Astottara-sata: WVI i nagroda TED

Praktyka duchowa a realia życia codziennego. "Wszystko ma pierwotną przyczynę, czyli nasienie. W przypadku każdej koncepcji, programu, planu czy projektu najpierw rozmyśla się nad planem i to nazywane jest bija, czyli nasieniem. Bhakti-lata-bija,czyli nasionko służby oddania stanowią metody, zasady i nakazy, przy pomocy których jesteśmy doskonale szkoleni w służbie oddania. To bhakti-lata-bija otrzymuje się od mistrza duchowego dzięki łasce Kryszny." - Madhya 19.152 Zn.
Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Astottara-sata: WVI i nagroda TED

Post autor: albert » 10 cze 2009, 15:32

http://news.iskcon.com/node/2064

Antony Brennan, 6 czerwiec 2009

Astottara-sata: WVI i nagroda TED

Astottara-sata dasa (Aleksander Petroff) jest amerykańskim wielbicielem Kryszny drugiego pokolenia, który dzieciństwo spędził w wiejskiej społeczności ISKCON-u, Gita-nagari położonej w pięknej okolicy Port Rogal, Pennsylvania, USA.

Obecnie Astottara-sata, syn Hare Kryszna devi dasi, spędza czas w Demokratycznej Republice Kongo będąc założycielem i prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Wsi (Working Villages International WVI ). WVI jest organizacją pozarządową nie nastawioną na zysk ukierunkowaną na budowanie samowystarczalnych, stabilnych środowiskowo wsi. Właśnie dzięki tej swojej działalności otrzymał prestiżowe członkostwo corocznej konferencji Technology, Entertainment and Design TED. W tym roku jest jednym z 25 członków TEDGlobal wybranych z całego świata.

Celem programu TED jest skupienie razem twórczych i pionierskich myślicieli oraz umożliwienie im skutecznego podzielenia się swoją pracą ze światem.
„ Nie moglibyśmy być bardziej podekscytowani,” mówi Astottara-sata „ To zaszczyt być częścią czegoś takiego jak TED. To ma na celu ukazanie istnienia sieci ludzi na całym świecie pracujących nad tym, aby dzielić się ideami i innowacjami. To cieszy.”

Konferencja TED została założona przez Richarda Sula Furmana i Harry Marksa w 1984 roku, aby skupić razem ludzi z tych trzech obszarów działalności. Od tamtego czasu jej zakres poszerzył się obejmując najbardziej fascynujących myślicieli i działaczy z nauki, biznesu, sztuki, a także tych, którzy zajmują się sprawami globalnymi przed jakimi stoi świat. Przemówienia na konferencji są dostępne na Internecie na stronie TED www.ted.com, która ostatnio otrzymała nagrodę za „najlepsze wykorzystanie wideo lub ruchomego obrazu” na 13 rozdaniu nagród Webby.

Astottara-sata będzie jednym z 25 wyróżnionych członków na konferencji TEDGlobal odbywającej się w tym roku w lipcu w Oxfordzie, UK.
Od powstania w 2005 roku WVI Astottara-saty, jego model wsi rozwinął się. Jego wieś w dolinie Ruzizi w Demokratycznej Republice Kongo produkuje miesięcznie 100 tysięcy funtów ryżu i ponad 90 odmian organicznych roślin uprawnych, co stawia ten projekt na pozycji jednego z największych wytwórców żywności w regionie.

Stowarzyszenie na rzecz Wsi zajmuje się budowaniem samowystarczalnych, środowiskowo stabilnych wsi na całym świecie. Model wiejski oparty jest na zasadach produkcji miejscowej na lokalne spożycie i odpowiednie zatrudnienie. Organizacja skupia się na źródłach głodu, bezrobocia i przemocy wykorzystując model rozwojowy, który może być stosowany prawie na całym świecie. Model ten łączy zdrowe teorie ekonomiczne ze społecznymi wartościami jakich uczył założyciel ISKCON-u Śrila Prabhupada, aby tworzyć stabilny model rozwoju warnaśrama dla 21 wieku.

Astottara-sata uważa, że porzucając dążenie do szybkiego wzbogacenia się przez rozwój napędzany eksportem i w zamian skupiając się na produkcji przede wszystkim na lokalne potrzeby, a handlując tylko w sytuacji nadmiaru produktów, jakość życia społeczności wiejskich na świecie wzrośnie.

Aby udowodnić użyteczności tego modelu, założył eksperymentalną wioskę na południu prowincji Kivu, we wschodniej części Kongo, wytwarzając znaczne ilości żywności, budując domy i dostarczając zatrudnienia dla ponad 600 mieszkańców Kongo.

Sekretem sukcesu projektu jest samowystarczalność. Zamiast traktować produkcję wiejską jako źródło dochodu otrzymywanego ze sprzedaży płodów na rynku, mieszkańcy wsi czerpią większą wartość zjadając to, co uprawiają. Korzyść nie jest tylko ekonomiczna. Pracownicy odkrywają, że ich dieta znacznie się polepszyła od momentu przyłączenia się do projektu. Korzystają z ponad 90 różnych odmian płodów rolnych uprawianych organicznie i stąd bogatych w składniki odżywcze.

WVI pomaga także wieśniakom kształcąc ich w zaawansowanych technikach stabilnego rolnictwa. W ciągu ośmiu lat, mają nadzieję działacze, większość z nich wykorzysta tę edukację rozwijając własne gospodarstwa, co przyczyni się do długotrwałego rozwoju i solidnej podstawy ekonomicznej dla całej doliny.

„ Odkąd pamiętam zawsze pragnąłem budować nowe wspólnoty w oparciu o różne ekonomiczne podstawy, w których wszyscy ludzie mogliby cieszyć się sprawiedliwym i właściwym stylem życia” mówi Astottara-sata,” To jest moją pasją od czasów szkolnych po dzień dzisiejszy, i nie ma nic innego w moim życiu o co bardziej się troszczę.”

„Urodziłem się w stanie Maine” mówi” Jednak moje dzieciństwo spędziłem we wspólnocie Hare Kryszna w środkowej Pensylwanii. Nie nauczyłem się czytać do czternastego roku życia, zatem moje myślenie kształtowało się w oparciu o to, co czytała mi moja matka. Będąc zainteresowaną rozwojem alternatywnym, skupiała się na Śrila Prabhupadzie, Gandhim i Schumacherze. Ich wizje sprawiedliwych społeczeństw ukształtowały moje wczesne myślenie.”

„Wielu wierzy w ich wizje społeczne” mówi Astottara-sata” ale nie istnieje praktycznie żaden model oparty na ich filozofii. Odkryłem, że istotna jest ekonomia. Zacząłem czytać książki ekonomiczne, a gdy uczęszczałem na uniwersytet, wybrałem Hampshire College, gdzie mogłem skupić się wyłącznie na tym temacie.” Astottara-sata założył Working Villages International gdy był na trzecim roku.

Czołowy ekonomista afrykański, profesor George B.N. Ayittey, mówiąc o WVI zauważył, „ To pierwszy działający i wykonalny program oddolny jaki widziałem od trzech dekad, który może miliony Afrykańczyków wynieść z biedy jeśli zostanie powielony na kontynencie. Nie opiera się na pomocy zagranicznej, ani na rządzie. Gdybyśmy byli zastosowali ten model w momencie uzyskiwania niepodległości w latach 60-tych, los Afryki byłby znacznie lepszy niż obecny stan niepotrzebnego chaosu, rzezie, masowy głód i upadek państwowości.”

WVI buduje samowystarczalne zielone wsie i obecnie pomaga ponad 4 tysiącom wieśniaków w Kongo wybawiając ich od nędzy. TED wybrał je za jego innowacyjne działanie na rzecz stabilnego rozwoju.

Strona WVI: www.workingvillages.org
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

ODPOWIEDZ