HH Bhaktivikasa Swami nt dzisiejszej kondycji ISKCONu

System przekazywania wiedzy - parampara, guru-sadhu-śastra, guru i uczeń. "Jeśli słucha się z właściwego źródła, wtedy proces działa bardzo szybko. Na ogół ludzie jednak słuchają od nieautoryzowanych osób. Takie nieautoryzowane osoby mogą być bardzo uczone, biorąc pod uwagę ich akademickie kwalifikacje, ale ponieważ nie przestrzegają one zasad służby oddania, słuchanie od nich staje się po prostu stratą czasu. Czasami teksty są interpretowane zgodnie z modą, dla zaspokojenia własnych osobistych celów. Zatem, po pierwsze, należy wybrać kompetentnego i bona fide mówcę i wtedy słuchać od niego. Kiedy proces słuchania jest doskonały i kompletny, inne procesy stają się automatycznie doskonałymi w ich własny sposób. - 01.08.36 Zn.
Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: HH Bhaktivikasa Swami nt dzisiejszej kondycji ISKCONu

Post autor: Purnaprajna » 25 maja 2012, 16:20

Kedarnath dasa pisze:potraktujmy tamten artykuł jako głos z ludu,ok? I poczekajmy na rozwój wydarzeń.
Dla jednych jest to głos z ludu, dla innych głos ze śmietnika. Nic dobrego i konstruktywnego nie wydarzy się, gdy podchodzi się do tematu, w dodatku bardzo poważnego, w nastroju lekceważenia i nienawiści, co robi autor tego artykułu. Jeżeli od razu nie odetniesz się od tego typu mentalności, to ostatecznie BVKS będzie cierpiał z tego powodu, a wątpię, abyś tego chciał.

To całkiem poważna sprawa, a więc, tym razem, nie będzie smileya, choć w innym przypadku byś go dostał. A mówię Ci to wszystko, bo zbytnio Cię lubię i szanuję, aby ignorować, to co piszesz.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: HH Bhaktivikasa Swami nt dzisiejszej kondycji ISKCONu

Post autor: trigi » 25 maja 2012, 17:34

Kedarnath dasa pisze: Trigi kochany, Sampradaya Sun jest stroną, którą można by nazwać vox populi. Podejrzewam, że nawet cytowany przez Ciebie artykuł mógłbyś tam przeczytać ;).

Dziekuję Ci za Twój udział w temacie :)
Ach te vox populi... Sadhu-sastra-sangha i vox populi.
Ja Tobie też dziękuje Prabhu.

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: HH Bhaktivikasa Swami nt dzisiejszej kondycji ISKCONu

Post autor: ParamatmaDas » 27 maja 2012, 11:43

trigi pisze: 1.Zgadzam się. (bez niestety)
2.Kazdy widzi co chce zobaczyć. Ja widze to inaczej.I moge - nie składałem przysiegi na wierność GBC (co i tak nie ma znaczenia bo nie dotrzymuje słowa).
3.Jest różnica bo wszyscy jesteśmy inni.
4.Zgadzam się.
Mozna dac argumnet ze kazdy jest inny, ale to nic nie dowidzi. Hitler byl inny, Napoleon inny. Ale jest jakas wiedza z siastr ktora regoluje co jest zgodne z guru, siastra, sadhu.

Co do wiernosci na rzecz GBC, pierwsze slysze, natomiast ponnismy kierwac sie DOBREM CALEGO STOWRZYSZNIA NA RZECz SWIaDOSMCI KRYSZNY,. jago najmnijszymi czesciami.
Purnaprajna pisze:Przesłuchałem wczoraj kilka wykładów BVKS i zgadzam się z nim, ale nie jest to nic nowego,(...) nie obraża bhaktów, nie nakłania do rewolucji, czy do odejścia z ISKCONu, a wszystkie te nonsensy, oczywiście w imię lepszego służenia Prabhupadzie.
[/quote]

Czasmi tak niestety jest. JA mysle osobiscie ze Mahardza napisal ciekawe spostzrezenia. Napewno z tych punktow najbardziej mnie denerwuje Hinduizacja, ale pewnie inni maja inne koniki: ) Z drugiej strony tzreba byc bardzo ostroznym bo w ISCKONIE juz byly przeciez proby zekomego powrtu do "kozeni" i wcale Prabhupada nie byl z tego zadolwany. Przypomnijmy jak Sanjasini chciali byc bardziej skoncetrwani na Sluzbie Oddania i probowali wprwadzic ustawy mniej sprzjace rodzinom i kobietom. Mieli dobre intencjie ale moze nie zrozumili o co chodzilo Prapbupadzie zakadajac ISCKON?Ogolnie popieram uwagi maharadza ale zalecalbym tez ostroznosc i dyskusjie.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: HH Bhaktivikasa Swami nt dzisiejszej kondycji ISKCONu

Post autor: trigi » 27 maja 2012, 12:03

ParamatmaDas pisze: Mozna dac argumnet ze kazdy jest inny, ale to nic nie dowidzi. Hitler byl inny, Napoleon inny. Ale jest jakas wiedza z siastr ktora regoluje co jest zgodne z guru, siastra, sadhu.
Można - mozna dać wiele niewłaściwych przykładów... Zastanów się co piszesz proszę i błagam Ciebie o to.

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: HH Bhaktivikasa Swami nt dzisiejszej kondycji ISKCONu

Post autor: ParamatmaDas » 27 maja 2012, 14:58

Myslem nad tym jakies 2-3 dni:)
Chyba ze z jakiegos powdu nie zrozumiales o co mi chodzi? Jesli tak to mozesz jakos to szczerj opisac cos co ma jakis argumnt logiczny?

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: HH Bhaktivikasa Swami nt dzisiejszej kondycji ISKCONu

Post autor: trigi » 27 maja 2012, 18:15

ParamatmaDas pisze: cos co ma jakis argumnt logiczny?
Nie mogę. Mam tylko nielogiczne argumenty. A myslę nad tym z przerwami od kilkunastu lat.
Nie wiem czy jest sens z takimi argunentami wychodzić publicznie.
Fakt nie rozumiemy sie chyba zupełnie.

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: HH Bhaktivikasa Swami nt dzisiejszej kondycji ISKCONu

Post autor: padmak » 28 maja 2012, 00:14

To można na prive napisać. Też jestem skłonny zapoznać się z różnymi argumentami w tej dyskusji....

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: HH Bhaktivikasa Swami nt dzisiejszej kondycji ISKCONu

Post autor: Purnaprajna » 28 maja 2012, 05:49

padmak pisze:Też jestem skłonny zapoznać się z różnymi argumentami w tej dyskusji....
Argumenty oraz istotę problemu charytatywnych inicjatyw ISKCONu, przesuwających nacisk z jego transcendentalnej misji w stronę karma-kandy znajdziesz w artykule Explaining "Some Concerns about ISKCON”: Mission Drift.

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: HH Bhaktivikasa Swami nt dzisiejszej kondycji ISKCONu

Post autor: padmak » 28 maja 2012, 09:00

Pozwoliłem sobie przetłumaczyć (w prosty sposób) początek wspomnianego tekstu:
W 2001 roku Śripad Jayadavaita Swami wygłosił serię wykładów pod tytułem "Food for Death" [Jedzenie dla śmierci], który jest nadal dostępny na jego stronie internetowej w http://www.jswami.info/seminars#food i który bada, jak dystrybucja prasadam postrzegana jest przez odbiorców jako zwykłe prace dobroczynne, oraz jak to wpływa na podstawowe wartości ISKCON-u. Śripad Bhakti Vikasa Swami w swoich wykładach z 2011 roku, zatytułowanych “Some Concerns About ISKCON” [Pewne obawy o ISKCON] i “Further Discussion on Concerns About ISKCON” [Dalsza dyskusja na obawy związane z ISKCON-em] porusza ten sam problem Jayadvaita Swami adresowaną ale w bardziej ogólnym kontekście, który zawiera inne inicjatywy socjalne. [1] Bhakti Vikasa Maharadża w jego wykłady również kwestię tego, co określa jako podstawowe, filozoficzne różnice, które pojawiły się w naszym społeczeństwie.

Jeśli chodzi o opiekę społeczną to wykłady obu Swamich mają wspólny punkt: czas i zasoby wielbicieli bardziej są przeznaczane do pośredniego nauczania w formie pracy opiekuńczej, kosztem bezpośredniego nauczania. To odzwierciedla ISKCON i rosnącą akceptację Karmy Kanda w ramach swojej podstawowej misji, i w ten sposób podstawowych wartości.
Czy to oznacza, ze nie powinienem ubolewać nad tym, że już nie zajmuję się Food for Life?
Obrazek

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: HH Bhaktivikasa Swami nt dzisiejszej kondycji ISKCONu

Post autor: trigi » 28 maja 2012, 10:09

padmak pisze:To można na prive napisać. Też jestem skłonny zapoznać się z różnymi argumentami w tej dyskusji....
Mam jeden argument bedący podstawą pozostałych:
Prosząc Satsvarupę Maharaja o przyjęcie na ucznia zostałem grzecznie poproszony o zmianę decyzji z różnych powodów. Tą osobą która mnie przyjeła do rodziny Waisnawów był Harikesa Prabhu, z tego powodu przyjął mnie Śrila Prabhupa i idąc w górę Śri Kryszna.Nie miałem i nie mam kwalifikacji, aby byc w tej rodzinie, dlatego jestem wiecznym dłużnikiem. To mi wystarczy.

ODPOWIEDZ