Kto wymyślił 4 zasady regulujące

Praktyka duchowa a realia życia codziennego. "Wszystko ma pierwotną przyczynę, czyli nasienie. W przypadku każdej koncepcji, programu, planu czy projektu najpierw rozmyśla się nad planem i to nazywane jest bija, czyli nasieniem. Bhakti-lata-bija,czyli nasionko służby oddania stanowią metody, zasady i nakazy, przy pomocy których jesteśmy doskonale szkoleni w służbie oddania. To bhakti-lata-bija otrzymuje się od mistrza duchowego dzięki łasce Kryszny." - Madhya 19.152 Zn.
Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Kto wymyślił 4 zasady regulujące

Post autor: Vaisnava-Krpa » 26 lut 2008, 15:54

Kto i kiedy to było i dlaczego? (To pytanie poważne, zadane mi prywatnie)
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 27 lut 2008, 14:51

To przestrzegacie zasad a nie wiecie skąd pochodzą, może ktoś je wymyślił z głowy? Dlaczego ja mam przestrzegać?
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 27 lut 2008, 16:54

a kto w polskiej yatrze przestrzega 4 zasad, bo nie znam:D
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
gndd
Posty: 457
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:24

Post autor: gndd » 27 lut 2008, 17:06

Arkadiusz pisze:To przestrzegacie zasad a nie wiecie skąd pochodzą, może ktoś je wymyślił z głowy? Dlaczego ja mam przestrzegać?
Nie użyłabym słowa "wymyślił" tylko "ustanowił". Prabhupada jako założyciel ISKCONu na pewno miał prawo ustanowić zasady etc. W zakonach np. założyciel ustanawiał tzw. regułę, której mnisi danego zakonu przestrzegają, aby uzyskać dany rezultat. Zródła zapewne mogą być różnorodne, nie mam czasu się teraz tym zająć. Na pewno tzw. kultura bramińska ma z tym dużo wspólnego.
Govindanandini

We don't get it, so we fear it. (Bob Geldof)
http://podserve.biggu.com/podcasts/show/iskcon-studies
http://www.flickr.com/photos/12994088@N06/sets/72157601908066950/

Awatar użytkownika
ziuka
Posty: 84
Rejestracja: 09 lis 2007, 16:41
Lokalizacja: Wronów k. Puław

Post autor: ziuka » 27 lut 2008, 17:41

01.17.38 Suta Gosvami rzekł: Ubłagany przez osobę Kali, Maharaja Pariksit dał mu zezwolenie na przebywanie w tych miejscach, gdzie uprawia się hazard, pijaństwo, prostytucję i rzeź zwierząt.

01.17.38 Znaczenie: Podstawowe zasady niereligijności, takie jak

duma,

prostytucja,

intoksykacja,

obłuda,

przeciwdziałają czterem zasadom religii, mianowicie:

wyrzeczeniu,

czystości,

miłosierdziu i

prawdomówności.

Awatar użytkownika
Arjuna
Posty: 46
Rejestracja: 24 lis 2006, 11:31
Lokalizacja: Chełmża

Post autor: Arjuna » 27 lut 2008, 18:33

RafalJyot pisze:a kto w polskiej yatrze przestrzega 4 zasad, bo nie znam:D
a ja znam :D
.:rakhe Krsna mare ke mare Krsna rakhe ke:.

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 28 lut 2008, 00:28

Martinus pisze:
RafalJyot pisze:a kto w polskiej yatrze przestrzega 4 zasad, bo nie znam:D
a ja znam :D
wow. poznaj mnie :D

wiec tego ktory przestrzega tak formalnie, czy wg standartu nektaru instrukcji (tam Srila Prabhupada naprzyklad opisuje co sklada sie na przestrzeganie celibatu).. w ten sam sposob Garuda Purana wyjasnia jakie pod-grzechy mieszcza sie w kategorii pancha maha papa (zabicie bramina, picie alkoholu itd)..
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Caturmukha dasa

Post autor: Caturmukha dasa » 28 lut 2008, 03:27

RafalJyot pisze:
Martinus pisze:
RafalJyot pisze:a kto w polskiej yatrze przestrzega 4 zasad, bo nie znam:D
a ja znam :D
wow. poznaj mnie :D

wiec tego ktory przestrzega tak formalnie, czy wg standartu nektaru instrukcji (tam Srila Prabhupada naprzyklad opisuje co sklada sie na przestrzeganie celibatu).. w ten sam sposob Garuda Purana wyjasnia jakie pod-grzechy mieszcza sie w kategorii pancha maha papa (zabicie bramina, picie alkoholu itd)..
Zaiste Prabhu, otwierasz nam oczy, to prawda !

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Post autor: Rasasthali » 28 lut 2008, 10:02

Martinus pisze:
RafalJyot pisze:a kto w polskiej yatrze przestrzega 4 zasad, bo nie znam:D
a ja znam :D
Ja znalam nawet nie-bhaktow (katolikow), moich przyjaicol, ktorzy przestrzegali 4 zasad, wlacznie z nie piciem herbaty w celu intoksykacji. Nie jest to znowu az takie bohaterstwo, choc problem sie pojawia jesli chodzi o szczegoly, jak chyba Rafal powyzej napisal (rozumiem ze o to Ci chodzilo?)

Wlasciwie zastanawiam sie tez nad tym jak 10 przykazan pasuje do naszych 4 zasad i kilka rzeczy na pewno sie pokrywa, wiec sadze ze Ci z nas ktorzy przestrzegali 10 przykazan przed bhakti-yoga (ja staralam sie byc dosc scisla), mieli bardzo dobry start. Dane Mojzeszowi przez Boga, jest to wazny zbior kodeksu moralnego w skrocie i ciesze sie ze zawiera przykazania dotyczace szacunku starszym, prawdopmownosci, pozadania, zazdrosci.

Czasem zastanawialam sie na ile wielbiciele przestrzegaja innych zasad moralnych, poza 4 zasadami takie jakie sie nam w Iskconie podaje, ktore nie sa az tak skomplikowane. Np slyszalam ze na sankirtanie dozwolone bylo nawet klamanie, o ile sprzeda sie ksiazke. Czasem tez rozmawiajac z wielbicielami rozumialam ze nie szanuja wlasnych rodzicow, poniewaz ci jedza miesa itd. Nie jest to oczywiscie standard ale spotykalam sie z takimi nastawieniami.

Wydaje sie wiec, ze nie powinnismy sie ograniczac co 4 zasad, ale naprawde starac sie kultywowac kulture braminska, cechy braminskie, ktore wymienione i opisane sa w wielu miejscach w Bhagavatam.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2008, 10:34 przez Rasasthali, łącznie zmieniany 1 raz.
http://actinidia.wordpress.com/

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 28 lut 2008, 10:20

Rasasthali napisała:
Wydaje sie wiec, ze nie powinnismy sie ograniczac co 4 zasad, ale naprawde starac sie kultywowac kulture braminska, cechy braminskie, ktore wymienione i opisane sa w wielu miejscach w Bhagavatam.

I to jest bardzo ważna myśl!


"Jestem fajnym facetem - Kolaboranci

Nie palę, nie kradnę, nie kłamię,
nie rzucam papierów na ziemię.
Nie piję alkoholu, zdrowo się odżywiam,
nie robię dziur w ozonie, na słabszych się nie wyżywam,
Nie męczę zwierząt, jestem tolerancyjny,
nie depczę trawników, jestem religijny.

Jestem fajnym facetem.

A kiedy strzelam, celuję zawsze w głowę,
na zbędny ból nie pozwolę, bo jestem altruistą."

:wink:
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ