Czy dusza moze poruszać się z ciałem

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
alex
Posty: 51
Rejestracja: 02 mar 2008, 15:55

Czy dusza moze poruszać się z ciałem

Post autor: alex » 16 maja 2008, 11:18

Zakładając ze imanentną cechą materii jest zmiana i ze dusza jest jakościowo rózna od materi to czy moze ona poruszać się wraz z ciałem czy moze ona jeżdzić w pojezdzie ciała !

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 16 maja 2008, 12:06

Doskonały jogin potrafi wznieść duszę do czubka głowy i opuścić ciało oraz udać się na inną planetę, potrafi też porzucając własne ciało zamieszkać w ciele innej istoty.

Ś.B. 11.15.23

Gdy doskonały jogin zapragnie wejść w czyjeś ciało to powinien medytować o sobie wewnątrz innego ciała i porzucając swoje własne wulgarne ciało powinien wejść do czyjegoś ciała używając ścieżek powietrza, tak łatwo jak pszczoła porzuca jeden kwiat i odlatuje do następnego.

Ś.B. 11.15.24

Jogin, który osiągnął mistyczną moc zwaną swacchanda-mritju blokuje piętą odbyt i stopniowo podnosi duszę z serca do piersi, do szyi i w końcu do głowy. Znajdując się w brahma-randhra jogin porzuca materialne ciało i kieruje duszę w kierunku wybranego przeznaczenia.


Być może chodziło ci o to, że jeśli dusza jest rozna od materii to czy jeśli ciało się poruszy to dusza nie zostanie gdzieś z tyłu?

Jesteśmy uwięzieni w tych ciałach swoją świadomoscią i tak jak jogin potrafi pokonać siłę grawitacji tak my możemy wychodzić z ciała, ale każdy wie, że kamień zawieszony w powietrzu spaść musi i tak samo my, wiemy, że musimy poruszać się z ciałem.

Dziś mi się śniło, że lewitowalem całkiem wysoko ale jak moja żona to zobaczyła to zganiła mnie i potym już nie potrafiłem odbić się w powietrze...
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

yogamaya

Post autor: yogamaya » 16 maja 2008, 12:21

Arkadiusz pisze:Dziś mi się śniło, że lewitowalem całkiem wysoko ale jak moja żona to zobaczyła to zganiła mnie i potym już nie potrafiłem odbić się w powietrze...
INDU !! Daj Arkowi spokój ;) :D Niech sobie polata, chłopak :)

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 16 maja 2008, 15:27

yogamaya pisze:
Arkadiusz pisze:Dziś mi się śniło, że lewitowalem całkiem wysoko ale jak moja żona to zobaczyła to zganiła mnie i potym już nie potrafiłem odbić się w powietrze...
INDU !! Daj Arkowi spokój ;) :D Niech sobie polata, chłopak :)
Takie sny pojawiają się kiedy zaburzone jest vata, moze byla jakaś fasolka na kolacje?
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 16 maja 2008, 16:26

Był post bez jedzenia i wody, bo było ekadasi... ale dziś ma być fasolka...

Maya, porządni ludzie nie latają, tylko chodzą po ziemi jak wszyscy!
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Post autor: RafalJyot » 16 maja 2008, 16:43

Arkadiusz pisze:Był post bez jedzenia i wody, bo było ekadasi... ale dziś ma być fasolka...
Aaaaaaa to posty też zwiększają vata-dosha.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Awatar użytkownika
Indulekha
Posty: 360
Rejestracja: 24 lis 2006, 22:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Indulekha » 16 maja 2008, 18:43

Arkadiusz lubi latać :D

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 16 maja 2008, 18:50

Ś.B. 11.15.12

Jestem wszędzie i dlatego jestem esencją atomowych elementów materii. Poprzez przywiązanie swojego umysłu do Mnie w tej formie jogin może osiągnąć doskonałość laghima, dzięki której realizuje subtelną atomową substancję czasu.



Laghima czyli lewitacja.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Post autor: Purnaprajna » 07 cze 2008, 08:40

yogamaya pisze:
Arkadiusz pisze:Dziś mi się śniło, że lewitowalem całkiem wysoko ale jak moja żona to zobaczyła to zganiła mnie i potym już nie potrafiłem odbić się w powietrze...
INDU !! Daj Arkowi spokój ;) :D Niech sobie polata, chłopak :)
Świetne! :lol: Tylko lataj nisko Arku. Nisko i się nie spoć.

Awatar użytkownika
Yogi Krishnaram
Posty: 223
Rejestracja: 16 cze 2007, 21:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Yogi Krishnaram » 07 cze 2008, 09:58

Z tego co ja wiem to latanie we śnie jest typowym objawem tzw. świadomego snu. Różni się od zwykłego snu tym, że można kontrolować to co się tam dzieje. Ezoterycy interpretują to jako wyjście z ciała.

ODPOWIEDZ