Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 25 Lis 2017, 06:08Odpowiedz  [ 78 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 Elektrownie atomowe (jądrowe) 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 25 Lis 2010, 11:05
Posty: 514
Miejscowość: Katowice
Post Re: Elektrownie atomowe (jądrowe)
Nie wierzę w to,co wypisują dziennikarze. Oni żyją z wyolbrzymiania i robienia sensacji. Są to sprytni manipulanci po prostu. Jak zdobyć informacje w pełni obiektywne?

_________________
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.


01 Cze 2011, 23:37
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Lis 2006, 18:43
Posty: 4551
Miejscowość: Kraków
Post Re: Elektrownie atomowe (jądrowe)
Przede wszystkim musisz się oczyścic. W brudnym lustrze czy telewizorze obraz będzie zniekształcony. Trzeba podejśc bliżej i zobaczyć co jest brudem a co wizją. Trzeba trochę inteligencji aby zrozumieć, ze dziennikarze nie są właścicielami mediów a dla nich pracują, że sensacje przyciagają uwagę i równocześnie spelniają funkcję odciągania, dlatego nie ma w mediach o sensie zycia a o modzie, skandalach obyczajowych, sporcie, głupkowatych teleturniejach, które maja zając umysł czymś innym. Czy myślisz, że gdybyśmy nadawali w telewizji ten swiat wyglądąłby tak samo? Nie jesteśmy spiskowcami, tajnym zakonem itp. Mamy czyste i wzniosłe przesłanie. Dlaczego nie dać tego zamiast reklam przerywanych serialem? Czy zmiana na lepsze może komuś nie odpowiadać, czy rozbudzona świadomość może zaszkodzić?

_________________
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada


02 Cze 2011, 11:08
Profil WWW

Rejestracja: 25 Lis 2010, 11:05
Posty: 514
Miejscowość: Katowice
Post Re: Elektrownie atomowe (jądrowe)
Oczywiście tak, ale problem polega na tym, że korzystacie z doniesień medialnych na temat różnych katastrof i zagrożeń. Skąd wiedzieć, że doniesienia o jakiejś katastrofie są prawdziwe, a nie przesadzone lub wręcz wymyślone? Przecież nie pojadę tam, żeby zobaczyć na własne oczy.

_________________
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.


02 Cze 2011, 13:14
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2006, 14:15
Posty: 497
Miejscowość: Dziadoszyce
Post Re: Elektrownie atomowe (jądrowe)
Japończycy protestują przeciwko energii jądrowej

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html

_________________
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)


11 Cze 2011, 12:31
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2006, 14:15
Posty: 497
Miejscowość: Dziadoszyce
Post Re: Elektrownie atomowe (jądrowe)
Media już zamilkły w sprawie Fukuszimy. Na http://www.paranormalne.pl ukazują się na bieżąco informacje co tam się dzieje obecnie. Wycinek:


Akcje TEPCO spadły do najniższego poziomu w historii

Akcje TEPCO spadły do najniższego poziomu wszech czasów osiągając cenę 159 jenów (poniżej 2 dolary za akcje), w wyniku kolejnego 20% spadku w czwartek 9 czerwca. Od początku kryzysu akcje straciły 90% swojej wartości.

"Nawet jeśli firma przetrwa, nie będzie ona w stanie generować zwrotu dla akcjonariuszy, dlatego cena akcji będzie systematycznie dążyła do zera." - przekazał na łamach DowJones News menadżer japońskiego funduszu zarządzania aktywami.

źródło: http://www.google.co...1f0d36d57e2.2c1Tokio - 230,000 bekereli cezu na metr kwadratowy na boisku sportowym w Koto-ku

6 razy wyższy poziom promieniowania - 230,000 bekereli cezu na metr kwadratowy - niż limit określony dla stref kontroli promieniowania wykryto w Koto-ku - jednym z 23 obwodów Tokio, położonym nieco na wschód od centrum metropolii.

źródło: http://www.tokyo-np....0802000025.htmlJaponia może zamknąć wszystkie reaktory atomowe

Wszystkie reaktory atomowe Japonii, a jest ich 54 - mogą zostać zamknięte w przeciągu niecałego roku ze względów bezpieczeństwa narodowego. Gdyby tak się stało, roczne koszty energii wzrosną w Japonii o 30 miliardów euro.

źródło: http://www.omantribu...01&heading=AsiaPoziom promieniowania w reaktorze nr 3 zbyt wysoki aby prowadzić prace w jego pobliżu

TEPCO - operator elektrowni - wysłał 9 pracowników do budynku reaktora nr 3 na około 20 minut w czwartek w celu rozpoczęcia procesu stabilizacji reaktora. Plany TEPCO zakładają wtłoczenie azotu do zbiornika ciśnieniowego - co ma zapobiec gromadzeniu się wodoru i ewentualnej eksplozji. Firma zamierza także zainstalować system chłodzenia reaktora wodą obiegową.

Pracownicy musieli wycofać się po stwierdzeniu promieniowania 100 mSv/h w pobliżu zbiornika ochronnego reaktora. TEPCO mówi, że zamierza utrzymywać dawki promieniowania na jednego pracownika poniżej 5 mSv/h - po tym jak 9 pracowników otrzymało większe dawki, prace zostały zawieszone.

źródło: http://www3.nhk.or.j...lish/10_26.htmlNieprzytomny pracownik znaleziony w kompleksie mieszkalnym na terenie elektrowni

Yomiuri Shinbun informuje, że jeden z pracowników elektrowni Fukushima został znaleziony nieprzytomny nad ranem w piątek w budynku mieszkalnym przy elektrowni, po czym został przetransportowany helikopterem do szpitala w Iwaki.

Pracownik to mężczyzna w wieku ok. 40 lat, ze spółki partnerskiej TEPCO. Pracował na terenie zakładu przy rozpylaniu specjalnej żywicy, która ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się materiału radioaktywnego.

źródła:
http://www.yomiuri.c...-OYT1T00597.htm
http://ex-skf.blogsp...orker-fell.html100,000,000 bekereli na centymetr sześcienny w szlamie z oczyszczonej wody

Szlam, który będzie produktem ubocznym procesu oczyszczania radioaktywnej wody na obszarze elektrowni Fukushima będzie zawierał 100,000,000 bekereli substancji radioaktywnych na centymetr sześcienny - przekazał operator elektrowni.

Podczas prób, które mają na celu rozpoczęcie operacji uzdatniania radioaktywnej wody, która gromadzi się na terenie zakładu firma TEPCO nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie jak zamierza obchodzić się z tak radioaktywnym produktem ubocznym. W jaki sposób go składować i jak w bezpieczny sposób ostatecznie się go pozbyć.

TEPCO rozpocznie proces oczyszczania wody najwcześniej 15 czerwca. W tej operacji wykorzystany zostanie specjalny sprzęt produkowany przez Kurion Inc w Stanach Zjednoczonych oraz firmę Areva z siedzibą we Francji - obie firmy posiadają bogate doświadczenie w usuwaniu radioaktywnych odpadów czy wydzielaniu osadów zanieczyszczonych substancjami promieniotwórczymi z wody.

TEPCO szacuje, że w procesie oczyszczania uzyska 2000 metrów sześciennych odpadów w formie szlamu, jednakże aktualnie na terenie elektrowni można zmagazynować tylko 1200 metrów sześciennych radioaktywnych odpadów, a szlam przez swoją wysoką radioaktywność jest trudnym w opanowaniu / składowaniu materiałem. Firma Areva przyznaje, że nigdy nie miała do czynienia z odpadem pochodzącym z uzdatniania wody, która emituje 1000 mSv na godzinę.

źródło: http://mdn.mainichi....0na010000c.htmlRząd poinformował spółkę, aby ta usunęła ze strony internetowej informacje na temat skażonych liści herbaty ze względu na "niepokoje społeczne"

Po tym jak Radishbo-ya Co. złożyła wniosek do urzędników Prefektury Shizuoka na temat wysokiego poziomu promieniowania jaki wykryto na plantacji herbaty, urzędnik Prefektury polecił firmie, aby ta nie ujawniała tych informacji ponieważ przyniesie to szkody dla innych plantatorów prefektury Shizuoka.

źródło: http://search.japant...20110610x3.htmlProcedury nie do pomyślenia mogą stać się częścią normalnego życia w Japonii

8000 uczniów miasta Date, 60 km od zniszczonej elektrowni Fukushima otrzyma mierniki promieniowania, aby samodzielnie mierzyć poziomy skażenia. Tysiące więcej dzieci w ośrodkach opieki dziennej, przedszkolach i szkołach podstawowych, w miastach i na wsiach będzie postępować w podobny sposób.

Trudno wyobrazić sobie coś bardziej przerażającego niż 5-latek, który podąża do szkoły z licznikiem Geigera przypiętym do paska.

źródło: http://www.irishtime...4298735954.htmlRząd Japonii: 20 mSv / rok to dolna granica dopuszczalnego limitu

5 czerwca odbyła się konferencja z udziałem mieszkańców obszarów zagrożonych promieniowaniem w Prefekturze Fukushima oraz z udziałem przedstawicieli rządu - podkreślili oni, że według standardów międzynarodowych, w czasie katastrofy nuklearnej dawka 20 mSv/rok mieści się w dolnym zakresie przedziału od 20 do 100 mSv dopuszczalnej rocznej dawki promieniowania na jednego mieszkańca. Nie trudno wyobrazić sobie, że zebrani na spotkaniu mieszkańcy nie kryli swojego niezadowolenia z tego wyjaśnienia.

Przypomnijmy, że standardowa zalecana dawka na jednego mieszkańca to 1 mSv / rok. Dawka ta została podniesiona 20-krotnie do poziomu 20 mSv / rok. Jak się okazuje, podniesienie jej do poziomu 100 mSv / rok nie stanowiłoby większego problemu dla rządu Japonii.

źródło: http://mdn.mainichi....0na012000c.htmlPracownicy elektrowni wystawieni na dawki promieniowania 650 mSv

Szczegółowe badania wykazały, że dwóch pracowników elektrowni otrzymało dawkę przekraczającą ponad 2-krotnie górny limit 250mSv (dawka graniczna dla służb ratowniczych podczas operacji ratowania życia) ustalony przez rząd Japonii.

Po przeanalizowaniu czasu pracy pracowników od dnia 11 marca, Narodowy Instytut Nauk Radiologicznych stwierdził, że mężczyzna w wieku 30 lat został wystawiony na dawkę 687 milisiwertów, a drugi mężczyzna w wieku około 40 lat na dawkę 643 milisiwertów. Instytut prowadzi badania innego pracownika w wieku około 50 lat, który również mógł otrzymać dawkę promieniowania powyżej poziomu bezpieczeństwa.

źródło: http://www3.nhk.or.j...lish/10_33.html

_________________
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)


13 Cze 2011, 11:36
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Gru 2006, 11:56
Posty: 43
Miejscowość: Legnica
Post Re: Elektrownie atomowe (jądrowe)
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/najgorsza-katastrofa-w-historii-rzad-japonii-ukryw,1,4451484,wiadomosc.html

Eksperci uważają, że katastrofa nuklearna w Japonii miała i ma daleko idące skutki, których rząd do tej pory nie ujawnił opinii publicznej. - Fukushima jest największą katastrofą przemysłową w historii ludzkości – powiedział Arnold Gundersen główny inżynier firmy konsultingowej Fairewinds Associates.

W Japonii 9-stopniowe trzęsienie ziemi w dniu 11 marca spowodowało potężne tsunami, które przyczyniło się do awarii chłodzenia w Tokyo Electric Power Company (TEPCO) - elektrowni jądrowej w Fukushimie. Doprowadziło to do eksplozji wodoru i awarii reaktora. Rząd Japonii musiał ewakuować osoby mieszkające w promieniu 20 km od zakładu.

Gundersen, licencjonowany operator reaktora z 39-letnim doświadczeniem w przemyśle energetyki jądrowej, zarządzał i koordynował projekty w 70 elektrowniach jądrowych w USA, mówi że reaktor elektrowni jądrowej w Fukushimie, jest bardziej narażony na wybuch, niż powszechnie się sądzi.

- Fukushima ma trzy reaktory jądrowe i cztery rdzenie z paliwem nuklearnym narażone na wybuchy. Pręty paliwa rozpaczliwie potrzebują chłodzenia, a niestety nie ma możliwości, aby je odpowiednio ochłodzić – powiedział Gundersen.
"Oddział samobójców" posprząta Fukushimę »

Firma TEPCO rozpyla wodę na reaktor i rdzenie z paliwem, ale to doprowadziło do jeszcze większych problemów, takich jak większe promieniowanie, czy generowanie setek tysięcy ton wysoko radioaktywnej wody morskiej.

- Problemem jest to, jak utrzymać chłodzenie. Nalewanie wody morskiej nie jest rozwiązaniem. Pojawia się pytanie, co zrobią z odpadami, które ten system produkuje i które będą zawierać pluton i uran. Gdzie wpompują tą radioaktywną wodę? – zastanawia się Gundersen.

Dużym problem jest teraz określenie obszaru, na którym doszło do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

- Dane pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze żeby odnaleźć obszary skażone. I tak nie uda się oczyścić wszystkiego. Będą i są obszary położone bardzo daleko od reaktora, które i tak będą skażone – zauważa Gundersen.

Centrala Jądrowa w Japonii przyznała w końcu, w tym miesiącu, że reaktory 1, 2 i 3 w zakładzie Fukushima uległy całkowitemu stopieniu. TEPCO ogłosiło, że wypadek prawdopodobnie wprowadził więcej materiałów promieniotwórczych do środowiska, niż Czarnobyl, co czyni go najtragiczniejszym wypadkiem jądrowym w historii.

W USA lekarka Janette Sherman i epidemiolog Joseph Mangano opublikowali pracę, gdzie pokazują że zanotowano 35-procentowy wzrost umieralności niemowląt w miastach USA leżących na północny-zachód, od elektrowni w Fukushimie.

W badaniach analizowano osiem miast San Jose, Berkeley, San Francisco, Sacramento, Santa Cruz, Portland, Seattle i Boise, ramy czasowe raportu to dziesięć tygodni bezpośrednio po katastrofie.

Bardzo dużo promieniowania dostało się do atmosfery zaraz po wybuchu.

- Nowe obliczenia pokazują, że w ciągu pierwszego tygodnia od wypadku, uwolnione zostało 2-3 razy więcej promieniowania, niż w ciągu 80 dni po wybuchu. Odkrywamy, radioaktywne cząstki, (które mogą prowadzić do powstania raka) wszędzie w Japonii, nawet w Tokio. W ciągu ostatnich 90 dni ilość tych cząstek spada, ale i tak występują one w wysokich stężeniach – dodał Gundersen.

Radioaktywne filtry powietrza z samochodów w prefekturze Fukushima i Tokio są teraz powszechne, a Gundersen mówi, że "zgodnie z jego informacjami znaleziono takie radioaktywne filtry powietrza również aglomeracji Seattle w USA".

Zagranica bardzo szybko zareagowała na wydarzenia związane z elektrownią jądrową i wyciągnęła daleko idące wnioski. W reakcji na katastrofę z Fukushimy, Niemcy chcą wygasić wszystkie swoje reaktory jądrowe w ciągu następnej dekady. W referendum przeprowadzonym w poniedziałek, 95 procent Włochów głosowała przeciwko budowie nowych reaktorów. Niedawny sondaż gazety w Japonii pokazuje, że prawie trzy czwarte respondentów opowiada się za wycofaniem energii jądrowej z Japonii.

Niestety w Ameryce nie zostały podjęte żadne długofalowe działania. Nuclear Exelon Corporation firma obsługująca reaktor w stanie Illinois, była jednym z największych darczyńców kampanii Baracka Obamy i jest jednym z największych pracodawców w Illinois, gdzie Obama został senatorem. Exelon przekazała ponad 269 000 dolarów na kampanię prezydencką Obamy.

Dr Shoji Sawada jest fizykiem teoretykiem cząstek i emerytowany profesor Uniwersytetu Nagoya w Japonii. Jest zaniepokojony typami elektrowni jądrowych w swoim kraju, oraz faktem, że większość z nich jest projektu amerykański inżynierów.

- Większość reaktorów w Japonii zostało zaprojektowanych przez amerykańskie firmy, które nie dbają o skutki trzęsienia ziemi i myślę, że ten problem dotyczy wszystkich elektrowni atomowych w Japonii – powiedział Dr Sawada.

Korzystanie z energii jądrowej do produkcji energii elektrycznej w Japonii jest produktem polityki jądrowej USA i to według Dr Sawada stanowi duży problem.

Jako 13-letni chłopak dr Sawada doświadczył nuklearnego ataku USA na Hiroshimę. Jego dom położony był w odległości 1400 metrów od hipocentrum wybuchu.

- Myślę, że przypadek Fukushimy doprowadził do porzucenia przez japończyków mitu, o bezpiecznej elektrowni jądrowej. Teraz opinie szybko się zmieniły. Ponad połowa mieszkańców uważa, że Japonia powinna dążyć do uzyskania energii elektrycznej z naturalnych źródeł – dodał Dr Sawada.

Dr Ramana oczekuje że reaktor jądrowy zostanie całkowicie wychłodzony dopiero po dwóch latach od katastrofy. Jednak jak przyznaje - usuwanie radioaktywnych zanieczyszczeń potrwa rok lub nawet dwa lata.

- Dopóki nie będziemy wiedzieć, jak bezpiecznie pozbyć się materiałów radioaktywnych generowanych przez elektrownie jądrowe, powinniśmy odłożyć te działania, tak aby nie spowodować dalszej szkody dla przyszłych pokoleń – zauważa Dr Sawada.

_________________
Gauranga!


18 Cze 2011, 11:09
Profil

Rejestracja: 25 Lis 2010, 11:05
Posty: 514
Miejscowość: Katowice
Post Re: Elektrownie atomowe (jądrowe)
Czy rzeczywiście histeria antyatomowa jest uzasadniona? Mam pewne wątpliwości... Francja produkuje już 80% swojego prądu tylko z elektrowni atomowych i sprzedaje ten prąd do sąsiednich krajów. Nie było we Francji nigdy żadnych poważnych awarii, zanieczyszczeń itp. Elektrownie francuskie są uznawane za najbezpieczniejsze na świecie. Dodatkowe plusy energetyki atomowej we Francji to:

-obniżenie emisji związków siarki do 1/10 poziomu Niemiec
-ponad 10-krotne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla
-uniezależnienie się od dostaw surowców np. z Rosji

Czyli problem nie jest być może w samych elektrowniach, tylko w złym ich projektowaniu (jak w Fukushimie- bez odpowiednich zabezpieczeń) lub obsłudze (Czernobyl). Wystarczy udoskonalić te elektrownie, żeby znacznie zmniejszyć ryzyko.

Czytałam, że to Rosja stoi za wszystkimi organizacjami antyatomowymi w Europie i to Rosji najbardziej zależy na zakazie tej energetyki. Bo wtedy wszyscy będą musieli kupować od Rosji paliwa do tradycyjnych elektrowni. Widać zresztą, że w przypadku Niemiec i Polski ten plan rosyjski już się udał.

Piszę to jako osoba, która nie wierzy w ukryte, tajemnicze źródła alternatywnej, "czystej" energii.

_________________
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.


06 Lip 2011, 10:43
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2011, 13:38
Posty: 2068
Miejscowość: UK
Post Re: Elektrownie atomowe (jądrowe)
2 argumenty na nie:
Niemcy rezygnuja z EJ (z powodów bezbieczeństwa)
Utylizacja odpadów to główny problem


31 Gru 2011, 12:41
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 78 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.