Pszczoły masowo giną

Przepowiednie i przewidywania, archeologia, dziwna rzeczywistość
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Pszczoły masowo giną

Post autor: Vaisnava-Krpa » 13 kwie 2009, 15:24

Człowiek pszczole wilkiem
Pszczoły masowo giną

Dzisiaj w ulu aż huczy kilkadziesiąt tysięcy pszczół, ale za dwa tygodnie zostają w nim tylko matka, kilka robotnic i umierające z głodu larwy pszczół, zamknięte w komórkach z wosku.

W dodatku ani w ulu, ani w jego okolicy nie widać pszczelich trupów. Pszczoły w tajemniczy sposób znikają.

Nie przychodzą nawet rabusie

Jeśli dzieje się to jesienią, ul często jest wypełniony miodem. Pszczoły strażniczki zwykle zażarcie biją się we wlotku do ula z rabusiami miodu, którzy próbują wkraść się do środka. Rabusiami bywają na przykład pszczoły z innych rojów albo osy. – Jednak, co dziwne, do tego opuszczonego ula nie chcą wlatywać inne pszczoły! Przez kilkanaście następnych dni owady zachowują się, jakby wejścia do tego ula broniła niewidzialna dla człowieka bariera – relacjonuje Zbigniew Binko, prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy.

W Polsce to tajemnicze „zjawisko masowego ginięcia pszczół” jeszcze się nie rozszalało z pełną siłą. Jednak szaleje już niepokojąco blisko, tuż za naszą zachodnią granicą. W Niemczech w ciągu ostatnich czterech lat to zjawisko zredukowało liczbę pszczelich rodzin o 40 procent. Równie źle jest z pszczołami we Francji.

Jeszcze gorzej mają się pszczoły hodowlane w Ameryce. To zjawisko nazwano tam syndromem CCD (Colony Collapse Disorder, czyli gwałtowna zapaść kolonii). – W niektórych stanach USA padło aż 90 procent rojów. Moim przyjaciołom z Kanady zostało po zeszłym roku 4 tysiące pustych uli – mówi Janusz Kasztelewicz, właściciel gospodarstwa pasiecznego i Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach koło Nowego Sącza.

Znikające pszczoły

Jeden z sąsiadów pana Janusza, Marek Kolek, właściciel pasieki ze 150 pszczelimi rodzinami, jest jednym z pierwszych Polaków, którego pszczoły już dotknęło CCD. – Jesienią zeszłego roku miałem wyjątkowo ładne pszczoły. Potem nadszedł 10–12 listopada, kiedy było u nas łagodne ocieplenie – wspomina. – Pszczoły wykorzystały to ocieplenie na obloty. Zwykle takie obloty są dla pszczół dobre, bo pozwalają im opróżnić jelito grube i w lepszej formie przetrwać zimę – dodaje.

Następnym razem pan Marek zajrzał do uli przed świętami Bożego Narodzenia. – I wtedy serce mi zamarło. Jesienią moje pszczoły obsiadały osiem, dziewięć ramek. Teraz siedziały na dwóch, i to w samym narożniku – mówi. – To dotknęło 95 procent stanu mojej pasieki – dodaje.

Zwykle po zimie na dnie ula leży około pół kilograma martwych pszczół. – Ale tym razem nie było ich wcale! Widać pszczoły nie wróciły do ula po listopadowym oblocie. Nie miałem nawet z czego pobrać próbek martwych pszczół do badania – relacjonuje Marek Kolek.

Według dr Krystyny Pohoreckiej, dyrektora Oddziału Pszczelnictwa w Puławach, należącego do Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa, sygnały o CCD w Polsce są na razie pojedyncze. Większość z nich pochodzi z południowej Polski. Pszczelarze zgłaszali ten problem w grudniu. Czy CCD nasili się wiosną? Oddział Pszczelnictwa w Puławach nie zamierza siać wśród pszczelarzy paniki. – Dopiero czekamy na sygnały od pszczelarzy. Na razie wiemy tylko, że nasze pasieki doświadczalne i pasieki naszych pracowników są w porządku – mówi dr Pohorecka.

Cukier, co nie krzepi

Z jakiego powodu masowo giną pszczoły? Problem w tym, że naukowcy nie są pewni, co jest tego najważniejszą przyczyną. – Przyjmuje się, że wpływa na to więcej czynników. I że dwa z nich są najważniejsze: pierwszy to pasożyty i wirusy, a drugi, równorzędny, to pozostałości pestycydów – mówi dr Pohorecka.

Chodzi o pestycydy nowej generacji, między innymi imidakloprid. Zabija owady takie jak mszyce, które nakłuwają np. burak cukrowy. Pszczelarze na całym świecie twierdzą jednak, że zabija on także pszczoły, karmione cukrem z takich buraków.

Używania imidaklopridu zabroniły więc już Niemcy i Francja, gdzie zdesperowani pszczelarze w czasie demonstracji palili nawet ule. Pestycyd pozostanie jednak w glebie przez około trzy lata.

Polscy pszczelarze twierdzą, że koncerny chemiczne czyszczą teraz swoje magazyny, sprzedając imidakloprid Polakom. – Niestety, rolnikom są sprzedawane nasiona buraków już zaprawione, czyli obklejone zaprawą z imidaklopridem. Prawdopodobnie kumuluje się on później w cukrze. To dawki nieszkodliwe dla człowieka, ale dla karmionej takim cukrem pszczoły, ważącej zaledwie 100 miligramów, to śmierć – twierdzi pszczelarz Janusz Kasztelewicz. – To powoduje porażenie jej systemu nerwowego, pszczoła traci orientację i nie potrafi znaleźć powrotnej drogi do swojego ula – mówi.

Do zabijającej pszczoły chemizacji, do pasożytów i wirusów, dochodzą też przyczyny zagłady pszczół o mniejszej wadze. Choćby taka, że pszczoły w pasiekach są dziś znacznie delikatniejsze niż pszczoły dzikie. Są co prawda większe i przynoszą więcej miodu, ale za to nieraz za blisko ze sobą spokrewnione i mniej odporne na choroby.

Do niedawna wiele mówiło się też o tym, że powrotną drogę do uli może pszczołom zakłócać telefonia komórkowa. – Nowe badania naukowe wykluczyły jednak, że to ważna przyczyna. Pole elektromagnetyczne ma na pszczoły wpływ, ale nie aż taki – mówi dr Pohorecka.

Chińczyk zapyla

Nowe generacje pestycydów robią dziś straszliwe spustoszenie wśród wielu gatunków owadów, nie tylko wśród szkodników. – Jest dzisiaj znacznie mniej dzikich owadów zapylających, na przykład trzmieli. Giną całe populacje. Ma to bezpośredni związek ze stosowaniem środków ochrony roślin – podkreśla dr Pohorecka.

Pszczoły zapylają około 80 procent roślin na ziemi. Czy przyjdzie nam więc pożegnać się z widokiem pięknie kwitnących drzew na wiosnę? Zapomnieć o kobiercach kwiatów na łąkach? Już dziś w niektórych regionach Chin z powodu śmierci pszczół sadownicy próbują zapylać grusze „na piechotę”, specjalnymi miotełkami. Tego nie da się jednak robić na masową skalę. Tymczasem jedna mała pszczoła w czasie jednego oblotu odwiedza aż kilkaset kwiatów. Żeby wyprodukować zaledwie kilogram miodu, pszczoły przynoszą nektar z kilku milionów kwiatów.

Albert Einstein powiedział, że jeśli wyginą pszczoły, ludzkość przeżyje jeszcze tylko cztery lata. Czy to nie przesada? – Może więcej niż cztery lata, ale na dłuższą metę życie bez pszczół byłoby dla nas niemożliwe – komentuje dr Krystyna Pohorecka. – Produkcja żywności spadłaby o jedną trzecią. Gwałtownie zaczęłaby się też wtedy na Ziemi zmniejszać bioróżnorodność – uważa.

Chodzi o to, że gdyby wyginęły zapylane przez pszczoły rośliny, po kolei znikałyby też związane z tymi roślinami kolejne owady i zwierzęta. To byłaby lawina nie do zatrzymania.


– Jest jednak wciąż duża przestrzeń do działań, które mogą temu zapobiec. Bardzo wiele na przykład dałoby, gdyby przestały być stosowane te środki chemiczne, które są najbardziej szkodliwe dla pszczół – uważa dr Krystyna Pohorecka.

Źródło:
http://wiadomosci.onet.pl/1552091,2679, ... skart.html
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 13 kwie 2009, 15:43

Osobiście już jakiś czas temu zrobiliśmy zapasy miodu, bo w Malopolsce jest problem z miodem. W firmie od której kupiliśmy kończą się zapasy a wiem, że inna firma kupuje już z Chin miód, bo nie ma polskiego. Będzie drożał a nie slodzimy cukrem bialym tylko miodem lub trzcinowym.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: John » 13 kwie 2009, 17:39

Co się dziwić, coraz więcej produktów z Chin, już wszystko idzie z Chin.
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 20 maja 2009, 23:22

W Chinach też już giną pszczoły, przyczyną jest GMO:

http://www.stopcodex.pl/wp-content/uplo ... alicji.pdf
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
Martanda Dasa
Posty: 965
Rejestracja: 15 sty 2008, 11:53
Lokalizacja: Śri Vrindavan Dhama

dodatkowe wiesci o pszczołach

Post autor: Martanda Dasa » 01 cze 2009, 22:09

:shock:


Bumblebee numbers have been dropping around the world

Sunday, 31 May 2009 00:26 UK

Rare bumblebee coming back to UK

A bumblebee which is extinct in the UK is to be reintroduced from New Zealand under plans being announced.
The short-haired bumblebee was exported from the UK to New Zealand on the first refrigerated lamb boats in the late 19th Century to pollinate clover crops.
It was last seen in the UK in 1988, but populations on the other side of the world have survived.
Now Natural England and several other conservation groups have launched a scheme to bring the species home.
International rescue
Poul Christensen, Natural England's acting chairman, said; "Bumblebees are suffering unprecedented international declines and drastic action is required to aid their recovery.
"Bumblebees play a key role in maintaining food supplies - we rely on their ability to pollinate crops and we have to do all we can to provide suitable habitat and to sustain the diversity of bee species.

"This international rescue mission has two aims - to restore habitat in England, thereby giving existing bees a boost; and to bring the short-haired bumblebee home where it can be protected."
As many as 100 of the bees will initially be collected in New Zealand and a captive breeding plan established, with the aim of eventually releasing them at Dungeness, Kent, where they were last seen.
They will be flown back on planes in cool boxes, and will not be disturbed, according to Natural England, as they will be in hibernation during transit.
The scheme's project officer Nikki Gammans, of the Stirling-based Bumblebee Conservation Trust, said the bee was a "keystone species" which was key to pollinating around 80% of important crops.
"By creating the right habitat for these bumblebees, we are recreating wildflower habitat that has been lost, which will be good for butterflies, water voles and nesting birds."
The partnership project is being run by Natural England, the Bumblebee Conservation Trust the RSPB and Hymettus.
Zawsze myśl o Śri Vrindavan Dhama i nigdy o Niej nie zapomnij. Nasze wieczne, doskonałe, transcendentalne i słodkie jak nektar przeznaczenie.

http://www.24hourkirtanmayapur.com/
http://mayapur.tv/
http://vrindavan.tv/

Awatar użytkownika
Martanda Dasa
Posty: 965
Rejestracja: 15 sty 2008, 11:53
Lokalizacja: Śri Vrindavan Dhama

Post autor: Martanda Dasa » 01 cze 2009, 22:29

A to sprzed pieciu lat

Study to save dying bumble bees

Three species of bumble bees are already extinct in the UK
A team of researchers have embarked on a project to try to save the UK's declining population of bumble bees.

The group from the University of Southampton is in the Hebrides for the study, where farming is more traditional and rare bees more common.

They are using DNA to detect how many nests are on the islands, and to determine exactly how big a bee population has to be to survive.

Bumble bees are believed to be in danger of dying out in parts of the UK.

Species extinct

Dr Dave Goulson, in charge of the study, said: "Survival of at least five rare species is threatened by the spread of intensive agriculture destroying wild flowers and hedgerows, which are the bees' natural habitat.

"Colonies do not seem able to survive in small areas such as nature reserves and many are dying out.

"Three species are already extinct in the UK."

The researchers also want to devise ways for farmers to encourage bumble bees to flourish on their land, such as by sowing wildflower strips and restoring hay-meadows.

Unlike honey bees, bumble bees construct a fresh nest every summer. The queen produces many sterile female workers, male drones and future queens but all except the newly-mated young queens die with the first frosts of autumn.

The project is funded by a £130,000 research grant from the Leverhulme Trust, with £50,000 coming from the C.B.Dennis Trust. [/b]
Zawsze myśl o Śri Vrindavan Dhama i nigdy o Niej nie zapomnij. Nasze wieczne, doskonałe, transcendentalne i słodkie jak nektar przeznaczenie.

http://www.24hourkirtanmayapur.com/
http://mayapur.tv/
http://vrindavan.tv/

Awatar użytkownika
jayanti
Posty: 22
Rejestracja: 27 gru 2006, 19:40

Post autor: jayanti » 12 lip 2009, 17:58

Na moim osiedlu jest bardzo dużo lip, obsypane kwieciem i .... ani jednej pszczoły!
Serce się kraje!

Awatar użytkownika
Martanda Dasa
Posty: 965
Rejestracja: 15 sty 2008, 11:53
Lokalizacja: Śri Vrindavan Dhama

Post autor: Martanda Dasa » 12 lip 2009, 19:00

A to jaka odpowiedz dostalem bezposrednio od dr. Krystyny Pohoreckiej. Email ten otrzymalem 3 Czerwca.


Dzien dobry Panie Marcinie,
niestety nie jest jednoznacznie okreslona przyczyna masowego giniecia pszczól mimo wielu badan na ten temat. Za najbardziej prawdopodobne uwaza sie choroby, skazenie srodowiska naturalnego srodkami ochrony roslin oraz bledy w selekcji, hodowli i chowie pszczól. Jesli chodzi o sytuacje w Polsce to w tym roku nie jest zle. Duzo informacji jest przesadzonych i nieprawdziwych. W tym roku jak do tej pory nie bylo masowego giniecia rodzin w kraju , w zeszlym roku tak ale na cale szczescie nie powtórzylo sie to teraz. Staramu sie temu przeciwdzialac miedzy innymi wlasnie przez badania.
Zawsze myśl o Śri Vrindavan Dhama i nigdy o Niej nie zapomnij. Nasze wieczne, doskonałe, transcendentalne i słodkie jak nektar przeznaczenie.

http://www.24hourkirtanmayapur.com/
http://mayapur.tv/
http://vrindavan.tv/

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 29 sie 2009, 22:35

Może pszczoły giną od chemtrailsów:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ayYcyd6MBVI[/youtube]
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: John » 07 wrz 2009, 12:13

Wczoraj telewizja TVP2 puściła ciekawy film dokumentalny o wyginaniu pszczół. Problem jest bardzo poważny, tak że zajmują się nim wszystkie kraje, zwłaszcza USA. Okazuje się że pojawił się jakiś nieznany wirus który powoduje wymieranie pszczół. W dużym stopniu odpowiedzialne są również pestycydy. Francja jako jedyny kraj zabronił korzystania z pestycydów i tam problem wydaje się być mniejszy. Odporne na wirusa, głównego winowajce wymierania, są pszczoły afrykańskie i to właśnie z nimi naukowcy będę próbowali zmieszać geny zwykłej psczoły miodnej, tak aby uodpornić ją na ten rodzaj wirusa. Gdyby naukowcy nieodkryli sposobu na poradzenie sobie z wirusem, to według obliczeń do końca 2035 roku w USA wyginie cała populacja pszczół.
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

ODPOWIEDZ