Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Diagnostyka przyczyn cierpienia społeczeństwa. "Istnieje wiele tematów w Bhagavatam o socjologii, polityce, ekonomii, sprawach kulturowych, itd., ale wszystkie z nich są powiązane z Krsną i dlatego wszystkie z nich są warte słuchania. Krsna jest oczyszczającym czynnikiem wszystkich tematów, bez względu na to, jakimi by one nie były. W świecie doczesnym wszystko jest nieczyste, jako że wszystko jest produktem trzech materialnych cech. Jednakże Krsna jest oczyszczającym pośrednikiem." - 01.16.05 Zn.
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Vaisnava-Krpa » 09 cze 2015, 20:37

A gdzie tu jest mieszanie Prabhupada? Widzę po tym co piszesz, że projektujesz swoje wyobrażenia na temat osób czy zdarzeń i je następnie krytykujesz.

Jeżeli urodziłem się w Polsce i krytykuję polski rząd to jestem zdrajcą, kolaborantem albo jestem Niemcem, albo Żydem? Skoro podstawą wiedzy jest sytuowanie siebie jako duszy nie mającej korzeni w materialnym świecie, to naturalnie za każdym razem oskarżenia o brak pamiętania o tym są dziwne.

Postulat, że nie jesteśmy tym ciałem lecz wieczną duszą jest jak najbardziej polityczny i ma polityczne konsekwencje!

"Nawet idąc borem , lasem
stawiasz kroki polityczne na podłożu politycznym."

Jeżeli nie interesuje was polityka to również nie bierzecie strony żadnej partii.

Trigi którego usunąłem z listy użytkowników na jego własną prośbę, nagle pojawił się jako dalej istniejący. Dziwne.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Aniruddha das » 09 cze 2015, 23:31

Purnaprajna Prabhu, bardzo dojrzałe oparte na siastrach przemyślenia. Dziękuję.
Mathura Prabhu, można zauważyć, że bhakta polityk nie będzie chciał słuchać dobrych rad starszych bhaktów braminów. Odnośnie instrukcji dla rządzących, to od paru lat zajmuję się tym tematem. Pierwszą wskazówką jest ochrona krów jeżeli chcemy rzeczywiście pomyślności
dla kraju. Podjąłem już ten temat w innym wątku i proszę o wsparcie za co z góry dziękuję.
Bhagavad gita wyjaśnia, iż stanie się świadomy Kryszny jest rozwiązaniem wszystkich problemów materialnych i uzyskanie spokoju.
Bg 5.29
Osoba w pełni świadoma Mnie, znając Mnie jako ostateczny cel wszelkich ofiar i wyrzeczeń, Najwyższego Pana wszystkich planet i półbogów oraz przyjaciela i dobroczyńcę wszystkich żywych istot, osiąga pokój i wolność od wszelkich nieszczęść i cierpień materialnych.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Aniruddha das » 10 cze 2015, 09:54

Śbh 3.19.36
tam sukharadhyam rjubhir
ananya-śaranair nrbhih
krtajnah ko na seveta
duraradhyam asadhubhih

Jakaż wdzięczna dusza nie służyłaby z miłością tak wielkiemu mistrzowi, jakim jest Osoba Boga? Nieskazitelny bhakta, który tylko Pana prosi o obronę, bez trudu może Mu sprawić przyjemność, lecz człowiek niecny nigdy Go nie przebłaga.

ZNACZENIE: Każda żywa istota, szczególnie posiadająca ludzką formę, powinna być wdzięczna za błogosławieństwa, które otrzymuje dzięki łasce Najwyższego Pana. Zatem każdy, kto ma szczere i wdzięczne serce, powinien być świadomy Kryszny i powinien ofiarować Panu służbę oddania. Ci, którzy są w rzeczywistości złodziejami i oszustami, nie rozpoznają i nie doceniają błogosławieństw, jakimi obdarza ich Najwyższy Pan, a więc nie są w stanie wykonywać dla Niego służby oddania. Takie niewdzięczne osoby nie rozumieją, ile dobra Pan im zsyła. Radują się promieniami słońca i księżyca, za darmo mają wodę, lecz tylko czerpią przyjemność z tych darów Pana i nie czują za nie wdzięczności. Dlatego jesteśmy zmuszeni nazwać ich złodziejami i oszustami.

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Mathura » 10 cze 2015, 10:13

Mathura Prabhu, można zauważyć, że bhakta polityk nie będzie chciał słuchać dobrych rad starszych bhaktów braminów.
To ciekawe co napisałeś. Masz jakieś osobiste doświadczenia z tym związane? Znasz w Polsce bhaktę polityka?
Odnośnie instrukcji dla rządzących, to od paru lat zajmuję się tym tematem.
Co masz na myśli pisząc, że od lat zajmujesz się tym tematem? Co konkretnie w związku z tym robisz? Czy jest to Twoje zawodowe zajęcie czy raczej amatorsko-hobbystyczne?

Kilka postów wyżej można przeczytać:

"Jeżeli jakiś bhakta jest zawodowym politykiem i zarabia w ten sposób na życie, to jest to oczywiście inna sprawa, bo polityka będzie pobłogosławionym przez jego guru "kszetra", polem działania w służbie oddania, a nie polem "gramya-katha", czyli "gazetowych i internetowych wiadomości", co charakteryzuje, każdą osobę pragnącą wypowiedzieć jedynie swoją opinię, bez posiadania rzetelnych kwalifikacji w temacie i odpowiedniej pozycji w życiu zawodowym, co jest symptomem śudry."
Pierwszą wskazówką jest ochrona krów jeżeli chcemy rzeczywiście pomyślności
dla kraju.
Powiedzieć łatwo, zrobić trudniej.
My to możemy zrozumieć, ale jak przekonać do tego innych? Jak Pani Premier, nawet gdyby chciała, miałaby to wprowadzić? Nie jest władczynią absolutną. Jest sejm, rząd, opozycja, społeczeństwo, wpływ innych krajów, mnóstwo powiązanych sieci zależności. Wprowadzić to siłą, czy może stopniowo, poprzez edukację?

Poza tym i nade wszystko, trzeba by pokazać przykłady, że taki system działa. Nie wystarczy tylko praczara - nauczać, potrzebny jest osobisty przykład - aczara.
Czy Ty utrzymujesz się z ochrony krów i sprzedaży produktów wytworzonych z dostarczanego przez nie mleka? Czy tak jest?

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Purnaprajna » 10 cze 2015, 11:31

Vaisnava-Krpa pisze:A gdzie tu jest mieszanie Prabhupada? Widzę po tym co piszesz, że projektujesz swoje wyobrażenia na temat osób czy zdarzeń i je następnie krytykujesz.
Naprawdę chciałbym się mylić, ale wystarczy spojrzeć na ten wątek. Zaczął się pięknie od słów Śrila Prabhupada, a następnie przekształcił się w krytykę jakichś poszczególnych partii oraz osób wymienianych z imienia i nazwiska, i to w formie obrazkowej. No i jeszcze ten zwodniczy tytuł...

Niestety, nie jest to tylko moje spostrzeżenie. Kilka miesięcy temu, bardzo poważany i wykształcony bhakta z naszego Ruchu, ze względu na mój związek z Tobą, poprosił mnie, abym zwrócił Ci uwagę, że wyrażasz na Facebooku bardzo ostre polityczne treści, pod swoim duchowym imieniem, co może negatywnie rzutować na MTŚK i Śrila Prabhupada. Nie wiedziałem wtedy dokładnie o co chodzi i umyłem od tego ręce, mówiąc, że jeżeli jest to taka poważna sprawa, to Rada Polskiej Jatry powinna wysłać do Ciebie oficjalną prośbę o to, abyś głosząc swe polityczne poglądy, robił to jedynie pod swoim formalnym imieniem i nazwiskiem, usuwając swoje duchowe imię oraz wszelkie inne skojarzenia z Ruchem Hare Kryszna, bo o to właśnie chodzi, i byłoby to satysfakcjonujące, przynajmniej dla tego bhakty rozwiązanie.

Pomimo, że nie chciałem się w to mieszać, to teraz jakimś cudem, przez aranżację Kryszny (lub Jego gun) czynię to, za co Cię przepraszam. Jest to dla mnie tym trudniejsze, że bardzo Cię Prabhu cenię za ogrom służby oddania, który wykonujesz oraz za swoją szczerość w tej służbie. Choć widzieliśmy się zaledwie jeden raz, to już od czasów "Vrindy", wiele lat temu, czuję do Ciebie wielką sympatię i bliskość, i zawsze masz specjalne miejsce w moim sercu, nawet jeśli czasami nie zgadzamy się odnośnie jakichś drobnych szczegółów. Jeżeli nawet nie zgadzasz się z powyższą ewaluacją sytuacji, to uprzejmie proszę Cię, abyś przynajmniej na ten temat przez jakiś czas pomyślał, a może nawet poradził się guru, żony, czy innych bhaktów, który dobrze Cię znają i wiedzą, co robisz, i jak myślisz.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Purnaprajna » 10 cze 2015, 13:02

Mathura pisze:
Odnośnie instrukcji dla rządzących, to od paru lat zajmuję się tym tematem.
Co masz na myśli pisząc, że od lat zajmujesz się tym tematem? Co konkretnie w związku z tym robisz? Czy jest to Twoje zawodowe zajęcie czy raczej amatorsko-hobbystyczne?

Kilka postów wyżej można przeczytać:

"Jeżeli jakiś bhakta jest zawodowym politykiem i zarabia w ten sposób na życie, to jest to oczywiście inna sprawa, bo polityka będzie pobłogosławionym przez jego guru "kszetra", polem działania w służbie oddania, a nie polem "gramya-katha", czyli "gazetowych i internetowych wiadomości", co charakteryzuje, każdą osobę pragnącą wypowiedzieć jedynie swoją opinię, bez posiadania rzetelnych kwalifikacji w temacie i odpowiedniej pozycji w życiu zawodowym, co jest symptomem śudry."
Podejrzewam, że Aniruddha Prabhu studiuje instrukcje śastr odnoszące się do klasy rządzącej, a nie jakieś gazety, czy przypadkowe strony internetowe z czyimiś prywatnymi poglądami na temat polskiego rządu i zarządzania. A studia nad śastrami i zgodne z nimi nauczanie to najwyższe zajęcie zawodowe bramina. Bhakti Vidya Purna Swami przez wiele lat dawał w Finlandii tygodniowe seminaria na temat wedyjskiej nauki przywództwa i zarządzania, i nie opierał się na żadnych współczesnych źródłach. Maharadża z pewnością nie jest amatorem, ale zawodowcem, braminem.

Jeżeli więc ktoś studiuje pisma i naucza zgodnie z nimi, to jest braminem, a jeżeli ktoś w obfity sposób wyraża swoje własne prywatne poglądy na jakikolwiek temat, bo akurat czuje potrzebę otworzenia ust w celu wyrażenia emocji i niezadowolenia to jest śudrą. I dlatego, zachęcająca do tego demokracja to ustrój śudrów i poniżej śudrów. I to jest źródłem współczesnych problemów i poczucia braku ochrony i satysfakcji pośród obywateli, bo rządzą ludzie o niskiej naturze i bez treningu w rządzeniu krajem i ludźmi, opartym na wedyjskiej wiedzy o przywództwie. Niestety, wybierają ich ci sami ludzie, którzy później narzekają i cierpią z powodu osób na które głosowały.

Jedynie stopniowa, świadoma Kryszny edukacja może to zmienić na lepsze. Prawdopodobnie czas będzie mierzony na pokolenia.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2015, 14:00 przez Purnaprajna, łącznie zmieniany 1 raz.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Waldemar » 10 cze 2015, 13:59

Rzeczywiście można tak dyskutować bez końca. I łatwo można się pogubić o co tak na prawdę chodzi.
Wszyscy ludzie w Polsce i na całym świecie są poszukiwaczami szczęścia.
Dlatego bhaktowie sami muszą się najpierw stać rzeczywiście szczęśliwi, żeby ludzie zobaczyli, że bhakti joga propagowana przez bhaktów jest rzeczywiście coś warta.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Purnaprajna » 10 cze 2015, 14:10

Waldemar pisze:Wszyscy ludzie w Polsce i na całym świecie są poszukiwaczami szczęścia.
Dlatego bhaktowie sami muszą się najpierw stać rzeczywiście szczęśliwi, żeby ludzie zobaczyli, że bhakti joga propagowana przez bhaktów jest rzeczywiście coś warta.
I z tym, jak najbardziej się zgadzam!

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Mathura » 10 cze 2015, 14:26

Podejrzewam, że Aniruddha Prabhu studiuje instrukcje śastr odnoszące się do klasy rządzącej, a nie jakieś gazety, czy przypadkowe strony internetowe z czyimiś prywatnymi poglądami na temat polskiego rządu i zarządzania. A studia nad śastrami i zgodne z nimi nauczanie to najwyższe zajęcie zawodowe bramina.
Z pewnością studiuje pisma. Nikt nie zaprzecza. Każdy tu w jakimś stopniu je studiuje. Jednak co z tym dalej zrobić? Jak dotrzeć do rządzących jeśli polityka to brudna sprawa i najlepiej się w nią nie mieszać? A jednak bez odpowiednich ludzi we władzach niczego właściwie się nie zmieni.
Jedynie stopniowa, świadoma Kryszny edukacja może to zmienić na lepsze.
Zgadza się. Ale edukacja też wymaga odpowiednich ludzi we władzach za nią odpowiedzialnych. Koło się zamyka.
Prawdopodobnie czas będzie mierzony na pokolenia
Chyba tak.
I dlatego, zachęcająca do tego demokracja to ustrój śudrów i poniżej śudrów.
Pewnie tak, bo tak mówią pisma.
Ale, choć z pewnych punktów widzenia, demokracja nie jest ustrojem doskonałym, to lepiej nie narzekajmy (bo to zajęcie siudrów przecież :)), gdyż paradoksalnie, daje nam ona ochronę. Gdyby ustrój był inny, to kto wie, czy moglibyśmy w ogóle legalnie jako związek wyznaniowy istnieć. Kilkaset lat wstecz, być może spłonęlibyśmy na stosach, po uprzednim łamaniu kołem, rwaniu paznokci, podpiekaniu ogniem i innych "miłych" zabiegach niezbędnych do wygnania z nas złego i wybicia z głów kontaktów z Czarnym. (Kryszną) :)

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Mathura » 10 cze 2015, 15:15

Waldemar pisze:Rzeczywiście można tak dyskutować bez końca. I łatwo można się pogubić o co tak na prawdę chodzi.
Święta prawda.

Zablokowany