Srila Trivikrama Swami powiedział:

System przekazywania wiedzy - parampara, guru-sadhu-śastra, guru i uczeń. "Jeśli słucha się z właściwego źródła, wtedy proces działa bardzo szybko. Na ogół ludzie jednak słuchają od nieautoryzowanych osób. Takie nieautoryzowane osoby mogą być bardzo uczone, biorąc pod uwagę ich akademickie kwalifikacje, ale ponieważ nie przestrzegają one zasad służby oddania, słuchanie od nich staje się po prostu stratą czasu. Czasami teksty są interpretowane zgodnie z modą, dla zaspokojenia własnych osobistych celów. Zatem, po pierwsze, należy wybrać kompetentnego i bona fide mówcę i wtedy słuchać od niego. Kiedy proces słuchania jest doskonały i kompletny, inne procesy stają się automatycznie doskonałymi w ich własny sposób. - 01.08.36 Zn.
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Srila Trivikrama Swami powiedział:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 11 lut 2008, 10:48

Srila Trivikrama Swami uvaca:

Życie duchowe wydaje nam się dziwne, gdyż jesteśmy pod wpływem energii materialnej.
Większość religii można zaliczyć do kategorii pra­vriti-marga, która polega na spełnianiu ofiar z nadzieją, że
w przyszłości będziemy cieszyć się w niebie.

Wraz z instrukcjami mistrza duchowego podą­żają też możliwości ich wykonania.
Kiedy Śrila Prabhupada był zapytany, co jest na­szą największą przeszkodą na ścieżce duchowe­go postępu, odpowiedź brzmiała: "My sami".

Kryszna nie jest zadowolony z ilości służby jaką wykonałeś, ale zadowala go twój nastrój służe­nia.

Kryszna daje guru mistyczną moc pozwalającą mu być w wielu miejscach jedno­cześnie. Dlatego też szczery uczeń może odczuwać obecność swojego mistrza du­chowego.

Jeśli masz nieczyste serce, to wiedza którą posiadasz będzie również nieczysta.

Jeśli wszystko jest dziełem przypadku, to dlaczego jest tak wiele praw natury?

Powinniśmy stać się dobrym wielbicielem, a nie wielkim wielbicielem.

Proces świadomości Kryszny jest łatwy i prosty... kiedy porzucimy zadowalanie zmysłów.

Inteligentna osoba zauważy, że każdej przyjemności towarzyszy cierpienie.

Niemieckie przysłowie mówi: "To co szybko dojrzewa, szybko gnije"

Opracował: Kasi Miśra dasa (z Pada Sevanam)
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 16 kwie 2008, 20:47

Mądrość Bengalu
(z Pada Sevanam)

Kiedyś jechałam na program Nama-hatta z Guru Maharajem i jeszcze jednym bhaktą. Ten bhakta rozmawiał z Guru Maharajem, o tym kto powinien mieszkać w świątyniach, czy sytuacja świątyni wpływa na jakość służby, co zrobić jeśli jakiś wielbiciel czasami nie zachowuje się najlepiej itp.
Guru Maharaj odpowiadał cytując bengalskie przysłowia, zasłyszane od Śrila Prabhupada: „Lepsza pusta obora, niż pełna krów, które nie dają mleka”,
„Dobra krowa da mleko z każdego pastwiska”,
„Jeśli krowa daje dobre mleko, to można tolerować, że czasami kopnie.”


KILKA ROZRYWEK...

Oto kilka rozrywek z Guru Maharajem, opowiedzianych przez naszą siostrę duchową, Lila Śakti devi dasi:

Pewnego dnia Guruji powiedział mi, że jako mały dzieciak często bił się z innymi chłopcami. Któregoś razu jego matka, chcąc go ukarać, przemocą założyła Mu rękawice bokserskie i zmusiła do walki z innym chłopcem.
Kiedyś przed świątynią w Berkeley nieoczekiwanie powiedział mi: "Lila Sakti, chcę żebyś wiedziała, że nigdy nie pozwolę ci upaść, zawsze będę gotowy, żeby ci pomóc."

Przy innej okazji, ( był to dzień Jego pojawienia się zgodnie z zachodnim kalendarzem), kroiłam warzywa w świątyni w San Francisco. Guruji zszedł na dół i zapytał: "gdzie są wszyscy?". Powiedziałam, że wyszli gdzieś. "Znam pewien wiersz"-powiedział mi- "To jest wiersz Bhaktivinoda Thakura". I stojąc tam wyrecytował 17 zwrotek. To był bardzo długi wiersz i Guruji miał jeszcze 7 zwrotek do nauczenia się. Spytałam: "Dlaczego nie powiesz tego wiersza przed wszystkimi, którzy przyjdą na festiwal z okazji Twojego pojawienia się?". Odpowiedział: "Nie, mówię go tylko dla Ciebie!"

Innym razem Guruji dawał wykład w świątyni w San Francisco. Było tylko kilka osób i atmosfera była bardzo intymna i rodzinna. Nagle moje dwie córki podeszły i usiadły Mu na kolanach. Byłam zaskoczona, że pozwolił im siedzieć przez cały wykład."
Guru Maharaj ki jay!
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 16 kwie 2008, 21:32

26/10/2003

„... Jesteś indywidualnością.
Przyszedłeś do tego świata jako indywidualność i również jako indywidualność opóścisz ten świat.
Tak w rzeczywistości jesteś wieczną indywidualnością.
Więc weź odpowiedzialność za swój własny los i podążaj za czystym liderem.
Czy wybierzesz Śrila Prabhupadę czy Jezusa Chrystusa to jest Twój wybór.
Ale musisz się stać takim jak Oni.
Jeżeli nie uwolnisz się od wszystkich grzechów ze swojego serca, to znaczy, że coś jest źle.
To jest taka gwarancja, że jeżeli podejmiesz ten proces prawdziwej religii, to wtedy będziesz kochał Boga całym sercem swoim, całą duszą swoją, a bliźniego swego jak siebie samego.
Nie wtedy jak umrzesz lecz teraz, w tym życiu.
I to jest nasze wyzwanie...”
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ