Jerzy Tomasz Bąbel Reinkarnacja

Literatura religijna, naukowa i akademicka. " Osoba która pragnie zrobić postęp w duchowym zrozumieniu, powinna niezwykle starannie unikać czytania zwykłej literatury. Świat pełen jest zwykłej literatury, która wywołuje niepotrzebne poruszenie umysłu. Literatura taka, jak gazety, dramaty nowele i magazyny, w rzeczywistości nie jest przeznaczona dla robienia postępu w wiedzy duchowej. Prawdę powiedziawszy, została ona opisana jako miejsce dla kruków. Ktokolwiek pragnie zrobić postęp w wiedzy duchowej, musi odrzucić taką literaturę. Co więcej, nie powinny nas obchodzić, wnioski różnych logików czy filozofów. Oczywiście ci, którzy nauczają, muszą czasami spierać się z argumentami przeciwników, jednak tak bardzo, jak jest to możliwe, należy unikać takiego spornego nastawienia." - 07.13.07 Zn.
Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Jerzy Tomasz Bąbel Reinkarnacja

Post autor: albert » 01 cze 2009, 12:36

Rozmowa z autorem Jerzym Bąblem o jego książce Reinkarnacja:

http://www.youtube.com/watch?v=r1v2CpezGV8


"Reinkarnacja. Z dziejów wierzeń przedchrześcijańskiej Europy" to pierwsza książka z trzytomowego cyklu dotyczącego kultury przedchrześcijańskiej Europy (kolejne przygotowywane tomy to: Inicjacje i Halucynogeny). W świetle badań autora wiara w wędrówkę dusz nie jest zarezerwowana dla tradycji Orientu jej ślady spotykamy u ludów dzisiejszej Europy, co świadczy o uniwersalności tych idei.

Jej źródłem są osobiste doświadczenia (doznania) psychiczne oraz przekonanie ludzi archaicznych o identyczności makro- i mikrokosmosu i utożsamienie cykliczności zjawisk przyrody z losem pośmiertnym człowieka. Autor w przystępny sposób przedstawia dane pochodzące z różnych religii, ukazując zarazem ich tło społeczno-kulturowe. Stawia tezę, że wiara w wędrówkę dusz istniała na terenie Europy nieprzerwanie od czasów prahistorycznych do dziś.
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

ODPOWIEDZ