Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Diagnostyka przyczyn cierpienia społeczeństwa. "Istnieje wiele tematów w Bhagavatam o socjologii, polityce, ekonomii, sprawach kulturowych, itd., ale wszystkie z nich są powiązane z Krsną i dlatego wszystkie z nich są warte słuchania. Krsna jest oczyszczającym czynnikiem wszystkich tematów, bez względu na to, jakimi by one nie były. W świecie doczesnym wszystko jest nieczyste, jako że wszystko jest produktem trzech materialnych cech. Jednakże Krsna jest oczyszczającym pośrednikiem." - 01.16.05 Zn.
Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Purnaprajna » 15 cze 2015, 11:32

Mathura pisze:
Purnaprajna pisze:Może więc niektórzy bhaktowie powinni przestać cały czas narzekać na system?
Skoro narzekają to najwidoczniej czują taką potrzebę. Ich prawo.

Ja tylko zwróciłem uwagę na to, że sam również krytykujesz system, choć wcale on pod pewnymi względami nie jest taki zły. Tylko tyle i nic więcej.
No pewnie! Wszyscy mamy prawo wyrazić niezadowolenie z jakieś powodu, a więc nie powinno Cię mierzić, że to tu robię wraz z innymi bhaktami. Tym bardziej, że sam przyznałeś, że np. moja jednozdaniowa "krytyka" demokracji - jeżeli w ogóle można to nazwać krytyką, a nie prostym stwierdzeniem faktu - jest oparta na śastrach. Jedna krytyka nie musi być równa drugiej krytyce, czy być uważana za krytykanctwo, tym bardziej, że powody mojego niezadowolenia (oraz innych bhaktów) zostały jasno tu przedstawione, i są ściśle związane ze świadomością Kryszny i ze służbą oddania.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Purnaprajna » 15 cze 2015, 12:02

Mathura pisze:
Są to prywatne, na ogół bardzo emocjonalne opinie, które pomimo gorących zapewnień i obietnic, w żadnym stopniu nie mają wpływu na życie, i realne podwyższenie standardu ludzkiego szczęścia.
W jakimś procencie masz pewnie rację, ale nie całkowicie.
Jeden tylko przykład, bo nie chce mi się pisać o innych: skąd ludzie dowiedzieli się o szczepionkowych przekrętach? Z oficjalnych mediów? Czy ta wiedza nie uchroniła wielu od poważnych powikłań i wynikających z nich cierpień?
A co ma pienik do wiatraka? Ja piszę tu o publicznym wyrażaniu własnych, ostrych poglądów politycznych w tilaku i dekorując to cytatami z wypowiedzi Śrila Prabhupada, co nie tylko może wyalienować pewną część społeczeństwa ze świadomości Kryszny, ale i stwarza fałszywe wrażenie odnośnie nauk waisznawizmu. ISKCON i jego bhaktowie to nie jest agencja informacji na temat "szczepionkowych przekrętów i powikłań".

Jeśli jacyś "politykujący" bhaktowie naprawdę chcą zmienić sytuację, to niech w tilaku i z książkami Śrila Prabhupada w dłoniach osobiście udadzą się do polskich polityków i nauczają ich na temat świadomości Kryszny, a nie przyjmują i propagują na forum Hare Kryszny lub na Facebooku jedną stronę tej samej mayi, na czym zawsze oparte jest każde działanie i myślenie niebhaktów. To jest najlepsza i najefektywniejsza pomoc dla wiecznej duszy.

Jeśli takie narzekanie na temat specyficznej politycznej frakcji, w miejscach do których nawet nie chodzą, i których nie czytają żadni politycy polscy jest służbą oddania, to może powinniśmy też chodzić z bhaktami na wiece dotyczące ochrony wielorybów, czy przeciwko zanieczyszczaniu powietrza? A dlaczego by nie, skoro zamiast uczynienia celem życia korzyści i dobra wiecznych dusz, czynimy tym oficjalnym celem relatywne dobro fizycznego ciała i umysłu?

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Purnaprajna » 15 cze 2015, 12:02

Mathura pisze: Bhagavatam i inne pisma również, między innymi, zajmują się mayą.
Tak, zajmują się, ale nie są w mayi. Natomiast, to my jesteśmy w mayi. Zwracanie na to uwagi jest nie tylko obowiązkiem, ale i łaską towarzystwa bhaktów. Dlatego zamiast się od razu naburmuszać i brać sprawę emocjonalnie, należałoby podejść do sprawy na spokojnie i z chłodną głową. Działanie zgodne z powiedzeniem "zrobię mamie na złość i odmrożę sobie uszy" przez zupełne ignorowanie punktu widzenia innych bhaktów odnośnie własnej służby oddania jest moim zdaniem bardzo nierozważne.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Purnaprajna » 15 cze 2015, 12:03

Mathura pisze: Istotne jest to, aby zrozumieć, że transformacja świadomości, choć może odbyć się w sekundę, zazwyczaj zajmuje sporo czasu. Każdy ma swoje tempo.
Tobie wzniesienie na Twój poziom, zajęło jakiś czas. Wymaganie od innych, aby natychmiast znaleźli się na tym samym pułapie nie ma sensu, a przysporzyć może sporo frustracji.
Ja to rozumiem, i dlatego nigdy nie wymagam, ani nie spodziewam się od nikogo, włącznie z moją osobą, poczynienia niemożliwych zmian. Jednakże nie jest to żadne usprawiedliwienie na bierne przypatrywanie się z boku, kiedy bhaktowie publicznie krzywdzą swoje życie duchowe, przeszkadzają innym w ich służbie, czy wypaczają nauki i cel ISKCONu. "Och, on jest jeszcze niewiele rozumiejącym dzieckiem, od którego nie można niczego wymagać, i dlatego pozwólmy mu na spalenie domu wraz z sobą i mieszkańcami" - nie powinno być niczyim mottem, a tym bardziej bhaktów. Poza tym, jeżeli ktoś rzeczywiście czuje się mało zaawansowany, to tym bardziej powinien być chętny do przyjęcia rad i zrozumienia innych bhaktów odnośnie służby oddania zamiast uparcie walczyć o swoje, ignorując przy tym dobre rady, nieprawdaż?

Harsza
Posty: 154
Rejestracja: 18 lut 2015, 09:44

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Harsza » 15 cze 2015, 20:30

Cd
Skoro już tu jestem i akurat mam jeszcze interent (jeszcze tylko dni kilka, potem znowu mnie nie będzie) to chcę powiedzieć swoje.
Popieram krążącą tu i ówdzie opinię, że zajmowanie się polityką nie jest krsna-sevą, odrywa niektóre osoby od czynności duchowych i czyni nauczanie nieefektywnym, bo ktoś może np gardzić Krowinem Mikke, a szanować Komorowskiego, i chociaż może i najbliżej mu do hinduizmu, więcej na tę stronę nie wejdzie, a ktoś inny powie, że z polityką to on w ogóle nie chce mieć nic wspólnego, itd. Należy jednak pamiętać, że jesteśmy żywymi osobami, jeśli wśród nas są tacy, którzy uważają inaczej, to taka opinia jest do zaakceptowania. Śrila Prabhupada w 4 canto Śrimad Bhagavatam pisze:
04.14.12 Świeci mędrcy nadal myśleli; Jesteśmy oczywiście zupełnie świadomi złośliwej natury Veny, tym niemniej osadziliśmy go na tronie. Jeśli nie będziemy w stanie przekonać go, aby przyjął naszą radę, wówczas ogół ludzi go potępi, a my się do nich dołączymy. Tak oto dzięki swej mocy spalimy go na popiół.

04.14.12 Znaczenie: Święte osoby nie są zainteresowane sprawami politycznymi, lecz mimo to zawsze myślą o pomyślności ogółu ludzi. Skutkiem tego muszą czasem zająć się polityką i poczynić kroki w kierunku skorygowania nierozważnego rządu czy monarchów. (..)
Niech nie zwodzi nikogo treść. To nie tak, że bhakcie niewłaściwą osobę będącą u władzy wolno zabić (bo święci bramini-wajsznawowie zabili), a nie wolno brać udziału w wyborach (bo święci bramini-wajsznawowie nie głosowali). Po prostu ci święci bramini-wajsznawowie, o których mowa jest w podanym przeze mnie fragmencie Bhagavatam, nie znaleźli się na liście osób uprawnionych do głosowania, dlatego nie mogli zagłosować. Gdyby jednak znaleźli się na liście uprawnionych do głosowania, z pewnością oddali by głos w demokratycznych wyborach. Kierowaliby się dobrem ludzi, czy w naszym wypadku, gdyby byli obywatelami Polski, dobrem Polaków, a nie np Finów, albo Niemców. Głosowaliby za tym, żeby nie wprowadzano w Polsce GMO, to wiem na pewno, niestety, nie mam pewności, na którą konkretnie partię by zagłosowali, być może, gdyby wszystkie były demoniczne, na żadną, ale w tym konkretnym wypadku, gdy rządząca klika zmusza sześciolatki do pójścia do szkoły, wbrew opinii pedagogów i psychologów (tych prawdziwych – miałem to na studiach w 1991, nie wolno zmuszać, szkodzi to dziecku!), robi mnóstwo złych rzeczy, nie wspominając o zamordowaniu byłego wicepremiera Andrzeja Lepera i ucharakteryzowaniu tego na samobójstwo, Mój Boże, Barbarę Blidę prawdopodobnie zastrzelili sami agenci rządowi, żeby zatrzymać śledztwo w sprawie afery węglowej... Popełniono parę zabójstw, w większości ucharakteryzowanych na samobójstwa, czasami na wypadki. Wszystkie te rzeczy działy się dopiero po przejęciu pełnej władzy przez PO (wyborze Komorry na prezydenta). Zaklnę szpetnie. O Kurcze! Co oni tam w Helsinkach o nas wiedzą? Jednak ogólnie z tym, że temat polityki czas zdjąć z wokandy, się zgadzam. Jest prezydent z PiSu, PO przegra jesienne wybory. My, bhaktowie Kryszny nie jesteśmy od tego, żeby angażować się w wojny wyborcze niedharmicznych polityków: jedzących mięcho, palących tytoń, pijących kawę, o roztworze wodnym alkoholu etylowego już nawet nie wspominając. Oni nie będą nas słuchać – powinniśmy mówić do tych, którzy nas zechcą słuchać, nie ważne, czy głosują na tę opcję, czy na tamtą. Właściciel portalu waisznawa.pl wielokrotnie wyrażał swoje opinie na sprawy polityczne i społeczne. Wszyscy chyba je znają i wszyscy powinni akceptować to, że jeszcze wielokrotnie je wyrazi. Pod jednym jednak warunkiem – będzie to robił z takim wyczuciem, aby strona waisznawa.pl nie robiła wrażenia portalu od polityki. Należy jednak pamiętać, że i ja, i inni jesteśmy prawdziwymi osobami, nie jakimiś awatarami, jeśli jakaś sprawa nas bierze, to po prostu napiszemy o tym (ja też - kiedy przyjdzie na to czas!). Pewnie jeszcze te tematy pojawią się, czy przy okazji wyborów, czy kiedy indziej. Teraz jednak skończmy ten temat z otwartym, bądź nie, krytykowaniem postawy Pana Administratora naszego portalu. On jest żywą osobą, po co go urażać? Uszanujmy Jego wkład w Jego Krsna-seva polegający na utrzymywaniu i zarządzaniu portalem wajsznawa.pl. Czy koniecznie musimy ciągnąć ten temat o społeczno-politycznym zaangażowaniu niektórych z nas? I po co ja w tym biorę udział? Jest tyle wspaniałych wpisów – o intonowaniu Świętego Imienia Kryszny, o harinamach w Wałbrzychu i wiele innych. JA chcę ten temat skończyć. I inni niech też podpiszą się pod tym apelem.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Na kogo głosują wielbiciele Kryszny

Post autor: Vaisnava-Krpa » 16 cze 2015, 14:49

Uczeń: Niektórzy z naszych wielbicieli powinni ubiegać się o urząd.

Prabhupada: Nie. Jeśli możesz zrobić że ludzie staną się świadomi Kryszny, to wszystko przyjdzie automatycznie. Jeśli oni będą głosować na osoby świadome Kryszny prezydenta i premiera, to wszystko zostanie zapisane. Więc to oznacza, że trzeba stworzyć świadomych Kryszny wyborców. Wtedy wszystko będzie w porządku. To powinno być jednym z celów ruchu świadomości Kryszny. Rząd jest nadal pod kontrolą opinii publicznej. Jeśli społeczeństwo staje się świadome Kryszny to oczywiście rząd będzie świadomy Kryszny. Ale to jest do publicznej wiadomości. (Wykład w Bombaju, 6 listopada 1970)


Pierwsza nauka Bhagavad-gita powinny być podejmowana przez osoby, którzy będą wybierane w służbie rządowej. Opinia publiczna powinna być tego świadoma. Jeśli ktoś przychodzi zabiegać o głosy, należy najpierw zapytać, "Czy przeczytałeś Bhagavad-gitę? Mahatma Gandhi czytał Bhagavad-gitę. Dlaczego ty nie możesz? Czy wiesz, co to jest Bhagavad-gita? Jeśli tak, to dam ci mój głos. W przeciwnym razie, wyjdź. "... To jest wielka konieczność, że ludzie muszą uczyć rządzących Bhagavad-gity. W przeciwnym razie, nie dają im swojego głosu. (Wykład w Bombaju, 22 marca 1974)



Balavanth Prabhu przyszedł i spotkał Śrila Prabhupada: Prabhupad nie jesteś już entuzjastyczny naszej partii politycznej wielbicieli?

Prabhupada powiedział: jestem bardzo entuzjastyczny, ale nie pytaj mnie o żadne pieniądze.

A potem, był to koniec całej sprawy, ale wielbiciele dostali jakieś doświadczenie i Prabhupad zachęcał go.


Więc jeśli zrozumiemy, że Prabhupad chciał, aby skupić się przede wszystkim na dzieleniu świadomości Kryszny ze światem, a wraz z tym niektórzy wielbiciele jeśli mają wigor i zasoby mogą także spróbować wejść do systemu politycznego, w którym mogą dzielić świadomość Kryszny ze światem poprzez tworzenie Reform politycznych i odpowiednie długoterminowe duchowo zharmonizowane zasady regulujące.
http://www.iskcontruth.com/2014/04/shou ... oming.html


____________________________________________________________________________


Musimy zobaczyć w szerokiej perspektywie, głosowanie jest uważane za obowiązek publiczny i zaniedbanie go, może zrazić inteligentnych ludzi lub myślących ludzi w społeczeństwie, że krysznowcy są społecznie nieodpowiedzialni, brak im poczucia sumienia obywatelskiego lub odpowiedzialności obywatelskiej.

Mleccha yavana chodzą do wyborów a bramini?

Prabhupad powiedział demokracja jest "demoncrazy", więc niektórzy wielbiciele mogą powiedzieć, że demokracja jest rządem śudrów, dla śudrów i przez śudrów i jest to faktycznie karykatura słynnego oświadczenia Abrahama Lincolna, rząd ludu, dla ludu i przez lud.

Należy z głową stosować się do czasu, miejsca i okoliczności. Obecnie w autorytarnych krajach arabskich nie ma klimatu do praktykowania świadomości Kryszny a Prabhupad krytykował demokrację.

Pan Caitanya odmówił spotkania z królem a obecnie nasi mistrzowie duchowi spotykają się z politykami. Wszystko zależy od okoliczności. Nie można bezmyślnie naśladować.

radhanath_obama_klein.jpg
radhanath_obama_klein.jpg (38.94 KiB) Przejrzano 3672 razy
600517_600202583346311_516746912_n.jpg
600517_600202583346311_516746912_n.jpg (48.64 KiB) Przejrzano 3672 razy
945040_598335186866384_1552192572_n.jpg
945040_598335186866384_1552192572_n.jpg (47.97 KiB) Przejrzano 3672 razy
Siwarama Swami:
4834019431_0165c0539a_o.jpg
4834019431_0165c0539a_o.jpg (24.58 KiB) Przejrzano 3672 razy

Srutidharma-Das - ofiarowanie-Bhagavad-Gity Premierowi WielkiejBrytani Davidowi Cameronowi
Srutidharma-Das-ofiarowa-BhagavadGitePremierowiWielkiejBrytaniDavidowiCameronowi.jpg
Przewodniczący UE José M. Barroso, prz. Rady UE Herman van Rompuy oraz vice-prz. PE Laszlo Surjan, otrzymali książki Sztuka Ramajany, wyd. BBT
przew UE José M. Barroso, prz. Rady UE Herman van Rompuy oraz vice-prz. PE Laszlo Surjan, otrzymali książki Sztuka Ramajany, wyd. BBT.jpg
przew UE José M. Barroso, prz. Rady UE Herman van Rompuy oraz vice-prz. PE Laszlo Surjan, otrzymali książki Sztuka Ramajany, wyd. BBT.jpg (28.19 KiB) Przejrzano 3672 razy
Premier of Trinidad and Tobago przysięga na Bhagavad Gitę taką jaką jest..
Prime Minister of Trinidad and Tobago taking her oath of duty on Bhagavad Gita as it is..jpg
Prime Minister of Trinidad and Tobago taking her oath of duty on Bhagavad Gita as it is..jpg (14.56 KiB) Przejrzano 3672 razy
Tulsi Gabbard, amerykański polityk, członek Partii Demokratycznej, przysięgała na Bhagavad-Gitę.
Tulsi Gabbard took the oath of office on the Bhagavad-Gita. She spoke at the conclave.jpg


Prezent dla królowej Wielkiej Brytanii. 40 lat temu w Anglii przeganiano bhaktów, teraz członkowie rządu pojawiają się na uroczystościach Janmstami czy Divali.
250642_2936868600950_578597680_n.jpg
250642_2936868600950_578597680_n.jpg (65.69 KiB) Przejrzano 3672 razy
Książę Karol z małżonką ofiarowują ognik podczas Divali:
Charles-i-Camilla-wykonuja-Ganga-arati.jpg
Charles-i-Camilla-wykonuja-Ganga-arati.jpg (95.69 KiB) Przejrzano 3672 razy
Indradyumna Swami i Nelson Mandela
1005025_682268468474616_564734260_n.jpg
1005025_682268468474616_564734260_n.jpg (66.52 KiB) Przejrzano 3672 razy
1486903_3728706832714_2029624311_n.jpg
1486903_3728706832714_2029624311_n.jpg (62.4 KiB) Przejrzano 3672 razy
Indradyumna Swami i Borys Jelcyn:
538012_145837788901180_1715673266_n.jpg
Premier Nowej Zelandii w szkole Hare Kryszna:
Prime Minister of New of New zealand at Hare Krsna school there....jpg
Prime Minister of New of New zealand at Hare Krsna school there....jpg (45.99 KiB) Przejrzano 3672 razy
Chávez służy nakładając posiłki dla dzieci w szkole niedaleko Kalkuty w czasie jego wizyty w Indiach
Chávez serves mid-day meals to children at a school near Kolkata during his India visit.jpg
Chávez serves mid-day meals to children at a school near Kolkata during his India visit.jpg (51.01 KiB) Przejrzano 3672 razy
Prezydent Indii otwiera świątynię ISKCON w Pune 24.02.2013
24.02.2013-Prezydent-Indii-otwiera-swiatynie-ISKCON-W-PUNE.jpg
24.02.2013-Prezydent-Indii-otwiera-swiatynie-ISKCON-W-PUNE.jpg (57 KiB) Przejrzano 3672 razy
Premier Modi dał Gitę japońskiemu cesarzowi Akihito 9.2014
Premier Modi dał Gitę japońskiemu cesarzowi Akihito 9.2014.jpg
Premier Modi dał Gitę japońskiemu cesarzowi Akihito 9.2014.jpg (46.71 KiB) Przejrzano 3672 razy

Prezydent Chorwacji otrzymuje Bhagavad Gitę taką jaką jest:
President of Croatia Recieves Bhagavad Gita As it is.jpg
President of Croatia Recieves Bhagavad Gita As it is.jpg (44.36 KiB) Przejrzano 3672 razy
Prezydent Chile otrzymuje Bhagavad Gitę taką jaką jest:
President of Chile receives Bhagavad-gita.jpg
President of Chile receives Bhagavad-gita.jpg (61.29 KiB) Przejrzano 3672 razy
Premier Kanady otrzymuje Bhagavad Gitę taką jaką jest:
Premier Kanady Odbiera Bhagawadgitę.jpg
Premier Kanady Odbiera Bhagawadgitę.jpg (74.83 KiB) Przejrzano 3672 razy
Prezydent Zambii HE Dr Kenneth Kaunda dostaje książek Śrila Prabhupada i Bhagawadgitę
Zambii prezydent HE Dr Kenneth Kaunda dostaje książek Śrila Prabhupada i Bhagawadgitę - IMG_5511.JPG
Zambii prezydent HE Dr Kenneth Kaunda dostaje książek Śrila Prabhupada i Bhagawadgitę - IMG_5511.JPG (112.72 KiB) Przejrzano 3672 razy
Kandydat na prezydenta USA Kerry Odbiera Bhagavad-gitę Taką Jaką Jest
Kandydat na prezydenta USA Kerry Odbiera Bhagavad-gitę Taką Jaką Jest.jpg
Kandydat na prezydenta USA Kerry Odbiera Bhagavad-gitę Taką Jaką Jest.jpg (112.57 KiB) Przejrzano 3672 razy
Temat na czas wakacyjny zamknięty.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Zablokowany