Audycje w Radio o astrologii

Nie związane z wydarzeniami, kupię-sprzedam, raporty itp.
Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Audycje w Radio o astrologii

Post autor: Vaisnava-Krpa » 01 kwie 2008, 15:57

W piątek o 20.00 Rafał da wykład. Teraz wykłady będzie dawał w piątki.
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2008, 20:50 przez Vaisnava-Krpa, łącznie zmieniany 1 raz.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 01 kwie 2008, 19:08

W piątkowym wykładzie chciałbym poruszyć temat grahatattvy (natura planet) i rasitattvy (natura znaków).
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Harry
Posty: 95
Rejestracja: 30 sty 2008, 01:12

Post autor: Harry » 02 kwie 2008, 00:19

czyżby to będzie spóźniona odpowiedź na pytanie zadane przeze mnie na czacie przed wykładem :lol: ???

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 02 kwie 2008, 01:19

1.W naszej tradycji nie operujemy terminem znak lunarny czy słoneczny; czy mógłbys przybliżyć nam idee związaną z tymi terminami?
2. Jeśli chodzi o przesunięcie znaków to jest to związane z ruchem słońca i przyjęciem innych zodiaków (niryana) księżycowy i gwiezdny. Powiada się, że zodiak księżycowy jest dziełem Ptolemeusza, który chciał wprowadzić pewien skrót obliczeniowy. W jego czasach ten skrót działał czyli pokrywał się z obliczeniami zodiaku opartego na gwiazdach. Obecnie jednak jest przesunięcie ok 20 stopni. Wykład będzie dotyczył Hora czyli Phalita Jyotish (interpretacja) nie zaś Ganity i Gola (astronomia, 'astrologia' obliczeniowa i matematyczna).
3. Jeśli chodzi o ascendent to występuje on również w tradycji wedyjskiej. W sanskrycie ten obszar nazywany jest Lagna, Udaya (jako 1 dom). Wszystkie domy są równe i każdy z nich przyporządkowany jest jednemu znakowi.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Harry
Posty: 95
Rejestracja: 30 sty 2008, 01:12

Post autor: Harry » 02 kwie 2008, 02:14

Haribol,

dziękuję za, przede wszystkim personalną (peronalistyczną) - i szybką, odpowiedź.
moje pojęcie o astrologii nawet zachodniej jest bledziuchne, atoli chciałbym sobie wyrobić jakieś minimalne wyobrażenie o wedyjskiej...
ad 1. (a) znak solarny - położenie słońca w zodiaku, (b) znak lunarny - księżyca itd., analogicznie - ascendent: moment zodiaku (znak) pojawiający się na horyzoncie - wschodzący... i tak, w horoskopie... "urodzinowym" (?) - (a) wyznacza naturę (prawdziwą i głęboką) danej osoby, (b) odnosi się do jej sfery wewnętrzej, psyche, podświadomości, a (c) mówi o aspekcie zewnętrznym, jak postrzegana jest dana osoba z zewnątrz...
ad 2. tu chodzi mi o praktyczny wymiar kwestii "spod jakiego znaku jestem" - któraś Mataji tu bodaj na forum także o tym wspominała ("Boże, nie jestem spod tego znaku (Wagi?) co myślałam!" :roll: :wink: ) - ile dni należy dodać ująć, by zobaczyć gdzie w kt. znaku (i w którą stronę) się ląduje ostatecznie...
jeśli, jak piszesz, przesunięcie wynosi 20 stopni, a pełen znak zodiaku to 30 stopni i jest to dla słońca ok. 30 dni to jedynie 1/3 statystycznych Wag jest - wg horoskopu wedyjskiego Wagami. sęk w tym, że nie wiem, czy tych bardziej wrześniowych, czy tych ku końcowi października, a tym samym czy te 2/3 wcięte zostaje na poczet Panny, czy Skorpiona? :D

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 02 kwie 2008, 09:53

Wrzuciłem kalendarz od 1960roku do 2000.
Jest po angielsku, ale zodiak można zobaczyć w ten sposób:

----------------- Kanya Sankranti (Sun enters Virgo) -----------------

(Słońce wchodzi w znak Panny).

Tutaj kalendarz: http://waisznawa.pl/articles.php?cat_id=15
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Harry
Posty: 95
Rejestracja: 30 sty 2008, 01:12

Post autor: Harry » 02 kwie 2008, 11:31

dziękuję, się mi powoli zaczyna rozjaśniać (jyotiś= światło)

btw: znalazłem ciekawy wątek na... wikipedii!!!
proszę Arkadiusza Prabhu (admina) o odpowiednie wyeksponowanie go na forum np. nowym, osobnym wątkiem - jeśli jeszcze tego nie było (tym bardziej, że udzielają się w nim, jak się wydaje, znane z Forum Waisznawa osoby :lol: )

dla przykładu w temacie:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ajanamsa#Czynnik_sprawczy

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 02 kwie 2008, 11:43

Harry pisze:Haribol,

dziękuję za, przede wszystkim personalną (peronalistyczną) - i szybką, odpowiedź.
moje pojęcie o astrologii nawet zachodniej jest bledziuchne, atoli chciałbym sobie wyrobić jakieś minimalne wyobrażenie o wedyjskiej...
ad 1. (a) znak solarny - położenie słońca w zodiaku, (b) znak lunarny - księżyca itd., analogicznie - ascendent: moment zodiaku (znak) pojawiający się na horyzoncie - wschodzący... i tak, w horoskopie... "urodzinowym" (?) - (a) wyznacza naturę (prawdziwą i głęboką) danej osoby, (b) odnosi się do jej sfery wewnętrzej, psyche, podświadomości, a (c) mówi o aspekcie zewnętrznym, jak postrzegana jest dana osoba z zewnątrz...
W tradycji wedyjskiej nie ma czegoś takiego jak jeden znak, który reprezentuje czy charakteryzuje daną osobę. Nikt nie mówi: 'Ja jestem spod znaku raka'. W śastrach dotyczących sambandha (horoskop porównawczy) występuje termin janma rasi - można to przetłumaczyć jako znak urodzenia - odnosi się on do znaku,w którym przebywa księżyc. Zatem znak księżyca i Lagny jest o wiele bardziej ważny niż znak, w którym przebywa słońce. Kiedy Parasara, mówi o systemie, w którym sprawdza się charakter kobiety (stri jataka) wtedy wymienia właśnie te dwa punkty. Surya (słońce) dotyczy atmy, Chandra (księżyc) umysłu, natomiast Lagna ciała. Saravali mówi iż Surya to sarvatma karaka. Charakter czy osobowość jest czymś bardziej zewnętrznym wobec duszy, dlatego jest określany przez inne punkty.

1 - prawdziwa głęboka natura osoby to Atmakaraka oraz navamsa, trimsamsa, shastyamsa i Devatowie Lagn w tych Vargach. Lagna w Rasi (D1) nie mówi o prawdziwej naturze, wyznacza temperament i sposób reakcji.

2. Psyche, podświadomość - D30. Vargi od 1 do 12 dotyczą pierwszej koshy (upanishady) więc nie ma w nich nic co dotyczy głębokich pokładów świadomości.

3. Jak jest postrzegana osoba - Graha arudha, Bhava chakra.


Jeśli już bardzo chcesz kojarzyć swoją osobę z jakimiś znakami to wpisz swoje danie w dowolnym wedyjskim sofcie i zapamietaj znaki Lagny, Księżyca i Arudhapady. Oczywiście jeśli pojawią sie planety w tych miejscach (lub z Lagneshem) one będą dominować.

Np Mój ascendent to mithuna (bliźniaki). Zazwyczaj bliźniaki są bardzo otwarte i komunikatywne. W pierwszym domu jednak jest Rahu, który modyfikuje cechy ascendentu zabierająć otwartość, łatwe nawiązywanie kontaktów itd.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

yogamaya

Post autor: yogamaya » 03 kwie 2008, 16:21

Harry pisze:znalazłem ciekawy wątek na... wikipedii!!!
.....udzielają się w nim, jak się wydaje, znane z Forum Waisznawa osoby
Bardzo mi miło :) zapraszam do pomocy w edycji lub dyskusjach na te tematy ;)
O ayanamsie dyskutować można TUTAJ
Edytować hasła można anonimowo lub po rejestracji. Każda pomoc mile widziana :)

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 18 kwie 2008, 01:40

Następny wykład będzie o yogach (kombinacje planet w horoskopie urodzeniowym/prashny/muhurty)

Jeśli są jakieś pytania dotyczące poprzednich wykładów lub tematyki następnego wykładu to można wklejać tutaj. Chętnie postaram się je skomentować w audycji.

ps.Nie wiem czy ktoś zdązy to przeczytać ale dziś (czw) od 1 do 3 w nocy jest też znakomita muhurta jeśli chodzi o sprawy związane z edukacją. Ja zacząłem już 6 nowych projektów :lol: a dopiero godzina 2 :)
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

ODPOWIEDZ