AFERA EKADASZOWA

Praktyka duchowa a realia życia codziennego. "Wszystko ma pierwotną przyczynę, czyli nasienie. W przypadku każdej koncepcji, programu, planu czy projektu najpierw rozmyśla się nad planem i to nazywane jest bija, czyli nasieniem. Bhakti-lata-bija,czyli nasionko służby oddania stanowią metody, zasady i nakazy, przy pomocy których jesteśmy doskonale szkoleni w służbie oddania. To bhakti-lata-bija otrzymuje się od mistrza duchowego dzięki łasce Kryszny." - Madhya 19.152 Zn.
Harsza
Posty: 154
Rejestracja: 18 lut 2015, 09:44

AFERA EKADASZOWA

Post autor: Harsza » 14 mar 2015, 10:02

Ze świadomością Kryszny zetknąłem się jeszcze w 1993 roku, gdy byłem jeszcze maleńki i dopiero zacząłem studiować historię na tzw "uniwerku". I wtedy właśnie, będąc jeszcze w świadomości Kryszny absolutnym neofitą, zetknąłem się z tym słowem. Ekadaśi. Okazało się, że tak jak niegdyś chrześcijanie (dziś praktyka ta zdaje się już być zupełnie zapomnianą) w piątki pościli, czasem poprzestając jedynie na powstrzymaniu się od miąs, a czasem decydując się na post o "chlebie i wodzie", tak też i bhaktowie mają swój post, polegający na powstrzymaniu się od spożywania produktów zbożowych oraz roślin strączkowych dwa razy w miesiącu. I to właśnie, czym zapewne zaskoczę niejednego forumowicza, nazywa się Ekadaśi! Na początku w najczarniejszych snach nie podejrzewałem nawet, że mogło do tego dojść! Ale, cóż... pamięć ludzka jest niedoskonała... Wygląda na to, że od tego czasu (minęło wszak ćwierć wieku) praktyka poszczenia w Ekadaśi, podobnie jak u chrześcijan poszczenia w piątki, uległa zapomnieniu! Jeszcze czas jakiś łudziłem się, znalazłem bowiem na stronie Hare Kryszna.pl informację o uroczystym obchodzeniu Ekadaśi 31XII2014 roku w świątyni w Mysiadle. No, cóż, fakty pozostaną faktami. Brak jakichkolwiek odnośników do Ekadaśi, poza jedynie informacją, że danego dnia ma ono miejsce, brak pisemnych publikacji na ten temat, ani na tym portalu, ani na innym, może oznaczać tylko jedno... Czyżby oznaczało to, że pojawiające się na portalach społeczności waisznawa informacje o Ekadaśi to relikt dawnych czasów? I że nikt już dziś nie pamięta co to słowo oznacza? Czyżby polska społeczność Hare Kryszna zapomniała o tym uroczystym i odświętnym dniu?... a co do Mysiadła... No, cóż, wygląda więc na to, że podobnie jak to, że w różnych okolicach, prymitywni wieśniacy utrzymują jeszcze pamięć o dawnych obrzędach i gusłach, tak też jedynie wyznająca wisznuizm ludność tubylcza zamieszkująca okolice Mysiadła zdołała jeszcze zachować pamięć o tym święcie.
Najwyższy czas!
Najwyższy czas bracia i siostry przypomnieć ten starożytny obyczaj!
Najwyższy czas dołączyć do naszych współwyznawców zamieszkujących wiejskie okolice Mysiadła i uczcić Ten Dzień!
Najbliższe Ekadaśi w najbliższy poniedziałek.
Hari! Hari! Haribol!

Harsza
Posty: 154
Rejestracja: 18 lut 2015, 09:44

Re: AFERA EKADASZOWA

Post autor: Harsza » 15 mar 2015, 18:07

Ekadaśi jest dniem przesyconym nadzwyczajną Mocą Pana Boga (Śri Kryszny), wyrzeczenia podejmowane w ten dzień mają spotęgowaną moc. Wielbicieli Kryszny obowiązuje w ten dzień przynajmniej powstrzymanie się od posiłków z "ziarna", tj zawierających w swoim składzie zboża (pszenicę, kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, proso i ryż) i rośliny strączkowe (groch, fasola, soczewica, soja, ciecierzyca, bób i inne, a także olej sojowy). "Ekadaszowymi" pokarmami są m.in. gryka i ziemniaki, a także mleko i jego przetwory. W Ekadaśi zaleca się spożywanie prostych, niewyszukanych posiłków, najlepiej po prostu owoców i orzechów, albo post całkowity. Niektóre przyprawy są "nieekadaszowe" i nie należy ich używać w Ekadaśi. Na razie szczegółowe informacje, wg mojej wiedzy, dostępne są na anglojęzycznych portalach krishna.com i iscondesiretree, albo u starszych bhaktów.
Ekadaśi jest też jednym ze sposobów odstręczania osób początkujących od praktykowania świadomości Kryszny. Mam nadzieję że angażując się w propagowanie chwał Ekadaśi nie wstąpiłem w to niezacne grono demonów. Jest dla mnie rzeczą zrozumiałą, że osoba wykonująca ciężką pracę fizyczną w warunkach uniemożliwiających spożycie ekadaszowego posiłku, lub osoba chora, w naszym kaliyugińskim kraju, będzie mieć z tym trudności. Jednak przestrzeganie ekadaśi dla osób wykonujących pracę lekką, będących swoim własnym szefem, albo obdarzonych otyłością (ale zdrowych!), powinno być sprawą łatwą, wymagającą jedynie odrobiny wprawy i minimum planowania. Pragnieniem Pana Czejtanii jest byśmy przestrzegali postu w Ekadaśi. Dla takiego grubasa jak ja nie jest żadnym wytłumaczeniem "jeść mi się chce". Ma się chcieć. To jest wyrzeczenie, dla sprawienia przyjemności Panu Krysznie! Niech mi żaden grubas nie waży się w ten dzień najadać do syta!

Harsza
Posty: 154
Rejestracja: 18 lut 2015, 09:44

Re: AFERA EKADASZOWA

Post autor: Harsza » 15 mar 2015, 18:11

Kiedy zaczyna się Ekadaśi?
Ekadaśi zaczyna się wraz z początkiem dnia (doby) według wedyjskiego sposobu liczenia doby. Początek dnia następuje zawsze o WSCHODZIE SŁOŃCA. Post należy rozpocząć nieco wcześniej, wraz z rozpoczęciem się okresu pośredniego pomiędzy jednym dniem, a drugim, to jest brahma-muhutry, czyli około PÓŁTOREJ GODZINY PRZED WSCHODEM SŁOŃCA. Zatem post w Ekadaśi winien trwać co najmniej około 25,5 godziny. Wielu wielbicieli rozpoczyna post jeszcze poprzedniego dnia, o zachodzie słońca. Jest to bardzo chwalebne i godne naśladowania.

Awatar użytkownika
drzewo
Posty: 407
Rejestracja: 17 wrz 2007, 10:08

Re: AFERA EKADASZOWA

Post autor: drzewo » 17 mar 2015, 08:12

Szczerze mowiac nigdy nie przepadalem za Ekadasi.:) Zawsze jakos wolalem aktywne oznaki oddania niz oznakie oddania zwiazane z wyrzeczeniem. Aczkowiek czasmi do wyrzeczen i tapasji tez ialem ciagoty i wciaz czasmi mi to pozstaje.

W sumie mialo posuchac kogos kto podchdzi do Ekadasi z sercem:)
Mysle ze w swiatyniach sie przestrzega to oczywiste ale poza swiatynami roznie. Nie jest to tez mysle najwazniejsza rzecz na swiecie. Pamietam kiedys w pierszym miesiacu swej bhakti jogi napisalem taka zartobliwa piosenke: )

Byla na melodje gularska i w tym stylu

"Przyszel ja se do swiatyni a tu ekadaszi
wsztsy poszcza dzis od rana
nigdzie nie ma kaszy.
pomylilem sie i zjadlem kromke chleba z dzemem.
Za rok znowu se sprobuje hej...

2 zwrotka

Dzisiaj Bima Ekadaszi wsztsy poszcza sroga
nie tkna pozywiania reka ani noga.
Lecz przeszkoda sie pojawia...
kromka z dzemem stoi...
Za rok z nowu se sprobuje, za rok znowu se sprbuje hej"

potem byla maha mantra: )

Oczywscie powazni bhaktowie moga co najwyzej sie posmiac z tego utworu w gunie ignorancji:) A i ja sie ciesze ze zachecasz do ekadaszowego podejscia:)

Harsza
Posty: 154
Rejestracja: 18 lut 2015, 09:44

Re: AFERA EKADASZOWA

Post autor: Harsza » 24 maja 2015, 20:18

Mam pytanie do Purny, oto ono.
"Czy przestrzegając postu od wody, szczególnie Pandawa nirdżala Ekadaśi, należy powstrzymać się od płukania ust?"
Mam na myśli możliwie najwyższy standard.
Proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: AFERA EKADASZOWA

Post autor: padmak » 24 maja 2015, 22:39

Jeżeli w ten dzień ma się służbę w kuchni, lub na ołtarzu, to należy umyć zęby, a co za tym idzie - wypłukać usta...

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: AFERA EKADASZOWA

Post autor: Mathura » 25 maja 2015, 09:17

Wykonanie acamanu nie jest złamaniem postu.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: AFERA EKADASZOWA

Post autor: Purnaprajna » 25 maja 2015, 09:47

W Vedabase nie ma nic na temat takich szczegółów. Jednak zdrowy rozsądek mówi, że płukanie ust nie jest piciem wody, a więc nie przerywa postu od wody.

Zgodnie z wujkiem Googlem, picie wody podczas wykonywania acamana, a także przyjęcie caranamrity jest w porządku. Odnośnie acamana, to znalezione cytaty mówią, że Śrila Wjasadewa pozwolił Bhimie na picie wody podczas wykonywania acamana "o wielkości kropli złota, lub takiej, która okryje ziarenko gorczycy". Kąpiel jest także dozwolona.

Harsza
Posty: 154
Rejestracja: 18 lut 2015, 09:44

Re: AFERA EKADASZOWA

Post autor: Harsza » 28 maja 2015, 09:02

Jutro, w piątek, 29 maja jest jeden z najważniejszych Ekadaśi w roku - Pandawa nirdżala Ekadaśi, czyli Bhima Ekadaśi. Pan Czejtania poprosił swoich zwolenników, by przestrzegali postów w Ekadaśi. Śrila Prabhupada pozostawił bardzo prostą instrukcję - w Ekadaśi nie wolno spożywać zbóż i roślin strączkowych pod jakąkolwiek postacią. Jest to najniższy możliwy standard przestrzegania Ekadaśi i jest on obowiązkowy dla wszystkich, inicjowanych, czy nie, uczniów i zwolenników Śrila Prabhupada. Ekadaśi jest też dniem w którym w pożywienie wchodzą grzeszne reakcje za sprawą Praw Kosmosu, których, jako istota ludzka, bliżej nie znam. Należy tutaj pamiętać, że takie grzeszne reakcje dotyczą także roślin innych niż zboża i strączki - mam na myśli szczególnie cebulę, czosnek i grzyby. Tych roślin nie spożywa się w Ekadaśi. Absolutnie nieekadaszowe jest pożywienie niewegetariańskie. Wiem, że na wiele tysięcy wielbicieli Kryszny znajdzie się paru, którzy od takiego pokarmu nie stronią z jakiś przyczyn, np zdrowotnych. Otóż bezwzględnie należy wystrzegać się w ten dzień, a także w dzień poprzedzający i następujący po Ekadaśi (Dasami i Dvadasi) mięsa, ryb i jajek.
W Indiach standard przestrzegania Ekadaśi jest znacznie wyższy i niejednokrotnie ma on formę ścisłego postu. Jednakże należy pamiętać, że jest to dzień szczególnie poświęcony Bogu. Należy ten dzień poświęcić Krysznie. Zrezygnować z codziennych przyjemności typu telewizja, etc (jeśli jest ktoś kto to ogląda), mam na myśli to, że nie należy tego dnia specjalnie karmić swoich zmysłów - czy to subtelnych, czy fizycznych. Czytanie książek Śrila Prabhupada, innej wedyjskiej literatury i przede wszystkim intonowanie Świętych Imion, zwłaszcza: Hare, Kryszna i Rama, to odpowiednie zajęcia na Ekadaśi. Ja unikam w ten dzień pracy i poświęcam zdecydowaną większość swojego czasu na czynności duchowe.
Jutrzejszy Bhima Ekadaśi to jeden z najważniejszych Ekadaśi. Jest to także okazja do "zadośćuczynienia" za złamanie postu w inne Ekadaśi w ciągu minionego roku. W takim wypadku Bhima Ekadaśi należy obchodzić poprzez post całkowity, także od wody (nirdżala). Post od wody w Bhima Ekadaśi jest postem zastępczym, przeciwdziałającym nadmiernie grzesznym skutkom nieprzestrzegania innych Ekadaśi oraz nieścisłości w ich przestrzeganiu. Jestem przekonany, że jeśli ktoś przestrzega ściśle wszystkich Ekadaśi w standardzie wprowadzonym przez Śrila Prabhupada czyni lepiej, aniżeli poszcząc od wody raz w roku w ten właśnie dzień. Jeśli jednak komuś zdarza się Ekadaśi nie przestrzegać, to zalecam odstawienie wody na jeden dzień - od wschodu słońca w piątek 29 maja, do wschodu słońca w sobotę 30 maja.

Harsza
Posty: 154
Rejestracja: 18 lut 2015, 09:44

Re: AFERA EKADASZOWA

Post autor: Harsza » 28 maja 2015, 11:27

Sugestia jakoby w Polsce istniał jakiś wielbiciel Kryszny jedzący mięso, ryby i jaja, jest z pewnością błędna. W każdym razie ja nigdy się z takim nie zetknąłem, ani o takim nie słyszałem. Tak pojechałem po bandzie w razie jakby co.

ODPOWIEDZ