Sprawa sądowa przeciwko Krysznie

Śmiech to najkrótsza odległość między ludźmi
Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Sprawa sądowa przeciwko Krysznie

Post autor: Purnaprajna » 19 sty 2011, 12:48

Arkadiusz pisze:
poczytajcie sobie o miłości chrześcijańskiej w praktyce :

How ISKCON won it's case against Christian Bigots in Poland
11/12/2010 15:36:31

There was a case of nuns in a court in Warsaw, Poland against ISKCON.

Noting that the ISKCON is spreading it's activities and gaining followers in Poland , a nun filed a case before a Judicial Magistrate praying that ISKCON should be banned, because it's followers are glorifying a Character called Krishna 'Who was loose in morals, having married 16,000 Gopikas'.

When the case came up for hearing the ISKCON defendant requested the Judge to ask the nun to repeat the oath she has taken when she has ordained as a nun.

The Judge asked the Nun to recite the Oath loudly. She would not.

ISKCON man asked the Judge whether he could read it out for the nun.

The Judge said go ahead.

The pledge was in effect that 'she (nun) is married to Jesus Christ' .

ISKCON man said "Your Lordship! Lord Krishna is alleged to have 'married' 16,000 women. There are more than a million nuns who assert that they are married to Jesus Christ. Between the two, Krishna and the nun, who are of loose characters".

The Judge dismissed the case and allowed ISKCON to go its way.

źródło: http://haindavakeralam.com/HKPage.aspx? ... 827&SKIN=W
Dostałem tłumaczenie tego tekstu, z tego co słyszałem to prawdziwej historii:

Jak Iskcon wygrał proces z chrześcijańskimi bigotami w Polsce.

W Warszawie miał miejsce proces sądowy przeciwko Iskconowi. Zauwazywszy, że Iskcon rozszerza swoją działalność w Polsce i zyskuje nowych wyznawców, pewna siostra wniosła sprawę do sądu, mając nadzieję na delegalizację Iskconu, opniewaz jego członkowie wielbią Postać o imieniu Kryszna, "który jest osobą niemoralną, bo mającą 16.000 żon."

Podczas rozprawy obrońca z ramienia Iskconu poprosił sędziego, by ten poprosił zakonnicę o wygłoszenie ślubów, które składała podczas święceń.

Sędzia poprosił ją o wyrecytowanie na głos tej przysięgi, lecz ona odmówiła.

Obrońca Iskconu zapytał sędziego, czy może odczytać te śluby za siostrę. Sędzie się przychylił.

Przysięga zawierała stwierdzenie, iż "ona (zakonnica) jest zaślubiona Jezusowi Chrystusowi."

Obrońca Iskconu powiedział: "Wysoki Sądzie, Pan Kryszna miał poślubić 16.000 kobiet. jest około miliona zakonnic, które twierdzą, że Jezus Chrystus jest ich mężem. Kto z nich dwojga, zakonnicy i Kryszny, jest niemoralną osobą?"

Sędzia oddalił zarzuty i zezwolił, aby Iskcon dalej prowadził swoją misję.
Czy ktoś dobrze poinformowany w legalnych sprawach polskiego ISKCONu mógłby potwierdzić autentyczność powyższego zdarzenia? Angielskojęzyczni bhaktowie coraz częściej to cytują, a jedyne "sprawdzone źródła" odnoszą się do prywatnych opinii jakiś bhaktów hinduskich. Wygląda to jedynie na dobry żart i dlatego zamieszczam to pytanie w dziale "Humor".

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Sprawa sądowa przeciwko Krysznie

Post autor: Purnaprajna » 19 sty 2011, 18:21

Właśnie otrzymałem list od Kryszna Kirtana na temat tej anegdoty, w którym mówi, że sprawa rzeczywiście miała miejsce w Lublinie, a dotyczy nie ISKCONu, lecz Misji Ćajtanji i niesławnej siostry Michaeli Pawlik, co potwierdzili mu osobiście wielbiciele z Misji Ćajtanji. Paramadvaiti Swami w swojej publicznej wypowiedzi także opowiada tę historię, mówiąc, że ze strony bhaktów zeznawał Śripad Tuszta Kryszna, i że sprawa odbywała się "we wczesnych latach Ruch Kryszny w Polsce".

Jeżeli jeszcze ktoś zna bliższe szczegóły tej sprawy, to zapraszam do podzielenia się nimi. W ten sposób zapobiegniemy zabawie w "głuchy telefon", gdzie nagle z Misji Ćaitanji robi się ISKCON, a ze świadka, prawnik. Sama anegdota jest natomiast wspaniała i Tuszcie Krysznie Prabhu należy się pełny szacunek za pomysłowość i humor. :D

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Sprawa sądowa przeciwko Krysznie

Post autor: Vaisnava-Krpa » 19 sty 2011, 21:36

Wątek został oczyszczony z niepotrzebnej wymiany zdań, ja chciałem napisać, że pochodzący z innego wątku cytat napisał ktoś inny a ja dostałem od kogoś później tłumaczenie na język polski tego tekstu i go wstawiłem na forum. Stąd nie znałem źródła ani prawdziwości powyższego, jedynie wstawiłem tłumaczenie tego co zostało przytoczone na forum w języku angielskim aby wszyscy mogli przeczytać. Pokój ludziom dobrej woli. Om Shanti shanti shanti!
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Sprawa sądowa przeciwko Krysznie

Post autor: Purnaprajna » 19 sty 2011, 21:51

Arkadiusz pisze:Wątek został oczyszczony z niepotrzebnej wymiany zdań, ja chciałem napisać, że pochodzący z innego wątku cytat napisał ktoś inny a ja dostałem od kogoś później tłumaczenie na język polski tego tekstu i go wstawiłem na forum. Stąd nie znałem źródła ani prawdziwości powyższego, jedynie wstawiłem tłumaczenie tego co zostało przytoczone na forum w języku angielskim aby wszyscy mogli przeczytać. Pokój ludziom dobrej woli. Om Shanti shanti shanti!
Bardzo dziękuję Prabhu! A co do Twojego wyjaśnienia, to było to już jasne, kiedy wcześniej napisałeś: "Dostałem tłumaczenie tego tekstu, z tego co słyszałem to prawdziwej historii". A więc to nie Twoja wina. :) Tematem zainteresowałem się z innego względu, kiedy to w przeciągu paru dni natknąłem się na kilka niezależnych linków odnośnie tego zdarzenia, ale nikt nie wspominał o szczegółach. A trzeba przyznać, że sama anegdota jest piękna i Tuszta Krysznie Prabhu należy się podziw za pomysłowość połączoną z humorem. :)

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Sprawa sądowa przeciwko Krysznie

Post autor: Vaisnava-Krpa » 19 sty 2011, 22:24

WĄTEK ZAKOŃCZONY. SPRAWA WYJAŚNIONA.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ