Co robisz? c.d. wątku: Inicjacja dla każdego?

System przekazywania wiedzy - parampara, guru-sadhu-śastra, guru i uczeń. "Jeśli słucha się z właściwego źródła, wtedy proces działa bardzo szybko. Na ogół ludzie jednak słuchają od nieautoryzowanych osób. Takie nieautoryzowane osoby mogą być bardzo uczone, biorąc pod uwagę ich akademickie kwalifikacje, ale ponieważ nie przestrzegają one zasad służby oddania, słuchanie od nich staje się po prostu stratą czasu. Czasami teksty są interpretowane zgodnie z modą, dla zaspokojenia własnych osobistych celów. Zatem, po pierwsze, należy wybrać kompetentnego i bona fide mówcę i wtedy słuchać od niego. Kiedy proces słuchania jest doskonały i kompletny, inne procesy stają się automatycznie doskonałymi w ich własny sposób. - 01.08.36 Zn.
Awatar użytkownika
Divya
Posty: 258
Rejestracja: 19 sty 2007, 01:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Divya » 01 cze 2007, 01:24

Zastanawiam się dlaczego gloryfikowac karme czy gjane i przeznaczac na to cenne sekundy naszego zycia, zamiast zaczac gloryfikowac czysta niemotywowana sluzbe oddania...
Słuchajmy Śrila Prabhupada i bądźmy szczęsliwi - inaczej schodzimy z tematu:
- W Trzecim Canto Śrimad-Bhagavatam, Śrila Kapiladeva, pouczając Swoją matkę, podał następujące cechy czystej służby oddania: "Moja droga matko, ci, którzy są Moimi czystymi bhaktami, nie pragną materialnych korzyści, ani nie interesuje ich filozoficzna spekulacja. Ich umysły są tak bardzo zajęte służeniem Mi, że nigdy nie proszą Mnie o nic za wyjątkiem możliwości pełnienia tej służby. Nie proszą Mnie nawet o to, by móc mieszkać ze Mną w Moim królestwie."
Jest pięć rodzajów wyzwolenia, a mianowicie: stanie się jednym z Panem, mieszkanie na tej samej planecie co Pan, posiadanie tych samych cech co Pan, czerpanie przyjemności z takich samych bogactw jak Pan, oraz życie w bezpośrednim towarzystwie Pana. Bhaktowie - nie mówiąc już o odrzuceniu materialnych przyjemności zmysłowych - nie pragną nawet żadnego spośród tych pięciu rodzajów wyzwolenia. Po prostu są oni w pełni usatysfakcjonowani wykonywaniem miłosnej służby dla Pana. Taka jest cecha charakterystyczna czystego oddania.
W powyższym stwierdzeniu Kapiladevy znajdującym się w Śrimad-Bhagavatam opisana jest prawdziwa pozycja czystego bhakty i zdefiniowane są podstawowe cechy charakteryzujące służbę oddania. Dalsze cechy charakterystyczne służby oddania opisane są przez Śrila Rupę Gosvamiego z podaniem dowodów z różnych pism. Stwierdza on, że jest sześć następujących cech czystej służby oddania:
(1) Czysta służba oddania przynosi natychmiastową ulgę od wszelkich niedoli materialnego życia.
(2) Czysta służba oddania jest początkiem wszelkiej pomyślności.
(3) Czysta służba oddania automatycznie przynosi transcendentalną przyjemność.
(4) Czysta służba oddania osiągana jest bardzo rzadko.
(5) Ci, którzy pełnią czystą służbę oddania, wyśmiewają nawet koncepcję wyzwolenia.
(6) Czysta służba oddania jest jedynym sposobem przyciągnięcia uwagi Krsny.
Krsna jest wszechatrakcyjny, lecz czysta służba oddania jest atrakcyjna nawet dla Niego. Oznacza to, że czysta służba oddania jest transcendentalnie silniejsza niż Sam Krsna, bowiem jest ona wewnętrzną energią Krsny.
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się w zakątku mego serca.

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 01 cze 2007, 09:21

Divya pisze:Zastanawiam się dlaczego gloryfikowac karme czy gjane i przeznaczac na to cenne sekundy naszego zycia, zamiast zaczac gloryfikowac czysta niemotywowana sluzbe oddania...
Słuchajmy Śrila Prabhupada i bądźmy szczęsliwi - inaczej schodzimy z tematu:
- W Trzecim Canto Śrimad-Bhagavatam, Śrila Kapiladeva, pouczając Swoją matkę, podał następujące cechy czystej służby oddania: "Moja droga matko, ci, którzy są Moimi czystymi bhaktami, nie pragną materialnych korzyści, ani nie interesuje ich filozoficzna spekulacja. Ich umysły są tak bardzo zajęte służeniem Mi, że nigdy nie proszą Mnie o nic za wyjątkiem możliwości pełnienia tej służby. Nie proszą Mnie nawet o to, by móc mieszkać ze Mną w Moim królestwie."
Jest pięć rodzajów wyzwolenia, a mianowicie: stanie się jednym z Panem, mieszkanie na tej samej planecie co Pan, posiadanie tych samych cech co Pan, czerpanie przyjemności z takich samych bogactw jak Pan, oraz życie w bezpośrednim towarzystwie Pana. Bhaktowie - nie mówiąc już o odrzuceniu materialnych przyjemności zmysłowych - nie pragną nawet żadnego spośród tych pięciu rodzajów wyzwolenia. Po prostu są oni w pełni usatysfakcjonowani wykonywaniem miłosnej służby dla Pana. Taka jest cecha charakterystyczna czystego oddania.
W powyższym stwierdzeniu Kapiladevy znajdującym się w Śrimad-Bhagavatam opisana jest prawdziwa pozycja czystego bhakty i zdefiniowane są podstawowe cechy charakteryzujące służbę oddania. Dalsze cechy charakterystyczne służby oddania opisane są przez Śrila Rupę Gosvamiego z podaniem dowodów z różnych pism. Stwierdza on, że jest sześć następujących cech czystej służby oddania:
(1) Czysta służba oddania przynosi natychmiastową ulgę od wszelkich niedoli materialnego życia.
(2) Czysta służba oddania jest początkiem wszelkiej pomyślności.
(3) Czysta służba oddania automatycznie przynosi transcendentalną przyjemność.
(4) Czysta służba oddania osiągana jest bardzo rzadko.
(5) Ci, którzy pełnią czystą służbę oddania, wyśmiewają nawet koncepcję wyzwolenia.
(6) Czysta służba oddania jest jedynym sposobem przyciągnięcia uwagi Krsny.
Krsna jest wszechatrakcyjny, lecz czysta służba oddania jest atrakcyjna nawet dla Niego. Oznacza to, że czysta służba oddania jest transcendentalnie silniejsza niż Sam Krsna, bowiem jest ona wewnętrzną energią Krsny.
Całkowicie błędnie oceniłeś mój wkład w te forum.
Nie gloryfikuje karmy i jnany. Gloryfikuje jedynie profesjonalne bhakti, czyli bhakti które angażuje wiedzę (Veda) a nie spekulacje umysłu. Zaufaj mi, że Twoje nauczanie nie ma wielu zwolenników, gdyż nie przyjmuje rzeczywistej pozycji nauczającego, który ma do wyboru (1) korzystać z wiedzy Rsich, lub (2) korzystać z wiedzy Misiów.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 01 cze 2007, 09:22

Divya pisze:
RafalJyot pisze: Możemy ofiarować Krsnie pizze i to jest pewien poziom, ale wyższym poziomem jest ofiarowanie Krsnie tego co On lubi, a nie tego co nam wydaje się za smaczne. .
Zgodnie z Adi-Purana najwyższym poziomem jest ofiarowanie Krysznie tego co lubia Jego wielbiciele.
Nie ten jest moim wielbicielem, kto mówi, że jest moim wielbicielem. Moim wielbicielem jest wielbiciel mego wielbiciela
By zobaczyc kto jest wielbicielem - musimy sami stac sie wielbicielami
Wszyscy o tym wiemy..
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Post autor: Rasasthali » 01 cze 2007, 09:26

Divya pisze:Zastanawiam się dlaczego gloryfikowac karme czy gjane i przeznaczac na to cenne sekundy naszego zycia, zamiast zaczac gloryfikowac czysta niemotywowana sluzbe oddania...
.

GLoryfikacja czystej sluzby oddania jest wspaniala. Jednak jak wzniesc sie na taki poziom (co powinno byc naszym celem)? Rupa Goswami w Upadesamricie omawia ten temat, przyjrzyjmy sie wersowi drugiemu. Jednym ze zlych czynnikow jest podazanie za zakazami i nakazami z pism tylko dla ich przestrzegania, nie dla czynienia postepu duchowego a takze jesli ktos nie przestrzega takich zakazow, lub przestrzega je w sposob kaprysny. Takze sentymentalista bedzie jedynie gloryfikowal sluzbe oddania, a osoba praktyczna i prawdziwie pragnaca sluzby oddania, poczyni takze jakies kroki do jej osiagniecia.

Balans i odpowiednie motywy sa kluczem.
http://actinidia.wordpress.com/

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 01 cze 2007, 09:35

Rasasthali pisze:
Divya pisze:Zastanawiam się dlaczego gloryfikowac karme czy gjane i przeznaczac na to cenne sekundy naszego zycia, zamiast zaczac gloryfikowac czysta niemotywowana sluzbe oddania...
.

GLoryfikacja czystej sluzby oddania jest wspaniala. Jednak jak wzniesc sie na taki poziom (co powinno byc naszym celem)? Rupa Goswami w Upadesamricie omawia ten temat, przyjrzyjmy sie wersowi drugiemu. Jednym ze zlych czynnikow jest podazanie za zakazami i nakazami z pism tylko dla ich przestrzegania, nie dla czynienia postepu duchowego a takze jesli ktos nie przestrzega takich zakazow, lub przestrzega je w sposob kaprysny. Takze sentymentalista bedzie jedynie gloryfikowal sluzbe oddania, a osoba praktyczna i prawdziwie pragnaca sluzby oddania, poczyni takze jakies kroki do jej osiagniecia.

Balans i odpowiednie motywy sa kluczem.
Smutne jest to, że takie pseudotranscedentalne nauczanie w oczach samego nauczającego oraz zwiedzionej publiki jest czymś tak wzniosłym, szlachetnym i poprawnym że nie przyjmuje do siebie 'chłodnych' argumentów, które umożliwiłiby posunąć się troszkę dalej na ścieżce bhakti. Nie wkładajmy z patosem misji, jedzenia do ucha. Nie utożsamiajmy się z postaciami duchowymi, które miały inną publikę, inny poziom oraz inną sytuację. Doedukujmy się, w imie bhakti, gdyż jedną z cech vaisnavy jest bycie ekspertem. Mówienie do francuza po niemiecku, ma się nijak z ekspertyzą.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
Divya
Posty: 258
Rejestracja: 19 sty 2007, 01:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Divya » 08 cze 2007, 22:55

RafalJyot pisze: Zastanawiam się dlaczego gloryfikowac karme czy gjane i przeznaczac na to cenne sekundy naszego zycia, zamiast zaczac gloryfikowac czysta niemotywowana sluzbe oddania...
Słuchajmy Śrila Prabhupada i bądźmy szczęsliwi - inaczej schodzimy z tematu:
- W Trzecim Canto Śrimad-Bhagavatam, Śrila Kapiladeva, pouczając Swoją matkę, podał następujące cechy czystej służby oddania: "Moja droga matko, ci, którzy są Moimi czystymi bhaktami, nie pragną materialnych korzyści, ani nie interesuje ich filozoficzna spekulacja. Ich umysły są tak bardzo zajęte służeniem Mi, że nigdy nie proszą Mnie o nic za wyjątkiem możliwości pełnienia tej służby. Nie proszą Mnie nawet o to, by móc mieszkać ze Mną w Moim królestwie."
Jest pięć rodzajów wyzwolenia, a mianowicie: stanie się jednym z Panem, mieszkanie na tej samej planecie co Pan, posiadanie tych samych cech co Pan, czerpanie przyjemności z takich samych bogactw jak Pan, oraz życie w bezpośrednim towarzystwie Pana. Bhaktowie - nie mówiąc już o odrzuceniu materialnych przyjemności zmysłowych - nie pragną nawet żadnego spośród tych pięciu rodzajów wyzwolenia. Po prostu są oni w pełni usatysfakcjonowani wykonywaniem miłosnej służby dla Pana. Taka jest cecha charakterystyczna czystego oddania.
W powyższym stwierdzeniu Kapiladevy znajdującym się w Śrimad-Bhagavatam opisana jest prawdziwa pozycja czystego bhakty i zdefiniowane są podstawowe cechy charakteryzujące służbę oddania. Dalsze cechy charakterystyczne służby oddania opisane są przez Śrila Rupę Gosvamiego z podaniem dowodów z różnych pism. Stwierdza on, że jest sześć następujących cech czystej służby oddania:
(1) Czysta służba oddania przynosi natychmiastową ulgę od wszelkich niedoli materialnego życia.
(2) Czysta służba oddania jest początkiem wszelkiej pomyślności.
(3) Czysta służba oddania automatycznie przynosi transcendentalną przyjemność.
(4) Czysta służba oddania osiągana jest bardzo rzadko.
(5) Ci, którzy pełnią czystą służbę oddania, wyśmiewają nawet koncepcję wyzwolenia.
(6) Czysta służba oddania jest jedynym sposobem przyciągnięcia uwagi Krsny.
Krsna jest wszechatrakcyjny, lecz czysta służba oddania jest atrakcyjna nawet dla Niego. Oznacza to, że czysta służba oddania jest transcendentalnie silniejsza niż Sam Krsna, bowiem jest ona wewnętrzną energią Krsny.
Ostatnio zmieniony 08 cze 2007, 23:28 przez Divya, łącznie zmieniany 1 raz.
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się w zakątku mego serca.

Awatar użytkownika
Divya
Posty: 258
Rejestracja: 19 sty 2007, 01:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Divya » 08 cze 2007, 23:00

RafalJyot pisze: Gloryfikuje jedynie profesjonalne bhakti...Zaufaj mi, że Twoje nauczanie nie ma wielu zwolenników, gdyż nie przyjmuje rzeczywistej pozycji nauczającego
W twoich wypowiedziach nie widze wskazania na najwyzszy cel...Dlatego teraz wybacz mi uniosę nieco głos i skoryguje nastawienie jakie prezentujesz ( wnastroju, ze to nastawienie to nie jestes ty - gdyz ty to dusza która czysto intunuje imiona Kryszna, Kryszna, Krysza) :) ...teraz to mnie zdenerwowales naprawde - jak możesz pisac TAKIE BZDURY - przeceż ja cytowalem Śrila Prabhupada - ZA KOGO TY SIE UWAZASZ???
Używasz słów których znaczeń nie rozumiesz - profesjonalna bhakti - czlowieku o czym ty mowisz - powinienes natychmiast opuścic to forum i upaśc do stóp Prabhupadanugów - błagajac o wybaczenie - nie rób ludziom wody z mózgu -
Obrażasz uosobiona Bhakti Dewi nawet nie wiesz jakie reakcje sa za to...
Ostatnio zmieniony 10 cze 2007, 07:06 przez Divya, łącznie zmieniany 2 razy.
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się w zakątku mego serca.

Awatar użytkownika
Divya
Posty: 258
Rejestracja: 19 sty 2007, 01:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Divya » 08 cze 2007, 23:04

To moje pierwsze ostrzeżenie... jesli nie przeprosisz bhaktów, którzy ida śladami Śrila Prabhupada - poproszę by usunieto Cie z tego forum...
Zabawa się skonczyła...
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się w zakątku mego serca.

Awatar użytkownika
Divya
Posty: 258
Rejestracja: 19 sty 2007, 01:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Divya » 08 cze 2007, 23:14

Rasasthali pisze:
Divya pisze:Zastanawiam się dlaczego gloryfikowac karme czy gjane i przeznaczac na to cenne sekundy naszego zycia, zamiast zaczac gloryfikowac czysta niemotywowana sluzbe oddania...
.
GLoryfikacja czystej sluzby oddania jest wspaniala. Jednak jak wzniesc sie na taki poziom (co powinno byc naszym celem)?.
Najważniejsze pytanie z jakim mamy doczynienia w procesie bhakti.
Odpowiedź jest prosta.
Śpiewamy codziennie rano - śri guru ćarana padma kewala bhakti - mozemy pasc do stop mistrza duchowego i prosic go prema bhakti bardzo łatwo...tak jak żona mówi mężowi w nastroju oddania i pelnego podporządkowania - co moge dla Ciebie zrobic - w ten sposob wyraża swe uczucia - takie same uczucia i nawet wieksze powinna ofiarować lotosowym stopom mistrza duchowego - błagając by bona fide Śri Guru poblogosławił ja czysta słuzba oddania.
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się w zakątku mego serca.

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 09 cze 2007, 03:53

Divya pisze:
RafalJyot pisze: Gloryfikuje jedynie profesjonalne bhakti, czyli bhakti które angażuje wiedzę (Veda) a nie spekulacje umysłu. Zaufaj mi, że Twoje nauczanie nie ma wielu zwolenników, gdyż nie przyjmuje rzeczywistej pozycji nauczającego, który ma do wyboru
teraz to mnie zdenerwowales naprawde - jak możesz pisac TAKIE BZDURY - przeceż ja cytowalem Śrila Prabhupada - ZA KOGO TY SIE UWAZASZ???
Używasz słów których znaczeń nie rozumiesz - profesjonalna bhakti - czlowieku o czym ty mowisz - powinienes natychmiast opuścic to forum i upaśc do stóp Prabhupadanugów - błagajac o wybaczenie - nie rób ludziom wody z mózgu -
Obrażasz uosobiona Bhakti Dewi nawet nie wiesz jakie reakcje sa za to...
Cytowanie Śrila Prabhupada nie ma nic wspólnego z przekazywaniem Jego myśli. Nauczanie Śrila Prabhupada było tak wielopoziomowe i wielonastrojowe a Ty stajesz się orędownikiem tylko jednego koloru. Jestem przeciwny Twojej okrojonej wersji procesu. Trochę refleksji i wejdziesz na poziom kolorowy. Jesteś bardzo szczery i zaangażowany, jeśli dodamy do tego wiedzę - wszyscy na tym skorzystają. Nie wsadzajmy jedzenia do ucha intonując Hare Krsna i licząc że doprowadzimy jedzenie do żołądka, yajna z wiedzy jest potęzniejsza, dlatego bhakti staje się profesjonalne, jeśli to jest bhakti podane przez fale śastr, nie naszego umysły. Goppal Bhata Goswami napisał książke o samskarach, jeśli starczy Ci odwagi to przejrzyj jak mają wyglądać samskary asystujące bhakti-sadhanie. Oaza jest w porządku, ale są wyższe szczeble, do których powinniśmy aspirować. Wiem, że tego nie przyjmiesz ode mnie, gdyż zaszlismy w tym za daleko i w nieprzystępnych nastrojach - mam jednak nadzieję że bhakti osób czytających choć w małym stopniu przestanie być tak przemocjonowane a zacznie być wykonywane w sposób zgodny z guru, sadhu, sastra.

Wiele osób jest przerażonych i zasmuconych czytając/słysząc o takich właśnie kompromitujących nasz proces uwagach/czynach.

Zrozum że nie bronisz Srila Prabhupada, bronisz tylko Twoją wyobrażoną koncepcję i nakładasz swoje schematy na osoby, które widzą sprawy - ujmijmy to dyplomatycznie - inaczej..
Ostatnio zmieniony 09 cze 2007, 03:57 przez RafalJyot, łącznie zmieniany 1 raz.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Zablokowany