Świadomość Krsny tylko w Iskonie

Świadomość Kryszny to miłość do Boga. Jeśli nie nauczyłeś się kochać Boga, wówczas jakie znaczenie ma twoja religia? Kiedy rzeczywiście jesteś na platformie miłości do Boga, wtedy rozumiesz swój związek z Bogiem – "jestem integralną cząstką Boga". Wówczas rozszerzasz swoją miłość również na zwierzęta. Jeśli rzeczywiście kochasz Boga, wówczas zawarta w tym jest również miłość do insektów. Rozumiesz, że "ten insekt ma inne ciało, ale również jest integralną cząstką mojego ojca; zatem jest moim bratem". Wówczas nie możesz utrzymywać rzeźni. Jeśli utrzymujesz rzeźnie i sprzeciwiasz się poleceniu Chrystusa: "Nie zabijaj", a przy tym ogłaszasz się chrześcijaninem czy hinduistą, to nie jest to religią. Jest to jedynie strata czasu. Ponieważ nie rozumiesz Boga, nie masz miłości do Boga. Podajesz się za członka jakiejś sekty, ale nie ma w tym prawdziwej religii. Taka sytuacja ma miejsce na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno - Rozdział 11 - Wyścigi psów czterokołowych
Promyczek

Świadomość Krsny tylko w Iskonie

Post autor: Promyczek » 09 paź 2007, 18:15

Pod takim tytułem rozgrywa się od kilku dni ciekawa dyskusja na forum Vrindy. Ponieważ jestem tam zbanowany więc nie mogę się tam wypowiadać, ale bardzo zaciekawiła mnie jedna kwestia, którą chciałbym tutaj poruszyć.
Mianowicie Trisama Prabhu napisał :
Mam wgląd tylko w swoją świadomość, o niej pisałem. Gdy stanie się ona świadomością Kryszny dam Ci pewnie lepszą odpowiedź. Chcesz abym wypowiadał się na temat, który jest dla mnie wyzwaniem i staram się to robić tak jak to rozumiem. Wybacz, ale nie czuję abym miał świadomość Kryszny więc jak mogę ocenic gdzie ona jest, a gdzie jej nie ma. Napisałem jaką metodę wybrałem by ją znaleźć. Kogo traktuję jako przewodnika (ów). Mam nadzieję, że świadomość Kryszny jest dostępna w ISCKONie. Na pytanie z tego wątku moja odpowiedź brzmi: nie wiem. Zszokowany
Domyślałeś sie tego pradwa? Puszcza Oczko
Czy teraz to jasne dla Ciebie?
Chciałbym się w związku z tym zapytać Ciebie, Trisama Prabhu czy Twoja odpowiedź- nie wiem - jest do końca szczera?

yogamaya

Post autor: yogamaya » 09 paź 2007, 18:26

Odpowiedź Trisamy Prabhu była poprzedzona cytatami:

Cytat: Madhav...
Cytat: Trisama...
Cytat: Madhav...
Cytat: Rasasthali...

Więc ta odp. jest nieco wyrwana z kontekstu całej dyskusji.
Ale może Trisama będzie wiedział o co chcesz go spytać i udzieli Ci odpowiedzi.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 09 paź 2007, 19:10

Co to się porobiło. Domyślam się, że to nie było pytanie natury duchowej ale politycznej. Czy ktoś wogóle twierdził, że świadomość Kryszny jest tylko w ISKCONIE że pojawiło się takie pytanie? Świadomość Jahwe i Allaha też jest świadomością Kryszny a jak kto chce osiągnąć to ma wybór, po co robić z jakieś organizacji wroga i pytać jej członków co chwilę o to samo. Ja też prywatnie dostawałem takie pytania i być może jeszcze dostanę. I nawet jak odpowiem nie, to i tak nie jest to satysfakcjonująca odpowiedź:(

Można z niektórymi ludźmi życie spędzić tłumacząc im coś bez skutku. Otrzymałem kiedyś radę od Śaśabindu Prabhu na temat nauczania: na wojnie najpierw leczy się lekko rannych, gdyż ci mogą szybko wyzdrowieć i walczyć dalej, a na końcu ciężko rannych.

I absolutnie nie chcę aby ktoś poczuł się urażony, moja wypowiedź ma charakter uniwersalny, każdy może wziąć z niej tyle ile chce.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
drzewo
Posty: 407
Rejestracja: 17 wrz 2007, 10:08

Post autor: drzewo » 09 paź 2007, 21:57

Prponuje Ci promyczku, skoro tak bardzoi pragniesz wiedziec co krylo sie za odpowiedzi Trisamy Prabhu, napisac do Niego Priwa. Gdyby tak kazdy publicznie mial wyasniac wsztskie watolpiwosci jakie kotos inny ma ze zrzumieniemw ypowiedzi co to by bylo.

Wogle zakladac nowy watek by spardzic tylko czyjas szczerosc...wydaje mi sie trche narcystyczne:) (hehe..odnsie tematu zew bOg est narzycem)

Tak czy tak, znaac Trisame Prabhu, celem tej wypowiedzi bylo zapewne zwrcenie uwagi te osobie, ze srawa Swiadosci to nie est Sparwa USTALONE DOKTRYNY, ktra treba wykoc na pamiec. Swiadosci to cos wiecej. I Trisama bardzo dobrze ze skierowal rozmowe na zupenie inny tor..zamiast dywagacji na introspecjie.

Promyczek

Post autor: Promyczek » 09 paź 2007, 22:57

drzewo pisze:Prponuje Ci promyczku, skoro tak bardzoi pragniesz wiedziec co krylo sie za odpowiedzi Trisamy Prabhu, napisac do Niego Priwa. Gdyby tak kazdy publicznie mial wyasniac wsztskie watolpiwosci jakie kotos inny ma ze zrzumieniemw ypowiedzi co to by bylo.

Wogle zakladac nowy watek by spardzic tylko czyjas szczerosc...wydaje mi sie trche narcystyczne:) (hehe..odnsie tematu zew bOg est narzycem)

Tak czy tak, znaac Trisame Prabhu, celem tej wypowiedzi bylo zapewne zwrcenie uwagi te osobie, ze srawa Swiadosci to nie est Sparwa USTALONE DOKTRYNY, ktra treba wykoc na pamiec. Swiadosci to cos wiecej. I Trisama bardzo dobrze ze skierowal rozmowe na zupenie inny tor..zamiast dywagacji na introspecjie.
wydaje mi się, że może tu chodzić o coś więcej np
-jeżeli wypowiada się poważany członek Iskonu to z mojej perspektywy traktuję to jako oficjalne stanowisko ISKONU w tej sprawie
-co ważniejsze, na ile poszczególni członkowie Iskonu mogą oficjalnie wyrażać swoje "kontrowersyjne" poglądy bez narażania na reprymendę i przywołanie do szeregu

Awatar użytkownika
drzewo
Posty: 407
Rejestracja: 17 wrz 2007, 10:08

Post autor: drzewo » 09 paź 2007, 23:03

Wiesz, doktryna religijna jest jasna i porasta.SK jest takze w ISCKONIE. Doktryny moze sie nauczyac kazdy i powtarzac jakpapuga. Nawet jelsiO Krysznienic niewie. Doktryna nie ma nic wpsolnego ze swdomscia.

Tymczasem Trisama, nie mowilo Doktrynie, tylko zachwal sie jakmistyk. Zamiast cytowac co dobrze zna, spojrzal intrspetywnie na swiadosci. To jest rolaprawdziwego medrca. Kiedy treba dawac ludziomdoktryne..jelsi niepotrafioa zrzumiec jej. A jelsi maja juz pzrsyt dystowania odoktrynie zrcic kirunek rozmwy na swiadosc. Trisama na sczescie prbowal uratowac nas od dyskusii doktrynalnych, po psrtu skierowal mni i ciebie na temat swiadsci. Jelsi tego nei zrzumialems znaczy ze nalezysz do grupy ludzi kturzy jecsze szukaja oparcia w Dokrynie a nie besprednimdosdczeniu KLryszny.

Promyczek

Post autor: Promyczek » 09 paź 2007, 23:22

drzewo pisze:Wiesz, doktryna religijna jest jasna i porasta.SK jest takze w ISCKONIE. Doktryny moze sie nauczyac kazdy i powtarzac jakpapuga. Nawet jelsiO Krysznienic niewie. Doktryna nie ma nic wpsolnego ze swdomscia.

Tymczasem Trisama, nie mowilo Doktrynie, tylko zachwal sie jakmistyk. Zamiast cytowac co dobrze zna, spojrzal intrspetywnie na swiadosci. To jest rolaprawdziwego medrca. Kiedy treba dawac ludziomdoktryne..jelsi niepotrafioa zrzumiec jej. A jelsi maja juz pzrsyt dystowania odoktrynie zrcic kirunek rozmwy na swiadosc. Trisama na sczescie prbowal uratowac nas od dyskusii doktrynalnych, po psrtu skierowal mni i ciebie na temat swiadsci. Jelsi tego nei zrzumialems znaczy ze nalezysz do grupy ludzi kturzy jecsze szukaja oparcia w Dokrynie a nie besprednimdosdczeniu KLryszny.
Faktów nie da się ukryć.
Podobno mędrzec znając naturę uwarunkowań, nie ma pretensji do odchodów za to, że brzydko pachną.
Skoro jest to sfera świadomości, a jej oczyszczenie procesem, to proszę stoleruj mój doktrynalny narcyzm.

Awatar użytkownika
drzewo
Posty: 407
Rejestracja: 17 wrz 2007, 10:08

Post autor: drzewo » 10 paź 2007, 00:09

coz...":) wybacz ze nakrzyczalem trche tutaj,ale zaczyna mnie wkurzac, ze ostanio sie nie mowi o tymjakjest,tylko kazdy cytuje kogosi dystuje sieo cyctaty z innego cystatu itp.robi sie to wtedy takie teretyczne, rozwdnione,bez doswdczenia itp

I sie zcasem wkurzam,. jelsiurazilem topzreraszam,popsrtu bhatwie mogliby zaczacpisac normalnie od siebie.

Awatar użytkownika
Trisama
Posty: 254
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:31

Re: Świadomość Krsny tylko w Iskonie

Post autor: Trisama » 10 paź 2007, 00:33

Promyczek pisze:
Chciałbym się w związku z tym zapytać Ciebie, Trisama Prabhu czy Twoja odpowiedź- nie wiem - jest do końca szczera?
Na pytanie czy? odpowiada się łatwo :lol:
Moja odpowiedź brzmi: tak.
W innym miejscu tego wątku uzasadniłem to szerzej. Nie znam wypowiedzi Śrila Prabhupada czy GBC, która dotyczyłaby bezpośrednio tak sformułowanego pytania. Stąd moja odpowiedź.

mura

Post autor: mura » 10 paź 2007, 08:59

drzewo pisze:...jelsiurazilem topzreraszam,popsrtu bhatwie
a o so chozi?

ODPOWIEDZ