Przemyśleć Darwina: nowa książka BBT

Literatura religijna, naukowa i akademicka. " Osoba która pragnie zrobić postęp w duchowym zrozumieniu, powinna niezwykle starannie unikać czytania zwykłej literatury. Świat pełen jest zwykłej literatury, która wywołuje niepotrzebne poruszenie umysłu. Literatura taka, jak gazety, dramaty nowele i magazyny, w rzeczywistości nie jest przeznaczona dla robienia postępu w wiedzy duchowej. Prawdę powiedziawszy, została ona opisana jako miejsce dla kruków. Ktokolwiek pragnie zrobić postęp w wiedzy duchowej, musi odrzucić taką literaturę. Co więcej, nie powinny nas obchodzić, wnioski różnych logików czy filozofów. Oczywiście ci, którzy nauczają, muszą czasami spierać się z argumentami przeciwników, jednak tak bardzo, jak jest to możliwe, należy unikać takiego spornego nastawienia." - 07.13.07 Zn.
Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Przemyśleć Darwina: nowa książka BBT

Post autor: albert » 14 gru 2010, 17:26

Przemyśleć Darwina: nowa książka BBT

Kaiśori Dasi, ISKCON News, 10 grudnia 2010

http://news.iskcon.org/node/3316

Bhaktivedanta Book Trust opublikowało Rethinking Darwin: A Vedic Study of Darwinism and Intelligent Design (Przemyśleć Darwina: wedyjskie studium darwinizmu i inteligentnego projektu). „Przemyśleć Darwina” jest pierwszą publikacją BBT tego rodzaju. Autorem jest duński wielbiciel i pisarz naukowy Lalitanatha Dasa (Leif A. Jensen), ale zawiera rozdziały człowych naukowców z obszaru inteligentnego projektu – profesora biochemii dr Michaela Behe, profesora matematyki dr Williama A. Dembskiego i profesora biologii dr Jonathana Wellsa. Drutakarma Dasa z BBT (Michael A. Cremo, Zakazana archeologia) napisał rozdział poświęcony pochodzeniu człowieka i badaiom archeologicznym.

„Przemyśleć Darwina” omawia:

historię i wady ewolucjonizmu,
skamieniałości,
pochodzenie życia,
zadziwiającą biochemię komórki,
filozofię i historię nauki,
jak wnioskować o inteligentnym projekcie z przyrody,
cechy organizmów niewyjaśnione przez teorię ewolucji,
kosmologię, teorię ewolucji i inteligentny projekt.

Książka zawiera także rozdziały o najnowszych badaniach świadomości, reinkarnacji, parapsychologii i zjawisk paranormalnych. Ostatni rozdział proponuje wedyjskie zrozumienie początków życia. Rozdział ten nie tylko ukazuje, że wiedza wedyjska może zastąpić materialistyczną teorię ewolucji Darwina, ale także wyjaśnia w prosty i elegancki sposób, wiele anomalii, które darwinizm zamiata pod dywan.

Przystępna, choć napisana w poważnym, naukowym tonie zainteresuje czytelników zajmujących się naukami o życiu, ewolucją i debatą pomiędzy inteligentnym projektem, a darwinizmem.

Książka „Przemyśleć Darwina” przeznaczona jest zarówno dla wielbicieli jak i szerokiej publiczności. Krysznaici uzbroją się w najnowsze argumenty przeciwko darwinizmowi i związanego z nim materialistycznemu i ateistycznemu światopoglądowi, natomiast czytelnicy niekrysznaiccy wnikną głębiej w fascynującą przyrodę mając sposobność poznania myśli o tym, że świat jest złożonym organizmem, który nie pojawił się po prostu przez przypadek.

„Im dalej odrzucamy filozofię Darwina, tym większy duchowy postęp czynimy.” (Śrila Prabhupada)
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

mirek

Re: Przemyśleć Darwina: nowa książka BBT

Post autor: mirek » 15 gru 2010, 09:43

Wielkie dzięki Albercie, to miła wiadomość, mimo że książka narazie tylko dla anglojęzycznych czytelników.
Chociaż MTŚK wciąż nie wypowiada się oficjalnie na temat teorii ewolucji.

Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Re: Przemyśleć Darwina: nowa książka BBT

Post autor: albert » 16 gru 2010, 09:38

Myślę, że nie potrzeba jakiegoś oficjalnego stanowiska MTŚK, ponieważ MTŚK kieruje się wskazaniami Śrila Prabhupady, a ten niejednokrotnie podważał darwinizm. W MTŚK istnieje wielogłos w tej sprawie. Istnieje grupa krysznaitów, która akceptuje pewne wnioski ewolucjonistów. Uważają, że ewolucja może zachodzić, ale oczywiście pod kierunkiem Pana i półbogów. To tzw teizm ewolucjonistyczny.

W trakcie wydawania jest praca doktorska Dźanakiramy Dasa, męża Rasasthali, "When Two Worldviews Meet: Self and Knowledge in the Bhagavata Purana and Contemporary Biological Science." Oxford: Oxford University Press (Theological Monographs Series), który wykłada na Uniwersytecie Mississippi.

http://www.philosophyandreligion.msstat ... elmann.php

Poza tym, ostatnio Drutakarma Dasa, czyli Michael Cremo wydał kolejną książkę pt "Zakazany Archeolog".

http://news.iskcon.com/node/3240/2010-1 ... 1289470226
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

mirek

Re: Przemyśleć Darwina: nowa książka BBT

Post autor: mirek » 16 gru 2010, 10:39

albert pisze:Myślę, że nie potrzeba jakiegoś oficjalnego stanowiska MTŚK, ponieważ MTŚK kieruje się wskazaniami Śrila Prabhupady, a ten niejednokrotnie podważał darwinizm. W MTŚK istnieje wielogłos w tej sprawie.
Być może nie potrzeba, lecz z drugiej strony dziwi mnie to, dlaczego i z jakich powodów bierze się ten wielogłos w sprawie teorii ewolucji. W moim rozumieniu Śrila Prabhupada odrzucał darwinizm, jako coś, co rzeczywiście się odbyło.
albert pisze:Istnieje grupa krysznaitów, która akceptuje pewne wnioski ewolucjonistów. Uważają, że ewolucja może zachodzić, ale oczywiście pod kierunkiem Pana i półbogów. To tzw teizm ewolucjonistyczny.
Jeśli się nie mylę to współczesna teoria ewolucji i tak nie zakłada stworzenia więc choćby z tego powodu jedno z drugim się w ogóle nie łączy.

Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Re: Przemyśleć Darwina: nowa książka BBT

Post autor: albert » 16 gru 2010, 13:14

mirek pisze:Być może nie potrzeba, lecz z drugiej strony dziwi mnie to, dlaczego i z jakich powodów bierze się ten wielogłos w sprawie teorii ewolucji. W moim rozumieniu Śrila Prabhupada odrzucał darwinizm, jako coś, co rzeczywiście się odbyło.
Chyba jako coś, co nie odbyło się, przynajmniej tak jak chce ewolucjonizm. Rzeczywiście, ewolucjonizm nie zakłada stworzenia, lecz przemiany ciał fizycznych. Ewolucjoniści powstanie życia wyjaśniają biochemicznie. Z pomocą przychodzi im teoria Wielkiego Wybuchu.

Moim zdaniem więc istnieją dwa stanowiska: ewolucjonizm i kreacjonizm, przy czym mamy do czynienia z wieloma odmianami obu. Jeśli chodzi o kreacjonizm, mówi się m.in. o teistycznym ewolucjonizmie, kreacjonizmie typu fiat, kreacjonizmie progresywnym itd.. Grupa badaczy z Zielonej Góry skupiona wokół prof. Kazimierza Jodkowskiego omawia dokładnie te tematy: http://www.nauka-a-religia.uz.zgora.pl/ ... kst&id=127

MTŚK jest wielogłosowy, różnie postrzega się to, co przekazał Prabhupada. Dla jednych jest on doskonały w każdym względzie, dla innych może się mylić w niektórych zagadnieniach. Wydaje się, że większość członków ISKCON-u to kreacjoniści tak jak przedstawia to Drutakarma, ale są też tacy, którzy dążą do pogodzenia ewolucjonizmu, który zdominował np. biologię z przekazem wedyjskim. To samo zdarzyło się przecież w Kościele Katolickim. Po okresie gwałtownej opozycji wobec idei Darwina, Kościół ostatecznie przychyla się do ewolucjonizmu zastrzegając, że ewolucja przebiega pod bacznym okiem Boga. Wg nich Biblia opisuje stwarzanie w ciągu siedmiu dni, co oznacza tak naprawdę duże odcinki czasu. Inaczej zaczęto interpretować Księgę Rodzaju. Duży udział w przyjęciu postaw ewolucjonistycznych miał ksiądz i paleontolog Teilhard de Chardin.
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

mirek

Re: Przemyśleć Darwina: nowa książka BBT

Post autor: mirek » 16 gru 2010, 13:37

albert pisze:
mirek pisze:Być może nie potrzeba, lecz z drugiej strony dziwi mnie to, dlaczego i z jakich powodów bierze się ten wielogłos w sprawie teorii ewolucji. W moim rozumieniu Śrila Prabhupada odrzucał darwinizm, jako coś, co rzeczywiście się odbyło.
Chyba jako coś, co nie odbyło się, przynajmniej tak jak chce ewolucjonizm.
Jasne, uważam, że mówimy o tym samym, tylko innymi słowami :) . Jeżeli przyjmujemy, że w rzeczywistości miało miejsce stworzenie, tak jak mówi o tym wedyjski opis, to trudno tak samo traktować ewolucjonizm.
Muszę już wychodzić do pracy, może później napiszę coś więcej, dzięki.

Arleta
Posty: 514
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:05
Lokalizacja: Katowice

Re: Przemyśleć Darwina: nowa książka BBT

Post autor: Arleta » 17 gru 2010, 10:37

Ciekawy problem... Przeczytałam "Zakazaną archeologię" Michaela Cremo, ale tak do końca nie wiem, co myśleć o teorii ewolucji? Z jednej strony ta teoria wydaje się sensowna i logiczna, a z drugiej strony... może to tylko kolejna błędna i rozreklamowana teoria?
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.

mirek

Re: Przemyśleć Darwina: nowa książka BBT

Post autor: mirek » 18 gru 2010, 11:21

albert pisze:Rzeczywiście, ewolucjonizm nie zakłada stworzenia, lecz przemiany ciał fizycznych.
Jeżeli ewolucjonizm nie mówi nam, co w rzeczywistości miało miejsce, to oznaczałoby, że prezentuje nam pewien opis z punktu widzenia współczesnej nauki (nauk przyrodniczych). Przedstawia nam pewne empiryczne podejście uwarunkowanych materialnie istot.
albert pisze:MTŚK jest wielogłosowy, różnie postrzega się to, co przekazał Prabhupada. Dla jednych jest on doskonały w każdym względzie, dla innych może się mylić w niektórych zagadnieniach.
W moim rozumieniu, kiedy Śrila Prabhupada argumentował przeciwko - tak szeroko rozumianemu - ewolucjonizmowi, to robił to adekwatnie do tego, jak bywa to potocznie rozumiane przez ten ogół społeczeństwa, który nie ma wiele pojęcia, czym jest naukowy opis (nie rości sobie pretensji do opisu jakiejś absolutnej rzeczywistości). Jak Prabhupadzie przedstawiano, tak i On odpowiadał.
Przykładowo, skoro współczesna nauka (nauki przyrodnicze) nie zajmuje się Bogiem, to może to oznaczać dla jakiegoś człowieka, że nauka celowo wspiera ateistyczny światopogląd lub jej naukowy opis przeczy temu, że Bóg stworzył świat.
albert pisze:Wydaje się, że większość członków ISKCON-u to kreacjoniści tak jak przedstawia to Drutakarma, ale są też tacy, którzy dążą do pogodzenia ewolucjonizmu, który zdominował np. biologię z przekazem wedyjskim.
Jeżeli prawda naukowa nie jest prawdą z pism wedyjskich, to nie znaczy, że nie jest w ogóle żadną prawdą, jest taką prawdą względną. Jeśli ewolucja oznacza zmianę, to oczywiście zmiany zachodzą. Czy więc naukowy opis ewolucji (procesu przyrodniczego w biologii) we współczesnej nauce jest równoważny opisowi wedyjskiemu? Jeżeli nie, to chyba nie da się tego tak zupełnie pogodzić.

mirek

Re: Przemyśleć Darwina: nowa książka BBT

Post autor: mirek » 18 gru 2010, 11:54

albert pisze:To samo zdarzyło się przecież w Kościele Katolickim. Po okresie gwałtownej opozycji wobec idei Darwina, Kościół ostatecznie przychyla się do ewolucjonizmu zastrzegając, że ewolucja przebiega pod bacznym okiem Boga. Wg nich Biblia opisuje stwarzanie w ciągu siedmiu dni, co oznacza tak naprawdę duże odcinki czasu. Inaczej zaczęto interpretować Księgę Rodzaju. Duży udział w przyjęciu postaw ewolucjonistycznych miał ksiądz i paleontolog Teilhard de Chardin.
Znalazłem na te tematy tylko coś takiego:

"Papież krytycznie o teorii Darwina 2007-10-13 (...)
Benedykt XVI twierdzi, że teoria Darwina o stopniowym udoskonalaniu się form życia na ziemi jest "nie do końca udowodniona". Tym samym polemizuje z hipotezą, że człowiek powstał od małpy. "Nie możemy zbadać w laboratorium 10 tys. generacji, które następowały po sobie w historii człowieczeństwa" - napisał papież, sugerując w ten sposób, że nie da się naukowo ustalić, w którym momencie powstał człowiek posiadający duszę. (...).
Źródło: http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/art ... rwina.html

"PAP 2006-10-14 (...)
Nikt poważny nie odrzuca teorii ewolucji, a sugestie, że jest ona niezgodna z nauczaniem chrześcijańskim, są krzywdzące dla chrześcijaństwa - tak abp Józef Życiński skomentował w sobotę w Lublinie słowa wiceministra edukacji Mirosława Orzechowskiego, że teoria ewolucji jest kłamstwem. (...)".

Źródło: http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34397,3684293.html (link nieaktualny, ale zachowałem to sobie jako ciekawostkę)

"Katoliccy filozofowie: nie ma konfliktu między ewolucją a stworzeniem

Lublin, 20.10.2006

Katolicy wykładowcy filozofii przyrody, wśród nich ks. prof. Michał Heller i abp Józef Życiński, wydali oświadczenie, w którym przypominają, że nie ma konfliktu między ewolucyjną teorią powstania człowieka a chrześcijańską koncepcją stworzenia.
Ubolewają nad ostatnimi próbami kwestionowania "papieskiej wizji współpracy nauki i wiary". W ostatnich dniach krytycznie o teorii ewolucji wypowiadał się m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego - Maciej Giertych i wiceminister Edukacji - Mirosław Orzechowski.
Oto treść oświadczenia:
Oświadczenie katolickich wykładowców filozofii przyrody
Jan Paweł II w swym przesłaniu do papieskiej Akademii Nauk z 26 X 1996 r. podkreślił jednoznacznie, iż nie istnieje konflikt między ewolucyjną teorią powstania człowieka a chrześcijańską koncepcją stworzenia. Nauczanie to zobowiązuje środowiska katolickie do poszukiwania tych form dialogu nauki i wiary, w których nauczanie Pisma Świętego i nowe teorie nauk przyrodniczych uzupełniają się wzajemnie w poszukiwaniu pełnej prawdy.
Jako wykładowcy filozofii zatroskani o wierność intelektualnemu dziedzictwu Papieża Polaka, wyrażamy ubolewanie, iż w środowiskach polskich usiłuje się ostatnio bezpodstawnie kwestionować papieską wizję współpracy nauki i wiary, wprowadzając na jej miejsce obce katolicyzmowi opracowania inspirowane przez zasady antynaukowego fundamentalizmu. Wyrażamy nadzieję, iż podobne praktyki spotkają się ze zdecydowanym sprzeciwem środowisk wiernych nauczaniu Jana Pawła II. (...)".

Źródło: http://ekai.pl/serwis/?MID=11737 (ten link też nieaktualny)

mirek

Re: Przemyśleć Darwina: nowa książka BBT

Post autor: mirek » 19 gru 2010, 14:16

Arleta pisze:Ciekawy problem... Przeczytałam "Zakazaną archeologię" Michaela Cremo, ale tak do końca nie wiem, co myśleć o teorii ewolucji? Z jednej strony ta teoria wydaje się sensowna i logiczna, a z drugiej strony... może to tylko kolejna błędna i rozreklamowana teoria?
Śrila Prabhupada stwierdził: "Prawdziwa nauka oznacza znalezienie pierwotnej przyczyny". W tym sensie to, o czym pisał np. Darwin (cytat niżej) nie jest prawdziwą nauką.
Osobiście przyjmuję, że w rzeczywistości miało miejsce stworzenie, tak jak to podają pisma wedyjskie i dlatego nie mogę i nie chcę tak samo traktować tego, o czym pisał Darwin. Cytat na temat jego książki "O pochodzeniu człowieka i o doborze płciowym":

"Trzecim wielkim dziełem o ewolucji jest O pochodzeniu człowieka i o doborze płciowym (1871, wydanie polskie1959); Darwin zebrał w nim materiały dowodzące zwierzęcego pochodzenia człowieka i jego bliskiego pokrewieństwa z małpami człekokształtnymi". Źródło: http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3890745

To nie jest prawdziwa nauka, czyli ta, o której mówił Śrila Prabhupada i ja się z tym zgadzam.

ODPOWIEDZ