Głupi uczniowie

System przekazywania wiedzy - parampara, guru-sadhu-śastra, guru i uczeń. "Jeśli słucha się z właściwego źródła, wtedy proces działa bardzo szybko. Na ogół ludzie jednak słuchają od nieautoryzowanych osób. Takie nieautoryzowane osoby mogą być bardzo uczone, biorąc pod uwagę ich akademickie kwalifikacje, ale ponieważ nie przestrzegają one zasad służby oddania, słuchanie od nich staje się po prostu stratą czasu. Czasami teksty są interpretowane zgodnie z modą, dla zaspokojenia własnych osobistych celów. Zatem, po pierwsze, należy wybrać kompetentnego i bona fide mówcę i wtedy słuchać od niego. Kiedy proces słuchania jest doskonały i kompletny, inne procesy stają się automatycznie doskonałymi w ich własny sposób. - 01.08.36 Zn.
Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Głupi uczniowie

Post autor: Vaisnava-Krpa » 01 lis 2023, 13:54

Głupi uczniowie

To jedna z zabawnych historii dla dzieci, które warto przeczytać na dobranoc. (u nas dla dorosłych bo często widzę, że uważają się za inteligentniejszych od innych a robią błędy jak w tej historii.)

Był raz pewien mędrzec, który miał wielu uczniów, którzy z nim mieszkali.
Pewnego dnia mędrzec zabrał ich wszystkich na przejażdżkę wozem z wołami. Mędrzec, będąc starym, był zmęczony. Powiedział: „Studenci, czuję się bardzo zmęczony i chciałbym odpocząć. Bądźcie bardzo ostrożni i uważajcie, żeby nasze rzeczy nie wypadły z wozu. Studenci odpowiedzieli: „Tak, proszę pana!”
Po kilku minutach wóz zderzył się z kamieniem, potrząsając nim. Naczynie mędrca do przechowywania wody święconej wypadło z wozu. Wszyscy uczniowie patrzyli, jak spada. Po chwili mędrzec obudził się i zapytał: „Uczniowie, czy wszystko w porządku? Czy wszystkie nasze rzeczy są bezpieczne?” Studenci odpowiedzieli: „Tak, proszę pana!” Jeden z uczniów powiedział: „Z wozu wypadło tylko święte naczynie”.

Mędrzec bardzo się rozgniewał i powiedział: „Co? Naczynie z wodą święconą upadło? Jak teraz będę nosić wodę?” Uczniowie odpowiedzieli: „Ale proszę pana, poprosił nas pan tylko o obserwowanie rzeczy spadających z wozu, a nie o ich podnoszenie”. Mędrzec powiedział: „Och, głupcy! Następnym razem podnieście wszystko, co wypadnie i włóżcie z powrotem do wózka. Czy to zrozumiałe?” Studenci zgodzili się.

Wóz z bykami ruszył dalej. Mędrzec zdrzemnął się. Po chwili byki upuściły na ziemię trochę łajna. Widząc to, jeden z uczniów zeskoczył, podniósł odchody, zwinął je i wrzucił do wozu. Ogromna kula łajna wylądowała prosto na twarz mędrca, budząc go w szoku. Mędrzec krzyknął: „Co to do cholery jest?” Uczniowie odpowiedzieli: „Panie, dlaczego się na nas złościsz! My tylko byliśmy posłuszni, zbierając wszystko, co spadło na ziemię, i wrzucając to z powrotem do wozu”. "O mój Boże! Dlaczego nie możecie zrozumieć prostych rzeczy?” zapytał mędrzec.

Mędrzec milczał i myślał przez chwilę. Wtedy wpadł na bardzo dobry pomysł. Wypisał wszystkie rzeczy z wozu i dał listę uczniom, mówiąc: „Spójrzcie, dzieci, jeśli którykolwiek z artykułów podanych na liście spadnie, musicie je podnieść”. Ruszyli dalej, a mędrzec ponownie zapadł w sen. Studenci też spali.
Byki zaczęły teraz wspinać się na wzgórze. Kiedy szły w górę, śpiący mędrzec zsunął się z wozu i wpadł do strumienia płynącego poboczem drogi. Dźwięk wielkiego plusku obudził uczniów. Mędrzec wołał o pomoc. Zeskoczyli z wózka. Potem przypomnieli sobie, co powiedział mędrzec, szybko wyjęli listę i zaczęli szukać imienia mędrca. Jednak nie udało im się go znaleźć. Więc ruszyli dalej.

"ZATRZYMYWAĆ SIĘ! Topię się! Ocalcie mnie! Jestem waszym nauczycielem!" zawołał mędrzec. Uczniowie byli dobrzy i kochali swojego nauczyciela. Pobiegli do niego i uratowali go. Mędrzec krzyknął w gniewie: „Dlaczego mnie wtedy nie uratowaliście?” „Panie, my tylko byliśmy Tobie posłuszni! Twojego nazwiska nie ma na liście i poprosiłeś nas, żebyśmy zbierali tylko te rzeczy, które są na liście, i nic więcej.
„Byliście mi posłuszni? Jak możecie tak mówić? Nawet nie próbowaliście zrozumieć, co próbowałem wam powiedzieć. Zamiast tego, nawet o tym nie myśląc, po prostu zastosowaliście się do moich słów!”

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=9XP8NDuXmL8

https://www.bedtimeshortstories.com/the ... t=cmp-true

Glupi uczniowie .jpg
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ