzili tylko naszą postawą inspirowali a nie odstraszali ludzi.
śrī kṛṣṇa śaraṇaṁ mama

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wegetariańska dieta wkracza do przedszkoli

Post autor: Vaisnava-Krpa » 22 mar 2013, 18:39

Resort zdrowia oficjalnie: Dieta wegetariańska może być stosowana u dzieci

"Wegetarianizm praktykowany w prawidłowy sposób jest zdrowy na wszystkich etapach życia" - ogłasza Ministerstwo Zdrowia. To odpowiedź na petycję Magdaleny Sikoń z wegemaluch.pl o "umożliwienie rodzicom wyboru diety wegetariańskiej lub wegańskiej w publicznych placówkach oświatowych". Jak było wcześniej? - Usłyszałam nawet, że moje dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola, bo tutaj chodzą dzieci zdrowe - opowiadała w TOK FM Sikoń.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... n=10199882
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ