Rzeczpospolita - państwo rozwoju duchowego

Diagnostyka przyczyn cierpienia społeczeństwa. "Istnieje wiele tematów w Bhagavatam o socjologii, polityce, ekonomii, sprawach kulturowych, itd., ale wszystkie z nich są powiązane z Krsną i dlatego wszystkie z nich są warte słuchania. Krsna jest oczyszczającym czynnikiem wszystkich tematów, bez względu na to, jakimi by one nie były. W świecie doczesnym wszystko jest nieczyste, jako że wszystko jest produktem trzech materialnych cech. Jednakże Krsna jest oczyszczającym pośrednikiem." - 01.16.05 Zn.
Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Rzeczpospolita - państwo rozwoju duchowego

Post autor: Waldemar » 31 maja 2015, 13:28

Śrimad-Bhagavatam 3.7.6

Pan – jako Dusza Najwyższa – przebywa w sercu każdej żywej istoty. Dlaczego zatem czynności żywych istot kończą się nieszczęściem i niedolą?

ZNACZENIE: Następne pytanie, które Vidura zadał Maitreyi, brzmiało: "Dlaczego żywe istoty podlegają tak wielu niedolom i nieszczęściom pomimo tego, iż Pan, jako Dusza Najwyższa, jest obecny w ich sercach?" ...

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Rzeczpospolita - państwo rozwoju duchowego

Post autor: Waldemar » 01 sie 2015, 06:51

Śrimad-Bhagavatam 4.8.80

Ze znaczenia:

... Ten przykład zamknięcia przez Dhruvę Maharaję otworów jego indywidualnego ciała i skutkiem tego zamknięcia otworów oddechowych całego wszechświata, wyraźnie wskazuje, że bhakta, dzięki swej indywidualnej służbie oddania, może wywrzeć wpływ na wszystkich ludzi świata, by stali się bhaktami Pana. Jeśli jest tylko jeden czysty bhakta, w czystej świadomości Kryszny, może on zmienić ogólną świadomość świata w świadomość Kryszny. Nietrudno to zrozumieć, jeśli badamy zachowanie Dhruvy Maharajy.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Rzeczpospolita - państwo rozwoju duchowego

Post autor: Aniruddha das » 02 sie 2015, 11:46

bhakta, dzięki swej indywidualnej służbie oddania, może wywrzeć wpływ na wszystkich ludzi świata, by stali się bhaktami Pana. Jeśli jest tylko jeden czysty bhakta, w czystej świadomości Kryszny, może on zmienić ogólną świadomość świata w świadomość Kryszny.

Z tego wynika, że jeśli rzeczywiście chcemy pomóc swoim bliskim, krajowi, europie czy nawet całemu światu powinniśmy dążyć ze wszystkich sił, by stać się czystym bhaktą. Chociaż taki czysty bhakta skoncentrowany jest wyłącznie na zadowoleniu Kryszny w automatyczny sposób pomaga swoim bliskim, krajowi, europie czy nawet całemu światu.
Caitanya Caritamrita — Madhya-lila

Rozdział 15 – Pan przyjmuje prasada u Sarvabhaumy Bhattacaryi
Tekst 101
tomara ki katha, tomara gramera kukkura
sei mora priya, anya-jana rahu dura

"Nawet pies żyjący w twojej wiosce jest Mi bardzo drogi, nie wspominając już o tobie. Cóż więc mówić o innych?"

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Rzeczpospolita - państwo rozwoju duchowego

Post autor: Waldemar » 02 sie 2015, 17:49

Pundarika Widjanidhi ma inne imiona - Śri Widjanidhi, Aćarjanidhi, Bhaktjanidhi i Premanidhi (nadane przez Pana Ćajtanję). "Dzięki słuchaniu jego imienia", powiedział Śri Gaura, "cały świat się oczyszcza."...

Źrodło:
Samadhi Gaudija Wajsznawów we Wryndawan
Biografia Śri Pundarika Widjanidhi
Strona 116
Autor Mahanidhi Swami

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Rzeczpospolita - państwo rozwoju duchowego

Post autor: Waldemar » 02 sie 2015, 19:31

Aniruddha das pisze:
bhakta, dzięki swej indywidualnej służbie oddania, może wywrzeć wpływ na wszystkich ludzi świata, by stali się bhaktami Pana. Jeśli jest tylko jeden czysty bhakta, w czystej świadomości Kryszny, może on zmienić ogólną świadomość świata w świadomość Kryszny.

Z tego wynika, że jeśli rzeczywiście chcemy pomóc swoim bliskim, krajowi, europie czy nawet całemu światu powinniśmy dążyć ze wszystkich sił, by stać się czystym bhaktą. Chociaż taki czysty bhakta skoncentrowany jest wyłącznie na zadowoleniu Kryszny w automatyczny sposób pomaga swoim bliskim, krajowi, europie czy nawet całemu światu.
Caitanya Caritamrita — Madhya-lila

Rozdział 15 – Pan przyjmuje prasada u Sarvabhaumy Bhattacaryi
Tekst 101
tomara ki katha, tomara gramera kukkura
sei mora priya, anya-jana rahu dura

"Nawet pies żyjący w twojej wiosce jest Mi bardzo drogi, nie wspominając już o tobie. Cóż więc mówić o innych?"
Ze wszystkich sił, czyli w poszukiwaniu łaski Śri Śri Panca-tattvy i Ich bona fide wielbicieli.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Rzeczpospolita - państwo rozwoju duchowego

Post autor: Aniruddha das » 03 sie 2015, 09:38

Ze wszystkich sił, czyli w poszukiwaniu łaski Śri Śri Panca-tattvy i Ich bona fide wielbicieli.
Tak, ale potrzebny jest nasz wysiłek.
Ze wszystkich sił sadhana bhakti, żeby otrzymać tę łaskę. Łaska już została rozlana na świat za darmo.

Caitanya Caritamrita — Madhya-lila
Rozdział 25 – Jak wszyscy mieszkańcy Varanasi stali się Vaisnavami
Tekst 168
nija-gana lana prabhu kahe hasya kari'
kaśite ami ailana vecite bhavakali

Będąc wśród Swych towarzyszy, Śri Caitanya Mahaprabhu ze śmiechem powiedział: "Przyszedłem tutaj, by sprzedać Mą emocjonalną ekstazę miłości.

Tekst 169
kaśite grahaka nahi, vastu na vikaya
unarapi deśe vahi' laoya nahi yaya

"Chociaż przybyłem do Varanasi, by sprzedać Swój towar, nie było nabywców i wydawało się, że będę musiał zanieść go z powrotem do Mego kraju.

Tekst 170
ami bojha vahimu, toma-sabara duhkha haila
toma-sabara icchaya vina-mulye bilaila

"Wszyscy byliście bardzo nieszczęśliwi, że nikt nie kupuje Mojego towaru i że będę musiał go zabrać. Dlatego, tylko na wasze życzenie, rozdałem go nie żądając zapłaty."

ZNACZENIE: Podobna rzecz wydarzyła się, gdy zaczęliśmy rozdawać przekaz Śri Caitanyi Mahaprabhu w krajach zachodnich. Na początku, przez co najmniej rok, byliśmy bardzo rozczarowani, ponieważ nikt nie oferował pomocy temu ruchowi, ale dzięki łasce Śri Caitanyi Mahaprabhu w 1966 roku przyłączyło się do niego kilku młodych chłopców. Oczywiście, rozdawaliśmy misję Śri Caitanyi Mahaprabhu, maha-mantrę Hare Kryszna nie targując się i nie oszukując. W rezultacie, przy pomocy europejskich oraz amerykańskich dziewcząt i chłopców, ruch ten rozszerzył się na całym świecie. Dlatego modlimy się, by Śri Caitanya Mahaprabhu obdarzył wszelkimi błogosławieństwami wszystkich bhaktów, którzy głoszą ten ruch w świecie zachodnim.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Rzeczpospolita - państwo rozwoju duchowego

Post autor: Aniruddha das » 04 sie 2015, 10:12

Kiedy Rupa Goswami doświadczył łaski i wspaniałomyślności Śri Caitanyi Mahaprabhu, powiedział:

namo maha-vadanyaya krsna-prema-pradaya te
krsnaya krsna-caitanya- namne gaura-tvise namah

"Ofiarowuję pełne szacunku pokłony Najwyższemu Panu Śri Krysznie Caitanyi, który jest bardziej wspaniałomyślny niż jakikolwiek inny avatara, nawet Sam Kryszna, ponieważ za darmo rozdaje to, czego nikt wcześniej nie dawał – czystą miłość do Kryszny."
Jednak bardzo potrzebny jest nasz wysiłek:
Kryszna - Źródło Wiecznej Przyjemności:
Jako Dusza Najwyższa żywych istot, przebywając w każdym sercu obserwuję czyny każdego na każdym etapie i w każdym porządku życia. Kiedy widzę, że ktoś szczerze i poważnie zajęty jest wypełnianiem obowiązków poleconych przez mistrza duchowego, bez względu na to, na jakim jest etapie, i w ten sposób dedykuje swe życie służbie mistrzowi duchowemu, wówczas taka osoba staje się bardzo Mi droga

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Rzeczpospolita - państwo rozwoju duchowego

Post autor: Waldemar » 04 sie 2015, 14:49

Śri Caitanya Caritamrta
Antya-Lila

Rozdział 3 – Chwały Śrila Haridasa Thakura

Tekst 51
iha-sabara kon mate ha-ibe nistara?
tahara hetu na dekhiye, – e duhkha apara"

iha-sabara – tych wszystkich yavanów; kon mate – jakim sposobem; ha-ibe nistara – nastąpi wybawienie; tahara hetu – przyczyna takiego wyzwolenia; na dekhiye – nie widzę; e duhkha apara – to jest Moje wielkie zmartwienie.

"Jakże ci yavanowie zostaną wybawieni? Ku Swojemu wielkiemu zmartwieniu nie widzę żadnego sposobu."

ZNACZENIE: Werset ten odsłania doniosłość pojawienia się Pana Śri Caitanyi jako patita-pavany, wyzwoliciela wszystkich upadłych dusz. Śrila Narottama dasa Thakura śpiewa, patita-pavana-hetu tava avatara: "O mój Panie, pojawiłeś się właśnie po to, by wyzwolić wszystkie upadłe dusze." Mo-sama patita prabhu na paibe ara: "A spośród wszystkich upadłych dusz ja jestem najnędzniejszy." To, jak Śri Kryszna Caitanya Mahaprabhu zawsze myślał o wyzwoleniu upadłych dusz, obrazuje stwierdzenie e duhkha apara ("jest to Moje wielkie zmartwienie"). Oznajmienie to wskazuje, że Śri Caitanya Mahaprabhu będący Samym Najwyższym Osobowym Bogiem, Kryszną, jest zawsze nieszczęśliwy widząc upadłe dusze w świecie materialnym. Dlatego też Sam przychodzi takim jakim jest lub jako bhakta w postaci Śri Caitanyi Mahaprabhu, aby bezpośrednio obdarzyć uwarunkowane dusze miłością do Kryszny. Namo-maha-vadanyaya krsna-prema-pradaya te. Śri Caitanya Mahaprabhu jest tak miłosierny, że nie tylko dostarcza wiedzy o Krysznie, lecz Swoimi praktycznymi czynnościami uczy wszystkich, jak kochać Krysznę (krsna-prema-pradaya te).

Ci, którzy podążają w ślady Śri Caitanyi Mahaprabhu, powinni jak najpoważniej przyjąć misję Pana. W tym wieku Kali ludzie stopniowo stają się gorsi niż zwierzęta. Choć jednak jedzą mięso krów i są zazdrośni o kulturę bramińską, Śri Caitanya Mahaprabhu rozważa, jak uwolnić ich z tego okropnego stanu życia. Tak więc prosi wszystkich Hindusów, by podjęli Jego misję.

bharata-bhumite haila manusya-janma yara
janma sarthaka kari' kara para-upakara

"Kto narodził się jako istota ludzka na ziemi Indii [Bharata-varsa], powinien uczynić swe życie pomyślnym i pracować dla korzyści wszystkich innych ludzi." (Cc. Adi-lila 9.41) Dlatego też obowiązkiem każdego zaawansowanego i kulturalnego Hindusa jest bardzo poważne podejście do tej sprawy. Wszyscy Hindusi powinni najlepiej jak potrafią pomagać w rozwoju ruchu świadomości Kryszny. Wtedy będą uważani za prawdziwych zwolenników Śri Caitanyi Mahaprabhu. Niestety, nawet niektórzy tzw. Vaisnavowie zazdrośnie odmawiają współpracy z tym ruchem, a zamiast tego na wiele sposobów go potępiają. Z przykrością musimy powiedzieć, że ludzie ci, niepotrzebnie zazdroszcząc nam naszych działań, próbują znaleźć w nas wady, mimo iż najlepiej jak potrafimy staramy się wprowadzać ruch świadomości Kryszny bezpośrednio w krajach yavanów i mlecchów. Tacy yavana i mleccha przychodzą do nas i stają się oczyszczonymi Vaisnavami, podążającymi w ślady Śri Caitanyi Mahaprabhu. Ten, kto uważa siebie za zwolennika Śri Caitanyi Mahaprabhu, powinien odczuwać jak Śri Caitanya Mahaprabhu, który powiedział, iha-sabara kon mate ha-ibe nistara: "Jakże wszyscy ci yavana zostaną wyzwoleni?" Śri Caitanya Mahaprabhu zawsze gorąco pragnął wybawić uwarunkowane dusze, ponieważ ich upadły stan był dla Niego źródłem wielkiego zmartwienia. To jest platforma, na jakiej możemy szerzyć misję Śri Caitanyi Mahaprabhu.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Rzeczpospolita - państwo rozwoju duchowego

Post autor: Waldemar » 04 sie 2015, 14:58

Najpierw trzeba uratować samego siebie.
Dopiero wtedy można uczyć się ratować innych, państwo, świat lub krowy.

Gdy się ratuje tonącą osobę, można łatwo utonąć razem z nią. Trzeba wiedzieć jak ją ratować i jak się zabezpieczyć przed utonięciem.

W życiu duchowym wysiłek jest potrzebny, lecz dobrze jest mieć radar nastawiony na odbiór łaski.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Rzeczpospolita - państwo rozwoju duchowego

Post autor: Aniruddha das » 04 sie 2015, 21:47

Najpierw trzeba uratować samego siebie.
Dopiero wtedy można uczyć się ratować innych, państwo, świat lub krowy.
Dlatego już ratujemy innych proporcjonalnie do naszego podporządkowania.
Bg 4.11
ye yatha mam prapadyante tams tathaiva bhajamy aham
mama vartmanuvartante manusyah partha sarvaśah


Każdego z nich – kiedy podporządkowuje się Mnie – nagradzam odpowiednio
. Każdy podąża Moją ścieżką pod każdym względem, o synu Prthy.

Bg2.40

nehabhikrama-naśo ’sti pratyavayo na vidyate
sv-alpam apy asya dharmasya trayate mahato bhayat

W wysiłku tym nie ma żadnego ubytku ani straty, a mały postęp na tej ścieżce może uchronić od najbardziej niebezpiecznego strachu.

ZNACZENIE: Działanie w świadomości Kryszny, czyli działanie dla Kryszny bez pragnienia zadowalania własnych zmysłów, jest najwyższą transcendentalną jakością pracy. Nawet niewielki zaczątek takiej pracy bez problemu przyniesie efekty w przyszłości, ani też ten niewielki początek nie może być stracony na żadnym poziomie.

ODPOWIEDZ