Puruszottama Masa

Praktyka duchowa a realia życia codziennego. "Wszystko ma pierwotną przyczynę, czyli nasienie. W przypadku każdej koncepcji, programu, planu czy projektu najpierw rozmyśla się nad planem i to nazywane jest bija, czyli nasieniem. Bhakti-lata-bija,czyli nasionko służby oddania stanowią metody, zasady i nakazy, przy pomocy których jesteśmy doskonale szkoleni w służbie oddania. To bhakti-lata-bija otrzymuje się od mistrza duchowego dzięki łasce Kryszny." - Madhya 19.152 Zn.
Harsza
Posty: 154
Rejestracja: 18 lut 2015, 09:44

Puruszottama Masa

Post autor: Harsza » 17 cze 2015, 11:20

Zdziwiłem się niepomiernie, gdy dziś rano w mojej wirtualnej skrzynce odkryłem przesyłkę z Iscodesiretree. Do mnie. A oto jej treść:
Glories of Purusottama month (from Padma and Skanda Puranas)
Lord Sri Krsna: “Purusottama month has all the power I have to bless its observer. One who follows Purusottama vrata will destroy all his past sinful reactions. Without performing Purusottama vrata, one cannot perform pure devotional service. The value of Purusottama month is far more valuable than all other types of austerities and religious activities mentioned in the Vedas. Anyone who observes Purusottama vrata will return to my abode, Goloka, at the end of his life.”
Durvasa Muni: “Just by bathing in a holy river during Purusottama month, one becomes sinless. The glory of all other months is not equal to one-sixteenth of the glory of the Purusottama month. By bathing in a holy place, giving charity and chanting the Holy Name Krsna during Purusottama month, all miseries are destroyed; one attains all kinds of perfection and fulfills all his desires.”
Valmiki Muni: “By observing Purusottama vrata, one attains more benefit than performing one hundred horse sacrifices. All holy places live within the body of a Purusottama month vrati. Anyone who faithfully performs Purusottama vrata will go to Goloka Vrndavana.”
Narada Muni: “Purusottama month is the best of all months, vratas and austerities. Just by faithfully hearing the glories of Purusottama month, one attains krsna-bhakti and immediately nullifies his sinful reactions. One who performs Purusottama vrata properly will attain limitless sukrti and go to the spiritual world.”
Naimisaranya sages: “Merciful Purusottama month acts like a desire tree to fulfill a devotee’s desire.”
Simplified recommended worship for the Pursottama month:
1. The main vrata is to worship Radha Krishna.
2. Chant extra rounds of Hare Krsna Maha mantra for entire month: 24,32,64 or 108
3. Study Srimad Bhagavatam and Bhagavad Gita, especially Chapter Fifteen Purushottama Yoga.
4. MUST OFFER Daily GHEE lamp to Radha-Krishna Deity or photo.
5. Give charity to qualified Brahamanas.
6. Engage in Go Seva and distribute Prasadam.
7. Bathe in the Holy rivers and associate with saintly devotees.
8. Take vow to REMAIN TRUTHFUL for whole month.
9. Careful not to BLASPHEME any devotee, sastra, brahmin, cows, saints, or one observing the Purusottama Vrata.
10. Hearing Hari katha.
11. Worshiping Radha Krishna, by offering fresh first class lotus or rose and tulasi leaves or garlands to Sri Radha Krishna.
12. Sing bhajans and kirtans specifically glorifying Lord Krishna who is called Purusottama such as Jaya Radha Madhava; Jagannathasttakam, chapter 15 of Bhagavad Gita on Purusottama Yoga.
Benefits of observing Purusottama Vrata
• All the holy places in the world come to reside in the body of one who observes Purusottama vrata.
• One who observes Purusottama Month with faith and devotion will go back home, Back To Godhead to serve Radha-Govinda eternally in Goloka Vrndavana at the end of one’s life.
Purusottama masa10300310_467579580084837_6801613083723596446_n.jpg
Purusottama masa10300310_467579580084837_6801613083723596446_n.jpg (75.82 KiB) Przejrzano 3453 razy
Z tego co rozumiem, to miesiąc Puruszottama zaczął się dzisiaj. Jest on miesiącem dodatkowym i przypada co 2-3 lata. Nie wiem co o tym myśleć, ja od dziś dokładam jedną rundę do mojego dziennego standardu. Nie mając w tych dniach w ogóle wolnego czasu przetłumaczyłem tylko tyle. Za styl tłumaczenia proszę o myśli wybaczenia.
WYBRANE FRAGMENTY W TŁUMACZENIU BO MY NIE GĘSI LECZ SWÓJ JĘZYK MAMY.

Chwały miesiąca Puruszottama.
Pan Śri Kryszna rzekł: “Miesiąc Puruszottama posiada wszelką moc, by obdarzyć błogosławieństwem tego, który go przestrzega. Gdy ktoś wypełnia śluby miesiąca Puruszottama, zniszczy w ten sposób swoje grzeszne reakcje. Bez tego trudno jest zaiste oddać się czystej bhakti. Miesiąc Puruszottama ważniejszy jest jeszcze od wszelkich rodzajów wyrzeczeń i religijnych czynności wspomnianych w Wedach. Kto przestrzega ślubów Puruszottamy, gdy dobiegnie kres jego dni, powróci do Mnie, do Goloki.
[.......]
Zalecane czynności w miesiącu Puruszottama.
1. Pamiętaj byś wielbił bóstwa Radha-Kryszny.
2. Intonuj dodatkowe rundy.
3. Czytaj Śrimad Bhagawatam i Bhagawad Gitę, a w szczególności rozdział 15 “Yoga Najwyższej Osoby” (“Purushottama Yoga”)
(...)
8. Pamiętaj byś ani razu nie skłamał podczas tego miesiąca.
9. Nie oczerniaj ani wielbicieli, ani pism wedyjskich (oraz opartych na przekazie wedyjskim ani także stron internetowych poświęconych wiedzy wedyjskiej, bo strona internetowa to także pismo), ani braminów, ani świętych,ani krów, ani tego, który gloryfikuje chwały miesiąca Puruszottama.
10. Słuchaj Harikatha.
(...)
12.Śpiewaj badżany i w ten sposób gloryfikuj Śri Krysznę. (...)


No i na dodatek w tym dodatkowym miesiącu przypadają aż dwa (sic!) Ekadaśi: 28 czerwca oraz 12 lipca. Uwaga, ważne! Oba Ekadaśi przypadają w niedziele! Okazja dla wszystkich pracujących do przyjęcia ekstra Łaski. (czy jestem wystarczająco jednoznaczny?)

Harsza
Posty: 154
Rejestracja: 18 lut 2015, 09:44

Re: Puruszottama Masa

Post autor: Harsza » 17 cze 2015, 21:46

Pomimo, że przetłumaczyłem tak mało, to w dodatku z poważnym błędem.
Nie oczerniaj (...) tego, który gloryfikuje chwały miesiąca Puruszottama.
Tak napisałem, a tymczasem w oryginale jest
one observing the Purusottama Vrata
Co oznacza TEGO, KTÓRY PRZESTRZEGA ŚLUBÓW MIESIĄCA PURUSZOTTAMA.
parę stylistycznych zagrywek, to chyba da się mi wybaczyć, nadmienię, że w tekście angielskim nie ma mowy o stronie internetowej, to ode mnie żeby zaskoczyć, zaciekawić i dać do myślenia.
Ja po raz pierwszy zetknąłem się ze ślubem miesiąca Puruszottama i jestem zaskoczony, jak większość z Was, drodzy bhaktowie i bhaktinki. Tak, czy inaczej Harszadeva pozdrawia wszystkich serdecznym:
Hari Bol!

Andrzejj
Posty: 113
Rejestracja: 17 cze 2013, 17:53

Re: Puruszottama Masa

Post autor: Andrzejj » 18 cze 2015, 00:25

Dla znających angielski Bhaktivinoda Thakura o tym miesiącu:
http://bvml.org/SBTP/Purusottama_Vrata.pdf

Ciekawym jest to że Bhaktivinoda stwierdza tam że ten miesiąc Purusottama jest lepszy/bardziej pomyślny nawet niż Kartika.

ODPOWIEDZ