Kryszna i Mikołaj - herezja na ołtarzu

Praktyka duchowa a realia życia codziennego. "Wszystko ma pierwotną przyczynę, czyli nasienie. W przypadku każdej koncepcji, programu, planu czy projektu najpierw rozmyśla się nad planem i to nazywane jest bija, czyli nasieniem. Bhakti-lata-bija,czyli nasionko służby oddania stanowią metody, zasady i nakazy, przy pomocy których jesteśmy doskonale szkoleni w służbie oddania. To bhakti-lata-bija otrzymuje się od mistrza duchowego dzięki łasce Kryszny." - Madhya 19.152 Zn.
Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Kryszna i Mikołaj - herezja na ołtarzu

Post autor: Aniruddha das » 24 gru 2016, 13:49

Chrześcijanie też w swoich kolędach chwalą Pana Ramę i śpiewają, że Bóg się narodził Pan Ram i jemu grają na mrydandze (bębenku), aż się król Ram uśmiechnął.
Polska wersja:
https://www.youtube.com/watch?v=B5zewc2S78M
https://www.youtube.com/watch?v=BdAd1d5VCWY
Angielska:
https://www.youtube.com/watch?v=bPBvSBRaLfo

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Kryszna i Mikołaj - herezja na ołtarzu

Post autor: Aniruddha das » 24 gru 2016, 21:29

Pewne zrozumienie właściwego ubioru jest naświetlone w CC 13.50-61, kiedy Jagadananda Pandita spotkał się z Sanataną Gosvamim.

Poprzednio wielki sannyasin o imieniu Mukunda Sarasvati dał Sanatanie Goswamiemu wierzchnie okrycie. Sanatana Goswami miał ten materiał zawiązany wokół głowy, gdy przyszedł i usiadł u drzwi Jagadanandy Pandity. Przyjmując czerwonawy materiał za prezent od Caitanyi Mahaprabhu, Jagadananda Pandita pogrążył się w ekstatycznej miłości. Tak więc zapytał Sanatanę Goswamiego.
"Skąd wziąłeś ten czerwonawy materiał, który masz na głowie?" – zapytał Jagadananda. Sanatana Goswami odpowiedział: "Dostałem go od Mukundy Sarasvati."
Słysząc to, Jagadananda Pandita natychmiast wpadł w gniew i wziął do ręki garnek do gotowania, zamierzając zbić Sanatanę Goswamiego.
Jednakże Sanatana Goswami bardzo dobrze znał Jagadanandę Panditę i dlatego nieco się zawstydził. To spowodowało, że Jagadananda zostawił garnek na piecu i rzekł, co następuje.
- Jesteś jednym z głównych towarzyszy Śri Caitanyi Mahaprabhu. Doprawdy, nikt nie jest Mu droższy od ciebie. A pomimo tego obwiązałeś głowę szatą daną ci przez innego sannyasina. Kto może tolerować takie postępowanie?
Sanatana Goswami powiedział: "Mój drogi Jagadanando Pandito, jesteś bardzo uczoną świętą osobą. Nikt nie jest droższy Śri Caitanyi Mahaprabhu od ciebie.
Ta wiara w Śri Caitanyę Mahaprabhu bardzo do ciebie pasuje. Jeżeli byś jej nie zademonstrował, jak mógłbym się jej nauczyć?


Sanatana Goswami przyjął strój paramahamsy, dlatego nie było właściwe, by nosił na swej głowie szafranową szatę, co skrytykował Jagadananda Pandita. Skoro występują pewne pozorne sprzeczności wśród wyzwolonych dusz, to co mówić o nas. Ścisłe trzymanie sie siastr gwarantuje szybki postęp w życiu duchowym.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Kryszna i Mikołaj - herezja na ołtarzu

Post autor: Aniruddha das » 26 gru 2018, 20:59

https://www.youtube.com/watch?v=mUS0z8rLaJI

Hare krishna harinam santa clause christmas

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kryszna i Mikołaj - herezja na ołtarzu

Post autor: Vaisnava-Krpa » 25 gru 2020, 19:02

Stroje Świętego Mikołaja dla Radha-Kṛṣṇa
http://bvks.com/20379/

ODPOWIEDŹ HH Bhakti Vikasa Swami:
„Tak więc zostałem poinformowany, że niektóre świątynie w Europie w okresie Bożego Narodzenia ubierają Krysznę jako Świętego Mikołaja, a ta jedna świątynia, świątynia ISKCON-u (mówimy tutaj o świątyniach ISKCON-u), ubiera Kṛṣṇę w Świętego Mikołaja. I jedna świątynia w Indiach też to zrobiła, a co ja o tym myślę?

Niefortunne… to jedno słowo, którego mógłbym użyć. Nonsens jest inny.

W jednym liście Śrila Prabhupad został poinformowany, że bhaktowie wysłali kilka kartek bożonarodzeniowych z obrazem Krsny. Śrila Prabhupad napisał, że nie jesteśmy dla życzeń bożonarodzeniowych. Innym razem Śrila Prabhupad mówił także o spekulacjach na temat czczenia Bóstw… Zatem mogą być podane różne powody.

W Indiach podano powód, dla którego chrześcijanie przychodzą do naszej świątyni. Cóż, w takim razie możesz ubrać Kṛṣṇę za gwiazdę krykieta, może fani krykieta przyjdą. Albo możesz ubrać Kṛṣṇę jak jakąś sławną gwiazdę filmową, wtedy może przyjdą ludzie zainteresowani filmami.

Ale cała idea… Czczenie Bóstw polega na tym, by ubrać Kryszę tak, jak lubi Go Radha, i ubrać Radhę tak, jak ją lubi Kryszna, zgodnie ze wskazówkami wielkich acaryów. Wplątując się w tę zachodnią kulturę… w miarę możliwości powinniśmy starać się tego unikać. Mamy własne festiwale. Po co przyjmować Boże Narodzenie, które ma być narodzinami Chrystusa, chociaż tak naprawdę nie wiedzą, kiedy Chrystus się urodził? Główną cechą świąt Bożego Narodzenia we współczesnym świecie jest zabijanie wielu ptaków, zwłaszcza indyków w Anglii, picie dużej ilości alkoholu…

Szczególnie, gdy ubieram Bóstwa w ten sposób, wszystko, co mogę powiedzieć, to niefortunne. Moje powiedzenie tego nie powstrzyma tego. W naszym ruchu jest tak wielu wspaniałych acaryów, którzy wprowadzają rzeczy, których żaden z naszych poprzednich acaryów nie robił… Więc co powiedzieć? Śmiać się czy płakać?
https://www.facebook.com/BhaktiVikasaSw ... 4063367029
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kryszna i Mikołaj - herezja na ołtarzu

Post autor: Vaisnava-Krpa » 25 gru 2020, 19:08

„Czczenie Bóstw powinno odbywać się w taki sam sposób, jak było to wykonywane w mojej obecności”.
(List Śrila Prabhupada, 13 listopada 1970)

„Największe niebezpieczeństwo dla naszego ruchu nadejdzie, gdy wyprodukujemy i stworzymy własny proces czczenia bóstw”. (List Śrila Prabhupada, 1 kwietnia 1973)

„Sadhu-śastra-guru: należy sprawdzać wszystkie sprawy duchowe zgodnie z instrukcjami świętych osób, pism świętych i mistrza duchowego. Mistrz duchowy to ten, kto postępuje zgodnie z instrukcjami swoich poprzedników, mianowicie sadhu, czyli osób świętych. bona fide mistrz duchowy nie wspomina niczego, co nie jest wymienione w autoryzowanych pismach świętych. Zwykli ludzie muszą przestrzegać instrukcji sadhu, śastr i guru. Oświadczenia zawarte w śastrach oraz wypowiedzi bona fide sadhu lub guru nie mogą się od siebie różnić ”. (Śrimad Bhagavatam 4.16.1 Znaczenie)


Święty Mikołaj to jest święty chrześcijański który został podmieniony na świeckiego Mikołaja, a w gruncie rzeczy na kogoś kto nie istnieje.
Nie dajmy zamienić Kryszny na kogoś kto nie istnieje!


mikołaj 3.jpg
mikołaj 3.jpg (72.98 KiB) Przejrzano 3272 razy

mikołaj 2.jpg

mikołaj i Marks.jpg
mikołaj i Marks.jpg (44.5 KiB) Przejrzano 3272 razy
Jeden z komentarzy, jaki znalazłem:

"Tylko bezczelny i bezwstydny materialista zbliży się do Najwyższego Osobowego Boga, Śri Kryszny, po materialne bogactwo (które tylko implikuje karmę i powoduje więcej nieszczęścia w strasznym cyklu samsary). Dlatego przedstawianie Pana Kryszny jako jakiegoś Świętego Mikołaja dającego prezenty jest największą krzywdę dla służby oddania."

"To przedstawienie Osoby Boga, Pana Wisznu, przybywającego na saniach z zapakowanymi prezentami w każdej ręce zakłada, że ​​Jego dary są zwykłymi przedmiotami konsumpcyjnymi. Kiedy Jego najwyższym darem jest przywrócenie dawno utraconego związku z Nim jako Jego bhaktami, takie zwodnicze obrazy wyrządzają największą szkodę sprawie czystej służby oddania."
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ