Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: 24 Lis 2017, 00:26Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
 FAŁSZYWE DEMONICZNE RELIGIE I SEKTY KALI YUGI 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Lis 2006, 18:43
Posty: 4551
Miejscowość: Kraków
Post FAŁSZYWE DEMONICZNE RELIGIE I SEKTY KALI YUGI
Śrila Prabhupad zawsze mówił, że życie duchowe nie jest tanie. Tyczy się to też tendencji sahajiya, które mogą wszędzie wyrosnąć i trzeba je przycinać.

„Jeśli ktoś nie jest szczególnie ostrożny, to nawet jeśli podlewa roślinkę służby oddania, mimo to mogą wyrosnąć niepożądane chwasty i powstrzymać postęp. Chodzi o to, że kiedy podlewa się ogród, to szybko rosną nie tylko rośliny pożyteczne, ale również rośliny niepożądane. Jeśli ogrodnik nie widzi tych szkodników i nie wyrywa ich, to zarosną one i zdławią roślinkę służby oddania. Jeśli jednakże ktoś jest staranny i nie dopuszcza do wzrostu niepożądanych roślin, wówczas roślinka oddania rozwija się bujnie i osiąga ostateczny cel, Golokę Vrindavanę. Kiedy, zaangażowana w służbę oddania, żywa istota rozkoszuje się owocem miłości Boga, zapomina o wszelkich religijnych rytuałach i o polepszaniu swojej sytuacji ekonomicznej. Nie pragnie już dłużej przyjemności zmysłowych, ani też nie pragnie stać się jednym z Najwyższym przez stopienie się z Jego światłością.” – Nektar Instrukcji – rozdział 1


Zainspirowane:

Imperium strachu [cz.1]
http://www.youtube.com/watch?v=EL8kBpBG ... re=related


Śrila Prabhupad: Ludzie z Zachodu, szczególnie młodzież, poszukują życia duchowego. Jeśli więc ktoś przychodzi do mnie i mówi: "Swamiji, inicjuj mnie", natychmiast mówię: "Musisz przestrzegać czterech zasad. Nie możesz jeść mięsa, uprawiać hazardu, przyjmować środków odurzających czy angażować się w niedozwolony seks". Wielu odchodzi. Ale ów handlarz mantrą nie stawia żadnych ograniczeń. Przypomina lekarza, który mówi: "Możesz robić, co ci się podoba. Po prostu zażywaj to lekarstwo, a wyzdrowiejesz". Taki lekarz będzie bardzo popularny.

Reporter: Tak. Zabije wielu ludzi, ale będzie bardzo lubiany.

Śrila Prabhupad: Tak (śmieje się). Zaś prawdziwy lekarz mówi: "Nie możesz robić tego. Nie możesz robić tamtego. Nie możesz jeść tego". Dla ludzi jest to kłopotliwe. Pragną zdobyć coś tanim kosztem. Dlatego pojawiają się oszuści, którzy ich zwodzą. Korzystają z okazji, ponieważ ludzie chcą być oszukiwani.

"Skorzystajmy z okazji!" Rozumiesz? Więc ci dranie mówią ludziom: "Jesteście Bogiem – każdy jest Bogiem. Musicie to sobie tylko uświadomić – po prostu zapomnieliście o tym. Weźcie tę mantrę, a zostaniecie Bogiem. Staniecie się potężni. Nie ma potrzeby kontrolowania zmysłów. Możecie pić. Nie musicie ograniczać swojego życia seksualnego i możecie robić, cokolwiek wam się podoba".

Ludzie to lubią. "Och, po prostu dzięki piętnastominutowej medytacji zostanę Bogiem, za jedyne trzydzieści pięć dolarów". Miliony ludzi będą chciały to zrobić. Trzydzieści pięć dolarów to niezbyt dużo dla Amerykanów. Ale pomnożone przez milion, staje się trzydziestoma pięcioma milionami dolarów. (Śmieje się)

Nie możemy nikogo tak zwodzić. Mówimy, że jeśli rzeczywiście chcesz życia duchowego, musisz stosować się do tych ograniczeń. Przykazanie mówi: "Nie zabijaj". Więc nie powiem: "Tak, możesz zabijać. Zwierzę nie ma uczuć, zwierzę nie ma duszy". Nie możemy w ten sposób oszukiwać, rozumiesz?

Reporter: Takie podejście rozczarowało wielu młodych ludzi.

Śrila Prabhupad: Proszę więc, staraj się nam pomóc. Świadomość Kryszny jest bardzo korzystna. Pomoże ona waszemu krajowi. Pomoże całemu ludzkiemu społeczeństwu. Jest autentyczna. Nie blefujemy ani nie oszukujemy. Jest to autoryzowany ruch.

Reporter: Autoryzowany przez kogo?

Śrila Prabhupad: Autoryzowany przez Krysznę, Boga. W Indiach filozofia świadomości Kryszny ma miliony zwolenników – osiemdziesiąt procent populacji. Jeśli zapytasz jakiegokolwiek Hindusa, będzie w stanie powiedzieć ci tak wiele rzeczy o świadomości Kryszny.

Reporter: Czy naprawdę myślisz, patrząc praktycznie, że twój ruch ma szansę odniesienia sukcesu w Ameryce?

Śrila Prabhupad: Sądząc po tym, co obserwuję, ma on ogromną szansę. My nie mówimy: "Porzuć swoją religię i przyjdź do nas". Mówimy: "Przynajmniej przestrzegaj własnych zasad. A później, jeśli chcesz, studiuj z nami".

_________________
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada


07 Sty 2012, 00:24
Profil WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Lis 2006, 18:43
Posty: 4551
Miejscowość: Kraków
Post Re: FAŁSZYWE DEMONICZNE RELIGIE I SEKTY KALI YUGI
Śrila Prabhupad mówi w wywiadzie dla londyńskiego Timesa: "Jeśli chcesz być oszukany, znajdziesz wielu guru-oszustów, ale jeśli jesteś szczery, to znajdziesz szczerego guru...Prawdziwy guru nie jest biznesmenem. Jest reprezentantem Boga. Guru powtarza to, co mówi Bóg. Nie mówi niczego innego".


Śrila Prabhupad: Tak. Poszukiwanie guru jest oczywiście bardzo dobre, ale jeśli chcesz taniego guru, czyli jeśli chcesz być oszukiwany, znajdziesz wielu guru-oszustów. Lecz gdy jesteś szczery, znajdziesz szczerego guru. Ludzie są oszukiwani, ponieważ wszystko pragną osiągnąć tanim kosztem. My prosimy naszych uczniów o powstrzymywanie się od niedozwolonego seksu, jedzenia mięsa, hazardu i toksykowania się. Ludzie myślą, że to wszystko jest bardzo trudne i kłopotliwe. Lecz jeśli ktoś inny mówi: "Możesz robić wszelkie nonsensy, jakie tylko chcesz, weź tylko moją mantrę", to im się podoba. Rzecz w tym, że ludzie chcą być oszukiwani i dlatego pojawiają się oszuści. Nikt nie pragnie podejmować wyrzeczeń. Przeznaczeniem ludzkiego życia jest praktykowanie wyrzeczeń, ale nikt nie jest przygotowany do tego, by je podjąć. Dlatego pojawiają się oszuści i mówią: "Nie wyrzekaj się niczego. Rób, co ci się podoba. Zapłać mi tylko, a dam ci mantrę i za sześć miesięcy zostaniesz Bogiem". Takie rzeczy zdarzają się. Jeśli chcesz być w ten sposób oszukany, to oszuści się zjawią.

Reporter: Czy kiedykolwiek miałeś do czynienia z ludźmi, którzy wcześniej byli związani z fałszywymi guru?

Śrila Prabhupad: Tak. Jest ich wielu.

Reporter: Czy ich życie duchowe zostało w jakiś sposób zniszczone przez takich fałszywych guru?
Śrila Prabhupad: Nie. Oni szczerze szukali czegoś duchowego i to było ich kwalifikacją. Bóg jest w sercu każdego; jeśli tylko ktoś szczerze Go poszukuje, On pomaga takiej osobie znaleźć prawdziwego guru.

Reporter: Czy prawdziwi guru, tacy jak ty, próbowali kiedykolwiek zmusić fałszywych do zaprzestania działalności?

Śrila Prabhupad: Nie. To nie jest moim celem. Zapoczątkowałem mój ruch przez intonowanie Hare Kryszna. Śpiewałem w Nowym Jorku w miejscu zwanym Tompkins Square Park i wkrótce ludzie zaczęli do mnie przychodzić. W ten sposób stopniowo rozwinęło się to towarzystwo świadomości Kryszny. Wielu je zaakceptowało, a wielu nie. Ci, którzy mieli szczęście, przyjęli je.

Reporter: Czy nie odnosisz wrażenia, że ludzie są podejrzliwi z powodu przykrych doświadczeń z fałszywymi guru? Jeśli pójdziesz do dentysty szarlatana, który złamie ci ząb, możesz stać się podejrzliwy i obawiać się wizyty u następnego dentysty.

Śrila Prabhupad: Tak. Naturalnie, jeśli zostałeś oszukany, stajesz się podejrzliwy, ale to nie oznacza, że jeśli raz cię oszukano, to zawsze będziesz oszukiwany. Powinieneś znaleźć kogoś godnego zaufania. Jednak by przyjść do świadomości Kryszny, musisz mieć wiele szczęścia albo być dobrze świadomym tej nauki. Z Bhagavad-gity dowiadujemy się, że tych, którzy naprawdę poszukują życia duchowego jest niewielu: manusyanam sahasresu kaścid yatati siddhaye. Wśród wielu milionów ludzi, może jeden człowiek jest zainteresowany życiem duchowym. Ludzie są na ogół zainteresowani jedzeniem, spaniem, obroną i prokreacją. Jak więc możemy oczekiwać, że znajdziemy wielu zwolenników? Nietrudno jest zauważyć, że ludzie stracili swoje duchowe zainteresowania. Zaś prawie wszyscy ci, którzy je naprawdę mają, są oszukiwani przez tak zwanych spirytualistów. Nie można osądzać jakiegoś ruchu tylko na podstawie liczby jego zwolenników. Jeśli choć jeden człowiek jest szczery, to znaczy, że również ruch jest dobry. To nie kwestia wielkości, lecz jakości.

Reporter: Jak wielu ludzi, według ciebie mogło zostać oszukanych przez fałszywych guru?

Śrila Prabhupad: Praktycznie każdy. (Śmiech) Nie sposób ich zliczyć. Każdy.

Reporter: To by oznaczało tysiące ludzi, czy tak?

Śrila Prabhupad: Miliony. Miliony są oszukiwane, ponieważ chcą być oszukiwane. Bóg jest wszechwiedzący. On zna twoje pragnienia. Jest w twoim sercu i jeśli chcesz być oszukiwany, Bóg przyśle ci oszusta.

Reporter: Czy osiągnięcie stanu doskonałości, o którym mówiłeś poprzednio, jest możliwe dla każdego?

Śrila Prabhupad: W ciągu sekundy. Każdy może osiągnąć doskonałość w ciągu sekundy – pod warunkiem, że tego pragnie. Trudność polega na tym, że nikt nie pragnie. W Bhagavad-gicie (18.66) Kryszna mówi: sarva-dharman parityajya mam ekam śaranam vraja: "Po prostu podporządkuj się Mnie". Ale kto zamierza podporządkować się Bogu? Każdy mówi: "Och! Dlaczego miałbym podporządkować się Bogu? Będę niezależny". Jeśli się podporządkujesz, zajmie to sekundę. To wszystko. Jednak nikt tego nie pragnie i na, tym polega trudność.

Reporter: Kiedy powiedziałeś, że bardzo wielu ludzi chce być oszukiwanymi, czy miałeś na myśli to, że ci ludzie pragną kontynuować swoje ziemskie przyjemności i jednocześnie powtarzając mantrę lub ofiarowując kwiat, osiągnąć życie duchowe? Czy właśnie przez to rozumiesz pragnienie bycia oszukiwanym?

Śrila Prabhupad: Tak. Przypomina to rozważania pacjenta: "Będę dalej chorował i jednocześnie wyzdrowieję". To jest sprzeczność. Rzeczą podstawową jest zdobycie duchowego wykształcenia. Życie duchowe nie jest czymś, co można zrozumieć w ciągu kilkuminutowej rozmowy. Jest wiele ksiąg filozoficznych i teologicznych, ale ludzie nie są nimi zainteresowani. Na tym polega trudność. Śrimad-Bhagavatam jest na przykład dziełem bardzo obszernym i jeśli spróbujesz je poczytać, to wiele dni może ci zająć zrozumienie jednej linijki. Śrimad-Bhagavatam opisuje Boga, Prawdę Absolutną, ale ludzi to nie interesuje. Jeśli zaś ktoś przypadkiem zainteresuje się trochę życiem duchowym, chce czegoś natychmiastowego i taniego. Dlatego jest oszukiwany. W istocie życie ludzkie jest przeznaczone do pokut i wyrzeczeń. Na tym polega cywilizacja wedyjska. W czasach wedyjskich, chłopców szkoliło się w dyscyplinie brahmacaryi. Życie seksualne było całkowicie zabronione do dwudziestego piątego roku życia. Gdzie teraz znajdziemy taką edukację? Brahmacarin jest uczniem, który ściśle przestrzega celibatu i stosuje się do poleceń swego guru w guru-kuli (szkole mistrza duchowego). Teraz w szkołach naucza się o seksie od samego początku i już dwunasto-trzynastoleni chłopcy i dziewczęta angażują się w życie seksualne. Jak zatem mogą podjąć życie duchowe? Życie duchowe oznacza dobrowolne zaakceptowanie pewnych wyrzeczeń w celu realizacji Boga. Właśnie dlatego swoim inicjowanym uczniom zabraniamy niedozwolonego seksu, jedzenia mięsa, hazardu i toksykacji. Bez tych ograniczeń żadna "yoga medytacyjna" czy tak zwana dyscyplina duchowa nie może być uznana za autentyczną. Będzie to po prostu zwyczajna transakcja zawarta pomiędzy oszustem a oszukiwanym.

_________________
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada


07 Sty 2012, 00:29
Profil WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Lis 2006, 18:43
Posty: 4551
Miejscowość: Kraków
Post Re: FAŁSZYWE DEMONICZNE RELIGIE I SEKTY KALI YUGI
Image


07.15.12 Jest 5 działów bezbożności, odpowiednio znanych jako: niereligijność [vidharma], zasady religijne nieodpowiednie dla danej osoby [para-dharma], religia pretensjonalna [abhasa], religia analogiczna [upadharma] i religia oszukańcza [chala-dharma]. Kto świadomy jest prawdziwego życia religijnego, musi porzucić te pięć działów jako bezbożność.

07.15.12 Znaczenie: Wszelkie religijne zasady przeciwne zasadzie podporządkowania się lotosowym stopom Najwyższej Osoby Boga, Krsny, powinny być uważane za niewłaściwe zasady religijne czy oszustwo, i osoba prawdziwie zainteresowana religią musi je porzucić. Należy po prostu przestrzegać instrukcji Krsny i podporządkować się Jemu. Oczywiście, aby to uczynić, trzeba mieć bardzo dobrą inteligencję, którą można rozbudzić po wielu, wielu narodzinach w dobrym towarzystwie bhaktów i przez praktykę świadomości Krsny. Wszystko poza tą zasadą religii poleconą przez Krsnę – sarva-dharman parityajya mam ekam śaranam vraja – należy porzucić jako bezbożność.

07.15.13 Zasady religii, które przeszkadzają przestrzegać własnej religii, są zwane vidharmą. Religijne zasady wprowadzone przez innych zwą się para-dharmą. Nowy typ religii stworzony przez osobę pełną fałszywej dumy, która sprzeciwia się zasadom Ved, jest zwany upadharmą. A interpretacja poprzez żonglowanie słowami jest zwana chala-dharmą.

07.15.13 Znaczenie: W tym wieku stwarzanie nowego typu dharmy stało się modą. Tzw. svami i yogini utrzymują, że można być zwolennikiem jakiegokolwiek systemu religii, odpowiednio do własnego wyboru, ponieważ wszystkie systemy są ostatecznie tym samym. Jednakże Śrimad-Bhagavatam nazywa takie modne idee vidharmą, ponieważ są one przeciwne naszemu własnemu systemowi religijnemu. Prawdziwy system religii opisuje Najwyższa Osoba Boga: sarva-dharman parityajya mam ekam śaranamvraja. Prawdziwy system religii jest systemem podporządkowania się lotosowym stopom Pana. W szóstym Canto Śrimad-Bhagavatam, w związku z wyzwoleniem Ajamili, Yamaraja mówi, dharman tu saksad bhagavat-pranitam: prawdziwa religią jest ta, która została dana przez Najwyższą Osobę Boga, tak jak prawdziwym prawem jest prawo dane przez rząd. Nikt nie może wytworzyć prawdziwego prawa w domu, ni też nikt nie może stworzyć prawdziwej religii. W innym miejscu jest powiedziane, sa vai pumsam paro dharmo yato bhaktir adhoksaje: prawdziwym systemem religijnym jest system kierujący nas ku temu, byśmy stali się bhaktami Najwyższego Pana. Dlatego wszystko, co jest przeciwne temu systemowi religijnemu postępowej świadomości Krsny, jest zwane vidharmą, para-dharmą, upadharmą lub chala-dharmą. Błędna interpretacja Bhagavad-gity zwana jest chala-dharmą. Kiedy Krsna mówi coś bezpośrednio, a jakiś łotr poprzez interpretację nadaje temu inne znaczenie, to jest to chala-dharma – oszukańczy system religii – albo śabda-bhit, żonglerka słowna. Trzeba być niezwykle ostrożnym, by unikać tych różnorodnych oszukańczych systemów religii.


07.15.14 Pretensjonalny system religijny wytworzony przez osobę, która rozmyślnie lekceważy obowiązki przypisane jej porządkowi życia, nazywany jest abhasa [niejasnym odzwierciedleniem albo fałszywym podobieństwem]. Lecz jeśli ktoś spełnia obowiązki swego określonego aśramu czy varny, dlaczego nie wystarcza to, by uśmierzyć wszelkie materialne niedole?

07.15.14 Znaczenie: Jak orzeka ten werset, każdy powinien ściśle przestrzegać zasad varny i aśramu, tak jak podane zostały wśastrach. W Visnu Puranie (3.8.9 jest powiedziane:

varnaśramacaravata purusena parah puman
visnur aradhyate pantha nanyat tat-tosa-karanam

Należy skupić się na celu postępu, jakim jest stanie się świadomym Krsny. Taki jest cel i przeznaczenie wszystkich varn i aśramów. Jeśli jednakże nie jest wielbiony Visnu, zwolennicy instytucji varnaśrama wytwarzają jakiegoś wymyślonego Boga. Teraz modne stało się wybieranie na Boga jakiegokolwiek łotra czy głupca i jest wielu misjonarzy, którzy wymyślili swoich własnych bogów, porzucając związek z prawdziwym Bogiem. Bhagavad-gita wyraźnie mówi, że osoba wielbiąca półbogów straciła inteligencję. Niemniej jednak widzimy, że na Boga wybiera się nawet analfabetę, który jest pozbawiony wszelkiej inteligencji i chociaż ma świątynię, mieszkają w niej jedzący mięso sannyasini i odbywa się tam wiele nieczystych czynności. Ten typ systemu religijnego, który zwodzi swych biednych zwolenników, jest ściśle zakazany. Takie pretensjonalne religie powinny być całkowicie powstrzymane.
Oryginalny system jest taki, że bramin powinien rzeczywiście stać się braminem; powinien nie tylko przyjść na świat w rodzinie bramina, ale również musi być kwalifikowany. Za bramina powinna być także uważana osoba, która nie przyszła na świat w rodzinie bramina, ale ma bramińskie kwalifikacje. Poprzez ścisłe przestrzeganie tego systemu można być szczęśliwym bez żadnych dodatkowych starań. Sva-bhava-vihito dharmah kasya nestah praśantaye. Prawdziwym celem życia jest uśmierzenie niedoli, a z łatwością można tego dokonać poprzez przestrzeganie zasad śastr.


Image

_________________
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada


07 Sty 2012, 23:22
Profil WWW
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2011, 13:38
Posty: 2068
Miejscowość: UK
Post Re: FAŁSZYWE DEMONICZNE RELIGIE I SEKTY KALI YUGI
Reporter: Czy prawdziwi guru, tacy jak ty, próbowali kiedykolwiek zmusić fałszywych do zaprzestania działalności?
Śrila Prabhupad: Nie. To nie jest moim celem. Zapoczątkowałem mój ruch przez intonowanie Hare Kryszna. Śpiewałem w Nowym Jorku w miejscu zwanym Tompkins Square Park i wkrótce ludzie zaczęli do mnie przychodzić. W ten sposób stopniowo rozwinęło się to towarzystwo świadomości Kryszny. Wielu je zaakceptowało, a wielu nie. Ci, którzy mieli szczęście, przyjęli je.
(..)Nie można osądzać jakiegoś ruchu tylko na podstawie liczby jego zwolenników. Jeśli choć jeden człowiek jest szczery, to znaczy, że również ruch jest dobry. To nie kwestia wielkości, lecz jakości.

Zbawienne słowa Śrila Prabhupady od razu wiadomo co i jak. Jay Śrila Prabhupada!


08 Sty 2012, 23:03
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2011, 13:38
Posty: 2068
Miejscowość: UK
Post Re: FAŁSZYWE DEMONICZNE RELIGIE I SEKTY KALI YUGI
A znak trójkata w symbolach religii co oznacza bo mi sie kojarzy z potrzebami ciała nie duszy.


09 Sty 2012, 11:42
Profil
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Lis 2006, 18:43
Posty: 4551
Miejscowość: Kraków
Post Re: FAŁSZYWE DEMONICZNE RELIGIE I SEKTY KALI YUGI
07.15.12 Jest 5 działów bezbożności, odpowiednio znanych jako: niereligijność [vidharma], zasady religijne nieodpowiednie dla danej osoby [para-dharma], religia pretensjonalna [abhasa], religia analogiczna [upadharma] i religia oszukańcza [chala-dharma]. Kto świadomy jest prawdziwego życia religijnego, musi porzucić te pięć działów jako bezbożność.

07.15.12 Znaczenie: Wszelkie religijne zasady przeciwne zasadzie podporządkowania się lotosowym stopom Najwyższej Osoby Boga, Krsny, powinny być uważane za niewłaściwe zasady religijne czy oszustwo, i osoba prawdziwie zainteresowana religią musi je porzucić. Należy po prostu przestrzegać instrukcji Krsny i podporządkować się Jemu. Oczywiście, aby to uczynić, trzeba mieć bardzo dobrą inteligencję, którą można rozbudzić po wielu, wielu narodzinach w dobrym towarzystwie bhaktów i przez praktykę świadomości Krsny. Wszystko poza tą zasadą religii poleconą przez Krsnę – sarva-dharman parityajya mam ekam śaranam vraja – należy porzucić jako bezbożność.


07.15.13 Zasady religii, które przeszkadzają przestrzegać własnej religii, są zwane vidharmą. Religijne zasady wprowadzone przez innych zwą się para-dharmą. Nowy typ religii stworzony przez osobę pełną fałszywej dumy, która sprzeciwia się zasadom Ved, jest zwany upadharmą. A interpretacja poprzez żonglowanie słowami jest zwana chala-dharmą.

07.15.13 Znaczenie: W tym wieku stwarzanie nowego typu dharmy stało się modą. Tzw. svami i yogini utrzymują, że można być zwolennikiem jakiegokolwiek systemu religii, odpowiednio do własnego wyboru, ponieważ wszystkie systemy są ostatecznie tym samym. Jednakże Śrimad-Bhagavatam nazywa takie modne idee vidharmą, ponieważ są one przeciwne naszemu własnemu systemowi religijnemu. Prawdziwy system religii opisuje Najwyższa Osoba Boga: sarva-dharman parityajya mam ekam śaranamvraja. Prawdziwy system religii jest systemem podporządkowania się lotosowym stopom Pana. W szóstym Canto Śrimad-Bhagavatam, w związku z wyzwoleniem Ajamili, Yamaraja mówi, dharman tu saksad bhagavat-pranitam: prawdziwa religią jest ta, która została dana przez Najwyższą Osobę Boga, tak jak prawdziwym prawem jest prawo dane przez rząd. Nikt nie może wytworzyć prawdziwego prawa w domu, ni też nikt nie może stworzyć prawdziwej religii. W innym miejscu jest powiedziane, sa vai pumsam paro dharmo yato bhaktir adhoksaje: prawdziwym systemem religijnym jest system kierujący nas ku temu, byśmy stali się bhaktami Najwyższego Pana. Dlatego wszystko, co jest przeciwne temu systemowi religijnemu postępowej świadomości Krsny, jest zwane vidharmą, para-dharmą, upadharmą lub chala-dharmą. Błędna interpretacja Bhagavad-gity zwana jest chala-dharmą. Kiedy Krsna mówi coś bezpośrednio, a jakiś łotr poprzez interpretację nadaje temu inne znaczenie, to jest to chala-dharma – oszukańczy system religii – albo śabda-bhit, żonglerka słowna. Trzeba być niezwykle ostrożnym, by unikać tych różnorodnych oszukańczych systemów religii.


07.15.14 Pretensjonalny system religijny wytworzony przez osobę, która rozmyślnie lekceważy obowiązki przypisane jej porządkowi życia, nazywany jest abhasa [niejasnym odzwierciedleniem albo fałszywym podobieństwem]. Lecz jeśli ktoś spełnia obowiązki swego określonego aśramu czy varny, dlaczego nie wystarcza to, by uśmierzyć wszelkie materialne niedole?

07.15.14 Znaczenie: Jak orzeka ten werset, każdy powinien ściśle przestrzegać zasad varny i aśramu, tak jak podane zostały wśastrach. W Visnu Puranie (3.8.9 jest powiedziane:

varnaśramacaravata purusena parah puman
visnur aradhyate pantha nanyat tat-tosa-karanam

Należy skupić się na celu postępu, jakim jest stanie się świadomym Krsny. Taki jest cel i przeznaczenie wszystkich varn i aśramów. Jeśli jednakże nie jest wielbiony Visnu, zwolennicy instytucji varnaśrama wytwarzają jakiegoś wymyślonego Boga. Teraz modne stało się wybieranie na Boga jakiegokolwiek łotra czy głupca i jest wielu misjonarzy, którzy wymyślili swoich własnych bogów, porzucając związek z prawdziwym Bogiem. Bhagavad-gita wyraźnie mówi, że osoba wielbiąca półbogów straciła inteligencję. Niemniej jednak widzimy, że na Boga wybiera się nawet analfabetę, który jest pozbawiony wszelkiej inteligencji i chociaż ma świątynię, mieszkają w niej jedzący mięso sannyasini i odbywa się tam wiele nieczystych czynności. Ten typ systemu religijnego, który zwodzi swych biednych zwolenników, jest ściśle zakazany. Takie pretensjonalne religie powinny być całkowicie powstrzymane.
Oryginalny system jest taki, że bramin powinien rzeczywiście stać się braminem; powinien nie tylko przyjść na świat w rodzinie bramina, ale również musi być kwalifikowany. Za bramina powinna być także uważana osoba, która nie przyszła na świat w rodzinie bramina, ale ma bramińskie kwalifikacje. Poprzez ścisłe przestrzeganie tego systemu można być szczęśliwym bez żadnych dodatkowych starań. Sva-bhava-vihito dharmah kasya nestah praśantaye. Prawdziwym celem życia jest uśmierzenie niedoli, a z łatwością można tego dokonać poprzez przestrzeganie zasad śastr.

_________________
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada


09 Sty 2012, 15:43
Profil WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.