Warnaaśrama

Praktyka duchowa a realia życia codziennego. "Wszystko ma pierwotną przyczynę, czyli nasienie. W przypadku każdej koncepcji, programu, planu czy projektu najpierw rozmyśla się nad planem i to nazywane jest bija, czyli nasieniem. Bhakti-lata-bija,czyli nasionko służby oddania stanowią metody, zasady i nakazy, przy pomocy których jesteśmy doskonale szkoleni w służbie oddania. To bhakti-lata-bija otrzymuje się od mistrza duchowego dzięki łasce Kryszny." - Madhya 19.152 Zn.
Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Post autor: albert » 10 cze 2007, 23:05

A swoją drogą "On social issues" Harikeśi Swamiego zawiera wiele cennych uwag.
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Warnaaśrama

Post autor: RafalJyot » 10 cze 2007, 23:42

W dzisiejszych czasach przydaje się tylko podział, ze względu na świadomość. Wszystko inne jest zgubne i nie da oczekiwanych rezultatów, dla tych, którzy zrozumieli iż równośc socialna jest piekłem. Varna (kolor) zależy od Tattwy (jak jala-bhuta, agni-bhuta itd). Połączenia tych Tattwa, tworzą smaki i nastroje (Rasa), własnie nad tym pracuje i może wyjdzie coś ciekawego.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Re: Warnaaśrama

Post autor: Rasasthali » 11 cze 2007, 11:04

albert pisze: Z konieczności musi więc ograniczyć wydatki i konsumpcję do niezbędnej. Chwali ubóstwo i życie z przyrodą, ponieważ dzięki niej może zaspokoić swoje fizjologiczne potrzeby, a w mieście musi harować ciągle po to, aby zarobić nawet na wodę. Jeśli nie ma komputera, będzie pisał ręką. Nie ma krzesła, więc usiądzie na ziemi ( w rzeczy samej tak było). Nie potrzebuje łyżek. :) Wystarcza mu niewiele ubrań. Itd Itd
Niestety niedlugo ja i moj maz mozemy byc w podobnej sytuacji przez nasze akademickie, niskozarobkowe prace lub ich brak ;-) Na szczescie moja mama przysyla mi ubrania pare razy w roku na urodziny i swieta ;-). Ale ciekawe to co napisales o mieszkaniu na wsi. Ciagle mysle, ze mieszkanie na wsi jest najlepsze i do tej pory nie moge sie przyzwyczaic do miasta. Tu tyle stresu, halasu i nerwow. Nie sprzyja to kontemplacji i dobremu intonowaniu. Chyba zastanowimy sie nad przeprowadzka...
http://actinidia.wordpress.com/

Awatar użytkownika
Kula-pavana
Posty: 238
Rejestracja: 27 lis 2006, 17:46

Post autor: Kula-pavana » 11 cze 2007, 16:16

ciekawy temat i chetnie bym sie wlaczyl do dyskusji ale przed tym wyjazdem do Polski mam teraz urwanie glowy :?

jedna uwaga: "Jak sie nie wie kim sie jest, to jak to sie w Iskconie mowi, jest sie sudra"

- to podejscie pochodzi od Srila Prabhupada i jest bardzo praktyczne. "sudrowie" to taka pula talentu z ktorej po pewnym czasie i oczyszczeniu wylaniaja sie inne varny, albo przynajmniej moga sie wylonic :wink:

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 11 cze 2007, 17:11

Kula-pavana pisze:ciekawy temat i chetnie bym sie wlaczyl do dyskusji ale przed tym wyjazdem do Polski mam teraz urwanie glowy :?

jedna uwaga: "Jak sie nie wie kim sie jest, to jak to sie w Iskconie mowi, jest sie sudra"

- to podejscie pochodzi od Srila Prabhupada i jest bardzo praktyczne. "sudrowie" to taka pula talentu z ktorej po pewnym czasie i oczyszczeniu wylaniaja sie inne varny, albo przynajmniej moga sie wylonic :wink:
sudra to wlasnie tylko talent;) vaisyowie na nich zarabiają a ksatryowie wydają reguły, jak daleko można się posunąć. bramini praktycznie są bezrobotni w tym systemie i walczą z biedą:D
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

ODPOWIEDZ