Porady dla Początkującego

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: John » 19 maja 2008, 13:12

Mam pytanie bardzo istotne. Moja żona nie wyznaje mojej religii, jest dość tolerancyjna i myślę że jej to nie będzie przeszkadzało, jednak namówić ją do mojego zdania i zainteresować ją KRSNą będzie ciężko. Mam pytanie czy taka sytuacja w niczym nie przeszkadza ? Wydaje mi się że nie, a co wym myślicie ?
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Caturmukha dasa

Post autor: Caturmukha dasa » 19 maja 2008, 13:46

John pisze:Mam pytanie bardzo istotne. Moja żona nie wyznaje mojej religii, jest dość tolerancyjna i myślę że jej to nie będzie przeszkadzało, jednak namówić ją do mojego zdania i zainteresować ją KRSNą będzie ciężko. Mam pytanie czy taka sytuacja w niczym nie przeszkadza ? Wydaje mi się że nie, a co wym myślicie ?
Nie namawiaj jej do niczego. Jest wegetarianką ???

Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: John » 19 maja 2008, 14:02

Nie do końca, mięso je raz, dwa razy w tygodniu.
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 19 maja 2008, 20:28

Edukuj ją, na temat wegetarianizmu. To podstawa, wielu chrześcijan i innych ludzi też rzuca ten nawyk. Co do Kryszny, opowiadaj jej, ale to już kwestia serca i oddania czy poczuje coś do Boga, czy też nie. Tu trudno zmuszać bo można odwrotny efekt osiągnąć. Kryszna tylko przez miłość, nie przez przymus.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: John » 20 maja 2008, 08:07

Dzięki za podpowiedź będę próbował, w końcu sam dopiero się rozwijam.
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 20 maja 2008, 10:50

John pisze:Mam pytanie bardzo istotne. Moja żona nie wyznaje mojej religii, jest dość tolerancyjna i myślę że jej to nie będzie przeszkadzało, jednak namówić ją do mojego zdania i zainteresować ją KRSNą będzie ciężko. Mam pytanie czy taka sytuacja w niczym nie przeszkadza ? Wydaje mi się że nie, a co wym myślicie ?
Najlepsze nauczanie to nie nauczać. Postaraj się zainspirować ją swoim życiem i szczęściem. Zazwyczaj to właśnie szczęście i spokój są najbardziej przekonywające.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: John » 21 maja 2008, 17:01

Czyny są najważniejsze bardzo dobra rada, może z czasem uda się zainspirować nie tylko ją ale także i innych z mego otoczenia.
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: John » 23 maja 2008, 08:21

Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło a mianowicie chodzi mi o mantrowanie. Na Tulasi jest 108 korali, mam pytanie jak rozpoczynać i kończyć mantrowanie, bo później to sprawa oczywista że Maha Mantra, ale jak rozpoczynać mantrowanie i kończyć, czy należy coś wypowiadać przed każdą rundą ?
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 23 maja 2008, 15:07

Przed każdą mantrą jest dhyana i prośba o wstęp do świata mantr. Dhyana oznacza medytację nad formą i prośba (vandanam) o błogosławieństwo by uzsykać cel mantry - Krsna prema.

Prośba o wstęp to albo mantra do Sri Ganesha (bez której każda puja/japa jest bezowocna) albo w naszej szkole jest to mantra do chaya-avatara Pana Sri-Krsna-Caitanyi. OM musi być na początku, jeśli chcesz korzystać z łaski Wed.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 23 maja 2008, 15:09

John pisze:Czyny są najważniejsze bardzo dobra rada, może z czasem uda się zainspirować nie tylko ją ale także i innych z mego otoczenia.
Życie duchowe oparte na wiedzy i wolnej woli jest o wiele ciekawsze, głębsze a przede wszystkim zdrowe.

Aroganckie i dogmatyczne nauczanie na siłe bez szerszego spojrzenia przyniosło i przynosi bardzo złą sławe Gaudiya Wajsznawizmowi na całym świecie.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

ODPOWIEDZ