DUCHOWA EKONOMIA

Diagnostyka przyczyn cierpienia społeczeństwa. "Istnieje wiele tematów w Bhagavatam o socjologii, polityce, ekonomii, sprawach kulturowych, itd., ale wszystkie z nich są powiązane z Krsną i dlatego wszystkie z nich są warte słuchania. Krsna jest oczyszczającym czynnikiem wszystkich tematów, bez względu na to, jakimi by one nie były. W świecie doczesnym wszystko jest nieczyste, jako że wszystko jest produktem trzech materialnych cech. Jednakże Krsna jest oczyszczającym pośrednikiem." - 01.16.05 Zn.


Awatar użytkownika
Ramadasa Abhirama
Posty: 38
Rejestracja: 01 mar 2013, 13:56

DUCHOWA EKONOMIA

Post autor: Ramadasa Abhirama » 22 cze 2013, 08:03

co maja te linki wspólnego z duchowna ekonomia?mogę prosić o komentarz?
rządy demoniczne w Kali yudze będą uciskać i to coraz bardziej.

Wasziszta

Re: DUCHOWA EKONOMIA

Post autor: Wasziszta » 22 cze 2013, 12:05

Dhaneśvara w swojej książce często podaje różne przykłady, również te z materialnej ekonomii wzięte więc linki są jak najbardziej na miejscu.
Ramadasa Abhirama pisze:rządy demoniczne w Kali yudze będą uciskać i to coraz bardziej
To nie jest forum o przepowiedniach.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: DUCHOWA EKONOMIA

Post autor: Purnaprajna » 22 cze 2013, 15:28

Wasziszta pisze:Dhaneśvara w swojej książce często podaje różne przykłady, również te z materialnej ekonomii wzięte więc linki są jak najbardziej na miejscu.
Nie czytałem jego książki, ale jestem pewien, że podawane przez niego przykłady kulminują w świadomej Kryszny konkluzji, wskazując właściwy kierunek działania. Czy osiąga się to samo poprzez wklejanie linków o strajku głodowym z youtube, bez tego typu komentarzy i konkluzji? Czy jeżeli będziemy poważnie rozmawiać o ochronie zwierząt na bazie wedyjskich oznajmień to wklejenie tego linku też będzie Twoim zdaniem uzasadnione: http://www.youtube.com/watch?v=cSXLS2_1nIM ?

Nie zrozum mnie źle, możesz wklejać i oglądać co tylko zechcesz, ale przepuszczam, że Twoje uporczywe próby przekonania bhaktów, że jest to konieczne i mocno powiązane z praktyką życia duchowego oraz głębszym, filozoficznym zrozumieniem rzeczywistości, będą nieudane. Co więcej, wklejenie zdjęcia Pana Ćajtanji pod jakimś, niezwiązanym z powyższą tematyką wpisem, czy dodanie na końcu "Hare Kryszna" niekoniecznie nadaje mu autorytet i czyni z jego treści przydatnej dla służby oddania realizacji, czy objawienia, którą to praktykę niestety można tu często zauważyć. Dlatego myślę, że Ramadasa Abhirama Prabhu zadaje tu istotne pytanie, spodziewając się poważniejszej odpowiedzi ponad tą, że ponieważ wszystko jest energią Kryszny, to mamy prawo i obowiązek mówić, co nam tylko ślina na język przyniesie, bo zawsze będzie to świadome Kryszny i do tego inspirujące i pomocne.

Wedyjską ekonomię opisują artha-śastry, którą to wiedzę, można i należy użyć w służbie dla Kryszny, odpowiednio do naszych kwalifikacji. Jeżeli interesuje Cię ekonomia, to może z tej perspektywy byś coś napisał? Ja niewiele o tym wiem, i z przyjemnością posłuchałbym Twoich wyjaśnień z śastr, zamiast klikać na nieco dziwne linki do youtube i innych stron. Podejrzewam, że nie jestem w tym odosobniony.

Awatar użytkownika
Ramadasa Abhirama
Posty: 38
Rejestracja: 01 mar 2013, 13:56

DUCHOWA EKONOMIA

Post autor: Ramadasa Abhirama » 22 cze 2013, 19:28

Wasziszta pisze:Dhaneśvara w swojej książce często podaje różne przykłady, również te z materialnej ekonomii wzięte więc linki są jak najbardziej na miejscu.
Wiec mogę prosić o wyjaśnienia?bo wklepywanie samych linków bez komentarza uważam za "mało inteligentne",ponieważ osoba która odwiedza i sobie czyta może np.stwierdzić że jest to duchowna ekonomia, może tak należy działać albo ewentualnie inne domysły snuć.

Jeżeli dajemy wykład i publiczność zadaje pytania to jest chyba oczywiste że wykładowca odpowie na zadane pytania,a nie jak na tym forum jak również na innych forach,uciekamy przed odpowiedzią zasłaniając się "czymś innym".

A na powyższym filmie jest pokazany przykład osoby która robi wyrzeczenia w gunie ignorancji.Mamy za tym podążać?czy mamy tak nie robić?

Duchowna ekonomia jest powiązana z Krsna ,a tu widzę jakiś przykład gdzie nie potrafisz w prosty sposób odpowiedzieć.
Oczywiście zaraz się nasunie myśl "znowu mnie krytykują" itd.Ale tak nie jest :D
Dhanesvar Prabhu podając przykłady "materialne" wiążę je z Świadomością Krsny.
Wasziszta pisze:
Ramadasa Abhirama pisze:rządy demoniczne w Kali yudze będą uciskać i to coraz bardziej
To nie jest forum o przepowiedniach.
Wiec zadam raz jeszcze pytanie,jaki był sens umieszczania tego linku?Czy rozumiemy temat duchownej ekonomi?czy spekulujemy na ten temat?

Takich przykładów jak na tym filmie szczególnie w Polsce jest full.

Duchowne ekonomia jest bardzo prosta:

W Srimad Bhagavatam canto 3 roz.30-31 Kapila Muni bardzo jasny sposób przedstawia miedzy innymi ten punkt.

Jednym ze znaczeń Srila Prabhupada pisze: Szczególnie zaznaczono,ze środki utrzymania tych,którzy usiłują czynić postęp w świadomości Krsny muszą być bardzo uczciwe i nieskompilowane. Werset ten mówi iż osoby które zarabiają na życie nieuczciwymi sposobami(kavelena)są zsyłane w najciemniejsze regiony pieklą (SB.3.30.33).


Srimad Bhagavatam canto 4.9.62 ( cytat ze znaczenia Srila Prabhupada ) :

Koncepcja materialnego bogactwa opierała się niegdyś przeważnie na bogactwach naturalnych,takich jak klejnoty,marmur,jedwab,kość słoniowa,złoto i srebro. Postęp rozwoju ekonomicznego nie bazował na wielkich samochodach. Postęp cywilizacji ludzkiej nie jest uzależniony od przedsiębiorstw przemysłowych,tylko od posiadania naturalnego bogactwa i naturalnego pożywienia,które dostarcza nam Najwyższa Osoba Boga,abyśmy mogli zaoszczędzić czas na samorealizacje i osiągniecie sukcesu w ludzkiej formie ciała.

Cytatów Srila Prabhupada na ten temat jest bardzo wiele i na pewno Dhanesvar Prabhu na nich się opierał.

ODPOWIEDZ