Delfin słodkowodny znaleziony w dżunglach Bangladeszu

Poszanowanie Bhumi - Matki Ziemi. Proste życie - wzniosłe myślenie. "Ta współczesna cywilizacja jest tak dumna ze swojej niezależności, ale jest tak bardzo uzależniona od ropy. Jeśli zostanie wstrzymana dostawa ropy, to co zrobią ci dranie-naukowcy? Będą bezradni. Niech postarają się wytworzyć wystarczająco dużo ropy w swoich probówkach, tak aby ich cywilizacja się nie zatrzymała. Obecnie w Indiach brakuje wody. Co w takiej sytuacji mogą zrobić owi uczeni'? Mogą znać skład chemiczny wody, ale nie mogą wyprodukować jej, kiedy istnieje na nią wielkie zapotrzebowanie. Potrzebują pomocy chmur, a wszystko to zależy od działania Boga." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno
Awatar użytkownika
Yogi Krishnaram
Posty: 223
Rejestracja: 16 cze 2007, 21:39
Lokalizacja: Gdańsk

Delfin słodkowodny znaleziony w dżunglach Bangladeszu

Post autor: Yogi Krishnaram » 02 kwie 2009, 10:30

Wstawiam artykuł o ciekawym odkryciu delfina słodkowodnego w dżunglach Bangladeszu. Wydawało się, że delfiny wymierają, a jednak trochę zostało.

Cud natury odnaleziony w głębi dżungli

http://wiadomosci.onet.pl/1945269,441,1,1,item.html

Niezwykłe odkrycie związane z delfinem krótkogłowym (Orcaella brevirostris). Spora liczba tych zwierząt, należących do jednego z najrzadszych gatunków delfina słodkowodnego na świecie, została odkryta w mokrych rejonach dżungli w Bangladeszu.
Dotychczas naukowcy przypuszczali, że delfin krótkogłowy wymiera, a na świecie pozostało zaledwie kilkaset zwierząt tego gatunku. Teraz jednak naliczono, że prawie 6 tysięcy tych ssaków żyje w tak zwanych lasach namorzynowych (wiecznie zielone lasy w strefie międzyzwrotnikowej znajdujące się w zasięgu pływów morskich) w regionie Sundarban oraz w przylegających do tych lasów wodach Zatoki Bengalskiej, która jest częścią Oceanu Indyjskiego.

Lasy Sundarban – co w języku bengalskim oznacza "piękny las" – leży w delcie Gangesu oraz dwóch innych rzek uchodzących do Zatoki Bengalskiej. Do niedawna nie prowadzono tam obszernych badań, których celem byłoby poszukiwanie tych rzadkich ssaków.

- Za każdym razem, kiedy prowadziliśmy badania w różnych rejonach, aby określić liczebność tego gatunku, okazywało się, że zwierzęta te są na skraju wyginięcia – powiedział Brian Smith z nowojorskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody (Wildlife Conservation Society – WCS), który prowadził najnowsze badania nad delfinem krótkogłowym. - Odkrycie tak wielkiej liczby delfinów było bardzo miłą niespodzianką, a nawet prawdziwym szokiem – dodał Smith.

Odkrycie jest tym ważniejsze, że naukowcy nadal nie wiedzą ile dokładnie delfinów tego gatunku żyje jeszcze na świecie. Następnym zadaniem, jakie przed nimi stoi, to upewnienie się, że ssaki mają szansę przeżyć. Jeden z rzadkich gatunków delfinów – tak zwany chiński delfin lub inaczej delfin Rzeki Yangtze – już prawie wyginął. Inny – delfin Rzeki Ganges – również jest na wymarciu.

Wiele z zagrożeń, jakie czyhają na delfina krótkogłowego, są spowodowane przez człowieka. W wielu częściach Bangladeszu stworzono zapory, które ograniczają swobodny przepływ świeżej wody. Poza tym populacja tych zwierząt kurczy się, ponieważ często delfiny lądują przypadkowo w sieciach rybackich.

Delfin krótkogłowy, którego cechą charakterystyczną jest duża, okrągła głowa, może osiągać długość do prawie dwóch i pół metra, a w pewnym stopniu spokrewniony jest on z orką, wielorybem zabójcą. Można go znaleźć w dużych rzekach oraz lagunach słodkowodnych w części południowej i południowo-wschodniej Azji.

Jak mówi Brian Smith, w Bangladeszu zwierzęta te cieszą się ogromnym szacunkiem rybaków, a w Birmie pomagają nawet zaganiać ławice ryb w kierunku łodzi rybackich lub ich sieci.

- Na szczęście nie ma rynku zbytu dla produktów wytwarzanych z delfina – mówi Smith. - W krajach takich, jak Bangladesz, gdzie są poważne problemy z żywnością, zgodnie z kulturowym zwyczajem obowiązuje zakaz łapania tych ssaków. Daje nam to nadzieję, ponieważ tamtejsi rybacy są chętni do współpracy -dodaje.

Wyniki najnowszych badań zostały ogłoszone wczoraj podczas specjalnej konferencji na Hawajach dotyczącej ochrony ssaków morskich. Opublikowano je też w zimowym wydaniu magazynu "Journal of Cetacean Research and Management".

Obecnie naukowcy współpracują z rządem Bangladeszu nad stworzeniem rejonu ochronnego dla delfina krótkogłowego.

- Pojawia się tak wiele złych informacji dotyczących ochrony środowiska i zagrożonych gatunków, że informacja taka, jak ta, jest naprawdę bardzo pozytywnym znakiem – podsumował Bryan Smith.

ODPOWIEDZ