Werset z Gity na egipskiej piramidzie?

Przepowiednie i przewidywania, archeologia, dziwna rzeczywistość
Awatar użytkownika
Yogi Krishnaram
Posty: 223
Rejestracja: 16 cze 2007, 21:39
Lokalizacja: Gdańsk

Werset z Gity na egipskiej piramidzie?

Post autor: Yogi Krishnaram » 22 lip 2010, 17:30

Według kilku źródeł werset z Bhagawad-gity znalazł się na egipskiej piramidzie pochodzącej z ok. 3000 r. przed Chr.
Przykładowe źródło:
http://www.mahanbharat.net/mahabharat/h ... ahabharata
Podobno informację tę podała indyjska gazeta Nav Bharat Times w latach 60. Ma ktoś może więcej informacji na ten temat? Wie ktoś czy informacje te są wiarygodne?

Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Werset z Gity na egipskiej piramidzie?

Post autor: Bolito » 22 lip 2010, 22:56

Szkoda, że tekst do którego odnosi się link jest taki ogólnikowy. Mam poważne wątpliwości, co do tej rewelacji. Tekst wspomina o piramidzie datowanej na 3000 lat p.n.e, podczas gdy najstarsza piramida powstała ok. 2600 lat p.n.e., (piramida "schodkowa" faraona Dżesera) a pierwsza, w której pojawiają się napisy, tzw. "Teksty Piramid" jest jeszcze o 300 lat młodsza. Werset zacytowany w źródle, to BG 2.22., a właściwie jego pierwsza połówka, o tym, że człowiek porzuca stare ubranie i wkłada nowe. "Teksty Piramid" opisują drogę zmarłego faraona w zaświaty i przyjmowanie postaci pozwalającej tam istnieć. Może jakiś fragment tych tekstów przypomina wspomniany werset z BG, ale napewno nie dotyczył reinkarnacji - Egipcjanie w nią nie wierzyli. Z resztą, jeżeli jest to tylko ten fragment wersetu, to nie musi mieć żadnego związku z Bhagavad-gitą i reinkarnacją.
Nava Bharat Times to gazeta w hindi, pisana "drutem kolczastym" :) , więc nie da rady niczego znaleźć. Poza tym, na stronach anglojęzycznych gazet indyjskich zwykle nie ma zarchiwizowanych wiadomości starszych niż z l. '90 XX w.
Temat sam w sobie ciekawy, ale cytując klasyka "przypuszczam, że wątpię".
Nie jedz na czczo (grafitti)

Awatar użytkownika
Yogi Krishnaram
Posty: 223
Rejestracja: 16 cze 2007, 21:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Werset z Gity na egipskiej piramidzie?

Post autor: Yogi Krishnaram » 23 lip 2010, 22:24

Faktycznie, 3000 p. Ch. to zdecydowanie zbyt wczesna data na piramidy, nie mówiąc już o inskrypcjach na nich. Chociaż z tego co wiem to najstarsze inskrypcje hieroglificzne są nawet starsze od 3000 p. Ch. (ale nie znajdują się na piramidach). Oczywiście możliwe, że gazeta podała dokładniejsze informacje tylko autor tego artykułu to wypaczył (na przykład ten werset mógł być gdzieś napisany ale nie na piramidzie). Ja znam trochę hindi, więc dla mnie to nie byłby aż tak duży problem taki artykuł przeczytać, tylko może być problem ze znalezieniem go gdziekolwiek w sieci. Tak w ogóle to chyba już potwierdzone, że w starożytnym Egipcie (ale już duuuuużo późniejszym okresie niż 3000 p. Ch.) znaleziono inskrypcje po tamilsku (nie ma to zbyt dużego związku z tematem, tak sobie napisałem).

Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Werset z Gity na egipskiej piramidzie?

Post autor: Bolito » 26 lip 2010, 21:54

Oczywiście, najstarsze inskrypcje egipskie powstały 3000 lat p.n.e., ale to przeważnie pojedyncze slowa, zwykle imiona pierwszych władców lub nazwy miejscowe. Raczej żadnych tekstów religijo-filozoficznych czy choćby informacyjnych.
Jeżeli masz ochotę szukać czegoś na stronie NBT, to powodzenia: http://navbharattimes.indiatimes.com/
O napisach tamilskich w Egipcie nie słyszałem, natomiast wiem, że bodajże w Assuanie, na ścianie jednej z miejscowych świątyń, zachowało się ciekawe grafitti z epoki ptolemejskiej. Spisane po grecku, ale jego autor, najprawdopodobniej Hindus z pd. Indii, składa podziękowania bogu Dionizosowi za udaną podróż. Przypuszcza się, że miał na myśli Krysznę. Nie pamietam dokladnie szczegółów, jak sobie przypomnę gdzie to czytałem, to uzupelnię.
Nie jedz na czczo (grafitti)

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: Werset z Gity na egipskiej piramidzie?

Post autor: Mathura » 27 lip 2010, 09:47

Jeśli już wspomniałeś o okresie ptolemejskim to jako ciekawostkę dodam (może zresztą o tym wiecie), że Aleksander Macedoński gdy zajął Egipt udał się, już jako pielgrzym, a nie zdobywca, do jednej z egipskich oaz, o swojsko brzmiącej nazwie Siwa. Tam kapłani w świątyni Amona orzekli, że Aleksander jest synem Boga :) Pewnie słono im zapłacił za tę wyrocznię.
Ptolemeusz, który został kilka lat potem faraonem i od którego imienia nosi nazwa założonej przez niego dynastii, był jednym z generałów w armii Aleksandra. Po śmierci Aleksandra, gdy rozpoczęły się walki o władzę po nim, Ptolemeusz wyruszył ze swoimi oddziałami do Egiptu i tam sobie zaczął panować.
Chyba najlepiej na tym wyszedł, bo reszta z towarzyszy Aleksandra wyrżnęła się lub wytruła w bratobójczych waśniach.

Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Werset z Gity na egipskiej piramidzie?

Post autor: Bolito » 06 gru 2010, 15:47

Bolito pisze:Nie pamietam dokladnie szczegółów, jak sobie przypomnę gdzie to czytałem, to uzupelnię.
Przypomniałem sobie, no więc dokladnie to jest tak: Napis znajduje się na ścianie świątyni w Redesija (Górny Egipt, na wschód od Edfu) i brzmi " Hindus Sofon składa hołd Panowi za szczęśliwą podróż". Ów Sofon (prawdopodobnie Subhanu), skojarzył zapewne Krysznę z greckim Panem, bóstwem leśnym, patronem pasterzy i opiekunem ich stad. Uznał że tutaj Krysznę tak nazywają, stąd adresat jego modlitwy. Musiał być nieco zhellenizowany, gdzyż napisał to po grecku.
Źródło: A. Basham "Indie", s. 278 (wyd. 1973).
Nie jedz na czczo (grafitti)

ODPOWIEDZ