Różnice, czy są?

Świadomość Kryszny to miłość do Boga. Jeśli nie nauczyłeś się kochać Boga, wówczas jakie znaczenie ma twoja religia? Kiedy rzeczywiście jesteś na platformie miłości do Boga, wtedy rozumiesz swój związek z Bogiem – "jestem integralną cząstką Boga". Wówczas rozszerzasz swoją miłość również na zwierzęta. Jeśli rzeczywiście kochasz Boga, wówczas zawarta w tym jest również miłość do insektów. Rozumiesz, że "ten insekt ma inne ciało, ale również jest integralną cząstką mojego ojca; zatem jest moim bratem". Wówczas nie możesz utrzymywać rzeźni. Jeśli utrzymujesz rzeźnie i sprzeciwiasz się poleceniu Chrystusa: "Nie zabijaj", a przy tym ogłaszasz się chrześcijaninem czy hinduistą, to nie jest to religią. Jest to jedynie strata czasu. Ponieważ nie rozumiesz Boga, nie masz miłości do Boga. Podajesz się za członka jakiejś sekty, ale nie ma w tym prawdziwej religii. Taka sytuacja ma miejsce na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno - Rozdział 11 - Wyścigi psów czterokołowych
mrowkamakota
Posty: 8
Rejestracja: 01 mar 2013, 13:46

Różnice, czy są?

Post autor: mrowkamakota » 19 mar 2013, 08:32

Witam bhaktowie

Przeglądałam ostatnio strony internetowe kilku grup wisznuickich w Polsce np. grupa Swamiego Narayana, Tripurariego, Paramadweytiego.

Czym te grupy w swojej filozofii i doktrynie teologicznej różnią się od Iskconu?
Czy w ogóle się różnią?
Nie wiem, czy to ma znaczenie ale z moich obserwacji wynika, że Narayan Swami nie był uczniem Bhaktiwedanty Swamiego Prabhupady, ale pozostali są.
Czy to też ma jakieś znaczenie w przekazie ich nauk, nauk o Krysznie?

A może na forum już ktoś zadawał tego rodzaju pytania i odpowiadaliście na nie. Nie chciałabym niepotrzebnie mnożyć wątków. Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi.

pozdrawiam
Marysia

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Różnice, czy są?

Post autor: Purnaprajna » 19 mar 2013, 09:01

Różnice leżą raczej w nastroju w którym pełniona jest misja Sankirtanu, niźli w filozofii i doktrynie teologicznej, aczkolwiek gdzieniegdzie mogą występować drobne różnice w zrozumieniu jakiegoś punktu, czy różnice w szczegółach praktyki, co ostatecznie nie ma wpływu na konkluzję i sam cel, którym jest zadowolenie Kryszny. ISKCON chlubi się praktyką i naukami stojącymi najbliżej nastroju i pragnienia Śrila Prabhupada.

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Różnice, czy są?

Post autor: padmak » 19 mar 2013, 11:38

Ważne jest to co nas łączy a nie co nas dzieli.
Dla przykładu mogę siedzieć z drugim wielbicielem w świątyni na niedzielnej uczcie i zastanawiac sie co nas dzieli. Ale dla postępu duchowego będzie ważne to co nas łączy. Wówczas wymienimy się swoimi realizacjqmi z praktyk duchowych i każdy odniesie z takiej wymiany kożyść. Jeżeli byśmy dyskutowali na temat tego co nas dzieli to łatwo moglibyśmy zafząc sie sprzeczac i udawadniac kto ma racje. Wowczas trudno by bylo mówic o kożyści duchowej. Można być świadomym różnic, bo każdy jest indywidualny, ale ważniejsze jest to co nas łączy. Taka sytuacja może dotyczyc wielbicieli ISCONU. Wielbicieli różnych sampradai, a nawet w szczególnych przypadkach ogólnie społeczeństwa.

mrowkamakota
Posty: 8
Rejestracja: 01 mar 2013, 13:46

Re: Różnice, czy są?

Post autor: mrowkamakota » 20 mar 2013, 12:17

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

pozdrawiam
Marysia

ODPOWIEDZ