Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Diagnostyka przyczyn cierpienia społeczeństwa. "Istnieje wiele tematów w Bhagavatam o socjologii, polityce, ekonomii, sprawach kulturowych, itd., ale wszystkie z nich są powiązane z Krsną i dlatego wszystkie z nich są warte słuchania. Krsna jest oczyszczającym czynnikiem wszystkich tematów, bez względu na to, jakimi by one nie były. W świecie doczesnym wszystko jest nieczyste, jako że wszystko jest produktem trzech materialnych cech. Jednakże Krsna jest oczyszczającym pośrednikiem." - 01.16.05 Zn.
Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Aniruddha das » 08 cze 2015, 10:08

Purnaprajna napisał:
Jestem też w stanie udowodnić, że Prabhupada głosuje na Kaczyńskiego albo na Korwin-Mikke. W zasadzie to podajcie jakąkolwiek partię lub nazwisko polityka, a zacytuję dowody z pism świętych. Porobiłem notatki.

Myślę że ta wypowiedź nie jest na miejscu i umiejscowienie Aczarji Śrila Prabhupada w tym "żarcie" nie jest właściwe. Jeśli mógłbyś drogi Prabhu wycofać się z tego będzie dobrym przykładem dla innych.
Trzeba być jedynie poważnym i szczerym. Dotyczy to również naszych wypowiedzi. Nie ma co ironizować z poważnego tematu oraz poważnej dyskusji na temat wyborów. Ten temat nurtuje wielu wielbicieli i starałem się przybliżyć go na ile możliwe.
Śrila Prabhupad: Mistrzem duchowym jest ten, kto uczy, jak poznać Boga i jak Go pokochać. Czasami ci oszuści i dranie zwodzą ludzi. Oświadczają: "Jestem Bogiem", a ludzie, którzy nie wiedzą, kim Bóg jest, wierzą im. Aby zrozumieć, kim jest Bóg i jak Go pokochać, musisz być poważnym studentem. W innym przypadku będziesz tylko tracić czas.
Przypomina mi się rozrywka Pana Balaramy w lesie Naimisaranya:
KB (77)" Drogi Panie, wyzwolicielu upadłych dusz, wiemy, że z pewnością jesteś znawcą zasad wedyjskich. Jesteś panem wszystkich sił mistycznych i dlatego wedyjskie nakazy nie dotyczą Twej Osoby. Lecz prosimy Cię, abyś okazał Swą bezprzyczynową łaskę innym i zechciał odpokutować za zabicie Romaharsany. Nie sugerujemy, jaki rodzaj pokuty powinieneś podjąć, po zabiciu tej osoby. Proponujemy jednak, abyś wybrał taki rodzaj pokuty, aby inni mogli Twoje postępowanie brać za wzór. To, co uczyni wielka osoba, będzie wzorem dla zwykłych ludzi."
Przepraszam za zwrócenie uwagi, ale nie daje mi to spokoju. Może nawet będziesz mi wdzięczny?

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Aniruddha das » 08 cze 2015, 11:16

Dziękuję za rozwianie wątpliwości. Głównie to intencja jest ważna

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Purnaprajna » 08 cze 2015, 11:20

Odpowiedź wysłałem na priva, Prabhu. Przepraszam, jeżeli zostało to źle zrozumiane.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Aniruddha das » 08 cze 2015, 13:28

Dziękuję bardzo Prabhu za Twoją pokorę, która jest prawdziwą ozdobą waisznawy i przepraszam za swoją zarozumiałość.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Aniruddha das » 08 cze 2015, 14:13

harer nama harer nama harer namaiva kevalam
kalau nasty eva nasty eva nasty eva gatir anyatha

W tym wieku Kali, aby oczyścić serce, aby stać się mądrym i poważnym – należy intonować maha-mantrę Hare Kryszna. Inne metody nie mają żadnej wartości. Aby zrozumieć Pana i Jego czynności, należy uwolnić swój umysł od wszelkich zanieczyszczeń świata materialnego, a dokonać tego można po prostu dzięki intonowaniu świętego imienia Pana. W ten sposób całkowicie uwalniamy się z wszelkiej materialnej niedoli. (7.9.39)

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Mathura » 09 cze 2015, 10:29

Widzę, że temat nadal jest drążony.
Aniruddha das pisze: Jednak dalej nie podałeś cytatu za braniem udziału w wyborach.

Wielbiciel nigdy nie bierze strony jakiejś określonej partii, dlatego jest on wolny od trosk i niepokoju. Złodzieje i hultaje współczesnej demokracji starają się o rządy przez zafałszowanie wyborów, i tacy zwycięzcy oszuści i złodzieje pożerają masy ludzkie. W imię demokracji rozbójnicy i złodzieje wybierają innych rozbójników i złodziei na najwyższe posady w rządzie
Czy sam aby nie wskazałeś Prabhu wystarczającego powodu do tego, aby wielbiciele nie tyle brali teraz udział w wyborach, ale aby w ogóle zaczęli angażować się w życie polityczne? Będzie wtedy na kogo glosować, a nie na złodziei i hultajów.
Ktoś przecież powinien zastąpić tych, którzy obecnie są przy władzy. A kto do tego nadawał by się najlepiej jeśli nie wielbiciele? Jak stwierdzają pisma, tylko wielbiciele obdarzeni są dobrymi cechami, a nie wielbiciele nie mają ich żadnych.

Wykład Prabhupada: B.G. 13.14 "But if one is nondevotee, he cannot have any good qualities."
"Ale jeśli ktoś nie jest wielbicielem, nie może mieć żadnych dobrych cech.

Jak zatem taka wymiana miałaby się według Ciebie w praktyce odbyć?

Mi generalnie nasuwają się dwie opcje: albo niektórzy bhaktowie zajmą się polityką, albo niektórzy z polityków staną się bhaktami. Co na jedno ostatecznie wychodzi.
Jednak, gdy któryś z polityków zostanie bhaktą, to czy dalej powinien zajmować się polityką, czy też porzucić ją i pozwolić zająć swoje miejsce jakiemuś draniowi, czy może kontynuować swoją pracę dalej, ale w innym już duchu?
Jakie jest Twoje zdanie?

Mam jeszcze jedno pytanie, na które proszę abyś odpowiedział. Powiedzmy, że przychodzi do Ciebie obecna Pani Premier i poprosiła o radę odnośnie tego, jak powinna pokierować sprawami kraju, aby wszystkie obecne problemy zostały jak najszybciej zażegnane? Biorąc pod uwagę czas, miejsce, okoliczności wewnętrzne i zewnętrzne, oraz system polityczny, co byś jej poradził?

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Purnaprajna » 09 cze 2015, 11:28

Aniruddha das pisze:Dziękuję bardzo Prabhu za Twoją pokorę, która jest prawdziwą ozdobą waisznawy i przepraszam za swoją zarozumiałość.
Bardzo mnie cieszy, Prabhu, że zareagowałeś i zwróciłeś mi uwagę! :D W tym właśnie celu napisałem ten satyryczny post, używając stylistycznej formy, jaką jest ironia, aby sprowokować emocjonalną reakcję i zwrócić uwagę na istniejący problem, jakim jest, nazwijmy to ogólnie "plotkowanie" wśród bhaktów na temat polityki, co uważają za dharmiczne zajęcie i poważne angażowanie się w życie polityczne, a może nawet za służbę oddania, gdzie cytowanie słów i nauk Śrila Prabhupada ma sprawiać wrażenie na niedoinformowanej publiczności, że popierają one pewną preferowaną przez nich, współczesną frakcję polityczną, podczas gdy w rzeczywistości jest to jedynie ich prywatnym hobby, na które oczywiście też jest miejsce w życiu.

Problem w tym, że stąd już bardzo blisko do wniosku, że Ruch Świadomości Kryszny oficjalnie głosuje i popiera jakiegoś konkretnego polityka, czy partię. Jeżeli jakiś bhakta jest zawodowym politykiem i zarabia w ten sposób na życie, to jest to oczywiście inna sprawa, bo polityka będzie pobłogosławionym przez jego guru "kszetra", polem działania w służbie oddania, a nie polem "gramya-katha", czyli "gazetowych i internetowych wiadomości", co charakteryzuje, każdą osobę pragnącą wypowiedzieć jedynie swoją opinię, bez posiadania rzetelnych kwalifikacji w temacie i odpowiedniej pozycji w życiu zawodowym, co jest symptomem śudry.
Ostatnio zmieniony 09 cze 2015, 12:15 przez Purnaprajna, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Purnaprajna » 09 cze 2015, 11:55

Osobiście mam wielkie wątpliwości, co do tego, że głosowanie na tego, czy tamtego kandydata, lub nie głosowanie na żadnego z nich stanowi rzeczywiście tak wielki problem z którym borykają się polscy bhaktowie, ale oczywiście, mogę się mylić. Chcesz głosować, to głosuj, nie chcesz, to nie głosuj. Niech będzie to w zgodzie z własnym sumieniem, ale bez mieszania w to Śrila Prabhupada, i przez asocjację, MTŚK, bo w ten sposób, istnieje spora szansa, że wyrządzimy im jedynie szkodę.

Poza tym, interesującą kwestią jest to, co się stanie, kiedy poświęcając życie na internetowy bunt np. przeciwko Angeli Merkel, za jakiś czas urodzimy się w Niemczech? Czy będziemy wtedy krytykować politykę Polski i Polaków? Czyżby przeżuwanie przeżutego?

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Purnaprajna » 09 cze 2015, 12:30

Nie oznacza to wcale, że musimy być zupełnie pasywni, czy znieczuleni w stosunku do problemów społecznych. Jeżeli podpisanie publicznej petycji, czy danie kilkuzłotowej dotacji, bo na ogół do tego sprowadza się to nasze znacznie przereklamowane "poważne angażowanie się" w życie społeczne może naprawić ewidentne zło i rzeczywiście komuś pomóc, to dlaczego by nie? Ja sam od wielu lat, od czasu prześladowania bhaktów przez rząd w Kazachstanie i petycji Bhakti Bringa Gowindy Swamiego na Avaaz jestem jego członkiem i prawdopodobnie podpisałem już setki petycji. Ale na tym kończy się moje osobiste "pole działania" w tym temacie, i nie łączę tego oficjalnie ze Śrila Prabhupadem i ISKCONem, bo byłby to błąd.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Purnaprajna » 09 cze 2015, 12:42

A propos "przeżuwania przeżutego" oraz dopasowywania nauk Kryszny, śastr i aczarjów do własnych politycznych celów. We współczesnych Indiach stało się to przyjętym standardem.

Przy okazji, dowiemy się, że nawet sarkazm może być użyty w służbie oddania, czego przykłady można znaleźć w zachowaniu wielu wielkich bhaktów, a nawet samego Kryszny i Mahaprabhu. Wspominam o tym, bo niektórzy bhaktowie mają czasami problem z zaakceptowaniem pewnych środków stylistycznych, jako "bona fide".

Śrimad Bhagawatam 7.05.30: Prahlada Maharaja odpowiedział: Z powodu niekontrolowanych zmysłów, osoby zbyt oddane materialistycznemu życiu zmierzają ku warunkom piekielnym i nieustannie żują to, co już zostało przeżute. Nigdy nie budzą swego pociągu do Kryszny, ani poprzez instrukcje innych, ani przez swe własne wysiłki, ani też przez połączenie obu tych rzeczy.


07.05.30 Znaczenie: W wersecie tym słowa matir na krsne odnoszą się do służby oddania pełnionej dla Kryszny. Tzw. politycy, uczeni mędrcy i filozofowie, którzy czytają Bhagavad-gitę, próbują przekręcić pewne znaczenia, tak aby pasowały do ich materialnych celów, ale ich błędne koncepcje Kryszny nie przynoszą im żadnej korzyści. Ponieważ tacy politycy, filozofowie i naukowcy są zainteresowani tym, aby użyć Bhagavad-gity jako środka do dopasowywania rzeczy w materialny sposób, nieustanne myślenie o Krsnie, czyli świadomość Krsny, nie jest dla nich możliwa (matir na krsne).

Jak zostało powiedziane w Bhagavad-gicie (18.55), bhaktya mam abhijanati: jedynie przez służbę oddania można poznać Krsnę takim, jakim On jest. Tzw. politycy i naukowcy myślą, że Krsna jest kimś fikcyjnym. Polityk mówi, że jego Krsna różni się od Krsny przedstawionego w Bhagavad-gicie. Mimo iż akceptuje on Krsnę i Ramę jako Najwyższego, to ponieważ nie ma pojęcia o służbie oddania dla Krsny, myśli, że Krsna i Rama są bezosobowi. Zatem jego jedynym zajęciem jest punah punaś carvita-carvananam – ciągłe żucie przeżutego.

Celem takich polityków i akademickich uczonych jest cieszenie się tym materialnym światem za pomocą swoich cielesnych zmysłów. Dlatego też zostało tutaj jasno powiedziane, że osoby grha-vrata i carvita-carvananam wskazują, że materialistyczna osoba próbuje życie po życiu czerpać przyjemność z zadowalania zmysłów w różnych formach cielesnych, ale nadal jest nieusatysfakcjonowana. W imię personalizmu, tego –izmu czy tamtego –izmu, osoby takie utrzymują przywiązanie do materialistycznego sposobu życia. Jak zostało powiedziane w Bhagavad-gicie (2.44):


bhogaiśvarya-prasaktanam tayapahrta-cetasam

vyavasayatmika buddhih samadhau na vidhiyate

"W umysłach tych, którzy zbyt przywiązani są do radości zmysłowych i bogactw materialnych i których oszałamiają te rzeczy, nie powstaje stanowcze postanowienie pełnienia służby dla Najwyższego Pana." Osoby przywiązane do materialnej przyjemności nie mogą być utwierdzonymi w służbie oddania dla Pana. Nie mogą zrozumieć Bhagavana. Adanta-gobhir viśatam tamisram: w rzeczywistości ich ścieżka prowadzi w kierunku piekielnego życia.

Jak potwierdza Rsabhadeva, mahat-sevam dvaram ahur vimukteh: należy próbować zrozumieć Krsnę poprzez służenie bhakcie. Słowo mahat odnosi się do bhakty.



mahatmanas tu mam partha daivim prakrtim aśritah

bhajanty ananya-manaso jnatva bhutadim avyayam



"O synu Prthy, wielkie, nie ulegające złudzeniu dusze chronione są przez boską naturę. Znając Mnie jako Najwyższą Osobę Boga, pierwszego i nieograniczonego, całkowicie angażują się w służbę oddania." (Bg. 9.13) Mahatmą jest ten, kto nieustannie pełni służbę oddania, dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jak zostało wyjaśnione w powyższych wersetach, kto nie jest przywiązany do takiej wielkiej osobistości, ten nie może zrozumieć Krsny.

Hiranyakaśipu pragnął dowiedzieć się, gdzie Prahlada zdobył tę świadomość Krsny. Kto go nauczał? Prahlada Maharaja sarkastycznie odpowiedział: "Mój drogi ojcze, osoby takie jak ty nigdy nie zrozumieją Krsny. Krsnę można zrozumieć jedynie przez służenie mahat, wielkiej duszy. Osoby próbujące polepszyć materialne warunki zostały określone jako te, które żują przeżute. Nikt nie był w stanie poprawić materialnych warunków, ale życie po życiu, pokolenie po pokoleniu, ludzie próbują i doznają niepowodzenia. Dopóki nie otrzyma się właściwego wykształcenia od mahat – mahatmy, czyli czystego bhakty Pana – nie jest możliwe, aby zrozumieć Krsnę i służbę oddania dla Niego."

Zablokowany