Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 21 Lis 2017, 03:01
Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Świątynie - ISKCON 
Autor Wiadomość

Rejestracja: 17 Lut 2008, 22:06
Posty: 839
Miejscowość: Kraków
Post Re: Świątynie - ISKCON
Aniruddha das napisał(a):
Świątynia ta jest kunsztem architektury, wymieniana jako jedna z najpiękniejszych budowli na świecie.

Przez kogo i gdzie?

_________________
Nie jedz na czczo (grafitti)


03 Paź 2017, 23:24
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Świątynie - ISKCON
Image


04 Paź 2017, 10:25
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Świątynie - ISKCON
Image


04 Paź 2017, 10:27
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Świątynie - ISKCON
Image


04 Paź 2017, 10:28
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Świątynie - ISKCON
Teren Hare Kryszna (ISKCON Juhu) znajduje się na czterech akrach gruntów ornych i w bliskiej odlegóści od plaży. AC Bhaktivedanta Swami Prabhupada, założyciel ISKCON, zainspirował budowę jednej z najpiękniejszych w Indiach świątyni Pana Kryszny w Bombaju.

Bóstwami przewodnionymi w świątyni są Sri Sri Gaura-Nitai, Śri Sri Radha Rasabihari i Śri Śri Sita Rama Laxman Hanuman. Bóstwa osobiście zostały zainstalowane przez Jego Boską Miłość AC Bhaktivedantę Swamiego Prabhupada.

Na początku lat 70-tych, gdy Juhu uważano za odległą prowincję miasta, to budowa w tym miejscu świątyni wzbudzała duże kontrowersje. Jednakże, walcząc z wieloma przeciwnościami losu Śrila Prabhupada nabył nieruchomość w Juhu (obecnie Hare Kryszna Land) i obiecał Bóstwom Sri Sri Radha Rasabihari wybudowanie świątyni. "Mój drogi, proszę, pozostań tutaj, a ja wybuduje piękną świątynię dla ciebie " - tak prosił Krysznę Śrila Prabhupada. Uczniowie mieli za zadanie skonstruowanie marmurowej świątyni z kopułami o wysokości ponad stu stóp.

Dzisiaj, wspaniały kompleks świątynny, jest jednym z najczęściej odwiedzanych w Indii przez pielgrzymów. Jest to duchowa oaza w wymagającym materialnym życiu w finansowej i handlowej stolicy Indii. Otwarty w 1978 roku kompleks składa się z przestronnej marmurowej świątyni, ogromnej restauracji, dwóch sześciopiętrowych budynków oraz dwupoziomowej świątyni, w której goście mogą pozostać i uczestniczyć w codziennych duchowych programach.

Image


04 Paź 2017, 12:44
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Świątynie - ISKCON
Image

W latach 70. ubiegłego wieku założyciel ISKCON-u, Śrila Prabhupada, wyraził swoje pragnienie zbudowania planetarium wedyjskiego w głównej siedzibie jego społeczeństwa - Mayapur Indie. "W planetarium zbudujemy ogromny, szczegółowy model wszechświata, jak opisano w tekście piątego kanto Śrimad Bhagavatam" - powiedział.
Oczywiście, podobnie jak wszystko, co robił, Śrila Prabhupada działał spełniając pragnienia poprzednich duchowych nauczycieli. Wielka świątynia dla Mayapur była przewidziana przez samego Nitjanandę Prabhu, najbardziej intymnego towarzysza Śri Czaitanyi Mahaprabhu - jakieś pięćset lat temu. Mówiąc do Śrila Jivy Goswamiego, Pan powiedział:
"Kiedy nasz Pan Caitanya zniknie, przez swoje pragnienie Ganges będzie puchnąć. Woda Gangesu prawie pokryje Mayapur, a potem znowu się cofnie. Przez jakiś czas pozostanie tylko to miejsce, pozbawione domów. Z drugiej strony, dzięki pragnieniu Pana, miejsce to ponownie się zamanifestuje, a bhaktowie zbudują świątynie Pana. Pojawi się wspaniała świątynia (adbhuta-mandira), z której wieczna służba Gaurangi będzie głoszona wszędzie. "
Śrila Prabhupad chciał, aby ta wielka świątynia miała specyficzny wygląd. W lipcu 1976 r., Podczas wizyty w Waszyngtonie, polecił Yadubara Dasa i Visakha Dasi, by zrobili tam zdjęcia kopulastego budynku Kapitolu jako podstawy TOVP. W pierwszych dniach ISKCON-u w Londynie podał dalsze szczegółowe instrukcje na temat tego, jak powinny wyglądać poszczególne części świątyni, kierując wielu wielbicieli seniorów do rysunków i modeli budynku.

Vedic Planetarium będzie oszałamiające zawierając trzy gigantyczne kopuły. Środkowa i największa kopuła pomieści trzy różne ołtarze: jeden dla nauczyciela Gaudiya Vaisnava, począwszy od Sześciu Goswamich z 15 wieku aż po Śrila Prabhupada; jeden dla Pancha-tattwy Śri Caitanyi Mahaprabhu i jego towarzyszy; i jeden dla Śri Śri Radha-Madhawy i ich ośmiu głównych gopi.

W centrum środkowej kopuły, zwisając z sufitu, będzie ogromny wirujący model wszechświata opisany w świętych tekstach, takich jak Śrimad-Bhagavatam. Opisany przez Śrila Prabhupada w jego listach, model będzie miał postać żyrandola.
Jedna z mniejszych kopuł TOVP będzie służyć jako osobna świątynia dla Pana Nrsimhadevy. Kolejna kopuła zaoferuje ożywioną wycieczkę po różnych regionach kosmicznego stworzenia. Poczynając od niższych planet, pielgrzymi będą mogli podróżować przez ziemskie królestwo, a następnie na wyższe systemy planetarne, zanim przekroczą granicę materialnego wszechświata. W sferze duchowej zwiedzający będą oglądać różne planety duchowe, zanim ostatecznie dotrą do najwyższej duchowej siedziby Najwyższego Pana Śri Kryszny.

Image


17 Lis 2017, 18:57
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Świątynie - ISKCON
W pewnym momencie trwania budowy Vedic Planetarium napotkano na wiele trudności.
Skąd pojawiły się problemy i dlaczego?
Otóż wielbiciele doszli do wniosku, że zaniedbano miejsce narodzin Pana Nityanandy - Ekacakrę. Szybko przeznaczono fundusze na ten budowę w Ekacakrze pięknej świątyni i tak otwarto w 2016 roku Ekacakra Dham:

Image

Image

Image

Zauważono, iż problemy z budową TOVP zniknęły, a prace wykończeniowe nabrały tempa.


17 Lis 2017, 19:09
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Świątynie - ISKCON
Image
Ekacakra - Świątynia.
Uroczystość otwarcia. Maha abiszek.

Image


17 Lis 2017, 19:18
Profil

Rejestracja: 26 Lut 2007, 22:45
Posty: 1412
Post Re: Świątynie - ISKCON
Przepiękna Świątynia ISKCON-u w Tirupati (Indie):

Image

Image

Śrila Prabhupada pragnął ustanowić kult Radha-Kryszny w Tirupati w południowych Indiach. Teraz Revati Ramana Dasa, przewodniczący świątyni ISKCON Tirupati i oddani wielbiciele spełnili to pragnienie w najwspanialszy sposób.

Image


18 Lis 2017, 13:13
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 19 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.