Kategorie istot

Przepowiednie i przewidywania, archeologia, dziwna rzeczywistość
Awatar użytkownika
Janusz
Posty: 1
Rejestracja: 09 mar 2009, 10:23

Kategorie istot

Post autor: Janusz » 11 mar 2009, 14:18

W jaki sposób Wedy klasyfikują istoty w tym wszechświecie. Szczególnie zależy mi na tym, żeby dowiedzieć się jakie istoty przybywają na tę ziemie i jakie mają zamiary.

pawelkb

Post autor: pawelkb » 11 mar 2009, 19:34

Większość przybywających do tego świata żywych istot przychodzi tu z powodu braku wiedzy i doświadczenia. Czyli generalnie z powodu niedojrzałości swojej miłości do Boga. Pozytywny aspekt przebywania w tym świecie materialnym jest taki, że w szczególnych okolicznościach możemy rozwinąć swoją uśpioną miłość do Najwyższego Osobowego Boga i udać się z powrotem do Jego wiecznej siedziby. Wtedy, posiadając pełną wiedzy i szczęścia wieczną formę duchową w Królestwie Boga, po doświadczeniu tego materialnego świata, nie mamy potrzeby przyjmowania tu ponownych narodzin i śmierci w tymczasowych ciałach podległych chorobom i starości.

Istnieją szczegółowe klasyfikacje żywych istot w pismach waisznawa. Podstawowym, a za razem bardzo obszernym źródłem tej wiedzy jest Bhagavad-gita, w szczególności z komentarzem Jego Boskiej Miłości A.C. Bhaktivedanty Swamiego Prabhupady. Znana i dostępna jest pod swoim pełnym tytułem jako Bhagavad-gita taka jaką jest.

yogamaya

Re: Kategorie istot

Post autor: yogamaya » 11 mar 2009, 21:17

Janusz pisze:W jaki sposób Wedy klasyfikują istoty w tym wszechświecie. Szczególnie zależy mi na tym, żeby dowiedzieć się jakie istoty przybywają na tę ziemie i jakie mają zamiary.
Witam Tatko, miło Cię tutaj widzieć :)
Gratuluję pierwszego postu :!: Mam nadzieję, że uzyskasz na naszym Forum wiele odpowiedzi na swoje pytania a i my z pewnością skorzystamy z Twoich realizacji i wiedzy ;) Pozdrawiam cieplutko.

pawelkb

Post autor: pawelkb » 11 mar 2009, 22:10

He he. Skąd mogłem wiedzieć ? ;)

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 12 mar 2009, 13:58

W Zlotym Avatarze Srila Prabhupada charakteryzuje kategorie Avatarow i żywych istot (jiva).
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 13 mar 2009, 17:25

"The jivas who are the eternal devotees of God in Goloka-Vrindabana and in Paravyoma (Vaikuntha) manifested by Sri Baladeva and Sri Sankarshana respectively--are innumerable. They are adroit in the service of the worshippable Entity (God)--ever mindful of the need of their true nature, seeking after the pleasure of the worshippable Entity, ever looking forward towards God and ever strong having acquired the strength of chit-shakti in addition to their jiva- shakti; they have nothing to do with maya, without any knowledge even of the existence of a shakti known as maya-shakti, inasmuch as they are inside the chit- region, far away from maya. . . . Also the atomic chitjivas who are the outcomes of the rays of the glance of Mahavishnu lying in the ocean of karana (cause)--are numberless. Because they are by side of maya, the variegatedness of maya is visible to them. The characteristics that have been stated of the jivas in common are in them [as above]; yet due to their atomic character they turn their eyes to the chit region as also the world of maya from the border line. In this condition, the jivas are too weak, because they have not acquired the chit strength through the grace of the Entity (God) to Whom their service is due. Among them, those who desire enjoyment from maya are bound down from time immemorial by maya, having been absorbed in the worldly things of maya. But those who culture the chit character of the Entity to be served, are taken to the chit region, having attained His Grace, and along with it, chit strength."

Jaiva Dharma
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

ODPOWIEDZ