Praca licencjacka o Hare Kryszna, pytania i odpowiedzi!

Nie związane z wydarzeniami, kupię-sprzedam, raporty itp.
shelter
Posty: 9
Rejestracja: 27 wrz 2010, 12:14

Praca licencjacka o Hare Kryszna, pytania i odpowiedzi!

Post autor: shelter » 27 wrz 2010, 15:01

Witam,

jestem nowy na tym forum. Na imię mam Kuba, do niedawna studiowałem dziennikarstwo i jestem w trakcie pisania pracy licencjackiej o tytule "Hare Kryszna w ujęciu socjologicznym". Interesuje mnie kilka kwestii związanych z HK w Polsce, których nie znalazłem w dostępnych mi źródłach i zamiast zakładać 10 albo i więcej tematów, proponuję zestaw pytań, jednocześnie zachęcam użytkowników forum i nie tylko do odpowiedzi.

Moja praca ma charakter czysto socjologiczny, nie zamierzam w niej przestawiać żadnej oceny czy osądu na temat MTŚK. Proszę osoby które zechciały pomóc mi w tym przedsięwzięciu o konkretne wypowiedzi, można także rozpisywać się, im więcej informacji czy osobistego doświadczenia w formie tekstowej otrzymam tym lepiej :) Można także dodać coś od siebie czy poruszyć Waszym zdaniem ważne sprawy o których warto wspomnieć!

Nie trzeba też odpowiadać na wszystkie pytania. Zaznaczam jednak, ze nie jest to ankieta, interesuje mnie bardziej forma wywiadu, czyli dłuższe osobiste wypowiedzi, opowiedzenie jakiejś historii, przykłady z życia. Odpowiedzi można mi przesłać jako prywatna wiadomość na forum, gg: 2144450, albo na mejla: xkubax@o2.pl .

Do użytkowników forum - jeśli znasz osobę, która nie jest zalogowana na forum, a chciałaby się wypowiedzieć w tym temacie prześlij jej proszę te pytania, z góry bardzo dziękuję za pomoc!

Oto zestaw:

Imię (nazwisko), lub imię duchowe, wiek, miejscowość.

1.Jak postrzegasz świat zewnętrzny? Czy nie wydaje ci się złym, zepsutym miejscem? Czy HK jest ucieczka z tego świata?

2.Jak zapatrujesz się na współczesną muzykę czy inne rozrywki – książki, kino, teatr, kluby, internet? Czy nie jest to zła lub zbędna forma spędzania czasu? Jeśli nie, jak korzystasz z tych środków? Co cie interesuje? Tematy, filmy, muzyka.

3.Czy czytasz prasę? Oglądasz wiadomości? Co o sądzisz o codziennych doniesieniach, sytuacji na świecie? Jakie ma to odniesienie do wyznawanej przez Ciebie filozofii?

4.Jak traktujesz osoby spoza społeczności HK? Czy nie są to dla Ciebie ludzie gorsi? Ślepi na to co ważne i dobre?

5.Jak postrzegasz siebie jako HK? Czy jesteś przez to lepszy dla siebie i otoczenia?

6.Jak wspominasz okres kiedy nie byłeś/łaś HK? Żałujesz czegoś? Jeśli tak to czego?

7.Czy byłeś związany/na wcześniej z inną religią, czy ruchem religijnym? Jeśli tak, co spowodowało chęć oderwania się od tego?

8.Czy była w twoim życiu sytuacja, która sprawiła chęć/potrzebę poznania Boga?

9.Dlaczego właśnie Hare Kryszna? Czy pamiętasz moment kiedy zrozumiałeś/łaś ze to właśnie ta religia?

10.Co jest dla Ciebie szczególnego w HK? Co najbardziej Cie zainspirowało i dlaczego?

11.Jaka jest rola Twojego mistrza duchowego w Twoim życiu? Kim on dla Ciebie jest?

12.Jak zapatrujesz się na inne wyznania/religie i ich wyznawców? Pochwalasz czy negujesz i dlaczego?
- Co sądzisz o katolicyzmie? (księża, radio Maryja, obrońcy Krzyża) Hipokryzja, fanatyzm?
- Co sądzisz o spowiedzi? Jako formie praktyki religijnej i odpuszczenia grzechu?

13.Czy nie czujesz się tak jakbyś poznał/ła najważniejszą prawdę, dzięki której jesteś ponad innymi?

14.Czy kiedykolwiek miałeś/łaś jakieś wątpliwości odnośnie wyznawanych przez Ciebie nauk? Jeśli tak to jakie? Czym były spowodowane?

15.Czy na początku nauki HK nie były dla Ciebie dziwne? Niezrozumiałe?

16.Czy życie jako HK nie stanowiło dla Ciebie problemu? Czy nie czujesz czasem frustracji z powodu pewnych ograniczeń? Czy niczego Ci nie brakuje? Jeśli tak to czego?

17.Czy wyrzeczenia są formą oddania? Próby?

18. Wegetarianizm. Ważne są dla Ciebie sprawy etyczne, życie, prawa zwierząt? Czy bardziej kwestia wiary i oczyszczenie ciała?

19.Jaki jest Twój osobisty stosunek do zwierząt? Jak je postrzegasz w odniesieniu do reinkarnacji? Czy masz zwierzę w domu?

20.Czy nie HK nie sprawia Ci trudności i problemów w pracy czy w szkole? Jak reagują na to ludzie z tych środowisk?

21.Jakie jest Twoje zdanie odnośnie szkoły, studiów czy pracy (sukcesów zawodowych, awansu)?

22.Czy to czego się uczysz nie jest dla Ciebie czymś niepotrzebnym? Związanym tylko z życiem doczesnym, utrzymaniem rodziny? Często kłóci się to z Twoimi wierzeniami?

23.Jak na Twoje poglądy i życie zapatrują się Twoi bliscy – partner, rodzina, znajomi spoza HK?

24.Czy doświadczyłeś/łaś kiedyś dezaprobaty lub niechęci, odtrącenia z ich strony? Podaj przykłady.

25.Czy zdarzyło Ci się mieć kłopoty przez taki styl życia lub ze względu na wygląd, ubiór czy poglądy? Jeśli tak to w jakich sytuacjach?

26.Czy ktoś kiedyś obraził Cię lub użył przemocy ze względu na HK? Podaj przykład.



Mam jeszcze trochę czasu na dokończenie pracy, ale nie ukrywam, ze chcę ją skończyć jak najszybciej :) Na mojej uczelni tylko ja podjąłem się takiego tematu i jest to praktycznie sprawa miedzy mną, a moim promotorem, którego zainteresowania skupiają na socjologii i socjologii religii. Jest to bardzo fajny, przyjazny człowiek o otwartym umyśle, który wykazuje dużą chęć poznania innych kultur czy wyznań. Temat pracy wzbudził jego aprobatę i oczekiwania, którym chciałbym w jak najwyższym stopniu sprostać.

Nie wiem czy poza mną, promotorem i ewentualnie recenzentem ktoś będzie miał wgląd w tą pracę, chociaż chciałbym żeby była udostępniona innym osobom na Uniwersytecie Wrocławskim, które mogłyby dowiedzieć się czegoś nowego o HK, oswoić z tą kulturą, bądź poznać od podstaw taki sposób życia, wolny od toksyn, przemocy, opierający się w głównej mierze na sprawach duchowych.

Zatem gorąco zachęcam do zabrania swojego głosu, udzielania wypowiedzi i pomocy w tym temacie :)

Hari bol!
kuba

govinda29
Posty: 35
Rejestracja: 01 sie 2010, 16:47
Lokalizacja: Szczecin

Re: Praca licencjacka o Hare Kryszna, pytania i odpowiedzi!

Post autor: govinda29 » 29 wrz 2010, 18:48

moim skromnym zdaniem te pytania są tendencyjne tzn.sugerujące odpowiedzi i pokazujące wyobrażenie autora o bhaktach...
"Wszystko jest Bogiem, Najwyższą Osobą, w różnych energiach"

shelter
Posty: 9
Rejestracja: 27 wrz 2010, 12:14

Re: Praca licencjacka o Hare Kryszna, pytania i odpowiedzi!

Post autor: shelter » 30 wrz 2010, 07:22

Nie miałem w zamiarze ułożenia takich pytań żeby sugerować odpowiedzi. Wcześniej dostałem wiadomość od jednego z użytkowników forum, że pytania są zbyt ogólne i nie wiadomo jak się do nich odnieść, wiec je trochę sprecyzowałem. Chciałem w ten sposób wyjaśnić ogólny ich sens, nie trzeba wcale interpretować pytań tak, że chcę dostać konkretną, już z góry założoną odpowiedź. Najbardziej interesuje mnie osobisty stosunek bhaktów do tych zagadnień.

Piszę też w pracy o takich właśnie sprawach: trudnościach, wątpliwościach, problemach w środowisku (jeśli takie mają miejsce), postrzeganiu świata zewnętrznego (w odniesieniu do pewnych wierzeń, np. kali juga). Takie trochę studium przypadku jako metoda zbadania pewnych kwestii. Zależy mi na wszechstronnym przedstawieniu tej zbiorowości albo jednostki z uwzględnieniem zmiennych.

Potrzebuję tak naprawdę tylko kilku wywiadów.

Znam kilku bhaktów osobiście, mam o nich bardzo dobre zdanie. Kilku z nich już odpowiedziało na te pytania, za co bardzo dziękuję :)

Hari!
kuba

Awatar użytkownika
Draupadi dd
Posty: 100
Rejestracja: 05 cze 2008, 18:25

Re: Praca licencjacka o Hare Kryszna, pytania i odpowiedzi!

Post autor: Draupadi dd » 30 wrz 2010, 12:52

Hare Krishna, Kubo;
polecam od siebie postepowanie wg zasad vaisnawa tj. przestrzeganie 4 zasad, intonowanie 16 rund Maha mantry Hare Krishna codziennie przez np. 22 lata i będziesz mieć odpowiedż z autopsji :lol:
pokłony

shelter
Posty: 9
Rejestracja: 27 wrz 2010, 12:14

Re: Praca licencjacka o Hare Kryszna, pytania i odpowiedzi!

Post autor: shelter » 01 paź 2010, 08:27

Dzieki za rade :), ale na napisanie pracy mam okolo miesiaca, wiec chwilowo musze podpytac o pare spraw ;)

Hari!

shelter
Posty: 9
Rejestracja: 27 wrz 2010, 12:14

Re: Praca licencjacka o Hare Kryszna, pytania i odpowiedzi!

Post autor: shelter » 04 paź 2010, 09:54

Otrzymałem już pierwsze odpowiedzi na pytania, za co bardzo dziękuję! Czas jeszcze jest, wiec namawiam innych użytkowników forum do odpowiedzi :)

Haribol!
kuba

shelter
Posty: 9
Rejestracja: 27 wrz 2010, 12:14

Re: Praca licencjacka o Hare Kryszna, pytania i odpowiedzi!

Post autor: shelter » 17 paź 2010, 08:46

Witam raz jeszcze,

kończę pisanie pracy, w ciągu tygodnia lub dwóch muszę ją skończyć. Więc jeśli ktoś jeszcze chciałby wypowiedzieć się w tym temacie proszę o kontakt! Jeżeli komuś będzie łatwiej możemy przeprowadzić wywiad przez gg, na zasadzie pytania i odpowiedzi, mój numer 2144450. Proszę o pomoc, dlatego że chciałbym aby ta praca zawierała jak najwięcej wypowiedzi czy osobistych historii osób, które są HK, czyli informacje "z pierwszej ręki", a nie tylko wiedzę i informację z książek o MTŚK.

Z góry bardzo dziękuję!
Pozdrawiam serdecznie!
kuba

Arleta
Posty: 514
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:05
Lokalizacja: Katowice

Re: Praca licencjacka o Hare Kryszna, pytania i odpowiedzi!

Post autor: Arleta » 06 gru 2010, 13:02

I takie prace magisterskie powstają w Polsce o bhaktach :!: :!: :!: Boże, zmiłuj się :!: :!: :!: Wyobrażam sobie wnioski autora. Ale pewnie obiektywna, rzetelnie napisana praca nie miałaby żadnych szans na obronę... Coś o tym wiem z doświadczenia.
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.

ODPOWIEDZ