Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 23 Lis 2017, 14:59Odpowiedz  [ 78 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
 Elektrownie atomowe (jądrowe) 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2006, 14:15
Posty: 497
Miejscowość: Dziadoszyce
Post Elektrownie atomowe (jądrowe)
Już od dłuższego czasu rząd chce przekonać społeczeństwo polskie do budowy elektrowni jądrowej. W odpowiedzi na to powstała Inicjatywa Antynuklearna http://www.ian.abc.pl ukazująca zupełnie inny obraz "korzyści" jakie wynikają z funkcjonowania elektrowni jądrowych.

http://cia.bzzz.net/wideo_promujace_ini ... ynuklearna

_________________
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)


08 Kwi 2009, 12:10
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Maj 2008, 14:09
Posty: 511
Miejscowość: Opolskie
Post 
Wystarczy wspomnieć Hiroszymę, Nagasaki i Czarnobyl. Trzeba inwestować w energie odnawialne, wiatr, woda, ktoś będzie cierpiał z tego powodu.

_________________
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare


09 Kwi 2009, 08:06
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2006, 14:15
Posty: 497
Miejscowość: Dziadoszyce
Post 
Dlaczego sprzeciwiamy się budowie elektrowni atomowej w Polsce?

1.Jest to inwestycja niezwykle kosztowna. Nigdzie na świecie nie ma prywatnej elektrowni jądrowej. Zawsze są to inwestycje finansowane ze środków publicznych, co w przypadku Polski będzie oznaczało dalsze uzależnienie obywateli od zagranicznych kredytów, których spłacanie pozostawimy w spadku przyszłym pokoleniom. Nie ma też żadnej firmy ubezpieczeniowej która podjęłaby się ubezpieczenia takiej inwestycji. Koszty budowy EJ to miliardy euro, a w planach tych nie uwzględnia się kosztów zamknięcia i demontażu (min. drugie tyle).

2.Nieprawdą jest jakoby EJ były miały sprzyjać powstrzymaniu zmian klimatycznych. Sektor energetyczny stanowi jedynie niewielki procent w światowej emisji gazów cieplarnianych. Największym problemem jest pod tym względem transport. Budowa EJ wiele tu nie zmieni – niezbędne jest ograniczenie transportu samochodowego (np. na rzecz kolei).

3.EJ są niebezpieczne. Promieniowanie jonizujące niszczy prędzej czy później każdy materiał. Pojemniki, rury, zawory stale pękają co powoduje wycieki, zazwyczaj niewielkie, często nawet nie rejestrowane. Badania niemieckie wykazały że, w promieniu 50 km od elektrowni jądrowych dwukrotnie częściej dochodzi do zachorowań na nowotwory i białaczki. Szczególnie narażone są dzieci.

4.Do dzisiaj nie wynaleziono sposobu utylizacji, ani bezpiecznego składowania radioaktywnych odpadów. Składowane są "tymczasowo" na terenach elektrowni. Niektóre z nich pozostaną aktywne przez tysiące lat.

5.Trudno wyobrazić sobie do czego mogłoby dojść, gdyby doszło do ataku terrorystycznego na EJ, a nie należy zapominać że Polska znajduje się w stanie wojny z Afganistanem i Irakiem. Wielokrotnie okazywało się, że istniejące reaktory nie są dostatecznie zabezpieczone. Celem ataków mogą być również transporty paliwa lub odpadów.

6.W warunkach wolnego rynku rozwój energetyki jądrowej byłby niemożliwy. Przemysł ten od początku funkcjonuje jedynie dzięki wielomilionowym dotacjom (wielokrotnie przekraczającym środki przeznaczane na rozwój energii odnawialnych), jak również dzięki swoim powiązaniom z sektorem militarnym (produkcja plutonu do bomb atomowych).

7.Polska uranu nadającego się dla EJ nie posiada. Konieczny będzie jego import (np. z Rosji) co wiąże się z kosztami i uzależnieniem od innych krajów. Złoża uranu nie są również niewyczerpane...

INICJATYWA ANTYNUKLEARNA (IAN)

Inicjatywa AntyNuklearna powstała jako reakcja na przyjęte przez polski rząd założenia polityki energetycznej, w których budowa elektrowni atomowych, jest traktowana jako konieczność. Pierwszy raz próbę taką podjęto w Polsce w 1982 roku w stanie wojennym , konsekwentny opór społeczeństwa plany te pokrzyżował. Budowę elektrowni atomowych w Żarnowcu i Klempiczu wstrzymano. Niestety, korzystajac z narastajacej bierności społecznej, powrócono do tych planów w 2005 r., wbrew tendencjom cywilizowanego świata. Uznajemy za niedopuszczalne, by w kraju w którym zdecydowana większość obywateli jest tego typu inwestycjom przeciwna, władze podejmowały decyzje ponad ich głowami, w zaciszu gabinetów, bez rzetelnych konsultacji społecznych. Skandaliczny jest również sposób w jaki prezentują problem tzw. "wolne media", w których krytyczne głosy są ignorowane, lub prezentowane w sposób wybiórczy, a debata publiczna ogranicza się do jednostronnych komunikatów o rzekomej nieszkodliwości, ekologiczności i taniości energii nuklearnej. Członkowie atomowego lobby prezentowani są w nich jako bezstronni fachowcy.

Nie zgadzamy się z takim ujęciem sprawy. Naszym zdaniem budowa elektrowni atomowych niesie za sobą znacznie więcej zagrożeń i szkód niż ewentualnych korzyści. Naszym celem jest przełamanie jednostronności oficjalnych mediów, prezentacja społeczeństwu krytycznych analiz na temat energii nuklearnej, wywołanie otwartej debaty publicznej, a także promowanie rozwiązań alternatywnych. Zapraszamy do lektury, przemyśleń i wyciągania wniosków. Sprawa dotyczy nas wszystkich, zagrożenie jest realne. Przyłącz się do nas, działaj, zanim będzie za późno!

BĄDŹ AKTYWNY ZANIM BĘDZIESZ RADIOAKTYWNY!!!

źródło: Inicjatywa Antynuklearna

_________________
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)


24 Kwi 2009, 23:12
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Maj 2008, 14:09
Posty: 511
Miejscowość: Opolskie
Post 
Wciąż pamiętamy o Czarnobylu, a jego skutki będziemy odczuwać jeszcze długo, że wspomnę tylko choroby nowotworowe i tarczycowe.

http://media.wp.pl/kat,38202,wid,110623 ... omosc.html

_________________
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare


26 Kwi 2009, 09:37
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2006, 14:15
Posty: 497
Miejscowość: Dziadoszyce
Post Re: elektrownie jądrowe
Ruszają konsultacje społeczne wpływu programu jądrowego na środowisko
wnp.pl (Dariusz Ciepiela) - 30-12-2010 05:11

30 grudnia 2010 r. Ministerstwo Gospodarki rozpocznie proces sporządzania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
- Działając zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199, poz.1227 ze zm.), Ministerstwo Gospodarki rozpocznie od 30 grudnia 2010 r. proces udziału społeczeństwa w sporządzaniu Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko projektu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej - poinformował resort gospodarki.

Prognoza Oddziaływania na Środowisko projektu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej zostanie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej MG. Na potrzeby konsultacji zostanie uruchomiony adres e-mail, na który będzie można przesyłać uwagi i wnioski na jej temat.

Jednym z najważniejszych działań przewidzianych w Programie jest stworzenie odpowiednich ram prawnych i instytucjonalnych dla funkcjonowania w kraju sektora jądrowego. Program zakłada przyjęcie pakietu ustaw regulujących jego poszczególne obszary, w tym m.in.:
- ustawy o energetyce jądrowej, która określi m.in. proces przygotowania i realizacji inwestycji w budowę obiektów energetyki jądrowej. Ustawa regulować będzie również kwestie dotyczące postępowania z wypalonym paliwem i odpadami promieniotwórczymi,
- nowelizację prawa atomowego, które zdefiniuje wymogi bezpieczeństwa dla obiektów jądrowych zarówno na etapie ich budowy jak i eksploatacji,
- ustawy o odpowiedzialności cywilnej za szkody jądrowe, która ustanowi normy regulujące kwestię ewentualnych szkód jądrowych,

Zmiany w prawie pozwolą ukształtować docelowy model polskiej energetyki jądrowej, którego podstawę będą stanowić cztery główne podmioty:
- Komisja Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej (KBJiOR) - centralny, niezależny organ administracji państwowej pełniący rolę dozoru jądrowego. Głównym zadaniem Komisji będzie zapewnienie systemu nadzoru nad bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną, ochroną fizyczną obiektów jądrowych oraz zapobieganie niepowołanemu rozprzestrzenianiu materiałów jądrowych.
- Agencja Energetyki Jądrowej (AJ) podległa ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, której podstawowym zadaniem będzie wytyczanie i koordynowanie realizacji strategii rozwoju energetyki jądrowej.
- Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP) - instytucja wykonująca zadania w zakresie postępowania z odpadami promieniotwórczymi, w tym wypalonym paliwem jądrowym.
- inwestorzy obiektów energetyki jądrowej, a po rozpoczęciu ich eksploatacji operatorzy, posiadający doświadczenie i wiedzę oraz odpowiednie zasoby finansowe niezbędne do budowy i eksploatacji takich obiektów.

W Programie przewidziano działania, które zapewnią polskim elektrowniom dostawy uranu ze źródeł zewnętrznych i wewnętrznych. Na zlecenie MG zostanie przeprowadzona stosowna analiza, w której rozpoznane zostaną również zasoby uranu na terytorium Polski.

Resort gospodarki opracuje także Krajowy plan postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym. Oprócz harmonogramu działań i kosztów, będzie on zawierał rekomendacje dotyczące wyboru systemu postępowania z wypalonym paliwem.

Źródło: http://www.wnp.pl/wiadomosci/128945.html

_________________
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)


01 Sty 2011, 16:48
Profil

Rejestracja: 09 Sie 2010, 13:33
Posty: 10
Post Re: elektrownie jądrowe
Lewackie pierdoły. Najlepiej nie budować dróg bo ptaszki... . Nie budować zakładów przemysłowych bo kupimy Chińskie... . Nie budować elektrowni ... będziemy kręcić korbą. Lepsze pewnie są węglowe, albo na ruski gaz. No ale przecież będziemy budować "varnaśramę". Wszyscy będą pasać krowy a zęby będą leczyć w Indiach.


01 Sty 2011, 20:33
Profil

Rejestracja: 25 Lis 2010, 11:05
Posty: 514
Miejscowość: Katowice
Post Re: elektrownie jądrowe
mura napisał(a):
Lewackie pierdoły. Najlepiej nie budować dróg bo ptaszki... . Nie budować zakładów przemysłowych bo kupimy Chińskie... . Nie budować elektrowni ... będziemy kręcić korbą. Lepsze pewnie są węglowe, albo na ruski gaz. No ale przecież będziemy budować "varnaśramę". Wszyscy będą pasać krowy a zęby będą leczyć w Indiach.


Zgadzam się z Murą, chociaż dosyć bezpośrednio ta myśl została przedstawiona. Pewnie, że najlepiej gdyby wszyscy żyli w "złotym wieku" w zgodzie z naturą. Ale świat jest jaki jest i prawdopodobnie będzie coraz gorszy. Nie można mówić, że elektrownia atomowa jest jakimś potwornym zagrożeniem dla środowiska, bo nie jest. Prawdziwymi niszczycielami i trucicielami są tradycyjne elektrownie węglowe. Do tej pory żadna elektrownia atomowa, nawet Czernobyl, nie doprowadziła do takiego potwornego zniszczenia środowiska i tylu śmierci ludzi, jak energetyka węglowa. To straszenie atomem to są brudne gierki węglowego lobby i innych ekologicznych cwaniaczków, którzy chcą zarobić przez stawianie idiotycznych wiatraków (kolejna utopia!) Nie dajmy się wpuszczać w kanał! Popieram energetykę atomową jako mniejsze zło!

_________________
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.


02 Sty 2011, 11:23
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Cze 2007, 12:02
Posty: 992
Miejscowość: Sławno
Post Re: elektrownie jądrowe
Arleta napisał(a):
Popieram energetykę atomową jako mniejsze zło!


Zatem zamieszkaj niedaleko atomowej elektrowni jak już powstanie.

Zarówno elektrownie atomowe jak i węglowe nie są potrzebne do tego aby ludzie posiadali prąd. Od dawna znane są technologie wytwarzania elektryczności niemal za darmo i bez najmniejszej szkody dla środowiska. Poczytajcie sobie o Tesli. Jego niektóre patenty są głęboko schowane gdyż ich rozpowszechnienie pozbawiło by zysków koncerny paliwowe i energetyczne.. Każdy mógłby mieć elektryczność w domu po zainstalowaniu niewielkiego urządzenia. Elektryczność, która pobierana byłaby z przestrzeni. Ale po co? Lepiej mydlić ludkom oczy, prać im mózgi i wmawiać, że jedynym ratunkiem jest atomowa elektrownia.

Jeden z wynalazków Tesli na pewno jest testowany przez naszych "przyjaciół" z zza wielkiej wody. Tzw. "Promień Tesli". Urządzenie do wysyłania skondensowanej wiązki fali elektromagnetycznej. Można ją posłać w dowolne miejsce na Ziemi i wywołać nią trzęsienia ziemi, tsunami, zmiany pogodowe, strącić dowolny samolot, ugotować człowieka na odległość. Idealna broń.

_________________
Uczysz się języków obcych?


02 Sty 2011, 19:00
Profil

Rejestracja: 25 Lis 2010, 11:05
Posty: 514
Miejscowość: Katowice
Post Re: elektrownie jądrowe
Mathura napisał(a):
Zatem zamieszkaj niedaleko atomowej elektrowni jak już powstanie.

Ja akurat mieszkałam kilka miesięcy we Francji niedaleko takiej elektrowni. Nawet ją raz zwiedziłam. Było fajnie, włosy i zęby mi nie wypadły, ogon też mi jeszcze nie wyrósł. Jestem gotowa powtórzyć to doświadczenie!

Mathura napisał(a):
Zarówno elektrownie atomowe jak i węglowe nie są potrzebne do tego aby ludzie posiadali prąd.

Można też wytwarzać prąd domowym sposobem np. pocierając bursztyn o kawałek materiału. Zajęcie fajne, niestresujące, polecane szczególnie dla kobiet i dzieci w długie zimowe wieczory.

Mathura napisał(a):
Od dawna znane są technologie wytwarzania elektryczności niemal za darmo i bez najmniejszej szkody dla środowiska. Poczytajcie sobie o Tesli. Jego niektóre patenty są głęboko schowane gdyż ich rozpowszechnienie pozbawiło by zysków koncerny paliwowe i energetyczne.. Każdy mógłby mieć elektryczność w domu po zainstalowaniu niewielkiego urządzenia. Elektryczność, która pobierana byłaby z przestrzeni. Ale po co? Lepiej mydlić ludkom oczy, prać im mózgi i wmawiać, że jedynym ratunkiem jest atomowa elektrownia.

No to już jest jakaś teoria spiskowa! Mój mąż, który pracuje w tej dziedzinie, nic nie wie o tych cudownych wynalazkach, ale może on też jest ofiarą spisku, albo ukrywa przede mną prawdę, bo nie należę do "wtajemniczonych"?

Mathura napisał(a):
Jeden z wynalazków Tesli na pewno jest testowany przez naszych "przyjaciół" z zza wielkiej wody. Tzw. "Promień Tesli". Urządzenie do wysyłania skondensowanej wiązki fali elektromagnetycznej. Można ją posłać w dowolne miejsce na Ziemi i wywołać nią trzęsienia ziemi, tsunami, zmiany pogodowe, strącić dowolny samolot, ugotować człowieka na odległość. Idealna broń.

Widziałam to na jednym filmie Disneya. Tylko to raczej był film dla dzieci, a nie reportaż naukowy. A tak przy okazji- może by trochę zmienili u nas klimat tym promieniem na cieplejszy? :) :) :) :)

_________________
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.


02 Sty 2011, 19:55
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Cze 2007, 12:02
Posty: 992
Miejscowość: Sławno
Post Re: elektrownie jądrowe
Super. Tak trzymaj.

_________________
Uczysz się języków obcych?


02 Sty 2011, 20:01
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 78 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.