Kiedy inicjacja????

Praktyka duchowa a realia życia codziennego. "Wszystko ma pierwotną przyczynę, czyli nasienie. W przypadku każdej koncepcji, programu, planu czy projektu najpierw rozmyśla się nad planem i to nazywane jest bija, czyli nasieniem. Bhakti-lata-bija,czyli nasionko służby oddania stanowią metody, zasady i nakazy, przy pomocy których jesteśmy doskonale szkoleni w służbie oddania. To bhakti-lata-bija otrzymuje się od mistrza duchowego dzięki łasce Kryszny." - Madhya 19.152 Zn.
Awatar użytkownika
Anantabhakti das
Posty: 74
Rejestracja: 18 gru 2006, 19:25

Kiedy inicjacja????

Post autor: Anantabhakti das » 26 lis 2007, 23:53

Wiem .ze sa rozne poziomy bhakti zmieszanego(abhasa) i czystego (sudha-bhakti).Zaczynajc od varnasamy przez skama-karma-misra i niskama-karma-jana itd po sradha sadhu sangha ,bhajana kriya itd.[/b]N AKTORYM POZIMOMIE KTOS JEST WLASCIWYM KANDYDATEM DO INCJACJI DIKSA?(JEST GOTOWY) :)
spiritual sens gratification SB 1.12.6 purport

Awatar użytkownika
Anantabhakti das
Posty: 74
Rejestracja: 18 gru 2006, 19:25

bolo

Post autor: Anantabhakti das » 28 lis 2007, 19:41

I wiem ,ze wersty z Bhakti rasamrita Sindhu opisuja ,ze ktos przyjmuje incjacje na Bhajana kriya to ciekawi mnie czy jest jakis standard kiedy to ma byc.Bo mysle ,ze w obecnych czasach bywa roznie. :D
spiritual sens gratification SB 1.12.6 purport

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: bolo

Post autor: RafalJyot » 28 lis 2007, 21:29

Anantabhakti das pisze:I wiem ,ze wersty z Bhakti rasamrita Sindhu opisuja ,ze ktos przyjmuje incjacje na Bhajana kriya to ciekawi mnie czy jest jakis standard kiedy to ma byc.Bo mysle ,ze w obecnych czasach bywa roznie. :D
Dobra, wiemy juz ze ogarniasz temat, wiec rozpisz mysli i wszyscy osiagniemy pomyslnosc:). I czy chodzi o siksa czy diksa? Bhajana kriya to wysoki etap.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
Anantabhakti das
Posty: 74
Rejestracja: 18 gru 2006, 19:25

hari

Post autor: Anantabhakti das » 29 lis 2007, 09:04

Chodzi o diksha.
1.werset z BRS mowi kiedy to nastepuje
2.interesuje mnie czy sastry mowia na ktorym etapie jest to wlasciwe?
3.czy osoby na zmieszanym bhakti moga oczymac diksha?
4.Ogulnie interesuje mnie wszystko co sastry pisza na ten temat
5.standard 4 zasad i 16rund przez rok niemowi nic o poziomie bhakti
Dzieki za jakakolwiek pomoc :D
spiritual sens gratification SB 1.12.6 purport

Awatar użytkownika
Sadhaka
Posty: 74
Rejestracja: 19 sie 2007, 08:16

Post autor: Sadhaka » 29 lis 2007, 15:45

Słowo 'inicjacja' znaczy 'rozpoczęcie'. Widzimy, że w Bhakti-rasa-amrita sindhu, na które się powołujesz, diksha jest zawarte w etapie sadhu-sanga. Dopiero po 'rozpoczęciu', czyli inicjacji zaczyna się etap bhajana kriya, czyli wykonywania faktycznej służby oddania. Nie oznacza to, że nie można wielbić Boga wcześniej. Można. I można również zrobić pewnien postęp. Ale, dla osób niezaawansowanych duchowo diksha jest podłączeniem pod rzeczywistą seva i początkiem rzeczywistej bhakti.

Co do wymogów...Każda sukcesja uczniów ma inne. Nie myśl, że 4 zasady i 16 rund obowiązują wszystkie bona fide sampradaye w taki sam sposób jaki możemy zaobserwować w ISCKONie.

Nie chciałbym bardziej komplikować tematu. Sprawa jest prosta - Guru stawia wymagania, a Ty się musisz dostosować. Jeśli poziom bhakti miałby liczyć się w diksha, to Guru by Ci o tym powiedział. Poza tym to Guru daje bhakti-lata-bija, więc etap poinicjacyjny sugeruje rozwój bhakti.
Myślę, że jest to jasne.

Awatar użytkownika
Anantabhakti das
Posty: 74
Rejestracja: 18 gru 2006, 19:25

Om

Post autor: Anantabhakti das » 30 lis 2007, 11:40

Tak to jasne.Choc dalej mysle ,ze w tym wersecie jest ,ze to na bhajana kriya jest inicjacja.Ale to niewazne juz.Rafal napisal ,ze bhajana kriya to wysoki poziom i ja mysle tak samo.Moje pytanie jest nadal to samo czy osoby z zmieszana bhakti ktore niemaja jeszcze czystej wiary(sradha) moga przyjac diksha?I czy to jest dobre dla nich?
spiritual sens gratification SB 1.12.6 purport

Awatar użytkownika
Sadhaka
Posty: 74
Rejestracja: 19 sie 2007, 08:16

Post autor: Sadhaka » 30 lis 2007, 12:29

Sraddha ma dużo do powiedzenia w kwestii diksha. Dzielimy ją na drdha i komala (silna i słaba wiara).

Drdha sraddha jest bardzo rzadka i symptomem jej posiadania jest przyswajanie wedyjskich konkluzji bez studiowania Sastr – wyłącznie dzięki łasce Hari Nama. Dla takiej osoby droga do premy jest krótsza, ponieważ posiada ona ogromny smak do Nama i Krsna-katha. O takich osobach Caitanya Caritamrita wspomina, że nie muszą przyjmować diksha by osiągnąć prema.

Sastra wspominają, że dla osoby posiadającej komala sraddha istotne są: diksha, sadhana bhakti i studia nad pismami świętymi. Studia nad Vedami są dla nich bardzo ważne, ponieważ takie osoby szybko porzucają praktykę pod wpływem złego towarzystwa.

Caturmukha dasa

Post autor: Caturmukha dasa » 30 lis 2007, 12:36

Do Sadhaki: Prabhu, piękna odpowiedź. Dzięki. Sadhu! Sadhu Sadhu! :D

Do Anantabhakti Prabhu: bardzo fajne pytania. Dzięki. Sadhu! Sadhu! Sadhu! :D

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Om

Post autor: RafalJyot » 30 lis 2007, 13:32

Anantabhakti das pisze:Tak to jasne.Choc dalej mysle ,ze w tym wersecie jest ,ze to na bhajana kriya jest inicjacja.Ale to niewazne juz.Rafal napisal ,ze bhajana kriya to wysoki poziom i ja mysle tak samo.Moje pytanie jest nadal to samo czy osoby z zmieszana bhakti ktore niemaja jeszcze czystej wiary(sradha) moga przyjac diksha?I czy to jest dobre dla nich?
Mysle, ze kiedy odrzucimy Jyotish (w innych sampradayach przed sannyasą albo inicjacją ogląda się horoskop adepta) to zostaje intuicja Guru i On powinien wiedzieć czy poziom świadomosci, nakierowania inteligencji i wiary jest wystarczający i właściwy by inicjować adepta. Jesli Guru mialby inicjowac od pełnego bhajana kriya to w Polsce może byloby 20 bhaktów, dlatego należy odkryć potencję a nie tylko badać aktualizację a to już jest trudne.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
Anantabhakti das
Posty: 74
Rejestracja: 18 gru 2006, 19:25

Post autor: Anantabhakti das » 30 lis 2007, 16:03

no juz mi sie cos rozjasnia.Wlasnie w ksiazce ktora czytam dotarlem do punktu inicjacji.Pisze tu ,ze proces inicjacji zaczyna sie dlugo przed formalna ceremonia i w tym czasie uczen musi pokazac stalosc przynajmniej w zewnwetrznych czynnosciach sluzby oddania a guru przekazuje mu sambhanda-jana.Bo uczen z powieszchownym zrozumieniem nie bedzie wstanie pozbyc sie zlych nawykow i bez jasnego zrozumienia zasad bhakti nieprzejdzie niestalosci.Ogulnie inicjacja dawana ignorantowi niema mocy.Mysle ,ze guru maja ciezka robote w obecnych czasach.Dzieki za odpowiedzi.
spiritual sens gratification SB 1.12.6 purport

ODPOWIEDZ