Radhanath Maharaja o grihasta asramie

Praktyka duchowa a realia życia codziennego. "Wszystko ma pierwotną przyczynę, czyli nasienie. W przypadku każdej koncepcji, programu, planu czy projektu najpierw rozmyśla się nad planem i to nazywane jest bija, czyli nasieniem. Bhakti-lata-bija,czyli nasionko służby oddania stanowią metody, zasady i nakazy, przy pomocy których jesteśmy doskonale szkoleni w służbie oddania. To bhakti-lata-bija otrzymuje się od mistrza duchowego dzięki łasce Kryszny." - Madhya 19.152 Zn.
Renia
Posty: 27
Rejestracja: 08 wrz 2007, 21:41
Lokalizacja: Łódź

Radhanath Maharaja o grihasta asramie

Post autor: Renia » 01 wrz 2009, 10:43

Zazwyczaj kiedy czytam książkę lub artykuł robię sobie notatki. Te notatki pochodzą z wykładu Radhanatha Maharaja o grihasta aśramie. Niestety, nie mam czasu na tłumaczenie całego wykładu, ale myślę, że moje notatki zawierają sedno sprawy.

- mąż i żona składają obietnicę przed Bóstwami, świętym ogniem i zebranymi Vaisnavami, że będą żyć w wierze, i że Krsnę postawią w centrum,

- to jest kluczem do wszelkich sukcesów w każdej sferze działania,

- Śrila Prabhupada powiedział, że obowiązkiem męża i żony jest uczynienie się nawzajem szczęśliwymi, ponieważ bez tego nie ma mowy o wzrastaniu bhakti. To jest odpowiedzialnością męża i żony,

- obowiązkiem małżonków jest służyć potrzebom partnera: fizycznym, emocjonalnym, duchowym,

- jednym z dużych problemów w relacjach w tym świecie jest to, że każdy ma duże fałszywe ego. Gdy dwie osoby o duzym fałszywym ego spotykają się jest więcej potencjalnej przemocy,

- by być usataysfakcjonowanym emocjonalnie ludzie potrzebują czuć, że ktoś sie o nich troszczy, potrzebują czuć sie kochanymi,

- miłość jest bardzo wysoka duchową realizacją, ona nie ma nic wspólnego z romantycznym uczuciem w tym świecie,

- tyle rozwodów bierze się stąd, ponieważ związki sa oparte na romantycznej atrakcji a tradycyjne małżeńswto oparte jest na odpowiedzialności,

- nie spodziewaj się, że partner będzie tym kim chcesz by był, bo tak się nie stanie.. Kiedy jesteś w małżeństwie macie wiele rzeczy podobnych/ wspólnych ponieważ tego chcecie, ale po pewnym czasie różnice zaczynają się manifestować,

- każda osoba jest unikalnym wielbicielem i oboje małzonkowie muszą się dostsosowywać z szacunkiem i odpowiedzialnością poprzez proces przechodzenia rozmaitych trudności. W końcu osiagamy głeboką duchową realizację, miłość i szacunek dla siebie nawzajem i dla Radha- Krsny,

- małzeństwo nie jest przeznaczone dla zadawalania zmysłów tylko dla tapasyi. Może być trochę zadawalania zmysłów ale realizajia przychodzi , kiedy przystosowujemy się do siebie by pomagać sobie być szczęsliwymi w świadomości Krsny nawet gdy to ma oznaczać trudności dla mnie,

- poprzez ten proces długich lat poświęcenia, dostosowywania, lojalności, wiary osiagamy bardzo głębokie duchowe oświecienie, rozwijamy głęboki związek z Krsną. TO JEST PIEKNO ŻYCIA W MAŁŻEŃSTWIE,

- grihasta życie jest po to by żyjąc razem w tym szczególnym duchowym środowisku stajemy sie kompletnie oczyszczeni i uczymy się całkowicie polegać na Krsnie i pozostac mu ufnym,

- PIERWSZYM OBOWIĄZKIEM MĘŻĄ jest chronic kobietę: fizycznie, emocjonalnie, duchowo oporzez zaspakajanie jej potrzeb, uczucia szacunku i uwazności dla jej emocji, to powoduje, że kobieta chce kontynuować proces duchowy,

- OBOWIĄZKIEM ŻONY jest asystować mężowi, pozostać czystą, ufna mężowi i inspirować go w życiu duchowym


DROGIE WIELBICIELKI, DRODZY WIELBICIELE: JAKIEŚ REALIZACJE, UWAGI, WNIOSKI ODNOŚNIE TEGO CO NAPISAŁAM????

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 01 wrz 2009, 19:45

- miłość jest bardzo wysoka duchową realizacją, ona nie ma nic wspólnego z romantycznym uczuciem w tym świecie,

- tyle rozwodów bierze się stąd, ponieważ związki sa oparte na romantycznej atrakcji a tradycyjne małżeńswto oparte jest na odpowiedzialności,


Romantyzm jest przeciwieństwem fanatyzmu. Kiedyś był fanatyzm, teraz obserwuję romantyzm. O tym trzebaby porozmawiać, nawet myślalem już o tym temacie ale jeszcze nie zebralem myśli, nie doszedlem do jakiś wniosków. Napiszę coś w swoim czasie.
- Śrila Prabhupada powiedział, że obowiązkiem męża i żony jest uczynienie się nawzajem szczęśliwymi, ponieważ bez tego nie ma mowy o wzrastaniu bhakti. To jest odpowiedzialnością męża i żony,
To jest bardzo ważna rzecz, warto ją dobrze przemyśleć zanim ktoś kogoś opuści albo zanim ktoś zostanie opuszczony. Zresztą każdy punkt, który wymieniłaś jest warty glębokich przemysleń.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Gauri
Posty: 313
Rejestracja: 29 lis 2006, 16:49

Post autor: Gauri » 02 wrz 2009, 01:54

Radhanat Maharaj jest mistrzem swiata,pod wzgledem klarowania naszych pozycji.Wiecej Arku wiecej takich mądrych słow godnych przemyslenia.
Ja natomiast widze jak bardzo rozni sie Asram Grihasta gdy pojawiają sie dzieci. Kazde z naszych dzieciaczkow uczy nas nowych zachowan-leprzych i dojrzalszych.uczą nas szacunku do siebie na wzajem i nie wątpliwie dzieci to duza tapasja-wyrzeczenie i odpowiedzialnosc. Ale niesie ze sobą bardzo duzo spontanicznosci w słuzbie oddania dla swietego imienia,Bostw i waisznawow,oraz radosci :lol:
Bardzo dziekuje za ten cenny text.

ODPOWIEDZ