Śrila Prabhupad o chrześcijaństwie

Świadomość Kryszny to miłość do Boga. Jeśli nie nauczyłeś się kochać Boga, wówczas jakie znaczenie ma twoja religia? Kiedy rzeczywiście jesteś na platformie miłości do Boga, wtedy rozumiesz swój związek z Bogiem – "jestem integralną cząstką Boga". Wówczas rozszerzasz swoją miłość również na zwierzęta. Jeśli rzeczywiście kochasz Boga, wówczas zawarta w tym jest również miłość do insektów. Rozumiesz, że "ten insekt ma inne ciało, ale również jest integralną cząstką mojego ojca; zatem jest moim bratem". Wówczas nie możesz utrzymywać rzeźni. Jeśli utrzymujesz rzeźnie i sprzeciwiasz się poleceniu Chrystusa: "Nie zabijaj", a przy tym ogłaszasz się chrześcijaninem czy hinduistą, to nie jest to religią. Jest to jedynie strata czasu. Ponieważ nie rozumiesz Boga, nie masz miłości do Boga. Podajesz się za członka jakiejś sekty, ale nie ma w tym prawdziwej religii. Taka sytuacja ma miejsce na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno - Rozdział 11 - Wyścigi psów czterokołowych
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Śrila Prabhupad o chrześcijaństwie

Post autor: Vaisnava-Krpa » 28 cze 2015, 18:09

O Chrześcijaństwie

„Jeśli chodzi o chrześcijańską Trójcę Świętą, to wierzę, że jest to Bóg, Duch Święty i Syn. Osoba w świadomości Kryszny zna ją jako Wisznu, Paramatmę i jivę. Bóg jest osobą, Duch Święty, czyli Dusza Najwyższa, też jest osobą i żywa istota też jest osobą. Również Maryja jest reprezentacją energii Boga. Czy to jako energia wewnętrzna, Radharani, czy jako energia zewnętrzna, Durga, energię Boga można uważać za matkę żywych istot. Nie ma sprzeczności pomiędzy Biblią i Wedami; po prostu niektórzy ludzie formułują swoje własne idee i wywołują kłótnie.

„Nikt nie może powiedzieć, że Biblia przeznaczona jest dla tej samej klasy ludzi co Bhagavad-gita. Bhagavad-gita jest elementarzem wiedzy duchowej. Poza nią jest Śrimad-Bhagavatam. Jak wielkie jest Śrimad-Bhagavatam, nikt nie jest w stanie sobie nawet wyobrazić. A poza nim jest Caitanya-caritamrta. Ale poczynając od Biblii czy Koranu, zasada pozostaje ta sama, tak jak poczynając od słownika kieszonkowego, kończy się na międzynarodowym, pełnym wydaniu.”

-- Letter of April 19, 1968, Letter to Sivananda dasa
>>> Ref. VedaBase => SPN 3-33: Prabhupada Said: on Christianity




„Artykuły, które ukazały się w chrześcijańskiej gazecie Krzyż Południa, są bardzo dobre. Jestem bardzo zadowolony widząc jak społeczność Chrześcijan docenia nasz ruch. My, w rzeczywistości nie mamy z nimi żadnego sporu. Uznajemy Pana Jezusa Chrystusa za Syna Bożego, że był wielkim Vaisznavą. A ponieważ pojawił się on w innym kraju, nie oznacza to, że nie powinniśmy okazywać mu swego szacunku. Jeśli będziemy trzymać się zasad, które wam dałem, coraz większa część ich klasy kapłańskiej będzie nas szanować i doceniać coś z naszej filozofii. Dlatego kładę taki nacisk na zasady służby oddania.”

-- Letter of August 5, 1974, Letter to Amogha dasa
>>> Ref. VedaBase => SPN 3-33: Prabhupada Said: on Christianity




„Ci, którzy nauczają w imię Chrystusa są absurdalni, ponieważ nie przestrzegają nawet najprostszego z jego przykazań: 'Nie zabijaj'. Spotkałem tak wielu Chrześcijan, a gdy ich pytam dlaczego Chrześcijanie zabijają, nie są w stanie odpowiedzieć. Pierwszą zasadą życia duchowego jest nie stosowanie przemocy. Oni zwykle odpowiadają, że przykazanie to odnosi się do mordowania ludzi. Ale nawet jeśli przyjmiemy ten argument, będzie to oznaczało, że społeczność w której nauczał Chrystus, składała się z morderców. A więc cóż to byli za ludzie? I praktycznie widzimy, że to jest fakt, ponieważ zamordowali Pana Jezusa Chrystusa. Na żadnym poziomie, nie ma w tym świecie nic takiego, co mogłoby równać się z naszym ruchem, z naszym intonowaniem i tańczeniem. Śpiewaj i tańcz, a kiedy zmęczysz się, zjedz prasadam. To jest nasze faktyczne, konkretne nauczanie na całym świecie.”

-- Letter of August 3, 1973, Letter to Bhakta dasa
>>> Ref. VedaBase => SPN 3-33: Prabhupada Said: on Christianity

Prabhupada_on_a_morning_walk_with_Father_Emmanuel_Jungclaussen.jpg
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ